Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kendo a Kenjutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
Dywagacje co jest leprze czy katana czy szabla nie maja sensu lepiejzapytac kto lepszym byl szermiezem czy samuraj czy szlachcic i zaraz ktos sie oburzy: przeciesz nie mozna generalizowac!!!!! I bedzie mial w 100% racje bo caly ten problem polegal jedynie na umiejetnosicach poszczegulnych ludzi a ztym bylo naprawde baaaaardzo ruznie i nie da sie jednoznacznie ocenic. Obie bronie sa piekne i tylko kwesta kogo co bardziej kreci.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
jest tak jak mówisz, ale pogadać można :-)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
No mozna :D
  • 0

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
wow

przeczytalem wszystko.. trenuje jj i czasem mamy na treningu kenjitsu - jako taki dodatek, bylem tez na seminariach u toschimichi takeuchi i sihana Błaszkiewicza...
poczatkujaca grupa cwiczy bokenami, a zaawansowani - bokenami i katanami...
sa ta ustalone formy ktore pokazuje soke, a potem reszta je powtarza...
o kendo malo wiem.. dzisiaj kupilem sobie ksiazke "kendo" - na wiazdke.. bo jakos po ostatnim seminarium zainteresowal mnie miecz...

tez wydaje mi sie ze kendo to usportowiona wersja kenjitsu...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
wiesz, a ja nie wiem czy ci panowie o których piszesz ćwiczą w ogóle kenjutsu, bo kenjutsu to się katanami nie cwiczy, tylko bokkenami, jak zacznieszmachać kataną w gościa to szybko przestaniem bo go w końcu potniesz, skośnoocycwicządrewnem, a u nas katanami, katana to tam machają ci najlepsi, u nas każdy gostek, który nie jest już "początkujący". Bardzo to wszystko jest ciekawe i pouczające, jestem tyl;ko ciekawy co to kenjutsu u nas ćwiczą, coż zobaczę to będe wiedział, na razie ot tak sobie marudzę, bo mistrzówie kenjutsu wtrastają jak grzyby po dżdżu,nieźle jest :)
  • 0

budo_adam pieprzycki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnow

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu

Szczepan, nie przesadzaj - tak samo mogę napisać, ze zwykle ju-jutsu było częścią większego systemu, w którym nauczano również walk różnymi broniami :) "(...)tudziesz strategii, taktyki (tam ksztalcono przywodcow co kierowali armiami) etykiety...itd..." :oops:

Po prostu kenjutsu, yarijutsu, naginatajutsu i różne inne jutsu były traktowane jako uzupełniające się wzajemnie sztuki walki, a dla każdego samuraja, jako wojownika ważna była skuteczność w różnych warunkach i okolicznościach...


Szczepan ma racje, a ty przesadzasz . Np. w Katori Shinto Ryu, kenjutsu, naginata, bo, yari, jujutsu .......byly i sa elemmentami walki ktore adepci sie usza. Koryu, to koryu, a wspolczesnie usportowione kendo a nawet iaido o zgrozo , z tradycja maja niewiele wspolnego a dlatego moze pewnych rzeczy nie rozumiesz :wink: .
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
dlaczego uwazasz, że iaido czy kendo nie mają nic wspólnego z tradycją, ostro napisane, w przypadku tych sztuk walki wiadomo kto kogo czego uczył i kto jest czyim uczniem, w przypadku pewnych osób ćwiczących jakoby kenjutsu, odnosze wrażenie że są z Marsa. Iaido, Kendo nie mają nić wspólnego z tradycją, opowiem dzisiaj na treningu o Twoim stwierdzeniu, chłopaki pękną ze śmiechu, szczególnie że dwóch z nich właśnie wróciło ze stażu z sensei Sagawa (9 dan iaido, 7 lub 8 dan kendo), także chyba mają coś wspólnego z tradycją skoro sam sensei sagawa pamięta czasy pojedynków, zresztą sam miał walczyć ale oponent nie stawił się.
  • 0

budo_adam pieprzycki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnow

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
ok ponioslo mnie, jak sobie pomyslalem o iaido sportowym i zawodach w nich rozgrywanych...
Uwazam tylko ze sport jest wypaczeniem tradycyjnego pojmowania sztuki.
Jak sobie marcinie wyobrazasz iai jako sztuke doskonalenia siebie, szlifowania techniki, pracy nad soba a tu nagle ... pyk jakis koles (sedzia na zawodach a nie Twoj sensei) z zewnatrz ma Cie oceniac , dawac punkty a pozniej przydzielac miejsca w zawodach ...to cos tu nie gra. Poza tym nie mam nic przeciwko kendo, iaido jako tradycyjnemu przekazywaniu technik.....
Wspomniane czasy pojedynkow ...coz nie sadze aby byly takie jak obecnie sportowe........
Pozdrawiam wszystkich milosnikow szermierki a szczeolnie osoby cwiczace Katori Shinto Ryu
  • 0

budo_adam pieprzycki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnow

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu

Nie ćwiczę kendo, ani kenjutsu, więc powołam się na książkę Howarda Reida i Michaela Crouchera "The fighting arts". Jeden z jej rozdziałów jest poświęcony szkole kenjustsu Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu. Cytowane są tam wypowiedzi obecnego mistrza szkoły- Otake Sensei, więc nie jest to tylko creative writing autorów.
Ćwiczenia w szkole są wykonywane przy użyciu bokkenów, katana jest uzywana tylko w przypadku ćwiczeń iai-jutsu. Cały trening składa się WYŁĄCZNIEz treningu form kata, NIE MA MOWY O SPARRINGU! Kata wykonywane sa w parach, składają się z kilkunastu lub kilkudziesięciu ruchów. Cechą charakterystyczną jest to, że w trakcie wykonywania kata bokkeny uderzają o siebie- poza wzmacnianiem siły uderzenia ukrywa to prawdziwe znaczenie techniki. W realnej walce z uzyciem katana doprowadziłoby to do zniszczenia ostrzy mieczy. Dlatego w prawdziwej walce przeciwnicy staliby pół kroku bliżej siebie i miecz uderzyłyby nie w drugi miecz, tylko trafiłby w ciało przeciwnika.
W trakcie ćwiczenia kata jeden przeciwnik jest zawsze uzbrojony w miecz (bokken). Drugi może być tez uzbrojony w miecz, albo w (drewniane) yari, naginatę, bo, kodachi, lub boken i kodachi.
Cwiczy się też formy iaijutsu z użyciem prawdziwego miecza.
Zaawansowani studenci ćwiczą też walkę wręcz (w zbrojach!) oraz rzucanie shurinenami. Uprawiane sa równiez ezoteryczne formy medytacji wzięte z sekty Mikkyo ( nie z buddyzmu Zen- medytacja Zen wg. Otake sensei zajmowałaby zbyt dużo czasu!).
Sensei Otake zwraca uwagę, że cięcia w szkole Katori wykonywane są w słabe punkty zbroi japońskiej (np. wewnetrzną stronę uda lub przedramienia), w przeciwnieństwie do cięć w kendo, gdzie atakowane są punkty najlepiej chronione!
Pozdrawiam, Thufir

Jako ze nie mam emaila do Ciebie mam pytanko czy nie Moglbys skserowac rodzial o Katori?
Oczywiscie koszt i przesylke pokrywam
dzieki
Co do wypowiedzi zacytowanej R.Otake- to nie do konca boken jest obecny w duzej czesci technik (grupa Omote), ale juz np. Gogyo bo jest na bo....
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
Widzice nie problem w tym czy ma cos tradycje czy nie tylko w osobistym nastawieniu cwiczacego jak ktos bardzo chce nawet z "tajger super street karate" wyciongnie tradycje, bedzie chodzil na treningi a w domu czytal ksiazki, kolekcjonowal japonskie albumy itp jesli niema kolo niego zadnego leprzego klubu. Chec do zglebiania tradycji musi byc w nas bo inaczej to bedzie jak nauka w szkole czyli idziesz na trening i myslisz "o nie znowy jakies durne kazanie o japoni uslysze".
  • 0

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kendo a Kenjutsu
jak ktos seminaria prowadzi to nie moja rzecz.. nie o to mi chodzi... i nie bede tego bronil.. napisalem ja kbylo - techniki byly robione wolno, a miecze chyba epe, bo dotykali ostrzem glowy, szyji itd.. no i bloki - nawet slychac nie bylo..

"kendo" - Ozama - z ta pozycja sie zapoznalem..
wiec tak :kendo to sport - faktycznie. sa tam takie ataki jak zbicie płazem w bok miecza przeciwnika i ciecie go w glowe ("men"-hehe jezyka troche zalapalem). zadnych takich technik nie widzialem na seminarium kenjitsu. tylko twarde bloki przed cieciami z gory i uniki - to cala obrona prezentowana nam na kenjitsu (oczywiscie wszystkiego nam na pewno nie pokazali).

piszecie, ze kenjitsu to walka realna, a kendo sportowa... a jak wygladala prawdziwa walka? wejscie jednego samuraja w drugiego i jeden padal (niezywy/bez reki/etc)? w tej ksiazce bylo kilka -moim zdaniem- realnych technik (np: zbicie plazem miecza przeciwnika i ciecie go w glowe ) - moze to nie najlatwiejsze, ale jak ktos szybkosciowo opanuje...

nie jestem znawca miecza - dopiero ucze sie raczkowac... prosze mnie oswiecic, a nie karcic..
dzieki

ps
nie kosztowalem nigdy kendo, ale jak probowalem z moja kobieta techniki z ksiazki (lightowo) to brakowalo mi wyjecia miecza, chowania go.. no i shinai jest chyba zadlugi.. (okolo117-120cm) - nie moge czyms takim machac w domu.. sufit mam na 250cm :) . przy takiej dlugosci miecza nie ma co mowic o wyciaganiu i chowaniu go.. dawniej katany mialy nie wiecej niz 80-90cm ( za czasopismem "samuraj"). ja mam 1 metrowy boken i tez jest dla mnie zadlugi o kilka cm..
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024