Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budojo - przeczytane


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Budojo - przeczytane
Na wstepie chcialem podziekowac ci Jurku za przyslanie mi pierwszego numeru. Faktycznie, zaskoczenie pelne, pismo znakomicie wydane. Drugie zaskoczenie – taki rodzaj tematyki dotad kompletnie nie istnial w jezyku polskim. Smiesznie sie czyta o tym wszystkim po polsku.

Oczywiscie nie pokusze sie tu o szczegolowa analize. Co mi sie najbardziej rzucilo w oczy, to sposob pisania artykulow – przystepnie dla ludzi co sie z tematem stykaja po raz pierwszy a jednoczesnie wiele wartosciowych, dop tej pory niedostepnych po polsku informacji.Po drugie, jezyk jest niezwykle przyjemny, uniknieto pompatycznosci, pouczania i paternizacji, raczej czuc w kazdym artykule prawdziwa pasje i radosc z tego co autorzy robia.

Artykuly o Musashim pomijam, szkoda bylo na to papieru. Lepiej byloby zanalizowac szkole walki dwoma mieczami jaka on stworzyl.
Dzial mistrzowie mistrzow – ciekawe, choc jak na moj gust za duzo zdjec. Artykul troche jak dla szkoly podstawowej.

Dzial ABC Budo – artykul iaijutsu zbyt historyczny, za duzo suchych faktow, mam wrazenie ze przepisano kawalek ksiazki, nie chce mi sie szukac jakiej ..heheh. Za malo swoich wlasnych doswiadczen.
Artykul Koryu bujutsu zbyt krotki, dobry wylacznie jako wstep do tematu.

Dzial Formy techniki – ooops no tutaj to bedzie mi ciezko odpowiednio napisac.... Sam cwicze Muso shinden ryu od paru lat. Moze byloby dobrym pomyslem przedstawiac zdjecia form ze szkol iaido wykonywane przez uznane autorytety w tych szkolach?

Real budo – nie wiem czy to najlepszy pomysl. W ogole nie pasuje do profilu pisma. Myslalem ze to bedzie dzial w ktorym beda omawiane praktyczne zastosowania treningu w rzeczywistosci – oczywiscie w sredniowiecznej Japonii. A moze jak tradycyjne szkoly wplynely na rozwoj wspolczesnych zastosowan...no cos takiego . Ale pokazywanie technik przez gosci z Securitas? Co to ma wspolnego z Bujutsu? JAk juz chcesz zrobic cos takiego, to nawet na Vortalu jest pelno ludzi co robia technik ZNACZNIE lepiej niz ci na zdjeciach.

Co do artykulow o kendo to sie nie wypowiadam bo sie na tym nie znam. Jesli chodzi o porownanie szabli polskiej i miecza japonskiego, to na poczatek jest ok. Rozumiem ze nie ma za duzo info na temat szabli. Mam nazieje ze analiza rozwoju miecza w przyszlych artykulach bedzie nieco poglebiona.
To samo sie tyczy naginaty. Na pierwszy artykul w Polsce to jest doskonale, ale nie zatrzymujmy sie na powierzchni, moze warto byloby dorzucic wiecej szczegolow?Jak wyglada praktyczne zastosowanie?

Droga – artykul jak na moj gust troche zbyt uduchowiony, nawiedzony. Troche sztuczny, jakby „teoretyczny”. Autor wydaje sie mocno oczytany, ale co to ma wspolnego z Droga? Jak Droga wyglada na co dzien? – nie wiadomo...

Artykul o kimonach fajny i ciekawy.
Artykul o Aiki – tu sie niezle usmialem. Przeciez w jezyku japonskim znaczen aiki jest 19 milionow, wszystkie inne a nawet sprzeczne ze soba, w zaleznosci od kontextu. Jaki ma sens analiza pisowni? Juz nie mowie ze kazda szkola walki na swoj sposob definiowala te same okreslenia (rowniez okreslenie aiki). Nie ma ani slowa o aiki z Daito ryu a to przeciez kluczowa szkola dla rozwoju aikido...

Fajne wspomnienia Andrzeja Bazylko i niezla relacja z wyprawy do Japonii.
Szkoda ze nie ma dzialu Gendai Budo – byloby miejsce na aikido, judo itd...wlasciwie kendo to tez Gendai, nie?
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budojo - przeczytane
zobaczymy drugi numner, pierwszy jest OK
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024