Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wartość kata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
slasz- pisząc dziwny, miałem na myśli trudniejszy niż gedan barai :D i stosowany siakoś nietypowo. W praktyce wygląda mniej więcej tak: "...teraz w lewą stronę, obracając się na nodze zakrocznej, prawą ręką zbijamy uderzenie i natychmiast kontrujemy tym a tamtym..." :) Zależy to wszystko od poziomu zaawansowania grupy.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

slasz- pisząc dziwny, miałem na myśli trudniejszy niż gedan barai :D i stosowany siakoś nietypowo.

A wiesz jak zastosować gedan-barai jako dźwignię? :-)

W praktyce wygląda mniej więcej tak: "...teraz w lewą stronę, obracając się na nodze zakrocznej, prawą ręką zbijamy uderzenie i natychmiast kontrujemy tym a tamtym..." :) Zależy to wszystko od poziomu zaawansowania grupy.

A to mi na coś dziwnego wygląda...
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

A wiesz jak zastosować gedan-barai jako dźwignię?

Tak panie psorze... :)

A to mi na coś dziwnego wygląda...

yyy...nie rozumiem... :roll: Wiem, wiem- opis niezbyt "fachowy" i w ogóle, ale idea całości chyba zrozumiała...chyba...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
Slaszysz
gedan barai - czyżbyś mówił o heian shodan (pinian nidan)?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

Slaszysz
gedan barai - czyżbyś mówił o heian shodan (pinian nidan)?

Między innymi, choć niekoniecznie.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
z pinianów wynika jeszcze kilka innych rzeczy, których bez interpretacji bym się szybko nie domyślił - age- uke może służyć jako cios.
to co mówicie o gedan-barai jest mi znane :-) właśnie dzięki takiej a nie innej formie treningu.
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
slaszysz- dowiem się o co chodziło?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
ja nie lubie kata... nie lubie cwiczyc ale popatrzec czasami jest milo.
wole uczyc sie na przyzadach/partnerze i bez zadnych domyslow tylko wprost.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

slaszysz- dowiem się o co chodziło?

Ale ossssochozi?
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

A to mi na coś dziwnego wygląda...

yyy...nie rozumiem... Wiem, wiem- opis niezbyt "fachowy" i w ogóle, ale idea całości chyba zrozumiała...chyba...

No i się właśnie chciałbym dowiedzieć co dla Ciebie jest takie dzifne. :-)
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

ja nie lubie kata... nie lubie cwiczyc ale popatrzec czasami jest milo.
wole uczyc sie na przyzadach/partnerze i bez zadnych domyslow tylko wprost.

moro...co tu dużo gadać...kata w tkd to kef. Gdybyś porobił troszkę innych, ooo takich 8) , to prawdopodobnie byś je poloobił i robił dla własnej przyjemności. Ja ćwicząc formy nie łudzę się, że dzięki nim bedę niepokonany fajta i wogóle- wiem co mi dają poza radochą :-) .
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
nie ma złotego środka by stać się niepokonanym fajta, obojętnie czy to bedzie styl czy technika.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
jak juz... to wole walke z cieniem, gdzie sam trenuje techniki 'pod siebie' i w tedy wydaje mis ie ze ma to sens.
  • 0

budo_mk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

"A ty ucz sie ucz aż połączysz się z energią kosmiczną i dotkieś światłości dawnych wojowników"- dopuki jakiś bokser cię nie wydupcy z tej drogi i nie okaże się że coś tu nie gra.
Pozdrawiam


Pieknie powiedziane :D
Chyba sobie to wydrukuje i powiesze w sali.
Właściwie nic dodać nic ująć, tyle że bardzo ciężko jest czasami niektórym wytłumaczyć, że to co robią jest przynajmniej "dziwne". Kiedyś ćwiczyłem Karate Kyoukushin. Kiedy rozpoczęły się pewne wątpliwości co do technik - to zacząłem pytać. Ot głupi byłem, nie wiedziełem że "tylko chory organizm ma wątpliwości, zdrowy poprostu funkcjonuje". Odpowiedzi były oczywiście wyczerpujące, głownie jeśli chodzi o mięsnie ramion i brzucha. Szybko zrozmiałem delikaną aluzję, że jak będę dalej pytał to jeszcze bardziej wyczerpią "temat".
Nie mniej uważam, że paru fajnych rzeczy się nauczyłem w tym systemie.

Co do Kata, to Ludwik właściwie napisał chyba wszystko, dodam tylko że ja traktuje je jako poprostu ciekawe sekwencje. Ćwiczenie pojedynczych technik byłoby nudne. Ułożone w sekwencję są dużo ciekawsze i sprawiają przyjemność - szczególnie jak się znak kilka, bo jak znałem tylko jedno to faktycznie szybko się nudziło. Następne są jeszcze bardziej ciekawe i uczenie się ich jest poprostu przyjemne.
Czasami się mylą :( , nie przepadam za uczeniem się na pamięć.
(To tak z dydaktycznego punktu widzenia :-) )

Tak bardziej poważnie, to bardzo często próbuje się znajdować jakiś element systemu i robić z niego coś "świętego". Moim skromnym zdaniem skoro system jest systemem to współgra ze sobą (z definicji). Jeżeli tak, to wszystko w nim ma jakiś sens i jest wartościowe. Oczywiście na pewnym poziomie wiedzy i techniki można wybierać ulubione elementy, ale to chyba dopiera jak się zna cały system.
Są też większe elementy, które mogą istnieć jako całośc. Systemy sztuk walki mają budowę komponentową. Chin - Na czy Kyusho - Jutsu istnieją w wielu systemach, ale nie istnieją praktycznie poza systemami, bo wymagają bazy technicznej.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_louis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

Co do Kata, to Ludwik właściwie napisał chyba wszystko, dodam tylko że ja traktuje je jako poprostu ciekawe sekwencje. Ćwiczenie pojedynczych technik byłoby nudne. Ułożone w sekwencję są dużo ciekawsze i sprawiają przyjemność - szczególnie jak się znak kilka, bo jak znałem tylko jedno to faktycznie szybko się nudziło. Następne są jeszcze bardziej ciekawe i uczenie się ich jest poprostu przyjemne.


Co do sekwencji jako sekwencji i jej wartości to też nie jest tak do końca oczywiste, że chodzi wyłącznie o lepszą przyswajalność takiego układu niż ćwiczenie pojedynczych technik. Jak się wchodzi w kata i wiedzę o nich to okazuje się, że właśnie ćwiczenie sekwencji jest wartością samą w sobie dającą konkretne walory techniczne, których nie dało by ćwiczenie wyłącznie wywseparowanych technik. Zaawansowane techniki (pisze jak to jest w Ryu-te) wynikają z kilku kata, ktorych dbór też nie jest przypadkowy. Taika prowadził całe seminarium o tym, które kata niejako "współpracuja" ze sobą - innymi słowy elementy w nich zawarte łączą sie ze sobą. I kolejnym etapem jest ćwiczenie właśnie tych kata połączonych ze sobą i to dopiero zaczyna wyjaśniać wiele z tego co zawarte jest w kata.
Pozdrawiam
  • 0

budo_mk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata

Co do sekwencji jako sekwencji i jej wartości to też nie jest tak do końca oczywiste, że chodzi wyłącznie o lepszą przyswajalność takiego układu niż ćwiczenie pojedynczych technik. ...
Pozdrawiam


Zapewne, wiedza jest głębsza i ma wiele aspektów. Moja wypowiedz dotyczyła początkowego sposobu patrzenia na sprawę sensu ćwiczeń formalnych, bo rozumiem że takie rozterki mogą raczej dotyczyć głównie osób początkujących w sztukach walki. Choć pewnie nie do końca.
Tak, czy inaczej, moim skronym zdaniem, nawet osoby początkujące mogą dopatrzeć się sensu ćwiczenia Kata, choćby tak "trywialnego" jak urozmaicenie nudengo powtarzania pojedynczych technik.
Problem nudy nazwałem "trywialnym" choć wszyscy wiemy, że jest to istotna przyczyna odjścia ludzi z różnych systemów.
W sprawie głębi systemu to jestem przekonany, że w Ryu-Te jest on bardzo interesujący i zdaje sobie z tego sprawę, jednak na razie nie jestem w stanie podjąc dyskusji, poprostu z braku wiedzy na ten temat.
Co do interakcji między technikami czy ćwiczeniami formalnymi, to występuje ona, choć myślę że nie w każdym systemie równie znacząco. Systemy traktowane tradycyjne tzn. rozwijane, modyfikowane, doskonalone (co jest podstawą jakiejkolwiek sztuki) posiadają większą złożoność, nazwijmy ją, kombinatoryczną. Proszę nie mylić ich z systemami które posiadają człon "Tradycyjny" lub "Tradycyjne", to juz zupełnie inna historia.
Z resztą nt. tradycyjności systemów to się już Ludwik wypowiadał.
Z mojego punktu widzenia tradycyjność zupełnie nie wynika z terminologii, strojów i etykiety. To są elementy, które można prowadzić "z dnia na dzień" do każdej szkoły, łącznie z szydełkowaniem, wętkarstwem itp. Tradycyjność moim zdaniem polega na sposobie traktowania tego co się ćwiczy, choć wolałbym powiedzieć studiuje, ale nie chce żeby zbyt pompatycznie zabrzmiało. Istotną sztuki tej samodoskoanlenie, a więc ciagłe udoskonalanie, oprawianie siebie, ale i systemu. Z tym, że oczywiście poprawianie systemu zostawmy spadkobiercom systemu, a reszta może się skupić na sobie.
Część osób uważa, że tradycyjne to jest wtedy jak nie zmienione od wielu lat. Jeżeli było dobre jak np. AK47 (tak z innej beczki) to niech będzie, ale w sztukę od zawsze było wpisanie pogłębianie wiedzy i dlatego podoba mi się podjeście w Ryu-Te.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
No, wiele mądrego i sensownego zostało tu powiedziane :-)
Kata, oprócz aspektów czysto technicznych pozwalają wydobyć głębię danego stylu/sztuki. Sam ostatnio widziałem grupę trenującą teakwondo WTF, która musiała uczyć się poomse przed egzaminem. Nawet im się to spodobało. Zrozumieli, że ćwiczą "dla sztuki", nie dla wyników sportowych.
Dobrze wykonane skomplikowane kata daje cholerną satysfakcję i powody do dumy z tego, co się ćwiczy.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
ktoś mówił że ćwiczenie kata jest nudne, fakt ma ten ktoś rację ale taka jest droga do bardziej zaawansowanego trenigu - od czegos trzeba zacząc.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
Czy to prawda, że w aikido każdy trening zaczyna się od kata?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Wartość kata
to w aikido sa kata?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024