Skocz do zawartości


Zdjęcie

parter na zawodach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_dźwiedziu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

parter na zawodach
czy na zawodach judo jest chicażby okrojony parter?? całe życie byłem przekonany że raczej nie, ale ostatnio na eurosporcie oglądałem zawody i w walce pań jedna zawodniczka przeprowadziłą próbę założenia balachy jak to jest?
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
jest tak, ze jakby zalozyla ta dzwignie to mialaby ippon. z luznych obserwacji przyrodniczych wynika, ze walki zakonczone parterem to najczesciej niewielki ulamek ogolu (i na 90% trzymanie).
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
Są walki kończone w parterze... jest parter... osobiście preferuje na zawodach walke w stójce, na treningu parter OK, ale na zawodach niezbyt lubię.
  • 0

budo_zales
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
sędziowie często i szybko przerywają walke w parterze. więc albo przechodzisz do trzymania i dostajesz koka za (moge sie mylić) 15 sekund wazari za 25 sekund a ippon za
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
parter na zawodach oczywiście jest i myślę, że średnio ok. 15% walk kończy się parterem (tzn. technką kończącą jest trzymanie, dźwignia lub duszenie).

bardzo trudno przy wyrównanym poziomie walczących wykonać czyste ippon, częściej wazari, yuko lub koka ... i wtedy zostaje parter jako zakończenie walki przed czasem.

oczywiście trzeba być w tym dobrym i szybkim, ponieważ sędzia przerywa walkę (mate) w parterze przy braku "postępów" przez 5 sek. (o ile się nie mylę).

tak naprawdę (moim zdaniem) poziom wyszkolenia zawodnika określa właśnie parter (ne waza) - dobry judoka zwykle nie unika ne waza i nie przerywa parteru bez komendy sędziego, a w dobrych klubach parter jest często trenowany i przywiązuje się do niego dużą wagę.

pozdr.
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
"fajna fotke dzisiaj znalazlem", albo "zilustrujmy graficznie"

Dołączona grafika
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
Według mnie bez sensu jest przerywanie walki w parterze....w bjj (zawiera te same elementy co judo) nie ma przerywania... walka może być nudna ale w końcu kończy się jakąś akcją ... według mnie niewielu judoków ma pomysł na zakończenie walki w parterze i coś mi się wydaje, że ten element judo w końcu zaniknie
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach

Według mnie bez sensu jest przerywanie walki w parterze....w bjj (zawiera te same elementy co judo) nie ma przerywania... walka może być nudna ale w końcu kończy się jakąś akcją ... według mnie niewielu judoków ma pomysł na zakończenie walki w parterze i coś mi się wydaje, że ten element judo w końcu zaniknie

A duzo tych judokow widziales? ;)

Czy zaniknie, czy nie, to zalezy od tworcow przepisow - bo pod przepisy sie cwiczy i zadnej Ameryki tu nie odkrylem Dołączona grafika

U mnie przynajmniej jedna czwarta w porywach do jednej trzeciej treningu to jest parter.

A np. na ostatnim OTTO Cup w Hamburgu, zdaje sie, ze w maju tego roku, kilka walk nawet z tych pokazanych na eurosporcie - a wiec finaly, polfinaly i walki o braz - skonczylo sie trzymaniami i dzwigniami.

Z tego, co pamietam, to widzialem przynajmniej po jednym yoko- i kami-shiho na ippon i ze dwie juji-gatame 8)
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
nagrywam wszystko na kasety i oglądam wiele razy... może 1% skończyło się w parterze
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach

nagrywam wszystko na kasety i oglądam wiele razy... może 1% skończyło się w parterze


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

tam mozna przeczytac dokladnie, w % jak to wyglada. ze optymistyczniej.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
Ja tam procentow nie liczylem - jasne, ze wiekszosc walk konczy sie po rzutach, ale to jest kwestia przepisow Dołączona grafika (a co tam, powtorze sie :roll: )

Zeby stwierdzic, czy judoka ma pomysl, co robic na glebie, to ogladanie nagranych walk Ci za duzo nie pomoze - to, co i jak sie robi na zawodach, rowniez wynika z przepisow.

Jesli masz judo w okolicy, to na pewno znajdziesz chetnego, z ktorym bedziesz mogl sprawdzic, jak tam u niego z pomyslami ;)
  • 0

budo_zales
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
na MP uniwersytetów parter był sporadyczny. sedziowie dość szybko przerywali - zawyczaj przez tzw. statyczny atak (brak mozliwosci szybkiego akończenia walki). to samo było na mistrzostwach pomorza
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach

Zeby stwierdzic, czy judoka ma pomysl, co robic na glebie, to ogladanie nagranych walk Ci za duzo nie pomoze - to, co i jak sie robi na zawodach, rowniez wynika z przepisow.

Jesli masz judo w okolicy, to na pewno znajdziesz chetnego, z ktorym bedziesz mogl sprawdzic, jak tam u niego z pomyslami ;)



Nie musze szukać judo w okolicy bo trenowałem je 4 lata ..... a w klubie było kilku mistrzów Polski, kadra Polski itp. Życzę im wszystkim sukcesów!!!

Ale na temat: trening swoją drogą, a zawody swoją ... ograniczenia są takie, że nie można praktycznie nic zrobić .....

A co do oglądania kaset--- walki judo lubie oglądać i z tym tematem jestem oklepany........ wiem, że judoka wie co zrobić w parterze .....mogłem dać swoją wypowiedź w cudzysłowiu. chodzi mi o to, że jeden się broni ( i to skutecznie) a ten drugi w 5 sek. to nic nie wyczaruje sędzia przerywa i znowu stójka ... tak jest na m. świata, Europy..... nie mówie przecież o mistrzostwach mniejszej rangi
  • 0

budo_dźwiedziu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
a czy na igrzyskach olimpijskich przepisy dopuszczają parter??
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
w judo niezależnie od rangi zawodów przepisy są takie same (wyjątkiem w Polsce jest kat. dzieci roczniki 91-92 gdzie nie wolno stosować dźwigni i duszeń). różnice są tylko w czasie trwania walki w zależności od kat. wiekowej.
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
Zgodzicie się chyba, że parter w ciągu ostatnich kilku lat stał się mniej popularny w użyciu, a to z powodu zmienionych przepisów.
Parter jest poprostu mniej widowiskowy na zawodach , a widownia chce "chleba i igrzysk", chce akcji i ruchu.
Sztukę walczenia w parterze można docenić dopiero gdy się jej spróbowało (dobra jest na rozgrzewkę).

Wydaje mi się, że przy obecnych przepisach, jeśli po nieudanej akcji w stójce nie zastosuje się szybko i zdecydowanie techniki w parterze, to po flakach - dobry zawodnik ZAWSZE nie dopuści do założenia sobie dźwigni, duszenia czy trzymania. Moim zdaniem na technikę w parterze pozostaje ta sekunda, dwie tuż po zejściu do parteru.
No chyba, że bawiłby się pół minuty, a to nie jest już widowiskowe.

Co o tym sądzicie ?
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach

Wydaje mi się, że przy obecnych przepisach, jeśli po nieudanej akcji w stójce nie zastosuje się szybko i zdecydowanie techniki w parterze, to po flakach - dobry zawodnik ZAWSZE nie dopuści do założenia sobie dźwigni, duszenia czy trzymania.

Jasne, ze jesli sie akcji nie zacznie od razu po zejsciu na dol, to jest pozamiatane, bo sedzia sie nie da pokulac, ale chyba jestes zbytnim pesymista - zajrzales pod link, ktory sysyphus wkleil?

Jesli na zawodach rangi mistrzostw Europy co dziesiata walka konczy sie na ziemi, to chyba to "zawsze" napisales troche za duzymi literkami ;)

A jako rozgrzewka na treningu - bez szalenstw ofkors - to kulanie jest faktycznie OK.
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
Poprawiam się : no tak, może nie zawsze, a swoją drogą ciekaw jestem ile z tych technik zostało wykonanych po tym, gdy przeciwnik w parterze zdążył już przyjąć zwartą pozycję "żółwika" (albo cały się rozpłaszczył i dobrze przygarnął do siebie rączki) . Moim skromny zdaniem w ciągu 5 sekund wtedy cholernie trudno zrobić coś konstruktywnego dobremu i doświadczonemu zawodnikowi.
W wielu klubach trenerzy zupełnie nie zwracają uwagi na to co się dzieje 1-2 sekundy po niepełnej (czytaj : brak ipponu) akcji w stójce - to , że dobrze jest choć trochę rączkę przytrzymać i OD RAZU zabrać się do dzieła.
Nie mówię już o tym , że randori prowadzi się albo w stójce albo w parterze. W sumie dopiero na zawodach wychodzi dopiero brak nawyku kontynuowania akcji w parterze po akcji w stójce.

Pozdrawiam
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach

1.... a swoją drogą ciekaw jestem ile z tych technik zostało wykonanych po tym, gdy przeciwnik w parterze zdążył już przyjąć zwartą pozycję "żółwika" ...

2... wielu klubach trenerzy zupełnie nie zwracają uwagi na to co się dzieje 1-2 sekundy po niepełnej (czytaj : brak ipponu) akcji w stójce - to , że dobrze jest choć trochę rączkę przytrzymać i OD RAZU zabrać się do dzieła.


ad1. 99% - wystarczyło być np. na turnieju warszawskim i sobie to zobaczyć - po zajęciu pozycji obronnej przy wyrównanych siłach przeciwników w zasadzie nie ma szans na skuteczny atak w parterze

ad2. to jest niezaprzeczalna prawda, wystarczy bywać na zawodach dzieci, młodzików, jun. młodszych - klient wykonuje rzut i ... nic się dalej nie dzieje. troszkę inaczej wygląda to w rocznikach starszych ale pamiętać należy że ci "słabsi" z wiekiem się wykruszają tak, że do juniorów, seniorów (myślę o tych z wynikami sportowymi) dochodzą ci którzy wiedzą co robić właśnie w pierwszych sekundach po rzucie.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: parter na zawodach
voyzzek ma sporo racji.
Jak patrzylem na statystyki to na zawodach rangi olimpijskiej i swiatowej na 1000 prob ataku zolwia sukcesem zakonczyly sie 3. To duzo mowi zarowno o pozycji zolowia jak i przepisach walki na ziemi w judo.

Z innej beczki to moj znajomy wieloletni zawodnik stwierdzil ostatnio ze parter na zawodach judo praktycznie nie istnieje. Powodow wiele.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024