Skocz do zawartości


Zdjęcie

Walka dwoma mieczami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_tygrys
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:a któż to wie......

Napisano Ponad rok temu

Walka dwoma mieczami
Witajcie 8) mam takie pytanie , czy ktoś wie coś na temat walki dwoma mieczami ?(chodzi o katany )Może posiadacie jakieś materiały?za wszelka pomoc będe wdzięczny
pozdrawiam i mokrego jajka życze
Tygrys
p.s
Czy ta sztuka nie nazywa się czasem Shiki ?
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
hehe
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Hehe kiedys probowalismy zrobic z kumplem walke na dwie jedynki (czyli razem 4 :wink: ) dalo sie to zrobic, ale potrzebaby duuuuuuuzo treningu zeby to jakos wygladalo. Btw. raczej bez sensu...
  • 0

budo_liamk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
generalnie, to dwa miecze to podstawa, niestety przez tradycyjne kendo i iaido styl walki dwoma mieczami jest praktycznie nie nauczany w dzisiejszych czasach.

w epoce edo KAZDY samuraj nosil i uzywal 2 mieczy najczesciej byla to kombinacja katany i wakizashi badz jak np. musashi - tashi i katany, bardzo zadko uzywano tanto w polaczeniu i inna bronia.

generalnie bardzo trudno jest walczyc dwiema broni o tej samej dlugosci stad kombinacje takie jak powyzej napisalem, o walce dwiema katanami nie slyszalem nawet . . . ale podobno byly szkoly nauczajace walki dwoma wakizashi.

z tego co wiem w polsce nie ma nauczyciela walki dwoma mieczami.
  • 0

budo_tygrys
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:a któż to wie......

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
dzięki wszystkim za odp.(Lukew twoja odpowiedź na moje pytanie żuciła mnie na kolana :lol: )hm...tak się zastanawiam ....może by po experymentować z walką dwoma mieczami(wakizashi i katana)i zobaczyć co się stanie ....walczyłem już kiedyś dwoma mieczami lecz to były miecze na modłę rzymską i to była zupełnie inna sprawa ..
pozdrawiam
Tygrys
p.s
Może by tak spróbować tej walki ?? jak spróbuje to opiszę jej przebieg i moje refleksje na ten temat..
p.s2
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie to poprosił bym o opisanie wrażeń i jakieś ciekawe spostrzeżenia
  • 0

budo_|mm0rta|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Taka tyllko dobra rada żebyś sobie może poświęccił na to troche więcej czasu i wysiłku i kazał sobie wykonać stolażowi albo pobawił się sam drewniane repliki takich mieczy bo jak zaczniesz "experymentować" to mozesz potem miec tu utrudnione pisanie na forum .... ( no coz bez rąk to tak kiepskawo ) ... :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
tak sie nazywa ten styl miecza :

NITEN ICHI RYU
Troche wiadomosci na ten temat:

I recommend you get as close as possible to the source. Virtually, that is. Visit Colin Hyakutake's website [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] and get the perspective of the ryu's soke. It's a short 5 or 6 pages, but VERY informative.


There are a few NIR resources out there.

Manual: "NITEN ICHI RYU: THE SWORD OF MUSASHI MIYAMOTO" by Kim Taylor. go to SDK Supplies (Manuals)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

NIR Bokuto Set: see SDK Supplies (Bokuto)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Demonstration Video: "Hyoho Niten Ichi Ryu Kenjutsu" performed by Imai Masayuki, NIR Soke. Go to SwordStore.com. [Yes, I know it is expensive, but that's all there is available.]

But none of this will do any good for learning unless you are trained by an experienced teacher.


Also check the back issues of "Furyu," issue #3 (Winter 1994/1995) in particular, for a pair of articles:

"NITEN ICHI RYU: THE SWORD OF MUSASHI MIYAMOTO" by Kim Taylor (pp. 27-33),

and

"COMMENTS ON MUSASHI'S 'GORIN NO SHO'" by Imai Masayuki (NIR Soke) and translated by Colin Hyakutake, (pp. 34-38).

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Ciekawe, czy nie dało by sie wykorzystac technik arnis (dwie pałki) do operowania dwoma mieczami. Moze ktos cwiczacy escrime by powiedzial co o tym mysli.. :-)
  • 0

budo_tygrys
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:a któż to wie......

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
hmmm....Szczepan bardzo dziękuje za te linki :-) a co do twojego pomysłu Haqqax też myślałem o wykorzystaniu technik "od pałki"ale trzeba by je troszkę przystosować
pozdrawiam i dziękuje za odp.
Tygrys
  • 0

budo_dohap
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
techniki pałki sa inne, a miecza inne. Wbrew pozorom nie przekladaja się bezposrednio.
jest pareszkół miecza, gdzie uczy się walki 2 długimi na raz. Z mojej działki to Kuk Sul, Shim Gum Do, HRD/Farang.
  • 0

budo_kashira
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Ze szkoły Tenshin Shoden Katori Shinto ryu formy Ryoto :
1. I-kajo Eigetsu no tachi (Ni O no kurai)
2. Ni-kajo Suigetsu no tachi (Tenchi no kurai)
3. San-kajo Isonami no tachi (Huyo no kurai)
4. Yon-kajo Murakomo no tachi (Sasu no kurai)

Z tego co wiem wlasnie nimi Musashi sie inspirowal tworzac Niten Ichi ryu.
Widzialem jedna forme w akcji - niesamowite.
  • 0

budo_dohap
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami

Ze szkoły Tenshin Shoden Katori Shinto ryu formy Ryoto :
1. I-kajo Eigetsu no tachi (Ni O no kurai)
2. Ni-kajo Suigetsu no tachi (Tenchi no kurai)
3. San-kajo Isonami no tachi (Huyo no kurai)
4. Yon-kajo Murakomo no tachi (Sasu no kurai)

Z tego co wiem wlasnie nimi Musashi sie inspirowal tworzac Niten Ichi ryu.
Widzialem jedna forme w akcji - niesamowite.


mam cos pokazowego z NY gdzieś na starym video, pełny odjazd.
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Bodajże nasłynnniejszy samuraj Miyamoto Musashi załorzył szkołę NITO-ICHIRYU. Stworzył on metode walki dwoma mieczami: tachi (miecz długi- najczęściej urzywany do walki konnej)trzymanym w prawej rece i wakizashi. Szkoła ta przetrwała do dzisiejszych do czasów, jednak osobiscie ideologia Musashiego niespecjalnie przemawia do mnie. Facet miał wg różnych przekazów 185-190 cm wzrostu i ogromna jak na XVI-XVIIwiecznych japończyków siłe, gdzie 165 cm mężczyzna uchodził za nieźlezbudowanego. Jednak chyląc przed nim czoła potrafił on doskonale wykorzystując swoje warunki fizyczne stworzyć system walki stając się niepokonanym w swoich czasach. Pod koniec życia napisał "Gorin-no sho"- Księge Pięciu Pierścieni- chyba obowiązkowa pozycja dla osób z kręgu MA.
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Dwa miecze - fajna sprawa ale znam to tylko z roleplay'ek :)
A tak poważniej to ostatnio dotarłem na ciekawą stronę:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - Academy of European Medieval Martial Arts. Mają tam mnóstwo materiałów na temat walki mieczami i nie tylko (średniowiecze jakby na to nie patrzeć :P ) - więc jak się wgryziesz to pewnie znajdziesz coś na w/w temat.

Pozdrawiam :)
P.S. Sztywne łącze essential - PDF'y po 30-50 MB :?
  • 0

budo_starolas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Starogard Gd

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
w serialu tv o Robin Hoodzie był niewierny saracen który władał mieczami w ilości sztuk dwa :wink:
  • 0

budo_folken
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
do popatrzenia: w "Hero" jedna dziewczynka walczy dwoma, ale jak wszystkie sekwencje walk z Hero walczy widowiskowo, przepiękinie ... i jak w przyczajonym tygrysie.... powiedzmy mało realnie, choć mnie osobiście to nie przeszkadza :) ważny jest arcyartystyczny efekt... po prostu arcydzieło :) :) :)
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami

w serialu tv o Robin Hoodzie był niewierny saracen który władał mieczami w ilości sztuk dwa :wink:

Tak owszem byl :) ) Zwal sie Nasir, a garl go o ile pamietam Mark Ryan. Ilez to ja na roznych MUD-ach prosb pisalem do Wizardow coby zrobili dwurecznych wojownikoof :) :)
A tak na serio to popatrzcie jak kiedys powtorza Robina jak walczyl Nasir i jakiej dlugosci byly jego miecze (a moze raczej szable). W porownaniu ze standartowym jak na tamte czasy mieczem jedynka lub poltorakiem to jednak byly zdecydowanie krotsze, zagiete bardzie niz katana i te czynniki dterminowaly styl walki i mozliwosci uzywania 2 sztuk naraz.
2 sztukami Katany, ktora ma jednak inny stosunek dlugosci klingi do rekojesci takie numery by raczej nie wyszly (ale moze sie myle). Blizej do dwurecznosci chyba bylo by z mieczem (nie znam nazwy) taki a'la nin-ja, z kwadratowa tsuba i krotszym niz katana standartowa ( o ile mozna podac standartowa dlugosc katany)
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
A poza tym .. WAGA i srodek ciezkosci .. to jest wazne
  • 0

budo_starolas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Starogard Gd

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
Waga wagą ale kiedyś ludzie to mieli krzepę
  • 0

budo_starolas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Starogard Gd

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka dwoma mieczami
:paker:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024