Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
Rozmawiajac z jedna osoba na mIRCu otrzymalem pytanie czy jest mozliwe zrobienie techniki obrony na osobie ktora wie ze obrona bedzie robiona np uwolnienie reki z uchwytu.

Zalozenia sa takie

- nie chcemy zrobic partnerowi krzywdy czyli nie uderzamy
- partner wie ze bedziemy sie bronic
- partner widzial wczesniej w jaki sposob mamy sie bronic


Zapraszam do dyskusji - a moze opiszecie inne sytuacje ?
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

Rozmawiajac z jedna osoba na mIRCu otrzymalem pytanie czy jest mozliwe zrobienie techniki obrony na osobie ktora wie ze obrona bedzie robiona np uwolnienie reki z uchwytu.

To za bardzo skomplikowane pytanie (jeszcze).
Bo jeśli uwalniam się uchwytu za nadgarstki, to co uke by nie wyprawiał (on też nas nie uderza i nie robi krzywdy?) uwolnię się. Cudów nie ma, z jednej strony mam 4 palce, z drugiej tylko jego kciuk kontra moje przedramię.

A już uwolnienie głowy z uchytu "pod pachę"? Bez łapania/uderzania w jaja, kiedy uke wie, że albo go chcemy chwycić za kołnierz/twarz/włosy, albo zaatakować dół podkolanowy. Hmmm, czarno to widzę, ale uke też coś musi robić (dusić) jak będzie stał i nic nie robił to po paru gibnięciach w te/wewte coś wyjdzie.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
no ale dajmy np sytuacje ze chcemy pokazac komus uwolnienie reki porzez wykonanie dzwigni na reke partnera a on co chcemy wykonywac puszcza od razu reke ;)

oczywiscie cel obrony uzyskalismy poniewaz sie uwolnilismy ale danej techniki nie zaprezentowalismy ;)

w tym wypadku tamta osoba zawsze moze twierdzic ze dana technika sie nie nadaje do niczego ;)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

w tym wypadku tamta osoba zawsze moze twierdzic ze dana technika sie nie nadaje do niczego ;)


A tak to zawsze nie wyjdzie :D Może oprócz kopa w jaja :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
.........ehem.....tak wlasnie cwiczymy w aikido :wink: wg tych warunkow jakie podal Martius. Faktycznie jest zalozenie zeby nie robic krzywdy. A uwolnienie sie z uchwytu wcale nie jest takie proste, nawet jesli atakujacy nie kontruje. Juz sam fakt ze broniacy sie nie moze podczas uwalniania sie otworzyc swojej pozycji i narazic sie na POTENCJALNY atak stwarza pierwsze problemy.
Po drugie dobry atakujacy potrafi nieznacznie(lub znacznie) zmieniac swoja pozycje przemieszczajac swoj ciezar ciala i bedzie neutralizowal proste proby uwolnienia sie z uchwytu. Juz nie mowie o roznych formach przeksztalcania uchwytu ciagle zachowujac kontakt...
po trzecie, uwolnienie sie z uchwytu np takiego jak chwytaja w judo , WCALE nie jest prosta sprawa 8) Tak ze zalezy od poziomu technicznego tego co atakuje...

Co do puszczania reki, to przynajmniej u nas, nie istnieje cos takiego jak samo "uwalnianie reki z uchwytu" - to zawsze jest czesc jakiejs techniki. Po uwolnieniu reki (czy utracie kontaktu ze strony atakujacego co niby cwano zabiera reke do siebie) technika jest kontynuowana. w formie zaleznej od reakcji i ustawienia atakujacego. Zwykle kolejnym elementem jest wywalenie z rownowagi.

Na nieco wyzszym poziomie broniacy sie sam nie pozwala sie chwycic, nie dopuszcza do narzucenia sobie kontaktu w formie zaproponowanej przez atakujacego.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

czy jest mozliwe zrobienie techniki obrony na osobie ktora wie ze obrona bedzie robiona

Jesli jeszcze taki ktos moze przeciwdzialac, to raczej marnie to widze. Wydaje mi sie, ze wiekszosc technik polega na zaskoczeniu (zmianie rytmu, kierunku, wychyleniu), ktorego w tym wypadku bedzie brakowac.

Chociaz, jak sie doda atemi... ;))

pozdro
E2rd
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
Nie ma złych technik, są tylko nieodpowiedni partnerzy do praktyki :) .
Jest to mozliwe tylko przy dużej różnicy albo siły albo techniki. Inaczej tylko umowa....

S.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
problem jest bardziej złożony bo w takiej sytuacji jak opisywaliście obrona co chwila zmienia się w atak i na odwrót. gość atakujący broni się przed waszym chwytem obronnym.
Ze swojego krótkiego stażu w aikido zauważyłem ,że zawsze przeszkodzę komuś gdy wiem jaki chwyt chce wykonać.

Ostatnio to samo wykorzystywałem przeciwko bjjowcowi - po kilku walkach z nim( nieustawianych), gdy poznałem wzór jego zachowań byłem w stanie w parterze przez ponad minutę przeszkadzać jego akcjom. sam nie umiałem nic skonstruować .

Ponownie walczyem z nim po 3 miesiącach jego dalszych treningów i nie wytrzymałem nawet 20 sekund bo zmienił sposób walki

ale po paru wspólnych walkach znów bym się go nauczył
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

Jest to mozliwe tylko przy dużej różnicy albo siły albo techniki. Inaczej tylko umowa....

S.

roznica byla taka ze jedna osoba nic nie trenuje i nigdy nie trenowala , a 2 wrecz odwrotnie :)
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
Według podanych założeń nie jest możliwe wykonanie techniki, chyba, że naszym partnerem będzie 12 letni Kazio.
Pozdrawiam
Ko-Jot
  • 0

budo_pawel drozdziak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
Mysle, ze to zalezy ktora technika. Generalnie mozna chyba powiedziec,
ze im pelniejsza kontrole nad cialem przeciwnika technika daje tym
trudniej mu przeciwdzialac sama zlosliwoscia w takiej eksperymentalnej
sytuacji. Z drugiej strony jesli dziala sie w technice duza sila na maly staw...Przykladowo jesli mam tylny chwyt opasujacy (rece wolne) i demonstruje uwolnienie za pomoca dzwigni na nadgarstek, ktora pozniej przechodzi w obrot i dzwignie nadgarstek/lokiec/bark to o ile facet tego
nadgarstka zlosliwie nie schowa mi w swojej dloni drugiej reki raczej powinienem technike wykonac. Chyba, zeby po prostu zaczal ze mna walczyc rozpoczynajac od sytuacji tego uchwytu, ale to juz chyba nie te
warunki zadania o ktore chodzi...

Sporo tez zalezy od inteligencji/doswiadczenia przeszkadzacza. Jesli jest zielony to samym napinaniem miesni mi nie przeszkodzi, ale sam potrafie sie tak "ulozyc" chocby przy technice z przykladu wyzej, zeby z zewnatrz wygladalo, ze nie oporuje, ale technike jednak utrudnie.

Ale temat ciekawy, bo taka sytuacja "zlosliwy partner" czesto zdarza sie w zyciu i zwykle jest to dosyc zabawne.

Pawel Drozdziak
Szkola Walki Wrecz Hoenkai
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
To jest dośc realne przy dużej różnicy poziomu lub doświadczenia. Mój trener uwalniał sie z moich chwytów mimo że ja wiedziałem jak to zrobi i starałem sie zwiększeniem siły chwytu to uniemożliwić. Róznica była tylko w sile mojego upadku.
To jest typowa sytuacja z grupy początkującej. Dwóch adeptów którzy poznali świerzo technike próbuje ją wykonywac na sobie w sposób maksymalnie skomplikowany (utrudniając sobie) - uważając że są już nieźli. Kończy sie to prawie fiaskiem. Wniosek nasuwa sie taki że ta technika jest lipna. A czesto to wina wykonujących.
W moim odczuciu to zależy od wyszkolenia technicznego ćwiczących.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

To jest dośc realne przy dużej różnicy poziomu lub doświadczenia. Mój trener uwalniał sie z moich chwytów mimo że ja wiedziałem jak to zrobi i starałem sie zwiększeniem siły chwytu to uniemożliwić. Róznica była tylko w sile mojego upadku.


Oczywiscie zgadzam sie sam wole kiedy ktos trzyma z calej sily niz lekko wtedy czesto jest latwiej wykonac.


Ale teraz wez pod uwage sytuacje kiedy ktos Ciebie trzyma ale jak chcesz wykonac cokolwiek od razu puszcza ;)

Techniki nie wykonales - czy ona jest nieskuteczna ? czy tez moze nie umiesz jej wykonywac ;)
Ale celu dopiales swojego cyli sie uwolniles -czyli jednak jest skuteczna ?? - nawet bez jej wykonania ??? :) :)

no i n tym caly pic polega 8)
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
No wiesz wydaje mi sie, ze technikę wykonujemy nie dla techniki tylko osiągnięcia określonego celu. Po to robimy blok by nie doszedł cios. Lecz gdy ciosu nie dochodzi blok jest niepotrzebny. Jak cie puszcza to wcale cie nie chce złapać:) A technika jest widać tak dobra i skuteczna, że "złośliwiec" odrazu puszcza :wink:
pozdrawiam
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

No wiesz wydaje mi sie, ze technikę wykonujemy nie dla techniki tylko osiągnięcia określonego celu. Po to robimy blok by nie doszedł cios. Lecz gdy ciosu nie dochodzi blok jest niepotrzebny. Jak cie puszcza to wcale cie nie chce złapać:) A technika jest widać tak dobra i skuteczna, że "złośliwiec" odrazu puszcza :wink:
pozdrawiam


ta odpowiedz mi sie podoba :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........
Wprawdzie JJ nie cwicze, ale puszczenie uchytu(zlosliwe czy nie) wydaje mi sie dosc nedznym rozwiazaniem. Jak trzymasz uchwyt, to w jakims stopniu kontrolujesz przeciwnika, poprzez kontak mozesz wyczuc co on bedzie robil za chwile.
W momencie utraty kontaktu stawiasz sie w bardzo niekorzystnej sytuacji, bo przeciez przeciwnik natychmiast zrobi cos zeby ten kontakt odzyskac i to moze sie skonczyc dosc niemilo.
Oraz jeszcze jedno, w niektorych sytuacjach ten co jest chwytany moze tak pokierowac technika ze zerwanie kontaktu przez atakujacego jest niemozliwe.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

Wprawdzie JJ nie cwicze, ale puszczenie uchytu(zlosliwe czy nie) wydaje mi sie dosc nedznym rozwiazaniem. Jak trzymasz uchwyt, to w jakims stopniu kontrolujesz przeciwnika, poprzez kontak mozesz wyczuc co on bedzie robil za chwile.


masz racje ale w sytuacji kiedy on wie co ty bedziesz robil - bo chodzi o zaprezentowanie techniki- jak bedzie chcial pokazac ze Twoja technika jest do dupy moze to zrobic a ty na wet nie bedziesz mogl mu palca w oko wsadzic po tej zagrywce czy zakopac bo to prezentacja tej jednej techniki

W prealnosci moze sobie puszczac bo jest wtedy i tak na straconej pozycji ;) - bo kiedy puszcza - rozluznia ja wykonuje inne atak

Oraz jeszcze jedno, w niektorych sytuacjach ten co jest chwytany moze tak pokierowac technika ze zerwanie kontaktu przez atakujacego jest niemozliwe.


moim zdaniem tylko wtedy jest to mozliwe kiedy przeciwnik nie wie co Ty bedziesz robil - oczywiscie ty mozesz zmienic technike ale to juz zmienia poprzednie zalozenia
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

ale puszczenie uchytu(zlosliwe czy nie) wydaje mi sie dosc nedznym rozwiazaniem.

Jesli broniacy sie probuje przejac nad atakujacym kontrole, to puszczenie chwytu bedzie forma kontry przeciw obronie. Nie ma co czekac az wychyli zupelnie albo zalozy dzwignie.

W momencie utraty kontaktu stawiasz sie w bardzo niekorzystnej sytuacji, bo przeciez przeciwnik natychmiast zrobi cos zeby ten kontakt odzyskac i to moze sie skonczyc dosc niemilo.

To dziala w dwie strony, skoro mowimy o atakujacym, ktory 'wie' i chce przeciwdzalac. A skoro broniacy sie zaangazowal juz w jakas akcje i broniacy sie wie jaka, to kto jest w lepszym polozeniu? ;)

pozdro
E2rd
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

Jesli broniacy sie probuje przejac nad atakujacym kontrole, to puszczenie chwytu bedzie forma kontry przeciw obronie. Nie ma co czekac az wychyli zupelnie albo zalozy dzwignie.

to prawda, ale wylacznie wtedy, jesli atakujacy bedzie wiedzial ze chcemy wykorzystac ten jego mocny uchwyt to zalozenia mu techniki. Tak jednak zwykle nie jest. Chyba tylko w aikido nie usilujemy sie wyrywac z uchwytu za wszelka cene, wprost przeciwnie, im mocniej chwyci tym lepiej dla nas. W innych SW celem jest wlasnie wyrwanie sie z uchwytu, wiec normalna reakcja atakujacego jest wzmacnianie uchwytu za wszelka cene.

To dziala w dwie strony, skoro mowimy o atakujacym, ktory 'wie' i chce przeciwdzalac. A skoro broniacy sie zaangazowal juz w jakas akcje i broniacy sie wie jaka, to kto jest w lepszym polozeniu? ;)

pozdro
E2rd

To nie broniacy sie zrywa uchwyt tylko atakujacy, czyli albo skonczyl atak, albo chce go zmienic. NIe wiem jak jest w innych SW ale u nas dazy sie do utrzymania kontaktu, wiec jest naturalne ze strony broniacego sie ze podejmuje rozne kroki aby ten kontakt odzyskac.Co znaczy ze nie ma najmniejszej przerwy pomiedzy koncem ataku(proba zmiany ataku) przez atakujacego i akcja broniacego sie majaca na celu podtrzymanie kontaktu. To jest sprawa niezwykle plynna a nie szarpana. Wtedy nie ma otwarcia dla nastepnego ataku. Tak u nas funkcjonuja kontrtechniki.

Ale faktycznie z punktu widzenia pojedynczej techniki to bedzie juz inna technika. Oczywiscie nie dla nas w aikido, bo u nas nie ma pojedynczych technik :lol:

Z jeszcze innego punktu widzenia, puszczenie uchwytu zawsze powoduje otwarcie w pozycji atakujacego.Czesto probuje on je zamknac zmieniajac dystans - np cofajac sie, albo przeciwnie wchodzac w pozycje broniacego sie. Dlatego rozpatrywanie puszczenia uchwytu z punktu widzenia pojedynczej techniki jest wg mnie nonsensem.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe wykonanie techniki obrony jesli...........

Chyba tylko w aikido nie usilujemy sie wyrywac z uchwytu za wszelka cene, wprost przeciwnie, im mocniej chwyci tym lepiej dla nas. W innych SW celem jest wlasnie wyrwanie sie z uchwytu, wiec normalna reakcja atakujacego jest wzmacnianie uchwytu za wszelka cene.

Zauwazylem, ze przy tego typu akcjach, nawet poczatkujacy atakujacy, puszczaja chwyt gdy czuja, ze cos idzie nie tak. 'Cos nie tak' czyli atak sie nie powiodl a teraz broniacy sie probuje cos wyczarowac.

Cwiczac AKD w w ten sposob 'bronilem sie' przed 'przegrana', co nie bylo zbyt kolezenskie :) Ale nie mogelm pojac dlaczego kaza mi trzymac ten uchwyt do samego konca ;)
Z tym, ze to bylo cwiczenie techniki podstawowej...

Co do reszty, to sie zgadzam.

pozdro
E2rd
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024