Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Cześć wszystkim!

Ponieważ padały pytania typu " czym jest Hakko Danshin? Okujama Ryu?"
Pozwolę sobie na miarę mojej znajomości przedmiotu przybliżyć nieco zagadnienie, ponieważ w Polsce styl ten jest mało znany i zdaje się , ze sekcje działają tylko w czterech miastach (Bydgoszcz, Kraków , Szczecin, Warszawa)

Za tymi nazwami kryje się metoda powstała w 1941r za sprawą Ruyho Okuyamy. Ponieważ Hakkoryu , bo o nim mowa, powstało w oparciu o Daito Ryu podkreśla się długą historię zawartych w nim technik.
Oczywiście istnieją pewne modyfikacje, co jest efektem pomysłu założyciela i stanowi o "inności" Hakkoryu.
Na kształt systemu wpływ miał fakt , że Okuyama był lekarzem specjalizującym się w w shiatsu (odmiana akupresury). Działania na określone meridiany były na tyle istotne, że wplynęły na porządkowanie technik. Właśnie SPOSÓB SYSTEMATYZOWANIA technik decyduje o specyfice tej sztuki.
R.Okuyama dokonał analizy Daito Ryu i wyodrębnił szereg ZASAD obecnych w technikach tej szkoły. Podzielił je na grupy i po dobraniu technik, które najlepiej je reprezentują i ich uczą,utworzył własną metodę, którą ostatecznie nazwał Hakkoryu (Szkola Ósmego Światła) [Nazwa szkoly jest dość egzotyczna i jej objaśnienie zajęło by zbyt dużo miejsca - przy innej okazji ]

Nauka systemu polega na stopniowym opanowywaniu kolejnych grup technik w określonej kolejności. Poznaje się w ten sposób kolejne partie ZASAD decydujących o technicznej poprawnosci.
Mistrz (Shihan) Hakkoryu osiaga w ten sposób swoistą wolność w tworzeniu własnych odmian technik, ewentualnie bez obaw o popełnianie błędów może łatwo adoptować techniki z innych pokrewnych systemów, jeśli oczywiście czuje taką potrzebę.
Podstawowy zasób technik oferuje mu rzecz jasna rodzimy system.
Wszystko to powoduje , że istnieją duże róznice w technikach praktykowanych w poszczególnych dojo, ale też jest pewna część wspólna, któą są formy Hakkoryu utworzone przez R.Okuyamę.
zasadniczo nauka kończy się po osiągnięciu tytułu SHIHAN (od 5 dana)
Sa jeszcze wyższe poziomy poznania systemu, które tu pominę.

Hakkoryu jest systemem tradycyjnym, praktycy przyjmują więc na siebie obowiązek przestrzegania pewnych regół postępowania ustalonych przez załozyciela. Dzięki temu określony zostaje stosunek do innych szkół walki,
sposób zachowania sie w dojo i poza nim.

Tyle na razie :wink:

Darek
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Też trenuję Hakko Den Shin Ryu Jiu-jitsu i chętnie wymienię z Tobą wiadomościami lub materiałami. Pozdro z Grodu Gryfa.
  • 0

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu

Też trenuję Hakko Den Shin Ryu Jiu-jitsu i chętnie wymienię z Tobą wiadomościami lub materiałami. Pozdro z Grodu Gryfa.


Cześć Marcin!

Cóż moim szefem jest nadal Nidai Soke, a nie Irie Sensei :wink:
Pozdrowiłbym Sławka, lub Władzię ale na pewno źle by to przyjęli... :D
W ogóle to musisz uściślić co masz na myśli pisząc o wymianach :?:
Odezwij się na priwa najlepiej!

DarSit
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Obejrzalem sobie zdjecia tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

z pewnym zdziwieniem i zainteresowaniem. Na moje nieuzbrojone oko, niezwykle przypomina mi to .....aikido :lol:
W zwiazku z tym mam pytanie o komentarze to roznych fotek. Czy uke pomaga wykonac technike, podobnie jak w aikido? Na co najmniej 5 fotkach tak wlasnie to wyglada. A takze, czy "broniacy sie" w ogole sie przesuwa? Ze zdjac np wyglada, ze co najwyzej robi zwrot bioder 8O

dzieki!
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
dobre odniosłeś wrażenie ale podobieńsstwo polega głównie na tym że należy podczas wykonywania technik Hakko Ryu być wyluzowanym jak w aikido ( mam nadzieję że DARSIT się ze mną zgodzi :? :) :D )
drugim faktem jest to że Hakko Ryu jest bardziej "statyczne" od aikido, bardzzo ważna jest tutaj praca całym ciałem.

DarSit napisałem do Ciebie priva, odezwij się.
  • 0

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Cześć !

Jezusie już raz odpowiedziałem na ten post ale jakoś odpowiedzi nie widze!!!!!!!
Wybaczta chłopy lamerowi!

Obejrzalem sobie zdjecia tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

z pewnym zdziwieniem i zainteresowaniem. Na moje nieuzbrojone oko, niezwykle przypomina mi to .....aikido :lol:
W zwiazku z tym mam pytanie o komentarze to roznych fotek. Czy uke pomaga wykonac technike, podobnie jak w aikido? Na co najmniej 5 fotkach tak wlasnie to wyglada. A takze, czy "broniacy sie" w ogole sie przesuwa? Ze zdjac np wyglada, ze co najwyzej robi zwrot bioder 8O

dzieki!


Pytania dwa jak widzę :
1. Czy uke pomaga wykonać twchnikę podobnie jak w aikido?
2. Czy broniący się w ogóle przesuwa?

Zajrzałem na te strony jest tam sporo zdjęć, nie jestem pewien czy o tych samych mówimy, ale....
Moim zdaniem (nie mam monopolu na rację :cry: ) są oczywiście podobieństwa , ale i spore różnice w sposobie rzucania....
Na początek powiem , że techniki w których uke się trzyma tori i grzecznie leci to raczej nie techniki , tylko nauka pracy ciałem, łamanie równowagi uke... nie są to techniki stricte. Ładne to , fajnie się cwiczy ,ale na tym chyba zalety się kończą (pamiętajmy o pracy ciałem :wink: )
W hakkoryu (znów moim zdaniem), częściej używa się najpierw "sprężenia siły, by ją potem skierować i tym samym "rozprężyć", niż płynnego przejęcia siły, czy wejścia w uke pod jakimś tam kontem...(Stąd statyka o której pisze Marcin :D ) Ale to tylko dywagacje. Rozmaici nauczyciele różnie mogą uczyć... jeśli jednak wziąć pod uwagę charakter szkoły, ponieważ główna siła obalająca pochodzi z obniżenia śr. ciężkości (przyklęk na kolano np.) rzuty są raczej obaleniami blisko tori a nie "na odległość". Tu aikido zyskuje na "urodzie" , choć uroda hakkoryu jest "swoista "... surowa.
W aikido ten dział jest zdecydowanie bardziej rozbudowany... i należy do struktur systemu (myśle o kokyu np.). Hakkoryu w swych formach nie zawiera wielu technik z "nage" w tytule. Rzuty które widzisz na zdjęciach to w większości rozmaite "henka waza" i mogą być charakterystyczne dla konkretnego tylko dojo.
Odpowiadając scislej na pytanie odpowiem tak: uke nie pomaga w wykonaniu rzutu, ale tez i nie utrudnia jakoś specjalnie np. puszczając uchwyt. Inaczej jest gdy ty trzymasz wtedy OK to faktyczne rzuty 8)
Moim skromnym zdaniem rzuty aiki nabierają u nas sensu dopiero gdy atakujący aplikuje ataki z poziomu sandan , yondan. Ale wszelkie opisy rozminą się z rzeczywistością " jeden pokaz jest wart tysiąca słów" jak wiemy :wink: .

Jeśli idzie o drugie pytanie to doprawdy nie wiem co odpowiedzieć...
Nie zawsze jest potrzebne duże przesunięcie do rzutu... być może na tym zdjęciu jest podobnie :?:

Oczywiście słusznie pisze Marcin , którego przy okazji serdecznie pozdrawiam!!! :D

Szczepan tak generalnie to aikido jest momentami podobne do hakkoryu..
Wspólny rodowód... Aikido to coś z Daitoryu wg.Ueshiby , a Hakkoryu to coś z Daitoryu wg. Okuyamy, czy tego chcemy czy nie :?

Darek
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Cze
Gdzie w Bydgoszczy cwiczy sie Hakko Ryu. Bo nie slyszalem, a chcialbym zobaczyc ten styl. Moze mi ktos pomoc.
Pozdraawiam
Czarny Rafal
  • 0

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu

Cze
Gdzie w Bydgoszczy cwiczy sie Hakko Ryu. Bo nie slyszalem, a chcialbym zobaczyc ten styl. Moze mi ktos pomoc.
Pozdraawiam
Czarny Rafal


Cześć!

W SP nr 56 ul. Bośniacka 3
treningi : wt,czw 19.00-20.30 sob 10.30-12.00
Zapraszam :D

DarSit
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
będę w okolicy to też podjadę na trening, do zobaczenia
  • 0

budo_darsit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu

będę w okolicy to też podjadę na trening, do zobaczenia


Cześć!

No przecież już Ciebie zapraszałem! :wink: :D

DarSit
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
wiem o tym, ale nie wiem jak bedzie u mnie z czasem dlatego też będziemy musieli ustawiać się wcześniej żebym miał czas by wykręcić się z pracy. :-) :-) :-)
  • 0

budo_kojocik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Witam,

Nazywam sie Krzysiek Choroszko i od kilku lat trenuje Hakko w sekcji Warszawskiej. Ze wzgledu na male doswiadczenie pewnie nie odpowiem na wszystkie pytania dotyczace tego stylu, ale na kilka pewnie tak.
Z przyjemnoscia przeczytalem caly watek dyskusji o Hakko. Na pewno chcialbym napisac dwie rzeczy:

a) Wiele technik hakko jest podobnych do aikido. Ikuyama i Uschiba byli wybitnymi uczniami Takedy. Tylko to co w aikido jest obszerne i miekkie, u nas jest krotkie i twarde (techniki ofkoz :D ). Ale z wlasnych doswiadczen treningowych widze, ze blizej nam do Dayto Ryu (pozdrowienia dla Radka Januszkiewicza) niz do aikido.

B) Uke NIE POMAGA w wykonaniu techniki. Wkladamy wiele wysilku w doprowadzenie do realizmu ataku (nie zawsze sie udaje), ale uke nigdy sam nie podkoczy, wyskoczy itp, jezeli nie otrzyma prawidlowego impulsu, zmuszajacego go do takiego zachowania.
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Szczepan napisał:
"Obejrzalem sobie zdjecia tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

z pewnym zdziwieniem i zainteresowaniem. Na moje nieuzbrojone oko, niezwykle przypomina mi to .....aikido
W zwiazku z tym mam pytanie o komentarze to roznych fotek. Czy uke pomaga wykonac technike, podobnie jak w aikido? Na co najmniej 5 fotkach tak wlasnie to wyglada. A takze, czy "broniacy sie" w ogole sie przesuwa? Ze zdjac np wyglada, ze co najwyzej robi zwrot bioder"

dzieki!



Witam wszystkich!
Nazywam sie Marcin Stopa i mam przyjemność studiować Hakko Ryu w Krakowie -mam tylko jedno formalne pytanie?
JAK MOZNA ANALIZOWAĆ PRACE UKE NA PODSTAWIE ZDJĘCIA CZY ZDJĘĆ :?: :?: :?:

Ale starając sie odpowiedzieć na pytanie Szczepanowi
- Praca Uke w Hakko Ryu i jak mi sie wydaje w innych szkołach jj czy aikido polega na nieułatwianiu wykonania techniki przez Tori ale też nie na jej utrudnianu (wiedząc co zaraz zrobi Tori). Uke powinien atakować realnie niespodziewając się jaka będzie obrona. Nie można nauczyć sie techniki będąc tylko Tori, Uke może analizować co dzieje się z jego ciałem i umysłem podczas wykonywania techniki, to on może najlepiej podpowiedzieć Tori jakie błędy popełnia. Krzysiek miał okazję (przy okazji pozdrowionka) usłyszeć chyba 20-to minutowy wykład jaki Okuyama Sensei wygłosił na ten temat podczas zeszłorocznego stażu w Krakowie.

Marcin_kr
  • 0

budo_kojocik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Witam Cie Marcinie,

Nauki pamietam i dobrze wspominam. Mam nadzieje, ze bedzie ponownie okazja do spotkania. A opis problemu dales wyczerpujacy.
Co do zdjec - zwykle sa jednak robione w trakcie :po krokowej" prezentacji. Sedno sprawy najlepiej oddaja treningi i filmy. Jak by co dostepne z naszej strony.

BTW. 29-30 III w Szczecinie bedzie Ivo Belmans - zapraszamy. Bedzie tez szansa poznac ludzi trenujacych Hakko w Anglii.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu

JAK MOZNA ANALIZOWAĆ PRACE UKE NA PODSTAWIE ZDJĘCIA CZY ZDJĘĆ :?: :?: :?:
Marcin_kr


Mowie ci, nie ma to jak wprawne oko :wink: zdjecia, nie zdjecia, wszystko wychwyci 8)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
zdjęcia, filmy - to wszystko jest może i dobre ale nie ma to jak real. Posiłkuję się tym jak chcę skorygować sam siebie, ale do nauki sztuki walki to to nie moze służyć.

z pewnym zdziwieniem i zainteresowaniem. Na moje nieuzbrojone oko, niezwykle przypomina mi to .....aikido
W zwiazku z tym mam pytanie o komentarze to roznych fotek. Czy uke pomaga wykonac technike, podobnie jak w aikido? Na co najmniej 5 fotkach tak wlasnie to wyglada. A takze, czy "broniacy sie" w ogole sie przesuwa? Ze zdjac np wyglada, ze co najwyzej robi zwrot bioder"



dobre odniosłeś wrażenie, aikido i hakko ryu wywadzą się z Daito Ryu i mają wiele cen wspólnych o których było mówione wyżej. Podkładać się w hakko nie należy, ale trzeba tez wiedzieć kiedy technika "wchodzi" i wtedy dzialać tak jak ukepowinien, bo wtedy bardzo boli ( Dźwignie!!!)
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Witam...
tak czytam i czytam... wiele ciekawych spraw i problemów. Ja też mam mam pytanie, tyle, że nie techniczne.
Chciałem się dowiedzieć, od kiedy Hakko ryu istnieje w Polsce ? I skąd się wzięło ? Chodzi mi o korzenie tego systemu w naszym kraju.

pozdrawiam... :-)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Hakko Ryu pojawiło się w Polsce za sprawą shihana Antonio Garcia z Belgii, który przyjechał na czyjeś zaproszenie na staż jakieś 12 -13 lat temu. Nie pamiętam co to był za staż,ale wtedy mój obecny trener ( Sławomir Kocot) zaczął ćwiczyć, i tak się to zaczęło przynajmniej w Szczecinie, potem doszły sekcje w Warszawie ( 1998 r.) a wcześniej w Bydgoszczy, ale to już działka DarSita, on tam mieszka. Hakko Ryu istniało jeszcze w Łodzi i Poznaniu, ale czy jeszcze istnieje to nie wiem.

Innym odłamem jest Hakko Ryu z Krakowa, tamta grupa ćwiczy Hakko ryu nieco inaczej niż grupy ze Szczecina i Warszawy. Nie wiem też kiedy dokładnie uformowała się tamtejsza sekcja, ale też pewnioe na przełomie lat 80- tych i 90-tych.


Co do naszej szczecińskiej sekcji to pozostało zaledwie kilkanaście osób ( razem z dziećmi), z których kilka ćwiczy regularnie, reszta ściemnia - ale tak jest pewnie w każdej sekcji.


Jeżeli chcesz na wakacje poćwiczyć Hakko Ryu to odezwij się do mnie lub do DarSita, ale do owych wakacyj jeszcze kawał czasu.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
Ja na stazu z Garcia bylem po raz pierwszy jak organizowal Pawel Nerc w Nowym Dworze Mazowieckim to bylo gdzies okolo 92-93 roku to byl jeden z pierwszych jego przyjazdow do Polski.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
pierwsze z A. Garcia organizowali ludzie z otoczenia K. Kondratowicza, organizacja Hakko Ryu ( jeżeli można tak powiedzieć ) należy Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk Walki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024