Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przed rozciąganiem...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Przed rozciąganiem...
Zastanawia mnie, czy przed rozciąganiem zawsze trzeba się pocić i rozgrzewać. Czy nie można po prostu siąść na podłodze i powoli, delikatnie zacząć się rozciągać? Jeżeli jest to konieczne, to jakie ćwiczenia na dobry początek polecacie?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Pewnie, że trzeba - chyba, że masz ochotę na jakąś paskudną kontuzję w stylu naderwania mięśnia. Wyjątkiem może być - ale nie jestem tego pewien - joga, gdzie sposób rozciągania jest dość specyficzny, unika się napinania mięśni.

Ponadto rozciąganie to nie tylko siedzenie, wiele ćwiczeń można wykonywać w pozycji stojącej, w tym większość technik rozciągania dynamicznego. No, a jeśli chcesz skorzystać z tej metody, to rozgrzewka jest tu niezbędna.

Przykładowe ćwiczenia rozgrzewkowe:
- wymachy rąk na przemian góra-dół, krążenie ramionami w przód-tył, wymachy na boki ("obejmowanie" i otwieranie ramion) - te ćwiczenia mogą być jednocześnie rozciąganiem dynamicznym, napiszę o tym później. Poza tym: "boksowanie" rękoma, krążenia przedramionami.
- trucht po sali, podskoki z wysokim unoszeniem kolan, pięt; pajacyki, krążenie tułowiem w stójce, podskoki, przeplatanka nogami w biegu bokiem
- krążenia szyją, opuszczanie i podnoszenie głowy, obroty głowy na boki
- skłony tułowia na boki w lekkim rozkroku, obroty tułowia lewo-prawo w różnych wariantach
- ćwiczenia w pozycji siedzącej - skręty tułowia i dotykanie podłogi za plecami, wyjścia do "świecy", "scyzoryki" na boku tułowia
... i wiele innych.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Jasne - ale jednego nie rozumiem lBarteKl - po co pytać o rzeczy tak szczegółowo opisane na necie :wink: :lol:

WPŁYW TEMPERATURY - Do ćwiczeń rozciągających można przystąpić dopiero po dokładnym rozgrzaniu mięśni i stawów, ponieważ rozciągliwość kolagenu zwiększa się w temperaturze powyżej 39 C.

ode mnie z site'u :evil:
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...

Jasne - ale jednego nie rozumiem lBarteKl - po co pytać o rzeczy tak szczegółowo opisane na necie :wink: :lol:


Zapytałem, bo ostatnio zostałem wyśmiany przez znajomego podczas rozmowy m.in. o rozciąganiu (stwierdził, że rozgrzewanie się to strata czasu- on robi to bezpośrednio po wstaniu z łóżka)

Slaszysz- dzięki za odpowiedź.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Rano po wstaniu z łóżka można robić rozciąganie dynamiczne, oczywiście też po krótkiej rozgrzewce stawów. Początkującemu może to zająć około pół godziny, a zaawansowanemu wystarczy kilkanaście minut, by za pomocą tej metody osiągnąć swój maksymalny poziom gibkości. Pomoże to utrzymać gibkość przez cały dzień. Nie należy jednak zbyt intensywnie rozciągać mięśni rano, gdyż jeśli się zmęczą - potem nie będzie efektów.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Wcale nie trzeba.
Wystaepuja metody rozciagania statycznego i dynamicznego.
Przy rozciaganiach dynamicznych potrzebna jest dobra ogolna rozgrzewka a przoduje w niej np bieg.
Dobre rozgrzanie ulatwia rozciaganie i minimalizuje powsatnie potem kontuzji.
Bardziej doswiadczeni moga rozciagac sie metoda podobna do sretchingu. Rozciaganie statyczne bez rozgrzewki. Ma to swoje plusy poniewaz zachowujemy dobre rozciagniecie w kazdej chwili i to bez potrzeby wczesniejszej rozgrzewki. Niestety metoda ta jest dla ludzi spokojnych i nie szalejacych przy rozciaganiu poniewaz latwo o kontuzje.

Jedna i druga metoda ma swoje zalety i wady niestety.

I jeszcze jedna sprawa - rozciagac najlepiej jest sie wieczorem a nie rano. Po calodziennym uzywaniu organizma jest juz niezle rozruszany i mniej narazony na kontuzje. Za to trening techniczny dobrze jest robic rano na swiezy umysl.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Ja bym był ostrożny przy polecaniu rozciągania bez rozgrzewki. Ktoś np. usiądzie sobie w rozkroku, posiedzi jakiś czas, pomyśli "Nie czuję napięcia, więc trzeba poszerzyć rozkrok". No i zonk! coś strzeliło... nie rozgrzane włókna kolagenowe nie wytrzymały.

Poza tym nam - osobom ćwiczącym MA - bardziej przydatna jest gibkość dynamiczna, przydatna w ruchu, a nie statyczne formy jak szpagat czy ten nieszczęsny siad płotkarski.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Dokładnie Slaszysz - nigdy nie rozciągałem się bez solidnej rozgrzewki (przynajmniej 15 minutowej) - żeby nie ryzykować urazów. A sporo takich rzeczy widziałem - niestety.
  • 0

budo_john doe
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
heh ilu ludzi tyle opinii
Ja osobiście zgadzam sie z Martius'em wiele razy rozciagałem sie bez rozgrzewki statycznie i co najważniejsze w trakcie rozciagania dochodziłem do max rozciągniecia. Ot po prostu w trakcie rozciągania rośnie u mnie temp organizmu (nie wiem jak to wytłumaczyć) ale po prostu zaczynam rozciągać się bez rozgrzewki to w trakcie zaczynam się pocić. A jeszcze jendo ja np nie wyobrażam sobie rozciągnaia bez skłonów tłuowia w przód czy to stojąc czy w rozkroku ot takie moje skrzywienie, znam kilka osób które preferują inne ćwiczneia np przysiady z nogi na noge (też rozciągają się bez rozgrzewki, a jako ciekawostkę powiem że w temp ok 0 stopni koleś robi szpagat rozkroczny a do tego niejeden taekwondoka pozazdroscil by mu kopniec - a wszsytko bez rozgrzewki). Tak więc jak powiedzialem ilu cwiczacych tyle metod i pogladow - dla rownowagi powiem tez ze mam kolege ktory ma takie biodra ze bez porzadnej rozgrzewki nawet marzyc o kopaniu na klatę (karatowy chudan :) ) nie mozeaco dopiero o rozciąganiu
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
Widzisz, bezpieczniej polecać jest po prostu metodę, która ma dużo mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji. Nie mogę powiedzieć "spoko stary, 3 tygodnie i robisz szpagat na krzesłach!", tylko trzeba wyjaśnić co i jak.

Ludzie, którzy mogą rozciągać się bez rozgrzewki zwykle już mają dużą gibkość...
  • 0

budo_john doe
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Przed rozciąganiem...
eh slasz
a gdzie ja napisalem ze to dla poczatkujacych ? Poza tym sam wspomnialeś (chyba) o jodze to też niezła met. rozciągania a jak wiesz na początku brak gibkości (cwiczacy nabywa ją w trakcie systematycznego treningu) Poza tym z własnego doświadczenia to własnie rozciąganie dynamicne prowadzi najczęściej do kontuzji (niestety własnie na skutek niedogrzaina lub nieumiejetnego rozgrzania). Ciezko polecać cos komuś nie widząc co on soba prezentuje nie znając jego możliwości itp. w takich sytuacjach od razu mam skojarzenia z kursem korespondecyjnym - nie nikomu nie radze robic spagatu po 2 tygodniach ani rozciagać się bez rozgrzewki czyli tzw na sucho po prostu ktos zapytal czy rozgrzewka jest konieczna i otrzymal odpowiedz ze zalecana ale niekonieczna pod pewnymi warunkami da sie rozciagac i bez niej (joga lub stretching) jednakze takie rozciaganie MUSI być prowadzone z wyczuciem i bez kozaczenia
jak dla mnie EOT
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024