Skocz do zawartości


Zdjęcie

Plusy i minusy Krav Magi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
318 odpowiedzi w tym temacie

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Plusy i minusy Krav Magi
No właśnie. Pewnie ten temat tu sie nonstop przewija, ale chciałem spytać. Jakie są zalety, a jakie wady tego systemu. Tylko prosiłbym o przykłady, a nie ogólniki i rozatrywanie tego w różnych sytuacjach i jak można prosić obiektywnie :) . Czy uczenie tego systemu ma sens, czy dobre opanowanie technik da szanse w realnej walce? Na forum jest to kontrowersyjny temat i chciałem zapoznać sie z tym co o tym sądzicie.
  • 0

budo_yak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1087 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
dla mnie najwieksza zaletow treningow kravmagi bylo pewnego rodzaju przejzenie na oczy. na taekwondo, kung fu czy innych trenerzy mnie katowali rozciaganiem (pewnie ze fajnie umiec robic szpagat ale po co?) czy formami, same techniki bywaly czesto nielogiczne (reka szpon, reka golab, reka ryba itp. :D ) na kravmadze trener caly czas odnosil sie do realiow napadu, ulicznej przemocy. zadnego biegania na bosaka, uklonow czy co chyba najwazniejsze - ograniczen samej walki. proste intuicyjne zasady, zadnych glupot. mimo ze sporty walki cwiczylem w sumie juz jakies 5 lat to dopiero na kravce zaczalem sie uczyc bic (no moze jeszcze boks cos wniosl). tak ze roznica podstawowa jest taka- kravmaga to nie jest sport. to nauka samoobrony.
a wady? coz, niektore techniki (wyciecia, szybkie skracanie dystansu) po prostu mi nie wychodzily. wydaje mi sie ze nie wszystko jest sprawdzone. ale i tak na pewno duzo wiecej niz w np. karate.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

same techniki bywaly czesto nielogiczne (reka szpon, reka golab, reka ryba itp. :D )

Te techniki nie są aż tak nielogiczne, tylko że nie trenujesz (i rzadkość to ogromna w dzisiejszych czasach) rąk do takich technik.
np. Ucisk punktów witalnych, oprócz ich znalezienia :roll: wymaga odpowiednich łap. Poznałem dwóch ludzi, którzy mogliby to robić. Mój ojciec, mechanik samochodowy, większość śrub bez klucza odkręcał i koleś z treningów, wyrabiał ciasto w cukierni.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
Zgadze sie z Robertem - trzeba pracowac z monetami, pompeczkami, kijami, spacerami a wszystko by wyrobic sobie mocne palce. Wtedy uchwyt jest swietny - ostatnio pokazywalem jak dobrze jest zmiekczyc goscia przez rozdzielanie miesni. Od razu inna melodia ..
  • 0

budo_saszak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
Tak jak pisal Yak. KM stawia na skutecznosc. Cwiczac rozne obrony czy ataki mam wyjasnione dlaczego tak jest najskuteczniej i najefektywniej. Tepi sie zbedne nawyki i odruchy.
Trenuje obrony przed roznymi atakami, takimi jakie pamietam z podworka, ze kazdemu przychodzily one do glowy.
Ucze sie atakowac tak zeby szybko zakonczyc walke.
No dlugo by pisac, lepiej to wychodzi w formie "mowionej".
Klada mi do glowy, ze zawsze mozna dostac w ryj, przez przypadek. Ale z drugiej strony ucza jak te szanse zminimalizowac.
Sensownie podpierajac to argumentami.

A minusy? Szczerze mowiac nie wiem. Nie mowie ze nie ma, ale chyba mam za maly staz, zeby juz moc konstruktywnie krytykowac.
  • 0

budo_in_sekt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kosmosu...

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
dla mnie minusem :) kravmagi bylo to ze juz na pierwszych trenigach bardzo skutecznie pokazala mi ona jak ryzykowne sa moje ulubione techniki. Cala swoja strategie wali zawsze opieralem o wysokie okrezne kopniecia na glowe. Najlepiej z wykrocznej nogi. Dzis wiem ze to prawie samobojstwo... W dosc brutalny sposob oddzilila mi walke jaka znam z filmow i z ringu od tej realnej, ulicznej. To bylo troche przykre...
Z drugiej jednak strony pamietam ze starych czasow w ktorych nie ukrywajmy ze nie unikalem okazji do mordobicia ze najgrozniejszymi przeciwnikami dla byli nie superwytrenowani fajterzy lecz niewiele umiejacy, ale za to zdeterminowani goscie ktorzy ogolnie jedna reka lapali za wsiarz a druga po prostu napieprzali ile dala fabryka...
Kravmaga naprawde dziala. I potega jej nie polega wcale na wsadzaniu palcow w oczy, czy kopaniu po jadrach, ale na wyrobieniu odruchu skupiania sie nie na pojedynczych strzalach lecz na wyprowadzaniu serii knockoutujacych petard z ktorych przynajmniej co n-ta dojdzie do celu.
Poza tym psychologia tlumu i oczywiscie wiedza medyczna z konca dwudziestego wieku tez robia swoje. Warto wiedziec gdzie puknac zeby sie zlamalo, gdzie nacisnac zeby klient pusci, jak prawidlowo dzwigniowac i jak dzwigniowania unikac... Jak rozmawiac z banda opryszkow i jak najagresywniejszego z nich skatowac w 5 sekund i to tak zeby pozostali pofajdali sie w gacie...
Walka z kilkoma przeciwnikami.
Walka w parterze.
Postrzeganie zagrozenia i kontrolowanie przestrzeni dookola siebie to tez bardzo mile bonusy. Pare razy zdarzylo mi sie dostac w morde zanim zdarzylem wyjac rece z kieszeni.
Dzis juz potrafie naprawde nienerowo uniknac starcia na ulicy.
Dlatego ze przed kazda taka sytuacja czuje maxymalny komfort psychiczny majac jednoczesnie swiadomosc jak takie uczucie moze byc mylace...
  • 0

budo_saszak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
No wlasnie, ja sie nie potrafilem wyslowic, in_Sekt dobrze to opisal :)
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
Dzięki bardzo fajne posty:)
Jakby ktoś coś miał jeszcze niech wrzuca.
  • 0

budo_saszak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

Dzięki bardzo fajne posty:)
Jakby ktoś coś miał jeszcze niech wrzuca.


Spokojnie, jak gelo wyczai ten post to wrzuci tone minusow ;-)
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
A szczerze mówiąc to właśnie chcę żeby sie wypowiedział. Byle nie bo nie. Ale jak to uzasadni to będzie miło. Każdy może mieć inne zdanie i warto je czasm znać.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

A szczerze mówiąc to właśnie chcę żeby sie wypowiedział. Byle nie bo nie. Ale jak to uzasadni to będzie miło. Każdy może mieć inne zdanie i warto je czasm znać.


Ja pisalem na WWW cos takiego :)

"W treningu krav-magi występują też dziwne i w sumie niepotrzebne elementy takie jak:

- obrona przed duszeniem z przodu i z tyłu oraz z boku. Tego typu atak (tj. duszenie samymi dłońmi, a nie zakładanie duszenia całą ręką, czy też dwoma rękoma) jest w ogóle bezsensowny. Czemu bezsensowny? Bo nieskuteczny i prosty do obrony. "

Wiecej [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_777
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dolny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
A mnie brakuje, oprócz kilku spraw techn. czegoś takiego, jak szkolenie psychologiczne. Wszystko co ćwiczymy, dzieje się od "godziny 0.00",nawet jeżeli to my inicjujemy wyprzedzający atak. Nikt nie omawia tego, co dzieje się przed zadymą: jakich tricków może używać napastnik żeby nas zmylić przed atakiem, jak funkcjonuje paraliżujący mechanizm strachu i jak go pokonać, wpływ adrenaliny itp. Powinno się szkolić, jak nie dać się zastraszyć, a samemu obniżyć czujność przeciwnika i zaatakować z zaskoczenia, jako pierwszy. Wiele osób, którym wszystko fajnie wychodzi na sali, a które nie biły się nigdy na ulicy, może się bardzo rozczarować swoją reakcją, gdy ktoś nieznajomy zapyta ich "co się,kurwa, gapisz!? Chcesz wpierdol!?". A wtedy nóżka zaczyna drżeć i nie wiadomo, co robić i mówić 8O . Z ludzmi o dobrych warunkach fiz. i umiejętnościach wygrywa ich własny strach, którego nie rozumieją. Jeden trening poświęcony na taką lekcję teoretyczną mógłby dać więcej niż obrona przed pseudonożownikiem.
Nawet najlepsza broń (tutaj-Krav Maga) jest bezużyteczna w rękach tchórza (tutaj-zastraszonego).
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi
Tez mi sie tak wydaje, ze bardzo czesto nauka kolejnych - coraz bardziej skomplikowanych technik, to jakas zastepcza gra, jakis rodzaj gromadzenia gadzetow ruchowych, ucieczka przed spojrzeniem strachowi w oczy. A walce ulicznej nie potrzeba tego zbyt wiele, prawdopodobienstwo, ze sie spotka wykwalifikowanego killera jest bliskie zeru. To raczej rozuchwaleni gowniarze, ktorzy wymuszali drobne pieniadze na dzieciach i wyrywali torebki starszym paniom, a teraz poszerzyli swoje spectrum. Na nich z reguly wystarcza lewy prosty i prawy poprzeczny i jest juz po walce. Moj kumpel trener krawki, a sam uliczny wojownik bardzo czesto kladzie nacisk na to zagadnienie, nie mowi, ze krawka to andidotum na lek i bolaczki wspolczesnego swiat, ale nie demonizuje napastnikow.
K_P
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

A mnie brakuje, oprócz kilku spraw techn. czegoś takiego, jak szkolenie psychologiczne. Wszystko co ćwiczymy, dzieje się od "godziny 0.00",nawet jeżeli to my inicjujemy wyprzedzający atak. Nikt nie omawia tego, co dzieje się przed zadymą: jakich tricków może używać napastnik żeby nas zmylić przed atakiem, jak funkcjonuje paraliżujący mechanizm strachu i jak go pokonać, wpływ adrenaliny itp. Powinno się szkolić, jak nie dać się zastraszyć, a samemu obniżyć czujność przeciwnika i zaatakować z zaskoczenia, jako pierwszy.
).


Dokladnie :)

Wiele osób, którym wszystko fajnie wychodzi na sali, a które nie biły się nigdy na ulicy, może się bardzo rozczarować swoją reakcją, gdy ktoś nieznajomy zapyta ich "co się,kurwa, gapisz!? Chcesz wpierdol!?". A wtedy nóżka zaczyna drżeć i nie wiadomo, co robić i mówić 8O . Z ludzmi o dobrych warunkach fiz. i umiejętnościach wygrywa ich własny strach, którego nie rozumieją. Jeden trening poświęcony na taką lekcję teoretyczną mógłby dać więcej niż obrona przed pseudonożownikiem.
Nawet najlepsza broń (tutaj-Krav Maga) jest bezużyteczna w rękach tchórza (tutaj-zastraszonego).


Tak. Ja klade też nacisk na to, zeby PRZED treningami krav-magi potrenowac przez 3-4 lata inne sztuki walki/systemy (np. TKD ITF, kick-box, thai itp.) zeby jak cos nie wyjdzie na ulicy - umiec walczyc. Smiesza mnie goscie co chodza tylko na krav-maga i sadza ze juz wszystko umieja. :lol: [podobnie smieszą mnie ci którzy mówią, że TKD nie trzeba niczym uzupełniać - "a walka nożem, kijem itp. " :D ?]

A na krav-madze raczej nie naucza tak kopac i uderzac, trzymac garde itp. jak w innych MA. (chyba ze w bardzo dlugim okresie czasu!) :!:

Oczywiscie oficjalne stanowisko IKMP jest inne ;) )

"Sama krav-maga wystarczy" itp. itd.

Inna kwestia jest to, ze moze 10 - 15 % cwiczacych krav-maga zostanie fachowcami - reszty nie da sie dobrze wyszkolic :lol:

Z "dupy wołowej" nie zrobi się killera :) )
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

[...] prawdopodobienstwo, ze sie spotka wykwalifikowanego killera jest bliskie zeru. To raczej rozuchwaleni gowniarze, ktorzy wymuszali drobne pieniadze na dzieciach i wyrywali torebki starszym paniom, a teraz poszerzyli swoje spectrum. Na nich z reguly wystarcza lewy prosty i prawy poprzeczny i jest juz po walce.


Zgadzam sie :) 8) Najlepsze sa "stada" (skojarzenia z bydlem sa wlasciwe :wink: ) takich mlodych buraczków które tylko w grupie są odważne - skosisz jednego - reszta ucieka :lol:
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

Tak. Ja klade też nacisk na to, zeby PRZED treningami krav-magi potrenowac przez 3-4 lata inne sztuki walki/systemy (np. TKD ITF, kick-box, thai itp.) zeby jak cos nie wyjdzie na ulicy - umiec walczyc. Smiesza mnie goscie co chodza tylko na krav-maga i sadza ze juz wszystko umieja. :lol: [podobnie smieszą mnie ci którzy mówią, że TKD nie trzeba niczym uzupełniać - "a walka nożem, kijem itp. " :D ?]

A na krav-madze raczej nie naucza tak kopac i uderzac, trzymac garde itp. jak w innych MA. (chyba ze w bardzo dlugim okresie czasu!) :!:

Podobno po pewnym czasie w krawce też zaczniesz dobrze walić i uderzać. Wkoncu są treningi na tarczach i workach. Zapytałem o to instruktora. I powiedział, że jeżeli ćwiczysz boks to masz o wiele większe postępy po pewnym okresie cwiczeń niż w krawce. Ponieważ tylko walczysz rękami. Po krótkim okresie krawciarz ani nie walnie, ani nie kopnie, polegnie w parterze. Jednak patrząc długo okresowo opanuje w końcu materiał na dobrym poziomie w każdej dziedzinie. A walce liczy sie wszechstronnosć. Na efekty czekasz o dłużej niz w innych dyscyplinach walki.
A co innego ze nie nauczysz człowieka walczyć, który nie jest wstanie zrobic 40 brzuszków :) I jest to jego wieczorna rozrywka miedzy pracą a piwkiem. Z dupa wojownika nie zrobisz, a część ludzi to ćwiczących jest bardzo przecietna.
Pozdrawiam
ps. Ja ćwiczyłem wcześniej karate 3 latai czasem mała elastyczność mi sie czkawką odbija.
  • 0

budo_saszak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

Ja pisalem na WWW cos takiego :)
"W treningu krav-magi występują też dziwne i w sumie niepotrzebne elementy takie jak:
- obrona przed duszeniem z przodu i z tyłu oraz z boku. Tego typu atak (tj. duszenie samymi dłońmi, a nie zakładanie duszenia całą ręką, czy też dwoma rękoma) jest w ogóle bezsensowny. Czemu bezsensowny? Bo nieskuteczny i prosty do obrony. "


Zanim zaczalem cokolwiek trenowac, pod nocnym koles zastosowal na mnie duszenie z przodu.
Nasza instruktorke probowali zaciagnac w brame duszeniem z tylu.
Te duszenia sa dosyc naturalne dla kogos kto nic nie trenuje, tak samo jak obchwyt glowy reka, nic nie trenowalismy w podstawowce, a kazdy z nas go znal.
A juz po paru treningach mialem pojecie jak z czyms takim walczyc.
  • 0

budo_saszak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

A mnie brakuje, oprócz kilku spraw techn. czegoś takiego, jak szkolenie psychologiczne. (...) Nikt nie omawia tego, co dzieje się przed zadymą: jakich tricków może używać napastnik żeby nas zmylić przed atakiem, jak funkcjonuje paraliżujący mechanizm strachu i jak go pokonać, wpływ adrenaliny itp. Powinno się szkolić, jak nie dać się zastraszyć, a samemu obniżyć czujność przeciwnika i zaatakować z zaskoczenia, jako pierwszy.
).


Dokladnie :)


Tez mi tego brakuje, czasem zastanawiam sie czy by mnie nie "zatkalo" na ulicy. Tomek Adamczyk jak czasem do nas zajrzy to mowi na ten temat.

Tak. Ja klade też nacisk na to, zeby PRZED treningami krav-magi potrenowac przez 3-4 lata inne sztuki walki/systemy (np. TKD ITF, kick-box, thai itp.) zeby jak cos nie wyjdzie na ulicy - umiec walczyc. (...) A na krav-madze raczej nie naucza tak kopac i uderzac, trzymac garde itp. jak w innych MA. (chyba ze w bardzo dlugim okresie czasu!) :!:


To mnie zawsze powala. Ze na KM nie uczy sie jak walczyc tylko... hmm... wlasciwie to nie wiem czego.
Ciekawe czy kiedys w koncu ktos zauwazy, ze na KM trenuje sie cala game uderzen, kopniec, unikow i innych "narzedzi".
Nie rozumiem na jakiej zasadzie ma mnie uratowac TKD w sytuacji gdy "cos nie wyjdzie na ulicy".

Rozumiem za to, ze powinienem czuc sie jakbym trenowal tylko siadanie na sankach, a zjezdzanie to bylo juz zawarte w zupelnie innym stylu.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

To mnie zawsze powala. Ze na KM nie uczy sie jak walczyc tylko... hmm... wlasciwie to nie wiem czego.
Ciekawe czy kiedys w koncu ktos zauwazy, ze na KM trenuje sie cala game uderzen, kopniec, unikow i innych "narzedzi".
Nie rozumiem na jakiej zasadzie ma mnie uratowac TKD w sytuacji gdy "cos nie wyjdzie na ulicy".


TKD Cie uratuje - zapewniam Cie - po TKD masz doskonałe, silne kopnięcia, zwrotnosc, manewrowosc itp. (mowimy o dobrych sekcjach of coz 8)

Na KM i owszem trenuje sie cala game uderzen, kopniec, unikow - ale nie tak duzo i nie tak dobrej jakosci jak np. w TKD.

Kravaciarz nastawia się na szybki kop w jaja, pare uderzeń czy parter - a jak nie wyjdzie - to traci rezon :)

A trzeba umiec takze trzymac garde, robic wlasciwe odejscia, trzymac dystans czy skosic przeciwnika kilkoma szybkimi kopnieciami.

Na KM nie ma za duzo sparingow (pewnie znow zalezy od sekcji) na TKD np. sa caly czas (2-3 razy w tygodniu).

Gdyby KM dawala wytrenowanie wszystkich elementow to sam IMI nie trenowal by tylu MA i tak samo Tomasz Adamczyk :lol:
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plusy i minusy Krav Magi

Zanim zaczalem cokolwiek trenowac, pod nocnym koles zastosowal na mnie duszenie z przodu.
Nasza instruktorke probowali zaciagnac w brame duszeniem z tylu.
Te duszenia sa dosyc naturalne dla kogos kto nic nie trenuje, tak samo jak obchwyt glowy reka, nic nie trenowalismy w podstawowce, a kazdy z nas go znal.
A juz po paru treningach mialem pojecie jak z czyms takim walczyc.


Hmm - zdarzaja sie sytuacje rożne :) - ale gdyby umiec obronic się przed "anakondą" z tyłu
Dołączona grafika

to rownie latwo broni się przed "zwyklym" duszeniem tj. samymi dlonmi. A co do podstawowki - to przed zwyklym" duszeniem samymi dlonmi też można się obronić nic nie trenując - odruchowo :) [/img]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024