Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Witka ludzie i ludziska.
O CO MI CHODZI: Ciekawy jestem w jakich sztukach walki/stylach używa/używało się kija mniej więcej długości 120 cm do 170 cm.

Interesują mnie wszelkie wzmianki na ten temat.
Wiem, że np. w kendo używa się kijów do treningu, ale one imitują miecze, a mi chodzi bardziej o kij, który można trzymać m.in. oburącz w części środkowej. Ten kij z kendo też trzyma się oburącz lecz tylko na końcu drzewca.
Wiem też, że kiedyś w capoeirze był lub jest nadal, styl z jednym kijem. Jednak jest on bardzo mało znany i tylko raz miałem styczność z tym (muszę jakoś skontaktować się z tym znajomkiem co mi mówił o tym :P ). Będę próbował się dowiedzieć więcej o tym, lecz interesują mnie również inne sztuki walki/style z długim kijem.
Wogóle to napiszę coś o sobie: trenowałem/trenuję capoeirę od 2,5 roku, lecz ostatnio miałem pecha i trafiłem do szpitala. Miałem wycięty wyrostek i mam trochę szwów na brzuchu. Nie będę mógł trenować przez conajmniej miesiąc (tak do dwóch), a później powoli (niestety) mogę znowu zacząć ćwiczyć. Jednak jeśli chodzi o machanie kijem to mogę to robić spokojnie. Już sobie ćwiczyłem wczoraj i dzisiaj i zamierzam robić to codziennie, tak do godziny czasu. Kiedyś już sobie ćwiczyłem, jestem samoukiem, i wychodzi mi to coraz lepiej. Chciałbym jednak zdobyć nieco wiedzy teoretyczniej, możliwe, że w przyszłości wskrzesiłbym ten styl w capoeira z jednym kijem lub stworzyłbym własny system walki ( :-0 ). Byłoby super :D .
Chciałem dodać, że nie interesuje mnie walka krótszymi kijkami, np. dwoma jak w kombat kalaki lub w stylu capoeiry: maculele (to drugie to właściwie taniec).
  • 0

budo_paker2k
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
w YMAA czli Kung Fu etc. można uczyć sie walki kijem o dł. zbliżonej do tej którą podawałeś.

na temat szczegółów pogadaj z jakims instruktorem albo napisz maila...

pozdrawiam
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Dzięki za info. Ciekawy jestem, gdzie jeszcze można spotkać się z tym rodzajem walki. Wogóle to wiesz czy we Wrocławiu można zobaczyć ten styl kung fu z kijem?
Byłbym również bardzo wdzięczny za wszelkie linki o tej tematyce.
Pozdroowka
PS. do kogo mam napisać mejla, jeśli mnie to interesuje? Do ciebie, czy do instruktora kung fu? :P
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Czołem!
W kendo nie walczy się kijem imitującym miecz lecz mieczem tyle, że bambusowym (ma wszytsko to co miecz powinien mieć ale z bambusa).
A co do kijów to masz Jo i sztuka walki Jodo (raczej nie poćwiczysz w polsce) aczkolwiek walkę Jo masz też na Aikido. Nieco pokrewna do kija jest Naginata (halabarda japońska) ale to Cie pewnie nie interesuje... Masz jeszcze Bo (zdaje się, że jest to element Kobudo czyli tonfa, nunchaku itp), którym możesz się pouczyc na karate (oczywiście jeśli trener coś takiego promuje...) i z kijów o tej długości to tyle wiem...
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm

A co do kijów to masz Jo i sztuka walki Jodo (raczej nie poćwiczysz w polsce) aczkolwiek walkę Jo masz też na Aikido. Masz jeszcze Bo (zdaje się, że jest to element Kobudo czyli tonfa, nunchaku itp), którym możesz się pouczyc na karate

Jak wygląda ten kij Jo? Znasz jakieś wymiary?
Grałem w Shoguna i wiem co to naginata. To bardziej włócznia, mi w sumie chodzi o goły, gładki kij, bez zaostrzeń, ale w każdym razie dzięki za info o tym.
Jeśli wiesz coś więcej o tym kiju Bo, to mógłbyś coś napomknąć?
Co to jest tonfa? Bo nunchaku znam, trochę się tym pobawiłem. Jak wygląda tonfa?
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Czołem!

O Jo:
"Sztuka walki jojutsu powstała ponad 300 lat temu z połączenia najważniejszych technik kenjutsu (sztuki miecza), sojutsu (sztuki włóczni) i naginatajutsu (sztuki halabardy) i była stosowana w celach obronnych przez nie-samurajskie warstwy ludności. Ostrą broń zastąpiono kijem jo, wykonanym z twardego drewna o długości 128 cm i średnicy 2,4 cm. Z technik miecza adaptowano cięcia (utsu), pchnięcia (tsuki) wybrano spośród technik stosowanych w walce prostą włócznią, a ruchy zagarniające (harai) ze sztuki walki przy użyciu naginata."

więcej pod adresem"

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam!
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm

Jeśli wiesz coś więcej o tym kiju Bo, to mógłbyś coś napomknąć?
Co to jest tonfa? Bo nunchaku znam, trochę się tym pobawiłem. Jak wygląda tonfa?

Bo jaki jest każdy widzi. :) To kij o długości +- 180 cm.
A tonfa? Przypatrz się policjantom, co noszą przy pasie - taka pałka z poprzeczką.
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Czołem!

Bo, tonfa, sai, nunchaku itp. łączy to, że są "rodziną" i razem tworzą coś co się nazywa Kobudo (to zbiór okinawskich szkół, technik walki różnymi "wiejskimi" sprzętami)

A Tu masz cos o Bo:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Danke szyn
Fenk ju wery macz

Na tej stronce kendo jest trochę o tym, z linka na link, jakoś się dowiem więcej o tym.

Tak poza tym to ciekawy jestem co wogóle sądzicie o posługiwaniu się takim długim kijem.
Oczywistym minusem jest, że takiego czegoś nie można nosić przy sobie, ale dobrze jest umieć posługiwać się wieloma przedmiotami w walce :P .
Wg mnie przy takiej walce bardzo ważna jest dobra praca nóg, gdyż najgorsze co może spotkać kolesia z takim kijem, to: szybkie skrócenie dystansu przez przeciwnika. Dlatego sądzę, że capoeira którą trenuję nadaje się świetnie do wplecenia w walkę z kijem, bo człowiek jest w ciągłym ruchu i ma dobrą pracę nóg. Trzeba tylko nauczyś się skutecznie machać tą bronią. Co wy na to?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm

Wg mnie przy takiej walce bardzo ważna jest dobra praca nóg, gdyż najgorsze co może spotkać kolesia z takim kijem, to: szybkie skrócenie dystansu przez przeciwnika. Dlatego sądzę, że capoeira którą trenuję nadaje się świetnie do wplecenia w walkę z kijem, bo człowiek jest w ciągłym ruchu i ma dobrą pracę nóg. Trzeba tylko nauczyś się skutecznie machać tą bronią. Co wy na to?

Praca nóg jest dość specyficzna, IMHO capoeira nie będzie tu jakimś specjalnym atutem. Poza tym najpierw trzeba nauczyć się operować kijem w miejscu, żeby potem zacząć się z nim poruszać.
  • 0

budo_g7tommyb
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toronto

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Bardziej efektywne wedlug mnie niz Bo sa Kali Sticks (lub Escrima Sticks). Wlasnie jutro jade na Kali seminar.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
A jezali chodzi o Bo (nalezy do kabudo), to morzesz wiecej poczytac on nim tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Dzięki. Szczególnie za namiary. :)
  • 0

budo_g7tommyb
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toronto

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Kali seminarium bylo zaklepiste a tu jest link dla wszystkich zainteresowanych Kali. Guro Jun De Leon jest wspanialy w kali.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

L8r.
  • 0

budo_nana
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
w dziale aikido byl topic poswiecony jo, nie pamietam dokladnego namiaru, ale mysle ze znajdziesz bez trudu. Jo potrafi byc zabojcze we wprawnych rekach 8) :wink:
rozne szkoly roznie je wykorzystuja.. nie bede wdawac sie w szczegoly, ale roznica miedzy jodo a aikijo jest znaczaca... w kazdym razie polecam
pozdro
nana
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Szukam info o sztukach walki/stylach z długim kijem ok.150cm
Oki, thx. Poszukam tego topicu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024