Skocz do zawartości


Zdjęcie

shuai jiao - chinskie "judo"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

shuai jiao - chinskie "judo"
hey
to moj pierwszy post tutaj. chce dac pare linkow to pary fimikow z chinskimi zapasami ktore z zapasami w naszym rozumieniu nie maja wiele wspolnego wiec dlatego napisalem chinskie "judo"
przepisy sa inne niz w judo nie ma walki na ziemi tylko rzuty i po rzucie aby zostal zaliczony rzucajacy musi pozostac w pozycji stojacej
maja one wielesetna tradycje w chinach i kiedys byly bardzo popularne, teraz wciaz rozgrywa sie zawody w Pekinie i w parkach mozna spotkac ludzi trenujacych to na spulchnionej ziemi ale jest ich juz coraz mniej

pierwszy to demonstracja 72 letniego mistrza podczas zawodow na Taowanie w 1977

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

nastepne dwa to jego demonstracja w San Francisco w 1982 czyli mial 77 lat

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i filmik pokazujacy trening w Taiwanskiej szkole policji w latach 50siatych bodajze, zauwazcie ze oni duzo ttrenuja na sucho czyli bez przeciwnika

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

pokazuje to jako ciekawostke
pozdrowionka
tomek
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Artykul jest po francusku, niestety.

Moje nieudolne tlumaczenie:

Shuaijiao jest z pewnoscia najstarszym stylem walki ktorego celem byla efektywnosc w rzeczywistych starciach.
Wlasciwa technika zostala stworzona za czasow dynastii Qing (1644-1912) na bazie roznych szkol zapasniczych, takich jak zapasy mongolskie, zpasy Hakka (mniejszosc narodowa z poludnia), zapasy Yi (mniejszosc narodowa z polnocy), zapasy mandzurskie itd. Zostaly one polaczone na dworze cesarskim w Pekinie w instytucie {?} (Shanpuying) ktory zebral ponad 300 zapasnikow tworzacych osobista ochrone cesarza.
W roku 1911, po rozwiazaniu tej instytucji, mistrzowie-zapasnicy rozproszyli sie po calych Chinach by szerzyc i utrzymywac sie ze swojej znajomosci sztuk walki. Niektorzy z nich wstapili na sluzbe do lokalnych militarystow.
Chinskie zapasy dziela sie na trzy kierunki: z Baoding, Pekinu i z Tainjin'u. Te miasta staly sie strefami wplywow w chinskich zapasach.
We Francji odkrylismy te dyscypline w 1987 roku dzieki mistrzowi Yuan Zumou, pionierowi w Europie ktory rozwinal shuai jiao przy pomocy licznych pokazow i spotkan sportowych.
Shuai jiao uwaza sie za bezposredniego przodka judo. Oryginalnosc shuai jiao polega na polaczeniu treningu wewnetrznego z zewnetrznym, laczeniu sily tygrysa z gietkoscia i szybkoscia weza. Cwiczacy moga odnalezc slady tej lub innej pozycji w taolu z polnocy lub poludnia albo malpy...
Starozytne shuai jiao laczylo serie uderzen piescia i stopa z chwytaniem i rzutami. Ta sztuka jest bardzo efektywna w samoobronie...


Przepraszam za polskawy jezyk, ale mam nadzieje, ze ktos lepiej znajacy francuski poprawi bledy...[/b]
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
Tu jest wiecej, lepiej i po polsku. A autora tekstu mozna dopasc na forum kung fu :D

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
Tu jest tekst po rosyjsku. Autor tlumaczy roznice miedzy najwazniejszymi stylami shuai jiao, sa tez z grubsza opisane przepisy walki sportowej:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
i po angielsku

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
a judocy widze w ogole nie zainteresowani :?
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
szanuje Judokow ale skoro nic nie pisza to ja wtrace ciekawostke.

Wiele technik, ktore widac na tych filmikach mozna znalezc w stylu Weng Chun (to dla znawcow) zwlaszcza w trzeciej formie Biu Chee oraz wna drewnianym manekinie :idea: :-)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
Oj Dragon, Dragon.... :) a ty znow autoreklama :)
wiekszosc chinskich styli ma te podstawowe rzuty moj tez 8)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"

Oj Dragon, Dragon.... :) a ty znow autoreklama :)
wiekszosc chinskich styli ma te podstawowe rzuty moj tez 8)

:) no sorry, nie? :oops: nic nie pisales o swoim stylu wiec... hehehe
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"

a judocy widze w ogole nie zainteresowani :?

czesc tomasz.

jak przejrzysz to podforum, to zobaczysz, co najbardziej interesuje judokow i o czym glownie sa topiki.

i moze przestaniesz sie dziwic :lol:
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
hmmmm przejrzalem ale jakos nie dostrzegam zadnego watku przewodniego :? 8O
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
nie zauwazyles, ze raczej nie ma klotni o "skutecznosc judo", o to, ktory trener "naprawde rozumie ducha", porownywania z innymi "sztukami walki"?

mnie sie wydaje, ze wiekszosc z piszacych tutaj - i cwiczacych judo - to po prostu "sportowcy" i nie maja takich "egzystencjalnych problemow", jak sie zdarzaja na niektorych innych forach ;)

stad zapewne brak zainteresowania jakimis ciekawostkami Dołączona grafika - a przynajmniej tak mi sie wydaje.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
aha :wink:

wiesz w sumie chcialem pokazac cos co jest do judo bardzo podobne a uprawia sie w innym stroiku bo gora "kimona" ma krotkie rekawki i w butach
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"

wiesz w sumie chcialem pokazac cos co jest do judo bardzo podobne a uprawia sie w innym stroiku bo gora "kimona" ma krotkie rekawki i w butach

strój, rzecz nabyta. poniżej judo - wydanie plażowe 1907.

Dołączona grafika
  • 0

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"

Shuai jiao uwaza sie za bezposredniego przodka judo.


No popatrz, a ja głupi myślałem, że to jujitsu jest bezpośrednim przodkiem judo. (z tekstu wynika zreszta że jujitsu jest co najmniej tak stare jak shuaijiao wiec nawet na pośredniego nie ma szans :) ).
Jigoro Kano jak by to usłyszał :D to by zrobił oczy.

I jak tu traktowac powaznie taki tekst? Kolejny odcinek bajki jak to chińskie sztuki walki dały poczatek wszystkim innym. Tomasz siedzisz tam, to może powiesz czy to typowa chińska cecha uważanie sie za twórców wszystkiego, za najgenialniejszy naród na świecie?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"


Shuai jiao uwaza sie za bezposredniego przodka judo.


No popatrz, a ja głupi myślałem, że to jujitsu jest bezpośrednim przodkiem judo. (z tekstu wynika zreszta że jujitsu jest co najmniej tak stare jak shuaijiao wiec nawet na pośredniego nie ma szans :) ).
Jigoro Kano jak by to usłyszał :D to by zrobił oczy.

I jak tu traktowac powaznie taki tekst? Kolejny odcinek bajki jak to chińskie sztuki walki dały poczatek wszystkim innym. Tomasz siedzisz tam, to może powiesz czy to typowa chińska cecha uważanie sie za twórców wszystkiego, za najgenialniejszy naród na świecie?


ja powiem tak cala ta banda Azjatyow uwaza sie za najwiekszych, najpiekniejszych i najwspanialszych i rasizm nie wymyslono w Europie tylko w Azji wiec oni zawsze sa najlepsi i to dotyczy wszystkich a nit tylko Chinczykow, bo pracuje z Koreanami i znam mnostwo Japonczykow i kazda z tych nacji uawaza sie zawsze za najwspanialsza a inne im do piet niedorastaja ich zdaniem...

ja tego tekstu nie wrzucalem ja tylko wrzucilem filmiki
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"


Shuai jiao uwaza sie za bezposredniego przodka judo.

ja tego tekstu nie wrzucalem ja tylko wrzucilem filmiki

Ja jak to czytalem to mialem te same odczucia co Piwosz. Informuje, ze nie ja jestem autorem tego teksciku.

Przy okazji jeszcze chcialbym powiedziec, ze shuai jiao na zywo jest naprawde fajne. Przepisy judo zblizaja je bardziej do realnosci (kontynuacja walki na ziemi, dzwignie, duszenia), ale dzieki ograniczeniom w shuai jiao walki sa dosc widowiskowe. Na zywo wyglada to duzo lepiej, niz na pokazie na filmikach (po prostu czysta technika wykonana w walce sportowej robi o wiele lepsze wrazenie niz ta sama technika na pokazie)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"
Cytowanie mi sie zrąbało :-(
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: shuai jiao - chinskie "judo"

nie zauwazyles, ze raczej nie ma klotni o "skutecznosc judo", o to, ktory trener "naprawde rozumie ducha", porownywania z innymi "sztukami walki"?

mnie sie wydaje, ze wiekszosc z piszacych tutaj - i cwiczacych judo - to po prostu "sportowcy" i nie maja takich "egzystencjalnych problemow", jak sie zdarzaja na niektorych innych forach ;)

stad zapewne brak zainteresowania jakimis ciekawostkami Dołączona grafika - a przynajmniej tak mi sie wydaje.


1.rzeczywiście w zasadzie nie ma na tym forum dyskusji takich jak powyżej.
zdarzają się nt. "który klub (zawodnik) jest lepszy", ale szybko weryfikuje to mata (czytaj: zawody).

2.rzeczywiście większość na tym forum to trenujący judo lub byli zawodnicy, czasami kibice, ale nie ulega wątpliwości, że większość zna judo i przepisy.
judo w wydaniu "sportowym" to "napierdalanka" wg. ściśle określonych przepisów i rzeczywiście nie ma tutaj rozważań typu "egzystencjalnego".

3.nieprawda, że brak na tym forum zainteresowania ciekawostkami - popoatrz na statystyki wyświetleń tego tematu.
po prostu może na razie nikt nie ma nic ciekawego do powiedzenia w temacie ... i to jest cenne, bo dosyć łatwo napisać posty w stylu "...no fajno...".

co do samego judo to wszyscy wiedzą, że Jigoro Kano tworząc zasady judo korzystał z wielu różnych technik pochodzących z różnych stylów walk (głównie jednak z jj) - znajomość historii judo jest jednym z podstawowych wymogów na biały pas (6 kyu).

pozdr.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024