Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile znaczy stopien ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Ile znaczy stopien ?
W systemach gdzie wsytepuje podzial na stopnie zaawansowania adepta wyroznia sie stopnie uczniowskie i mistrzostkie.
O ile na ogol drabinka do przyslowiowego czarnego pasa jest na ogol dobrze opisana w wymagania i zasady to nie musi tak byc w przypadku paskow czarnych.
Zakladajac ze poziom stopnia uczniowskiego oznacza wyszkolenie adepta w walce. Od jakiego momentu w stopniach mistrzoskich postep techniczny w walce przestaje miec znaczenie a wazniejsze staja sie inne rzeczy jak popularyzacja sportu ?
Czy koniecznie 7 dan bedzie lepiej umial nauczyc niz mlody posiadacz "zaledwie" 2 dana ?
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

Od jakiego momentu w stopniach mistrzoskich postep techniczny w walce przestaje miec znaczenie a wazniejsze staja sie inne rzeczy jak popularyzacja sportu ?


W Taekwon-do ITF IMHO od IV Dana...

Czy koniecznie 7 dan bedzie lepiej umial nauczyc niz mlody posiadacz "zaledwie" 2 dana ?


Nie, zdecydowanie nie! Zresztą Jerzy Jedut VI Dan(taka znana postać w TKD ITF), pisał że oglądał kiedyś egzamin zagranicą na wyższe dan-y - o żałosnym wręcz poziomie...
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Moim zdaniem stopien nie musi byc zawsze adekwatny do umiejetnosci.Jeden trener(egzaminujacy) wymaga od swoich uczniow wiecej niz inny trener i tak sie tworza roznice w umiejetnosciach(mimo tego samego stopnia).
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Stopnie rzecz bardzo wzgledna, u jednego instruktora zdac latwiej, u innego trudniej, ze juz o wielu szkolach 'fabrykach pasow' nie wspomne.

Maja oczywiscie jakas tam wartosc, ale nie nalezy przykladac do niej zbytniej wagi. Dlatego podoba mi sie rozwiazanie z bjj - ledwie 5 pasow, bialy, niebieski, purpura, braz, czarny. Przy czym purpura zna juz na ogol wszystkie techniki, jakie zna pas czarny. Zeby nikt sie nie czepial: to sa slowa wlasnie czarnego pasa bjj. Roznica jest glownie w doswiadczeniu i obiciu wtedy.

A tak, dziesiec czy iles tam stopniow uczniowskich, iles tam danow... straszne rozdrobnienie, imho niepotrzebne i nie zawsze miarodajne.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

Dlatego podoba mi sie rozwiazanie z bjj - ledwie 5 pasow, bialy, niebieski, purpura, braz, czarny. Przy czym purpura zna juz na ogol wszystkie techniki, jakie zna pas czarny. Zeby nikt sie nie czepial: to sa slowa wlasnie czarnego pasa bjj. Roznica jest glownie w doswiadczeniu i obiciu wtedy.

A tak, dziesiec czy iles tam stopniow uczniowskich, iles tam danow... straszne rozdrobnienie, imho niepotrzebne i nie zawsze miarodajne.


BJJ dla jasnosci ma teoretycznie niby niebieski, purpure, brazowy i czarny

z czego samych czarnych 10

kazdy posredni stopien oznaczony juz jest w wiekszosci organizacji BJJ dodatkowo stopniami posrednimi - belkami - a wiec znikoma ilosc pasow to tylko po prostu udawanie ;)

Juz lepiej jest to rozwiazane w wielu szkolach japonskich czy innych systemach gdzie jest np tylko bialy - brazowy i czarny
Im cos sie staje barziej popularne wymusza zwiekszanie ilosci oznakowan co zreszta widac na przykladzie wlasnie bjj gdzie z malej ilosci zrobilo sie duzo ;)

Wiec akurat wybrales zly system jako przyklad :)
  • 0

budo_ngmui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
W Wing Tsunie (leungtinga) mamy uczniowskie + mistrzowskie, z tym że mistrzowskie dzielą się na techniczne i praktyczne (chyba wiadomo o co chodzi) z tym że stopnie mistrzowskie egzaminuje SiJo - więc poziom wymagań jest w miarę stały :D
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Dyskusja zboczyła z tematu... Powinna być o adekwatności, różnicach w stopniach MISTRZOWSKICH - nie czy system stopni jest miarodajny... :lol: 8)

A zresztą :twisted:
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Martius masz racje, sa jakies belki, dywizje [w ktorych sie nie orientuje]. Moim skormnym zdaniem sa zbedne, a ich przyznawanie jest zalezne od organizacji - o ile mi wiadomo, w niektorych czegos takiego nie ma. Wybralem jednak raczej dobry przyklad w takim razie, chociasz masz racje ze czesto juz zaczynaja w tym systemie - niepotrzebnie - mieszac.

A co do bialego.. coz, gdy sie niebieskiego jeszcze nie ma, to czyms sie trzeba przewiazac chyba? Poza tym, na stronie Graciech jest jak byk 'white belt division'. Mariusz Linke zanim dostal purpure w Brazylii tez najpierw musial wygrac kategorie BIALYCH pasow, potem dopiero niebieskich. Wiec akurat w tej kwestii sie mylisz.

A wracajac do tematu to powtorze sie: nie nalezy do stopni przykladac zbytniej wagi. Instruktor ma miec przede wszystkim bogate doswiadczenie, a nie czarny-pas-smoka-z-osiemdziesiecioma-danami-w-tym-siedmioma-honorowymi.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

Martius masz racje, sa jakies belki, dywizje [w ktorych sie nie orientuje]. Moim skormnym zdaniem sa zbedne, a ich przyznawanie jest zalezne od organizacji - o ile mi wiadomo, w niektorych czegos takiego nie ma. Wybralem jednak raczej dobry przyklad w takim razie, chociasz masz racje ze czesto juz zaczynaja w tym systemie - niepotrzebnie - mieszac.


Moze Twoim zdaniem sa zbedne ale organizacje uznaly ze jednak sa potrzebne i to nie jakies drugoplanowe organizacje a te najwieksze.

A co do bialego.. coz, gdy sie niebieskiego jeszcze nie ma, to czyms sie trzeba przewiazac chyba? Poza tym, na stronie Graciech jest jak byk 'white belt division'. Mariusz Linke zanim dostal purpure w Brazylii tez najpierw musial wygrac kategorie BIALYCH pasow, potem dopiero niebieskich. Wiec akurat w tej kwestii sie mylisz.


Nie napisalem nigdzie ze nie ma bialego - tylko wymienilem niebieski, purpurowy, brazowy i czarny jako oficjalne - jest oczywiscie jeszcze bialy i do tego podzielony znowu na belki ;)

Na bialy nie zdajesz a tylko na belki lub ewentualnie dopiero na niebieski. Ale oczywiscie zawody sa tez robione dla tych co nie maja stopnia czyli bialych pasow.

Ale reasumujac jesli mamy 3 stopnie uczniowskie ktore dzielimy na 3 stopnie posrednie to mamy 9 stopni uczniowskich i 10 czarnych pasow a wiec w tym przypadku guruje nad wiekszoscia systemow 8)

A wracajac do tematu to powtorze sie: nie nalezy do stopni przykladac zbytniej wagi. Instruktor ma miec przede wszystkim bogate doswiadczenie, a nie czarny-pas-smoka-z-osiemdziesiecioma-danami-w-tym-siedmioma-honorowymi.


co do tego to nie ma co sie sprzeczac bo mamy takie samo zdanie ;)

Co do tematu i posta HASTA

Programy najczesciej sa ukladane do 4 Dana ewentualnie 5 reszta to i tak stopnie honorowe za dzialalnosc - publikacje i inne zaslugi.

Oczywiscie na poczatku bylo tak ze program nie musial byc tak wysoko ukladany ale z czasem kiedy zaczelo sie rozwijac i przybywac wysokich stopni program musial byc i ustanowiony dla starszych.

Ale powiedzmy tylko do 4-5 technika reszta zaslugi
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

W systemach gdzie wsytepuje podzial na stopnie zaawansowania adepta wyroznia sie stopnie uczniowskie i mistrzostkie.
O ile na ogol drabinka do przyslowiowego czarnego pasa jest na ogol dobrze opisana w wymagania i zasady to nie musi tak byc w przypadku paskow czarnych.
Zakladajac ze poziom stopnia uczniowskiego oznacza wyszkolenie adepta w walce. Od jakiego momentu w stopniach mistrzoskich postep techniczny w walce przestaje miec znaczenie a wazniejsze staja sie inne rzeczy jak popularyzacja sportu ?
Czy koniecznie 7 dan bedzie lepiej umial nauczyc niz mlody posiadacz "zaledwie" 2 dana ?


Niekoniecznie ale jest to wysoce prawdopodobne; wydaje mi się, że umiejętności obu "danów" można porównać uczestnicząc w ich treningach;
W większości japońskich SW ważniejsze niż technika "inne" rzeczy zaczynają być w okolicach 5 dana
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Ktos podal przyklad paskow w bjj. Wyglada to tak:
Dzieciaki do lat 15:
Bialy
Zolty
Pomaranczowy
Zielony
Dzieci powyzej 15 i Dorosli:
Bialy
Niebieski
Purpura
Braz
Czarny

Belki / dywizje to nie sa uznawane stopnie. Celem belek / dywizji jest wyroznienie bardziej zaawansowanych studentow gdyz przepasc niekiedy moze byc uderzajaca.
Inna sprawa ze w Bjj jest niejako obligacja aby zawodnicy startowali w zawodach i tam sie pokazuje co sie umie. W ten sposob osoby ktore nadaly stopnie zyskuja slawe lub zyskuja opinie ktora moze sie za nimi ciagnac po calym swiecie.....
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
bla bla bla :) :) :)

ładnie powiedziane, belki, srelki i insze pierdoły to także stopniowanie.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

bla bla bla :) :) :)

ładnie powiedziane, belki, srelki i insze pierdoły to także stopniowanie.


Chcesz powiedziec ze jestes madrzejszy od osob z nazwiskiem na litere G. od ktorych to wiem ? Ok, badz madrzejszy. :wink:
Czlowiek stara sie napisac kompetentna rzecz a przyjdzie Tobie wszech wiedzacy i mowi swoje. Ehh co za ludzie :?
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
nie jestem wszystko wiedzący i chwała bogu że mi to nie grozi w tym życiu :)

w zasadzie to nie do końca kapuję o co ci biega, przecież nie powiedziałem jaki to ja jestem mądry, tylko wyraziłem opinię na temat tychże stopni.

Rozwine myśl - każda sztuka walki na początku swego istnienia ( trochę niezręcznie to powiedziałem ale niech zostanie), tak jak bjj, stara się zrobić jakąś rewolucję wprowadzając ostre zasady stopniowania, ma nie być lekko zdobywać stopnie itp. Potem w miarę komercjalizacji to się zmienia, przybywa stopni bo za egzaminy się płaci więc i większa kasa dla federacji i poszczególnych ludków nią kierujących. Zobacz jakie posrane zasady egzaminacyjne są w PZK, niebawem jak niektórzy naiwniacy liczą, wszyscy będą ćwiczyć bjj, to wtedy będzie tak samo w bjj z egzaminami i stopniowaniem jak w karate. Sytyuacja taka panuje także w innych stylach, po za tym sam już słyszałem od ludzi z zagranicy ( z USA i Niemiec), że tam istnieje szereg nioezaleznych organizacji bjj, które nadają stopnie jak chcą, więc stopień i pasek na tyłku jaki by nie był nie jest NIGDY adekwatny do umiejętności. :-)

Po drugie ^Hast^ otwórz szerzej oczy, bo się o coś potkniesz. :)
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Ty Marcin,
Z calym szacunkiem ale z tego co wiem to paskow w Bjj organizacje nie nadaja ale konkretni ludzie. A to dosc duza roznica.
Czy stopni przybywa ? Ja wiem ze pasek w bjj kupic mozna i to sie praktykuje. Kwestia taka ze potem wstyd na zawodach sie pokazac :wink: .
Byly sa i beda slabe / lewe / kupione i sprzedane stopnie w kazdym systemie gdzie takowe istnieja.
O ile wiem raczej formalnego egzaminu na stopien sie nie przeprowadza w bjj. Raczej jest prostszy system. Tyle w polsce jest go zwyczajnie trudno wprowadzic. Najprosciej to startowac i podnosci swoje umiejetnosci a wtedy nie ma sie czlowiek czego wstydzic.
Bjj raczej nie podazy droga karate w polsce ale raczej droga Judo. Ja przynajmniej pod wzgledem promowania na stopnie widze duze podobienstwa ideowe.
Caly shise zwiazany z pzk to mi juz przedstawil karateka1 i mi starczy :wink: . Jak powiedzialem - nie moj cyrk to i malpy nie moje.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

Ty Marcin,
Z calym szacunkiem ale z tego co wiem to paskow w Bjj organizacje nie nadaja ale konkretni ludzie. A to dosc duza roznica.
Czy stopni przybywa ? Ja wiem ze pasek w bjj kupic mozna i to sie praktykuje. Kwestia taka ze potem wstyd na zawodach sie pokazac :wink: .
Byly sa i beda slabe / lewe / kupione i sprzedane stopnie w kazdym systemie gdzie takowe istnieja.
O ile wiem raczej formalnego egzaminu na stopien sie nie przeprowadza w bjj. Raczej jest prostszy system. Tyle w polsce jest go zwyczajnie trudno wprowadzic. Najprosciej to startowac i podnosci swoje umiejetnosci a wtedy nie ma sie czlowiek czego wstydzic.
Bjj raczej nie podazy droga karate w polsce ale raczej droga Judo. Ja przynajmniej pod wzgledem promowania na stopnie widze duze podobienstwa ideowe.
Caly shise zwiazany z pzk to mi juz przedstawil karateka1 i mi starczy :wink: . Jak powiedzialem - nie moj cyrk to i malpy nie moje.



ano będą kupowane stopnie i są :) nikomu konkretnemu nic nie zarzucam ale całe to gadanie że w bjj jest wszystko lepsze jest trochę do bani. :(
niewątpliwie masz rację co do startów, to podnosi poziom zawodnika ,ale nie urodziłem się wczoraj by twierdzić że jakiekolwiek stopniowanie będzie obiektywne :-)
Droga judo jeżeli chodzi o stopniowanie tez nie jest najlepsza, obecnie w judo jest tak że większośc osób odpada w przedbiegach jak tylko zaczyna ćwiczyć - nacisk na sukces sportowy zaszkodził tej sztuce walki, podobnie będzie z bjj. Zobacz, że wiele osób twierdzi że judo to tylko sport, nie jest to twierdzenie bezzasadne, skoro i ja słyszałem je od zawodowych judoków ćwiczących tyle lat ile ja żyję. :) nie chciałbyś pewnie usłyszeć za ileś lat słów że bjj to tylko sport, sport ma swoje prawa - w drodze ku maksymalnej skuteczności zawęża się wachlarz stosowanych technik, styl staję się siłowy. To ostatnie wyklucza możliwość ćwiczenia dla większości ludzi - wszyscy judocy których znam ,a znam ich sporo to kabany. Mam tu na myśli gostków juz dorosłych, którzy przestali rosnąć :-) W bjj zauważyłem jedną rzecz, której nie rozumiem, dlaczego zawodnicy bjj nie bronią jąder podczas walki, czy to w parterze czy w stójce. Cholernie niebezpieczne przywyczajenie z zawodów gdzie się po jajkach nie bije.

C odo szajsu w PZK, to aby to znać dokładnie to trzeba \ćwiczyć karate i zdawać egzaminy - mój trener twierdzi że większa część naszej grupy mogła by zdawać na wyższe stopnie niż ma, ale nie może bo trzeba pokolei - co z osobami takimi jak ja, które ćwiczą już jakis karate, wcześniej inny styl i chća zdawać, muszą wtedy na egzaminie robić rzeczy, których nam trener nie każe robić ob wie że egzamin to jedno a prawdziwe karate i życie to drugie.
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Co do judo to system stopniowania jest dobry..... albo wygrywasz na zawodach i idziesz w górę (paski) albo stoisz w miejscu... ale znam kilku trenerów i to też nie jest reguła, bo niektórzy nie są tak nastawieni na zawody...
jedno co można zauważyć to to, że obecnie bjj mogą trenować (czyt. mogą zacząć trenować) ludzie dorośli.... judo jest tak usportowione, że jeżeli nie zaczynasz od najmłodszych lat to nie masz szans.... i tak na przykład przyjęcie dorosłego faceta (ok.20 lat) do klubu judo byłoby lekko bez sensu, bo ćwiczyłby z kilkuletnimi dzieciakami, reszcie by nie dorównał (nastawienie na zawody).....

A coś na temat:
Według mnie nie powinno być podziału stopni mistrzowskich, bo albo ktoś jest mistrzem i ma czarny pas albo nim nie jest i go nie ma...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

A coś na temat:
Według mnie nie powinno być podziału stopni mistrzowskich, bo albo ktoś jest mistrzem i ma czarny pas albo nim nie jest i go nie ma...


Z tym sie zgadzam calkowicie ale zauwaz ze nawet stopni uczniowskich jest najczesciej w systemie mniej niz czarnych pasow :) :)
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?
Jeszcze troche i będzie tak, że jak masz 1 dan --- to nic nie znaczysz, bo teraz wszyscy mają 5 czy 6.... ale cóż to nie ja wymyśliłem podział stopni.... Martius podał podział pasów na biały, brązowy i czarny... jak pewnie wiesz w judo też tak kiedyś było, ale przyszedł sport i wszystko się zmieniło...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile znaczy stopien ?

Jeszcze troche i będzie tak, że jak masz 1 dan --- to nic nie znaczysz, bo teraz wszyscy mają 5 czy 6.... ale cóż to nie ja wymyśliłem podział stopni.... Martius podał podział pasów na biały, brązowy i czarny... jak pewnie wiesz w judo też tak kiedyś było, ale przyszedł sport i wszystko się zmieniło...


Wlasnie to jest dziwne ze nie sport poszerzyl game stopni a systemy tradycyjne ;)
Teraz czesto jest w nich wiecej niz w systemach sportowych ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024