Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kali Ilustrisimo - relacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Kali Ilustrisimo - relacja
Witajcie witajcie!
Wczoraj wrocilem z dwudniowego treningu (12 godzin) Kali Ilustrisimo. I co s Wam powiem: to ZUPELNIE INNY niz inne FMA.
Poruszanie jest naturalne tzn tak jak sie chodzi :) Ataki to glownie pchniecia z mechanika jak w szermierce. Glowna linia obrony jest poruszanie. Jesli juz trzeba wykorzystac blok to nie jak w innych FMA: strefy i tysiac roznych blokow - tylko jeden na wszystkie linie atakow (na wszystki katy). Dlatego tez nie ma takiego pojecia w Ilustrisimo ja angle 1 albo angle 3 bo po jednym dniu treningu nie mialo dla mnie znaczenia pod jakim katem leci atak!
Widac ze technika z Ilustrisimo jest przyswajana bardzo szybko.
Cwiczylem glownie noz i maczete.
Glowny chwyt noza to reverse grip. ataki sa uderzeniami ze snapem - reka od razu wraca na miejsce. Ataki sa bardzo szybkie - pierwszego dnia podczas sparingow dostalem tyle uderzen w glowe ze nie moglem ich zliczyc :) . Byly to tylko simple direct - czyli bez zwodow. Potem doszly jeszcze zwody (fakes) i bylo jeszcze weselej 8)
Drugiego dnia bylo juz znacznie znacznie lepiej.
I jeszcze jedna uwaga - w Ilustrisimo nie ma zasady defang the snake - czyli atakow na reke trzymajaca noz. Tam ataki sa przeprowadzane na glowe i szyje. Nikt sie nie certoli :twisted: :twisted:
Pozdrawiam
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Bardzo fajna relacja Kenjiro, interesujaco brzmi. Moge zapytac gdzie byles na tym treningu?

K.
  • 0

budo_santiago
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
I czy bedzie jeszcze jakis. Bo jak dopisze czas i kasa to warto by sie bylo z tym zapoznac.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Uczyc sie Ilustrisimo jezdze zagranice. Troche to kosztuje jednak ja uwazam ze warto. Jest tylko 3 ludzi na swiecie (Tony Diego, Raymond Floro, Raymund Macapagal) ktorzy znaja w pelni ten system (uczyli sie u tworcy stylu Antonio Tatang Ilustrisimo ktory stoczyl kilkadziesiat pojedynkow na ostra bron w latach 50-70).
Ze wzgledu na to iz ten system jest bardzo brutalny i nikt nie bawi sie tu w konwenanse - nauczanie jest prowadzone tylko indywidualnie. Ludzi ktorzy cwicza Ilustrisimo jest mniej 20 na swiecie.
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja

Ludzi ktorzy cwicza Ilustrisimo jest mniej 20 na swiecie.


ktorzy cwicza wogole 8O czy ludzi nauczajacych jest mniej jak 20 ?
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Ktorzy cwicza...
Naucza na dzisiaj 5... :)
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Z ciekawosci - ile cie to kosztowalo?
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Kenjiro, mam pytanie ...
Napisales:

Ataki to glownie pchniecia z mechanika jak w szermierce.

a potem:

Glowny chwyt noza to reverse grip. ataki sa uderzeniami ze snapem - reka od razu wraca na miejsce.


Mozesz to blizej opisac, bo jakos nie moge sobie tego wyobrazic ?
Wojtek
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Ok. Chodzilo mi o to ze atak jest uderzeniem czyli dzgnieciem, W koncowej fazie dochodzi strzal z nadgarstka. Ten strzal z nadgarstka nazwalem snapem. Wuobraz sobie ze dzgniecie doszlo celu i noz jest w ciele. Snap nadgarstkiem powoduje wieksze obrazenia w srodku - jakby ciecie. Kurde trudno to opisac. Mam nadzieje ze zrozumiales.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Faktycznie zrobilem troche skrot myslowy przez ten myslnik. I mogles zrozumiec ze snap to powrot reki...No ale nie jestem polonista... :wink:
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Czyli uscislajac:
-pchniecie jest wykonywane w reverse grip
-po dojsciu do celu dodajemy ruch nadgarstkiem dla powiekszenia obrazen

hmmm, nie widze w tym mechaniki z szermierki. Czy na tym seminarium walczyl ktos z pozycji szermierczej ?
Wojtek
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Raymond Floro - czyli jeden z trzech nauczajacych Ilustrisimo byl szermierzem. Startowal nawet na olimpiadzie. Wiele dodaje do Kali wlasnie z szermierki.
Co do szermierki... Cala walka w Ilustrisomo wlasnie bardziej jest szermierka niz tym do czego przyzwyczaily nas inne FMA. Nie ma blokow typowych dla FMA, nie ma trappingu. Kontry sa wyprowadzane poprzez roznego rodzaju odejscia jednak nie schodzenia z linii a raczej w tyl - takie "bujniecia".
Jak pisalem wyzej - nie bardzo potrafie opisac te rzeczy, wolalbym pokazac...

Pozdrawiam
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Kenjiro , chyba zbyt wczesnie po seminarium pisales ten tekst i emocje przewarzyly nad trescia ?

Pierwsze pytanie u kogo byles na seminarium ( bo stad moze te roznice ) czy u kogos z "wielkich" ?
Cwiczacych jest naprawde duzo , szkola Foloro w Australli to ponad 80 osob , szkoly Pelegina , Lenysona , oczywiscie Orehenal Diego , grupa Bakbakan z Rickettsem.Raczej bym ograniczyl liczbe nauczajcych do 20.
Generalnie ze wszystkim sie zgadzam co piszesz o K/I , ale jedna rzecz mnie meczy ten reverse grip i pchniecia ze snap .
Powiem ze nie zauwazylem przewagi reverse z Ilustrisimo , oczywiscie sa dystanse i dystanse , ale walczac w dlugim tryzmac noz w reverse ?
Dalej te pchniecia za snap , czy znam wykonuje sie w strone reki czy na zewnatrz ?
JEzeli na zewnatrz to ten ruch z punktu widzenia mechniki nie ma sensu , po prostu nie ma sily ani szybkosci.
Jezeli w strone reki to , noz powinien byc trzymany ostrzem w strone reki , co praktycznie pozbawia nasuzywania go do ciec.
Na koniec , kazdy kto prubowal noza na miesie , wie jaki opor ono stawia , jest troche sceptyczny ze snap z nadgarstka spowoduje wieksze obrazenia , jezeli juz juz jest wbity , ja raczej bym sie bal sracic tez noz.
Wlasnie ta przewodnia rola reverse grip , mnie dziwi , nie zauwazylem tego po prostu podczas mojego kontaktu z Ilustrisimo
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Czesc Seiken!
No to tak. Uczylem sie Ilustrisimo ze szkoly Raya Floro z Australii. Oprocz niego Ilustrisimo naucza Tony Diego i Ray Macapagal. I to wszystko...Ja mowie o ludziach ktorzy z pierwszej reki uczyli sie od Tatanga Ilustrisimo. Wg tego co mowi Ray Floro tylko oni trzej oraz teraz czlowiek w Europie i jeden czlowiek w Stanach sa uprawnieni do nauczania Ilustrisimo na swiecie. Reszta to jak mowil "regular" Ilustrisimo ktore z wersja Tatanga nie maja nic wspolnego. To jesli chodzi o tych nauczajacych. Jesli chodzi o uczacych sie - to nie wiem co mial na mysli Floro mowiac o tak malych liczbach.
Jesli chodzi o grip. W szkole Floro reverse grip jest uzywany w 95%. Ten snap jest robiony wlasnie w strone dloni. I tak masz racje ze takie trzymanie noza - ostrzem do promieniowej strony reki wyklucza ciecia. Tym tez charakteryzuje sie szkola Floro. Polega na pchnieciach - nie na cieciach.
A tak przy okazji , u kogo trenowales Ilustrisimo?
Taka ciekawostka - Tatang Ilustrisimo zaczal nauczac dopiero w 1980 roku. Byl podobno strasznym nauczycielem. Gdy np ktos zaatakowal go "po jedynce" a on wykonal ruch to powtorny taki sam atak byl broniony zupelnie inaczej. Po pytaniu dlaczego teraz zrobil to inaczej, mowil ze "tak czul" :)
Burton Richardson z JKD mial z nim kontakt przez tydzien i niewiele podobno z tego wyniosl.
Z tego tez wynikaja roznice poszczegolnych "trzech wielkich". Tony Diego np nie uzywa reverse grip i jego pozycja, a zwlaszcza jej brak poniewaz raczki zwisaja mu wzdluz tulowia jest zupelnie inna niz np u Raya Floro.
Moze dlatego nie spotkales sie z takim wyprowadzaniem atakow z jakim ja sie spotkalem cwiczac Ilustrisimo wg Raya Floro.
Roy Harris przez tydzien cwiczyl z Macapagalem zapytaj Go jakie mial odczucia co do porownania skutecznosci tego co robil przez X lat w porownaniu do tego co cwiczyl przez tydzien.
Fakt cwiczylem tylko 12 godzin i tylko troche liznalem Ilustrisimo ale nawet przez tak krotki czas mialem okazje przekonac sie na wlasnej skorze na sparingach z uzyciem noza i sticka o skutecznosci Ilustrisimo.
Uff, ale sie rozpisalem.
Pozdrawiam serdecznie
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Moge powiedziec skad sie bieze taka mala ilosc cwiczacych wedlug Floro , wiekszosc instruktorow k/I jest zgrupowana w organizacji Bakbakan ( Diego rowniez) , ktora dziala tez w Australii i to dosyc preznie.W Australli mieszkal tez przez lata "wodz" Bakbakanu Rey Glang ( uczacy sie rowniez u Tatunga).
Reszty mozna sie domyslec.

Zostawmy polityke , wrocmy do techniki.
Kenijro troche mnie to dziwi , ze sa tak duze roznice w jednej przeciez szkole , chociaz wlasnie jedna z zasad K/I mowi zeby nie narzucac techniki , nauczyc sie podstaw a reszte dopasowac do wlasnych motoryki czy warunkow fizycznych.
Ja zetkonelm sie z K/I po raz pierwszy u niezyjacego juz Edgara Sulite , on dal mi podstawy . Niedlugo pozniej bylem turystycznie w Manili , tam przez tydzien udalo mi sie za poreczniem Edgara cwiczyc w Orehenal u Diego.
W US kilkakrotnie bylem na seminariach w szkole Rickettsa ( cwiczacego rowniez bezposrednio u Antonio Ilustrisimo ) , jak widac nie byl to systematyczny kontakt .
Co osobiscie mi sie podoba to wlasnie brak przerostu formy nad trescia tak chrakterystycznego dla FMA , praktyczne zniwelowanie nierelistycznych ( dla mnie disarms) , koncentrowanie sie na wyprzedzeniu kontra , budowaniu przez caly czas najwaniejsze zeczy w Ilustrisimo , timingu.
Niestety obecnie , jako sznowany ojciec rodziny , nie mam czasu juz sie rozbijac po swiecie , a na miejscu zadnego powaznego instruktora nie ma , najblizej mam do NJ do RIckettsa i od czasu do czasu tam wpadam .a le tez coraz zadziej
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Troche polityki zawsze musi sie wkrasc... :wink:
Ja ze swojego zrodla wiem ze po stworzeniu Bakbakanu zaczeto w nim praktykowac takze inne odmiany Kali przez co troche zmieniono przekaz Tatanga. Rowniez z tego co wiem to "Wielka Trojka" Diego, Macapagal i Floro stworzyli ORIGINAL REPETITION KALIS ILUSTRISIMO GROUP i odcieli sie od Bakabakanu.
Pewien uczen Roya cwiczyl Ilustrisimo z Bakabakanu i kiedy Roy wrocil z Filipin z treningu z Macapagalem zdziwil sie ze to co pokazal mu jego uczen bylo mocno rozteoretyzowane i dodanych zostalo wiele ruchow w porownaniu z pierwotna czescia.
No ale mialo byc bez polityki... :wink:

Co do techniki to masz racje ze nie jest narzucana w Ilustrisimo. Jednak ze osobowosc nauczyciela lub szefa szkoly powoduje ze wielu uczacych sie u niego ludzi ma podobna technike. floro jest takze szermierzem oraz studiuje walke rapierem europejskim wiec JEGO interpretacja to glownie dzgniecia a nie ciecia. Jak mowi "Ilustrisimo is for killing not for cutting".
Moze dlatego iz cwiczylem wlasnie odmiane Ilustrisimo ze szkoly Floro - wyszlo tak ze glowny nacisk polozono na reverse grip ze snapem.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
JAk najbardziej sie zgadzam z pchnieciami , sam stosuje je w 80 % i nikt nie odmowi im skutecznosci.
Jednak pchniecia z reverse grip ????
Szermierka czy rapier w reverse grip ???
Jak Floro walczy w dystansie ? , czym niweluje ta dosyc duza roznice zasiegu ?.Zadajac pchniecie z reverse , trzeba wykonac przyruch , nie jest mozliwe wykonanie pchniecia ( tak jak w szablowym) , bezposrednio z pozycji w ktorej trzymamy dlon , kluci sie to z zasada K/I wyprzedzania cyklu przciwnika.
Domyslam sie ze musi to byc praca nog i znakomity timing, czyli zejscie z linii ataku czy nawet wyprzedzenie kontra , bez zadnych atakow przejsciowych , czysty killing shot i koniec.JA po prostu nie jestem i nigdy nie bylem fanem reverse i dlatego szukam dziury w calym.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
Tez sie dziwilem ze pchniecia sa w reverse. Tlumaczy to tym ze, jak to ladnie nazwales, dla killing shot ten chwyt noza jest mocniejszy.
Przeciez nigdzie nie napisalem ze dluzsza bronia operuje sie w reverse grip! Chodzilo mi tylko o noz.
Timing lacznie z de lastico, riterada czy biitipaa oraz z jednym mocnym ciosem - to klucz do skutecznosci wg Floro. Na sparingach niejeden sie o tym przekonal :wink: Jesli chodzi o tak wykonywane uderzenia jak u Floro to zasieg z reverse grip nie ustepuje wiele zasiegowi z regular grip.
Cwiczylem takze z maczeta a tu jest juz regular grip.
Jak na wstepie powiedzialem dopiero zaczynam przygode z Ilustrisimo wiec nie wszystko jeszcze pewnie potrafie wytlumaczyc :?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
hey Kenjiro,
sluchaj nie zrozum mnie czasem zle, ja sie nie czepiam czy co, zadaje to pytanie naprawde w dobrej wierze...
widze ze masz kase wiec nie rozumiem dlaczego pojechales do Australii gdzie jestem swiecie przekonany ze za te 12 godzin treningu musiales zaplacic tyle ze pewnie by Ci starczylo na miesieczny trening na Filipinach...????
wiesz ja sam myslalem zebyw wakacje skoczyc na miesiac na filipiny z moim znajomym co cwiczy kali ale przez ten SARS nic nie mazna zaplanowac
na razie
tomek
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kali Ilustrisimo - relacja
A kto powiedzial ze ja bylem w Australii???
Napisalem ze cwiczylem Ilustrisimo wg szkoly Floro, co nie znaczy ze bylem w jego szkole w Australii. To samo pytanie zadalem czlowiekowi ktory jezdzi do Floro do Australi (od ktorego ja sie ucze). Powiedzial ze na Filipiny poprostu boi sie jechac. A poza tym jak zaczynal to ani Diego ani Macapagal nie chcieli by z nim gadac bez rekomendacji. Co innego teraz. Teraz ma rekomendacje od Floro. Jednak mimo iz chcialby poznac Diego i Macapagala to "renoma" Filipin skutecznie powstrzymuje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024