Skocz do zawartości


Zdjęcie

uwagi odnosnie parteru ...sparingi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

uwagi odnosnie parteru ...sparingi
Witam,
Sluchajcie pisze ten watek wylacznie do Znawcow tematu :) z zapytaniem a raczej prosba
Otoz chodzi o to,ze ...mam za soba rozne sztuki walki, jestem dosc sprawny,a mimo to (zaczalem wlasnie treningi bjj) non stop odklepuje podczas sparingow na bjj w grupie poczatkujacej :) Kompletnie sobie nie radze...

Mam prosbe,zeby Ci co juz dluzej trenuja BJJ doradzili , podali jakies ogolnikowe wskazowki, uwagi odnosnie parteru w bjj (podczas sparingow)
Np.
- na co w bjj zwraca sie szczegolna uwage jesli chodzi o sprawnosc (co przede wszystkim (wyjatkowo- nie porownywalnie niz w innych systemach)pracuje podczas parterowych sparingow) (np. biodra?)
- jakie bledy robia poczatkujacy (czego nalezy unikac) (wystawianie prostych rak?)
- do czego powinno sie dazyc (dosiad czy garda?)
itp.
Moje podpowiedzi w nawiasach sa troszke bez sensu,ale to po to zeby Ci co odpowiedza wiedzieli o co mniej wiecej mi chodzi;)
Kazdy z was ma swoje wlasne podejscie , im wiecej podpowiecie, podacie przykladow tym lepiej.
Tylko prosze nie piszcie, ze " trzeba po prostu trenowac" bo o tym juz wiem :)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: uwagi odnosnie parteru ...sparingi
Nie jestem jakims super znawca ale juz kilka godzin kulania mam za soba 8)
Przedewszystkim nie przejmuj sie. Etap poczatkowy tak wyglada. Klepiesz na treningu lepiej niz zawodowy perkusista na Conga :)
Musisz poprostu nabrac doswiadczenia no i minie troche czasu kiedy bedziesz sie zastanawial nad tym nie jak zrobic technike tylko kiedy, szukajac dziur w obronie przeciwnika.

Oczywiscie ze dazy sie do dosiadu lub pozycji bocznej - czyli do pozycji dominujacej. Takie rzeczy to chyba powinien powiedziec Tobie prowadzacy. Nie zaszkodzi tez jak bedziesz pytal, pytal i jeszcze raz pytal. Zadawaj pytania kolegom z wiekszym doswiadczeniem - od nich mozna naprawde wiele sie nauczyc.
Powodzenia
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: uwagi odnosnie parteru ...sparingi
Nie jestem wybitna znawca tematu. Moge podzielic sie tylko wlasnymi doswiadczeniami.
Moze najpierw ta sprawa... Bjjj to bardzo techniczny sport. (Bardziej niz inne systemy chwytane. Bogactwu rozwiazan sprzyja m.in. kimono). To wyraza fenomen bjj. Bez techniki, przeciwko technikowi, a zwlaszcza wybitnemu, nie wiele mozna zrobic (co sie moze zdarzyc np. w boksie).
1. Odklepujesz, bo na poczatkujacego o tej samej masie i porownywalnej sile - wystarczy opanowac dwie, trzy techniki i... prawie zawsze sie go poddaje. Z czasem i Ty nauczysz sie paru technik i... jak je blokowac. Blokowanie i pasywna walka jest latwiejsza od kreowania akcji.
2. Twoja sprawnosc. Sprawnosc ze stojki czesto nie ma przelozenia na walke w parterze. Tu pracuja troche inne grupy miesniowe, w innych ukladach i relacjach. Umysl musi sobie z tym poradzic. Dlatego warto wizualizowac te ruchy.
Liczy sie elastycznosc calego ciala, a nie tylko np. rewelacyjny szpagat (czesto kojarzony i chyba nieslusznie ze sprawnoscia).
3. W parterze liczy sie... elastyczna ruchliwosc (w tym glownie bioder). Poczatkujacy albo leza jak klody, albo sie szarpia, jak ryby wyjete z wody.
4. Poczatkujacy nie zwracaja uwagi na ruchy przeciwnika, zwlaszcza te subtelne, ktore telegrafuja zamiary, sa zorientowani na siebie.
5. Polecam trening na... drazku, wg mnie bardzo sprzyja walce w parterze i przeciwdziala kontuzjom grzbietu, czestym w walce na chwyty.
6. Jest cos takiego jak wrodzona sprawnoc motoryczna, to plus trening powoduja, ze ktos jest mistrzem swiata, a ktos na zawsze pozostanie przecietnym.
7. Przyrost wiedzy nie nastepuje linearnie, sa gwaltowne skoki umiejetnosci, ale i regresy, slepe uliczki etc. (Ja np. ostatnio mocno sie zastanawiam, czy nie brne w slepa uliczke pod tytulem "walka w kimonach". Bo to jest powoli jakby osobna dziedzina, ktora troche odchodzi od tego co mnie na poczatku interesowalo najbardziej - rozne aspekty obrony w walce ulicznej. Musze jeszcze raz wywazyc proporcje). I jest to raczej kwestia motywacji, czyli umyslu.
8. Bjj sprzyja ogolna inteligencja cwiczacego, bo to sport w ktorym owszem trzeba "zaimplementowac" sobie mnostwo schematow ruchowych, ale ich wybor jest kwestia wlasnie inteligencji, sprytu.
Zreszta rzadko sie zdarza, zeby wybitny sportowiec, ktory utrzymuje sie na topie w swojej dyscyplinie nie byl inteligentny. Dlatego mistrzem jest Lewis, a nie Golota. Nad Tysonem mozna by podywagowac.
9. Samo podjecie jakiejkowiek sensownej aktywnosci np. treningu sportowego jest juz aktem nobilitacji. Natomiast szacunek nalezy sie kazdemu, kto ma odwage walczyc i kto walczac z nami, poswieca nam swoj czas.
10. Zawsze beda tacy, ktorzy sa lepsi i gorsi od nas. Od pierwszych to my bedziemy czerpac, drugim pozwolmy czepac od nas.
11. Nie ma niepokonanych.
K_P
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: uwagi odnosnie parteru ...sparingi
No ja jestem bardzo poczatkujacy jesli idzie o bjj, ale kilka rad ktore czesto slysze od trenera moze Ci sie przydac:

- w bjj wszystko wykonujesz albo bardzo blisko [przyklejasz sie do przeciwnika jak 'mokra szmata' - cytat ;-) ] , albo daleko od przeciwnika [rzadziej]

- oczywiscie nie wystawiasz prostych rak, nie szarpiesz sie za bardzo, podczas walki musisz myslec a nie silowac sie

- najwazniejsze sa stabilne pozycje, to z nich bedziesz wyprowadzac ataki. prawidlowy dosiad czy boczna wcale nie sa takie proste jak sie wydaja i w tak 'banalnych' technikach mozna narobic mase bledow, ktore przeciwnik z latwoscia wykorzysta. Podstawy to podstawa ;-) i lepiej jest dopracowac siedzenie w gardzie niz uczyc sie balachy w locie

- obserwuj jak cwicza bardziej doswiadczeni, jak sie zachowuja, zauwaz ze oni nie uzywaja duzo sily do walki

Mam nadzieje ze na cos sie przydalem.
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: uwagi odnosnie parteru ...sparingi

Witam,
Sluchajcie pisze ten watek wylacznie do Znawcow tematu :) z zapytaniem a raczej prosba
Otoz chodzi o to,ze ...mam za soba rozne sztuki walki, jestem dosc sprawny,a mimo to (zaczalem wlasnie treningi bjj) non stop odklepuje podczas sparingow na bjj w grupie poczatkujacej :) Kompletnie sobie nie radze...


To normalka, co byś wcześniej nie cwiczył bedziesz klepał na początku, nadziewał sie na gilotyny czy wystawiał ręce jak na talerzu to balachy

Mam prosbe,zeby Ci co juz dluzej trenuja BJJ doradzili , podali jakies ogolnikowe wskazowki, uwagi odnosnie parteru w bjj (podczas sparingow)
Np.
- na co w bjj zwraca sie szczegolna uwage jesli chodzi o sprawnosc (co przede wszystkim (wyjatkowo- nie porownywalnie niz w innych systemach)pracuje podczas parterowych sparingow) (np. biodra?)


Biodra są ważne w każdej sw, w bjj szczególnie - mostowanie

- jakie bledy robia poczatkujacy (czego nalezy unikac) (wystawianie prostych rak?)


Unikaj wystawiania tych rąk. Nie siłuj sie w czasie sparingu bo nic Ci to nie da a tylko sie zmęczysz. Uważaj przy zakładaniu dzwigni jak cwiczycie techniki, czy robisz komus czy ktos tobie np. balache - nic sie nie dzieje, myslisz ze wytrzymasz a tu chrup, nie rób gwałtownych ruchów. Wazna rzecz: Techniki rób powoli, nie bądz spięty. Szlag mnie trafiał jak kiedyś cwiczyłem z gościem duszenie zegarowe, jego kolej, ja robie żółwia i czekam a on sie trzęsie nademną, szarpie i sapie..

Uważaj też w czasie sparingów na dzwignie, bo czasem nic nie czujesz a za chwile mozesz sobie coś pochrzanić. np. taktarow, skrętówka, balacha

- do czego powinno sie dazyc (dosiad czy garda?)
itp.


Jak ja zaczynałem próbowałem brać bardziej zaawansowanych w garde bo o dosiadzie mogłem pomarzyć a garda to juz coś.
  • 0

budo_pinecone85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: uwagi odnosnie parteru ...sparingi
Jak ja zaczynałem próbowałem brać bardziej zaawansowanych w garde bo o dosiadzie mogłem pomarzyć a garda to juz coś.
Wiem cos o tym:), z gardy masz multum technik konczacych w bjj sportowym, mozesz sie latwo odepchnac bioderkami od przeciwnika i jesli juz troche w tym pomajstrujesz ( tzn. w gardzie ) to nikt Cie nie skonczy, a i z gardy nie tak wcale trudno kulnac do dosiadu:) ( np. Przemas kulajacy mnie jak piorko z gardy w dosiad:) )
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: uwagi odnosnie parteru ...sparingi
Dzieki wielki za rady , postaram sie do nich dostosowac.

Jak jeszcze macie jakies to walcie smialo , z checia wyslucham...






ps. moja sprawnosc nie dotyczy wylacznie szpagatu 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024