Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
Wiadomo ze ludzie posiadajacy kilka danow za paskiem maja roznorodny poziom. Jak waszym zdaniem nalezy z nimi cwiczyc? Poniewaz w aikido nie ma zawodow ani walk sparringowych, czy nalezy np: grzecznie z szacunkiem znosic jak wala badziewie i podkladac sie, czy tez nalezy ich atakowac bez litosci i jak technika im nie wychodzi to tym gorzej dla nich? Oczywiscie mowie tu o cwiczeniu indywidualnym np na stazu a nie jak gosciu pokazuje wszystkim technike.... :wink:

Na ten temat natchnal mnie dzisiejszy trening, gdzie pewien 5 dan meczyl sie niemozebnie z 3 kyu rotfl No po prostu nie mogl zrobic na nim zadnej techniki :wink:

Byc moze jest to bolaczka nie tylko aikido ale i wszystkich "tradycyjnych" SW - mowie tu o tych ktore nie maja nowoczesnej metodologii nauczania przejetej z judo....
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

Wiadomo ze ludzie posiadajacy kilka danow za paskiem maja roznorodny poziom. Jak waszym zdaniem nalezy z nimi cwiczyc? Poniewaz w aikido nie ma zawodow ani walk sparringowych, czy nalezy np: grzecznie z szacunkiem znosic jak wala badziewie i podkladac sie, czy tez nalezy ich atakowac bez litosci i jak technika im nie wychodzi to tym gorzej dla nich? Oczywiscie mowie tu o cwiczeniu indywidualnym np na stazu a nie jak gosciu pokazuje wszystkim technike.... :wink:

Na ten temat natchnal mnie dzisiejszy trening, gdzie pewien 5 dan meczyl sie niemozebnie z 3 kyu rotfl No po prostu nie mogl zrobic na nim zadnej techniki :wink:

Byc moze jest to bolaczka nie tylko aikido ale i wszystkich "tradycyjnych" SW - mowie tu o tych ktore nie maja nowoczesnej metodologii nauczania przejetej z judo....


Im lepiej ktos atakuje, tym lepiej robi sie technike. To ogolnie uznana prawda. Przy duzej roznicy wagi i oporze ze strony uke nawet shihan moze miec klopoty :lol: .
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
Ja ćwicze w zależności od humoru i chęci - znaczy nieraz lubie pogrzebać w technice, więc robie ją wolniej ... i też wtedy nie przesadzam z atakiem - taki średnio silny i bez żadnych specjalnych utrudnień.
Ale zwykle, jako że osoby które mają wysokie stopnie i nieadekwatne do nich umiejętności bardzo mnie denerwują to leje ile wlizie - sam techniki robie na 150%. Natomiast z oporem to jest tak, że podkładam się, ale osobą ze mną ćwicząca doskonale wie, że jakbym chciał to by nic nie zrobiła :twisted:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
Kolejny wariant pytania jak nalezy ćwiczyć z... :roll: Toć to aż się prosi o paralele do znanego dowcipu o tym jak rozmnażają się jeże. W obu wypadkach odpowiedź jest podobna - OSTROŻNIE :!: :) :D
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

czy tez nalezy ich atakowac bez litosci


Kiedyś za coś takiego zgarnełem tekst: "co w ten sposób chcesz udowodnić".
Przyznam sie ze wprawiło mnie to w zakłopotanie, bo nie miałem nic złego na myśli. Tak naprawde na treningi przychodzimy po to by sie uczyć, a nie walczyć.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
bujin: lepiej to znaczy jak dla ciebie? Z rozpedu tak ze sam sie przewraca? :wink: Czy moze jeszcze sygnalizuje atak z odleglosci pieciu metrow? Napisz,no jak TY cwiczysz z zaawansowanymi?

Labedz: calkowicie cie rozumiem, jak bym mial Jezyka w dojo, to by mi sie wszystko kojarzylo z jezami rotfl
ps jak ci sie temat nie podoba to zrob cos smialego: napisz inny, konkurencyjny... :P

Garry: to jest typowe podejscie : "gimnastyka zdrowotna" Tacy goscie nie rozumieja nic a nic ze aikido to SW i ze nalezy rozwijac "ducha wojennego". Ja nic im nie tlumacze, oni sa z gory skazani na sukces.
Aczkolwiek przyznaje ze ci goscie mocno sie denerwuja, jak sie ich porzadnie zaatakuje. Kiedys, jeszcze w Belgii, jednego zaatakowalem ushiroryokata dori(z tylu za ramiona) i przewrocil sie do tylu :wink: potem sie mnie pyta czy ja cwicze aikido czy zapasy :) A przeciez nie skonczylem go duszeniem :lol:

Wczoraj sympatycznie pocwiczylismy sobie z jednym gosciem - atak z przodu za ramiona, ryokatadori i z tego miala byc koshinage. Przy prawidlowym ataku(podejsc jak najblizej, normalnym krokiem, bez zadnej sygnalizacji i z krotkiego dystansu blyskawiczy chwyt za ramiona, przyciagniecie + strzal z glowki lub uderzenie kolanem w krocze, do wyboru zeby cwiczyc dwa rozne poziomy ataku) nooooooo trzeba sie dobrze zbierac, choc nie uderzalismy naprawde...Sama swiadomosc mozliwosci drugiego ataku wywoluje adrenaline na maxa, szczegolnie ze gosciu jest mocno zaawansowany w te klocki. Ale poniewaz obaj lubimy cwiczyc w ten sposob, to bylo niezwykle radosnie 8)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

Labedz: calkowicie cie rozumiem, jak bym mial Jezyka w dojo, to by mi sie wszystko kojarzylo z jezami rotfl
ps jak ci sie temat nie podoba to zrob cos smialego: napisz inny, konkurencyjny... :P
)


A po co wymysla - lepiej iśc na łatwiznę i przyp... sie do tego co wymysli moderator :lol: :) :D W końcu ja mogę on musi i powinien :wink:
A co do konkurencyjności to przecież w aikido nie ma konkurowania :) :) :)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
Im lepiej ktos atakuje, tym lepiej robi sie technike. To ogolnie uznana prawda. Przy duzej roznicy wagi i oporze ze strony uke nawet shihan moze miec klopoty :lol:

Jeżeli lepiej znaczy gorzej, to się zgadzam, ale jeżeli lepiej znaczy lepiej, to nie. :)

jeż
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
trzeba pamietac - teoretycznie za kazdym razem, kiedy zaatakujesz musisz ta sama sile odebrac spowrotem .byc w stanie ja przyjac. nie ma problemu uderzy szybko i mocno - ale czy jestes w stanie to odebrac, zwlaszcza od kogos starszego stopniem.
ludzie cwicza dziesiatki lat i czasem potem sie zmieniaja - cialo sztywnieje, nie kazdy ma talent i czas cwiczyc iles tam godzin tygodniowo
a tu mlode silne chlopaki za kazdymrazem probuja ich pazabijac :D
szacunek, teoretycznie lezy u podstaw sz.walki i nalezy sie zwlaszcza osobom o wiekszym doswiadczeniu. bez tego wszystko szlak trafi syfon szczeli....
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

Kiedys, jeszcze w Belgii, jednego zaatakowalem ushiroryokata dori(z tylu za ramiona) i przewrocil sie do tylu :wink: potem sie mnie pyta czy ja cwicze aikido czy zapasy :) A przeciez nie skonczylem go duszeniem :lol:


kiedys zdazylo mi sie cos podobnego :oops: ale gdy spadalem n aplecy to przyfasolilem (ze uzyje tekstu paskudy :) ) temu czlowiekowi z potylicy w nos.

zapytal czy cwicze aikido czy ...

pamietaj Szczepanie ze punkt widzenia zalezy od punktu ... lezenia :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

kiedys zdazylo mi sie cos podobnego :oops: ale gdy spadalem n aplecy to przyfasolilem (ze uzyje tekstu paskudy :) ) temu czlowiekowi z potylicy w nos.

zapytal czy cwicze aikido czy ...

pamietaj Szczepanie ze punkt widzenia zalezy od punktu ... lezenia :D


doooobreee... :lol:
Ale jak ja kogos atakuje ushiro, to owszem, on leci na plecy, ale ja zostaje pionowo na nogach :wink:
A jak atakowac ushiro zeby nie zarobic potylica w nos czy stopa w przyrodzenie, to u nas ucza sie poczatkujacy w pierwszym tyg treningu :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

A jak atakowac ushiro zeby nie zarobic potylica w nos czy stopa w przyrodzenie, to u nas ucza sie poczatkujacy w pierwszym tyg treningu :)

No nie , znów bede rozpaczał, ze nie urodziłem się Kanadyjczakiem. :) Tam tacy mądrzy i praktyczni ludzie cwiczą, a jacy doświadczeni poklon rotfl :lol:
Szczepciu, po takich tekstach zaczynam rozumiec dlaczego twoj fanklub stale poszerza swoje szeregi :lol:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

Garry: to jest typowe podejscie : "gimnastyka zdrowotna" Tacy goscie nie rozumieja nic a nic ze aikido to SW i ze nalezy rozwijac "ducha wojennego". Ja nic im nie tlumacze, oni sa z gory skazani na sukces.


Mysle, ze kiedy jesteś gościem w obcym dojo, takie akcje mogą być źle zrozumiane. Mozesz zostać uznany za sabotażystę próbującego zachwiać lokalne autorytety ;)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
Z jednej strony czysta prawda pmasz SW zaczynaja sie i koncza na etykiecie.
Ale czy to nie stanowi taniej przykrywki dla niektorych, zeby sie nie wysilac? Co powoduje "szturm mlodych gniewnych"? Ze przewartosciowuje rozne ustalone wartosci i zmusza do postepu "dziadkow".
I kto ustala ze dany czlowiek nie moze juz dalej sie rozwijac? Rozumiem jak ktos ma kontuzje czy klopoty ze zdrowiem,ale w innym wypadku?

Labedziu: to mial byc zart, a wyszlo na powaznie :oops: no qrcze co ja zrobie, ze Kanai sensei tak uczy Claude'a a Claude tak uczy nas? 8O Taka jest szara rzeczywistosc.Nikt sie takim drobiazgami u nas nie excytuje. Claude poswieca sporo czasu aby poczatkujacych nauczyc doskonalych podstaw, jedna z takich podstaw jest prawidlowy atak, w ktorym nie ma za duzo otwarc.

Np ushiro u nas polega na tym, ze uke, bedac za plecami tori, stara sie go sciagnac w dol na tatami(zarowno w suwari jak i w tachi waza).Oczywiscie techniki nie wygladaja jak w klasycznym aikikai, gdzie uke wiruje jak baletnica wokol tori, ale dzieje sie to wlasnie ze wzgl na inne zalozenia podczas atakowania.
Podczas odbierania ataku ushiro, tori musi sie skleic z uke, zeby nie poleciec na placy do tylu. Przez to ma szanse zachowac pionowa postawe i zrobic jakakolwiek technike.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
a ja ćwiczę z bardziej zaawansowanymi tak jak ze wszystkimi innymi, dostosowuje jak gdyby do partnera, kiedy widzę jak on ćwiczy to wiem jakl mam reagować by to miało sens, dotyczy to wedłum mnie każdej sztuki walki. Nie ma recepty jak ćwiczyc, to tak jak by gadac jak walnąć kogoś w nocha.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
Szczepan - pewnie obaj mamy racje. moze wiele zalezy od nauczyciela - czy pogania czy tez pozwala egzystowac gosciom, ktorzy wlasciwie niczego nie robia, czesto samemu juz nie cwiczac, tylko prowadzac. jak zaczyna zdychac "umysl poczatkujacego" rodza sie takie potworki. i wszedzie ich pelno. mlodzi - gniewni widza to od razu - zawsze. mata koryguje wszystkie oszustwa i klopotliwe pytania w stylu - co ten pan tu wogole robi, czy to ma jakis glebszy, ukryty sens czy jest po prostu zalosne? wczesniej czy pozniej padaja.... i tu moim zdaniem jest problem. bo jeli nie znajdzie sie nikt, kto takiego mlodego przez ten okres nie przeprowadzi - stanie sie aroganckim, pozbawionym szacunku, bez poczucia autorytetu czlowiekiem. tyle ze najczesciej nie ma nikogo takiego i system szlak trafia. cwiczylem w nie wiem ilu dojo i tacy ludzie sa wszedzie. pozdrawiam.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?

dostosowuje jak gdyby do partnera, kiedy widzę jak on ćwiczy to wiem jakl mam reagować by to miało sens,


tylko ze jak tak samo mysli ten drugi to obaj sie czaicie i dostosowujecie do siebie i w efekcie nie cwiczycie po swojemu - czyli obaj dostosowujecie sie nie do partnera tylko do dego co on udaje :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
MrSmail, niezwykle spodobalo mi sie to co napisales o tym udawaniu. To prawdopodobnie jest temat na oddzielny topic. Tu wlasnie szukalbym sedna "szczerego,zaangazowanego cwiczenia". Nie mam pojecia tylko, jak "wymuszac" takie cwiczenie, skoro w aikido nie ma zadnych przepisow i sparringow ktorymi mozna sie by bylo kierowac, jak w innych SW. Tam wlasnie podczas sparringow wychodzi szczerosc, dzieki nim, nie ma zadnych niedomowien, i tez dzieki temu powstaje atmosfera pewnej "wspolnoty". Nie raz mam wrazenie ze w aikido, szczegolnie po kilku latach treningu, istnieje niemal wylacznie takie "czajenie sie". I ze jak ktos, zaczyna atakowac szczerze, jest to odbierane przez tych czajnikow niezwykle wrogo, i zaczynaja padac pytania ktore przytoczyl Garry. Ta wrogosc wynika z tego moim zdaniem, ze szczery atak nie tylko obnaza slabosci czajacych sie przez wiele lat dinozaurow, ale pokazuje iluzje i oblude ich cwiczenia. Podwaza ich sens przebywania na macie....
Wlasnie dlatego postawilem pytanie "jak cwiczyc z zaawansowanymi"....to nie jest taka prosta historia....

Ale co ty wlasciwie rozumiesz przez zwrot "cwiczenie po swojemu"?

Pmasz, zgadzam sie (O! qrcze, juz 2 raz w tym samym poscie!!!) ze jedna z rol zaawansowanych cwiczacych jest w jakims stopniu prowadzenie i edukacja poczatkujacych....tylko ze czy to powinno odbywac sie slownie, niejako "odgornie", czy raczej, poprzez to, ze zaawansowani tluka mlodych gniewnych bez litosci to fizycznie wyksztlacaja sobie szacunek?

Osobiscie uwazam, ze wlasnie sposob, w jaki mniej zaawansowani cwicza z bardziej zaawansowanymi, moze byc doskonala metoda takiej edukacji. Tzn mlody moze atakowac wg wlasnego widzimisie, ale tak jak powiedziales, musi potem odebrac moc techniki wprost proporcjonalna do mocy i trudnosci ataku....i tu widzialbym doskonaly mechanizm nauki etykiety, ale mechanizm bez slow, bez wyjasnien, pojecie etykiety wyksztalca sie niejako "spontanicznie" poprzez doswiadczanie i interakcje fizyczna....No ale do tego, trzeba by bylo, zeby zaawansowani umieli sobie radzic z dowolnymi atakami mlodych gniewnych :wink:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
a mnie się wydaje że Smail potraktował to co powiedziałem zbyt powierzchownie. Nie chodziło mi wzajemne podkładanie się ale o współpracowanie z partnerem.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc z bardziej zaawansowanymi od siebie?
zgadzam sie tak, ze normalnie nie wiem.....
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024