Skocz do zawartości


Zdjęcie

stopnie w bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

stopnie w bjj
Brazylijskie Jiu-Jitsu, podobnie jak wiele innych sztuk walk,stosuje system stopni uczniowskich i mistrzowskich w postaci pasów. To co wyróżnia stopnie Bjj od stopni w innych sztukach walki to fakt, ze odzwierciedla on realne umiejętności techniczne adepta.
Czym są umiejętności techniczne? Jest to zdolność zniwelowania za pomocą techniki i doświadczenia atrybutów przeciwnika jakimi są: siła, masa, technika, prędkość itd. A następnie poddania (zmuszenia do klepania) swojego przeciwnika. Dominacja a następnie poddanie przeciwnika to cel każdego adepta Bjj.
Czy znaczy to iż posiadacz wyższego stopnia zawsze podda swojego przeciwnika? Raczej nie. Bardziej prawdopodobne iż będzie On dominował większość walk.
Co jeśli zdarzy się iż to adept z niższym stopniem będzie zmuszał regularnie do klepania kogoś z wyższym stopniem? Czy to oznacza iż nastąpiła pomyłka i ten bardziej zaawansowany nie zasługuje na posiadany stopień? Odwrotnie. Taka sytuacja to nieomylny znak iż ktoś powinien zostać promowany na wyższy stopień.
Są jeszcze inne sposoby aby uzyskać promocje na wyższy stopień. Metodą stosowaną przez niektórych nauczycieli jest egzamin. Szczególnie gdy klub jest młody i nie naucza w nim żaden Mistrz. Czarny pas na podstawie tego egzaminu i swoich obserwacji, między innymi patrząc jak dana osoba radzi sobie z swoimi kolegami na macie, podejmuje decyzje o przyznaniu stopnia danemu adeptowi. Metody i treść egzaminu są różne i zależą od konkretnego nauczyciela.
Niektórzy Nauczyciele świadomie wstrzymują się z promocją danego adepta na wyższy stopień. Miedzy innymi po to aby dana osoba wygrała zawody dla swojego klubu. Aby podnieść ogólny poziom adeptów w klubie. Czasami, aby upewnić się iż dana osoba w pełni zasługuje na posiadany pas, wysyła się taka osobę, na zawody aby upewnić się czy nie będzie ona słaba / przeciętna nosząc swój nowy pas.
Jak widać jest wiele sposobów aby pas otrzymać i kilka aby sposobów by go nie dostać. Jak więc zweryfikować poziom stopni zdobytych w różny sposób? Odpowiedź jest prosta ? na zawodach.
Udział w zawodach jest jednym z głównych sposobności do ocenienia poziomu danego adepta w konfrontacji z przeciwnikami z innej szkoły.

Zawody są także doskonałą sposobnością do weryfikacji prawdziwych umiejętności adepta jak i kompetencji nauczyciela. Gdyby zdarzyło się iż jakiś instruktor sprzedał stopień komuś lub nadał go na wyrost może się zdarzyć iż taka osoba dozna sromotnej porażki na zawodach z przeciwnikiem z innej szkoły noszący w dodatku niższy stopień. Jaką to opinie wystawia danej szkole i nauczycielowi? Starczy jeden taki przypadek aby negatywna opinia rozpowszechniła się w społeczności Bjj.
Stopnie jakie można zdobyć w Bjj mogą się różnić w zależności od szkoły lecz generalnie przyjmuje się podział na pasy:
biały
niebieski
purpura
brąz
czarny
Przy czym czasami stosuje się osobne stopnie dla dzieci:
biały
żółty
pomarańczowy
zielony
Jak widać stopni w Bjj nie ma za wiele Niektóre szkoły stosują dodatkowo dodatkowy podział w postaci belek /dywizji. Jest to dodatkowy podział zaawansowania w danym klubie lecz nie ma odniesienia do innych klubów z racji tego iż nie wszystkie kluby stosują taki dodatkowy podział.
Oprócz stopni uczniowskich są jeszcze stopnie mistrzowskie. Jest ich dziesięć. 1 – 10 dan. Każdy dan to kolejne czerwona belka na czarnym pasie. Nie ma żadnych przyjętych regół nadawania stopni mistrzowskich i zależą one od konkretnego nauczyciela.
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
z tego co wiem W Japonii (przynajmniej w Purebreed) nie ma zwyczaju nadawania stopni na podstawie obserwacji adepta. Jedyna mozliwoscia zdobycia stopnia jest wygranie/medale 2 zawodow na niebieski pas albo jednych zawodow w przypadku gdy zawodnik rzeczywiscie dominuje i wygrywa wiekszosc walk przez techniki konczace a nie na punkty. Kolejne pasy zaleza od rangi zawodow.
  • 0

budo_friday
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

z tego co wiem W Japonii (przynajmniej w Purebreed) nie ma zwyczaju nadawania stopni na podstawie obserwacji adepta. Jedyna mozliwoscia zdobycia stopnia jest wygranie/medale 2 zawodow na niebieski pas albo jednych zawodow w przypadku gdy zawodnik rzeczywiscie dominuje i wygrywa wiekszosc walk przez techniki konczace a nie na punkty. Kolejne pasy zaleza od rangi zawodow.



Ale odgrzałeś temat z 2003 roku. :)
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

z tego co wiem W Japonii (przynajmniej w Purebreed) nie ma zwyczaju nadawania stopni na podstawie obserwacji adepta. Jedyna mozliwoscia zdobycia stopnia jest wygranie/medale 2 zawodow na niebieski pas albo jednych zawodow w przypadku gdy zawodnik rzeczywiscie dominuje i wygrywa wiekszosc walk przez techniki konczace a nie na punkty. Kolejne pasy zaleza od rangi zawodow.



Ale odgrzałeś temat z 2003 roku. :)


nigdy nie jest za puzno
  • 0

budo_cieglo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
W "Japonii w bjj" czy w "Japonii w tradycyjnym jj"?

A co do nadawania pasków - czy to tak naprawdę jest potrzebne?Ja swoje zdanie o danym zawodniku wyrabiam po bezpośredniej konfrontacji lub obserwacji jak radzi on sobie z innymi.Biały pas czy czarny - to nieistotne.Ważne co potrafi.Wcześniej czy później wszyscy zainteresowani będą wiedzieli kogo na co stać.

Ale istotnie jest pewna różnica pomiędzy pasowaniem w bjj a innych sztukach walki.W Kyokushin zniechęcało mnie właśnie instrumentalne podejście do procesu promowania.Wystarczyło opanować materiał z książeczki a na walkach nie poddać się, a już mogliśmy przewiązać się nowym kolorem.I zdarzało się, że potem na walkach trafiał mi się brąz lub nawet czerń, która zdecydowanie lepiej robiła układy, ale nie potrafiła usadzić w walce.Dla przeciwwagi - wielu prawdziwych fajterów wcale nie miało wysokich pasków.Można powiedzieć, iż pasek nie był wykładnikiem umiejętności walki.Nawet gdyby zielony wygrał na zawodach z czarnym, i tak nie jest warty tego stopnia.Musiałby jeszcze opanować któreś kata, które ponoć w walce ma pomagać.Błędne koło...

Z tego co obserwuję w bjj jest zgoła inaczej.Odpowiada mi takie podejście.Tutaj gratyfikuje się postawę w walce, skuteczność zastosowania wyuczonych "zagrań" w praktyce.Tutaj nikt nie karze wykonywać na sucho 100 trójkątów, nikt nie wtłacza w sztywne ramy układów wszelkiej maści, nikt nie pyta przysięgi dojo (a potem owe elementy sprawdza, co jest warunkiem "zaliczenia").Tutaj liczy się praktyka i co znamienne - wielu dobrych fajterów bjj nie jest promowanych na wyższy stopień przez dłuższy czas, mimo, że od dawna pokazują, iż zasługują na promocję.To jest jednak bardzo zdrowe, gdyż nie ma nic gorszego od "paska bez pokrycia".

Nie chcę by mój post był odebrany jako "jazdę" na KK.W rzeczywistości podobne "praktyki pasowania" są obecne i w innych sztukach walki np. taekwondo.Ćwicząc KK doszedłem do wniosku, że zdobycie np. brązu to tylko kwestia czasu, uporu,konsekwencji, a nie rzeczywisty wykładnik mojego talentu czy praktycznych umiejętności walki.To było przerażające-wyciągnąc taki wniosek z zajęć sztuki WALKI.
Być może to mylne wrażenie, ale uważam, że w bjj nie wystarczy "wyklepać".Gotowym trzeba być w każdej walce, na zawodach, na treningu - gdziekolwiek, a nie jednego dnia egzaminacyjnego w roku.

Warto zwrócić uwagę na ilość osób ćwiczących Karate czy Taekwondo i porównać z ilością ćwiczących bjj w naszym kraju.Być może owa zaleta bjj (system promowania) jest największym ograniczeniem rozwoju bjj w Polsce.Wszak wiele osób chodzi na zajęcia po to by OTRZYMYWAĆ kolejne kolorowe dyplomy - to jest ich prawdziwą motywacją, a nie zgłebianie sportu, doskonalenie się
Autentyczne stwierdzenie "entuzjasty sportów walki":
"Zapisuję się na Karate Tradycyjne bo tam już po 3 latach ma się czarny pas"
Autentyczne stwierdzenie senseia Kyokushin:
"U nas na dana trzeba pracować 9-10 lat, a w Taekwondo to już po 6 latach mają.Więc co to za dan..."
Zawsze myślalem, że rzecz nie tylko w pracy ale i w talencie - a jak pokazują powyższe przykłady - niezależnie od zasobów tego ostatniego i tak mamy "gwarancję".Kpina :)

Niemniej szanuję bardzo ludzi z KK - mam miłe wspomnienia z kilku lat treningów.Ale po tym czasie dojrzałem chyba nieco i tę pogoń za paskami postrzegam jako zabawę dużych dzieci i cel sam w sobie...Nie tak to powinno wyglądać.Chyba, że umówimy się, że kolor paska nie jest oznaką umiejętności walki...

Życzę sobie i wszystkim sympatykom bjj coraz większej popularności tej dyscypliny w naszym kraju.Życzę sobie również by komercja omijała bjj dalekim łukiem.Mam nadzieję, że te dwa zdania nie stoją ze sobą w sprzeczności...
  • 0

budo_cieglo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

nigdy nie jest za puzno

Ale "puzno" zawsze jest "późno" ;)
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

nigdy nie jest za puzno

Ale "puzno" zawsze jest "późno" ;)


nie uzywam polskich znakuw i u mnie puzno zawsze jest puzno
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

W "Japonii w bjj" czy w "Japonii w tradycyjnym jj"?


a jaki jest, karwa, tytul tego watku?
  • 0

budo_olafthenaturat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
"późno" bez polskich znaków to "pozno", a nie "puzno"
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

"późno" bez polskich znaków to "pozno", a nie "puzno"


ale ja pisze puzno i tyle hahahahhha
  • 0

budo_jarząbek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 270 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Sącz

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
W BJJ jest jeszcze czerwony pas.Obecnie chyba tylko trzy osoby na świecie go posiadają.
  • 0

budo_olafthenaturat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
ostatnio na treningu Sem coś wspominał, że w brazylii są 4 osoby z czerwonym.
  • 0

budo_mr d
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 259 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
Tu niby coś jest
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_olafthenaturat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
czyli zgadza się czerwone mają cztery osoby:Gastão Gracie Jr., Helio Gracie, Jorge Gracie, Oswaldo Gracie
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
Rorion tez ma czerwony.
  • 0

budo_emde
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
hehe sa jeszcze czerwono czare od 8 dana bodajze ... ale wiekszosc masterow wbija w to jeden wielki .... ;)

hmm ktos mi mowil, chyba roberto atalla ze dany nadaja co iles tam lat od otrzymania czarnego pasa 3 lub 5 ... zreszta kogo to obchodzi ... muratow juz na swiecie pod dostatkiem
  • 0

budo_saruman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
Jakie pasy są w Polsce? Kto jest posiadaczem najwyższego pasa? Jaki pas musi posiadac trener, bo w innych sztukach walki jest to minimum 1 dan.
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

Jakie pasy są w Polsce? Kto jest posiadaczem najwyższego pasa? Jaki pas musi posiadac trener, bo w innych sztukach walki jest to minimum 1 dan.


tu masz pasy bjj w Polsce:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

niebieski pas moze uczyc ale nie moze nadawac stopni
  • 0

budo_dilsvern
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj

tu masz pasy bjj w Polsce:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

niebieski pas moze uczyc ale nie moze nadawac stopni

Jeszcze powinny byc dopisane nowe niebieskie od Lagarto.
  • 0

budo_chriser00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 774 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: stopnie w bjj
duzo brakuje pasów tam bardzo
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024