Skocz do zawartości


Zdjęcie

Słaby wzrok - co ćwiczyć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_bukwa
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Ćwiczyłem kilka lat judo, aikido, a potem krótko jiu-jitsu. Niestety lata płyneły, a wzrok się pogarszał. Przez kilka miesięcy treningów dosyć wysiłkowego jiu-jitsu pogorszył się znacznie.

Co zatem z ćwiczyć? Czy Aikido jest pod tym względem bezpieczne? Lekarz powiedział mi: żadnych podskoków (w to wliczam sam tzw. twarde pady), raczej bez pozycji odwrotnych, bez dużego wysiłku.

Możecie coś poradzić?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Moze noz ?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Moze kyudo?
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Słaby wzrok to nie choroba a objaw, który może mieć wiele przyczyn. To właśnie te przyczyny są podstawowym ograniczeniem. Nie podajesz na co chorujesz, więc nie da się wymyśleć co ci doradzić. Byle nie nóż jeśli go dobrze nie widzisz :)
  • 0

budo_alex
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Detroit

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Ja proponuję coś w rodzaju Tai-chi albo może Joge ? Tak czy siak należało by postawić karty na sprawę układów formalnych, kata i.t.p. Zawsze to jakieś rozwiązanie. oczywiście mam na myśli układy gdzie nie ma podskoków i dziwnych akrobacji jak występują np. w Kung-fu :-)
  • 0

budo_bukwa
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. :-)

Dopiero następnego dnia zobaczyłem, że nie przedstawiłem sytacji wystarczajaco jasno. Judo ćwiczyłem wiele lat temu, kiedy miałem wzrok jeszcze nie najgroszy.

Potem, po wielu latach wziąłem się za Aikido. Ćwiczyłem ponad dwa lata u senseia Romana Hoffmanna i raczej mi się wzrok nie pogarszał.

Ostatnio ćwiczyłem dosyć intensywnie pół roku u senseia Martiusa (Budokan Jiu-Jitsu) - w sumie 6 godzin tygodniowo wycisku. Czulem się świetnie, ale po pewnym czasie zacząłem gorzej widzieć. Niestety musiałem zrezygnować z zajęć... :-(

Zawsze, gdy udawałem się do okulisty, to słyszałem: żadnego wysiłku. No, ale jak żyć, nic nie robiąc? ;-)

Dzisiaj zadzwoniłem do przychodni sportowej i rozmawiałem przez telefon z okulistką. Powiedziała, żebym najlepiej nic nie robił, a przyciśnięta rzekła: zakaz dużego wysiłku, zakaz wstrząsów. Nie chciała mnie jednak przyjąć na wizytę, żeby porozmawiać, jakie dokładnie ćwiczenia mogę wykonywać, a jakie nie. :roll:

Szczepan - Ty jesteś tu specem od Aikido. Jak sądzisz, czy mogę ćwiczyć w Aikido Aikikai w taki sposób, żeby nie przeciążać? Twarde pady odpadają... ale łagodne ukemi? Podczas rozgrzewki odpoczywac przy pompkach?

A może jakieś inne rady?

Słaby wzrok to nie choroba a objaw, który może mieć wiele przyczyn. To właśnie te przyczyny są podstawowym ograniczeniem. Nie podajesz na co chorujesz, więc nie da się wymyśleć co ci doradzić.


Krótkowzroczność to wada oka. Nie mam żadnych chorób oczu: moja mama jest krótkowidzem, ja też jestem.

P.S. Aha - tak jak wszyscy, pracuję w firmie przy komputerze.
P.S. 2 Walka nożem odpada.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Wysiłek i podskoki szkodzą na wzrok :?: Czemu? 8O
Ja też jestem krótkowidzem i też pracuje przed kompem.
Trenuje taekwondo i nigdy się nie sądziłem że to może szkodzić :?
  • 0

budo_bukwa
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?

Wysiłek i podskoki szkodzą na wzrok :?: Czemu? 8O

Podczas wysiłku zwiększa się ciśnienie w oku, co może doprowadzić do jego zniekształcenia, a w konsekwencji do powstania/pogłębienia wady.

Podskoki to wstrząsy: one też źle wpływaja na oko. Ale dlaczego dokładnie - to nie wiem...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?

Szczepan - Ty jesteś tu specem od Aikido. Jak sądzisz, czy mogę ćwiczyć w Aikido Aikikai w taki sposób, żeby nie przeciążać? Twarde pady odpadają... ale łagodne ukemi? Podczas rozgrzewki odpoczywac przy pompkach?

A może jakieś inne rady?


hohohoo to u Romka cwicza twarde pady ????? :lol:

No ale bardziej serio, to u nas cwiczy duzo ludzi co maja szkla kontaktowe(okulary sa zmiazdzone juz po pierwszej iriminadze :wink: ) i nigdy nie slyszalem zeby im sie wzrok pogorszyl....ale popytam.
Mysle ze spokojnie u Romka mozesz cwiczyc, na luzie , sam sobie regulujac obiazenia treningowe. W aikido jest to mozliwe. Wazne moze by bylo zebys sobie uregulowal oddychanie zeby nie blokowac oddechu co powoduje wzrost cisnienia, oraz wydychal otwartym gardlem prosto z przepony jak kogos rzucasz czy odczas wiekszego wysilku.
Mysle ze rolki sa ok, moze pompki robic tylko do czasu jak ci sie puls i oddech przyspieszy?
Ale tak naprawde to sam musisz sobie poexperymentowac z wlasnym cialem.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?

Podczas wysiłku zwiększa się ciśnienie w oku, co może doprowadzić do jego zniekształcenia, a w konsekwencji do powstania/pogłębienia wady.

Podskoki to wstrząsy: one też źle wpływaja na oko. Ale dlaczego dokładnie - to nie wiem...


Kazdy krotkowidz tak ma?
Dziwne przeciez jest tylu krotkowidzow uprawiajacych sporty :?
Moze to tylko w niektorych przypadkach tak jest? Okulista moze to zbadac i stwierdzic?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?

Kazdy krotkowidz tak ma?
Dziwne przeciez jest tylu krotkowidzow uprawiajacych sporty :?
Moze to tylko w niektorych przypadkach tak jest? Okulista moze to zbadac i stwierdzic?

Z tego co mi wiadomo, w przypadku krótkowzroczności jest po prostu podwyższone ryzyko powiększenia wady czy powikłań (jak np. odklejenie siatkówki) w przypadku dużego wysiłku. Tak to mniej więcej wygląda.
  • 0

budo_bukwa
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?

hohohoo to u Romka cwicza twarde pady ????? :lol:

Ano jakiś czas temu ćwiczyli... :)

No ale bardziej serio, to u nas cwiczy duzo ludzi co maja szkla kontaktowe(okulary sa zmiazdzone juz po pierwszej iriminadze :wink: ) i nigdy nie slyszalem zeby im sie wzrok pogorszyl....ale popytam. /ciach/

Popytaj. :-)

Dziękuję bardzo za wszystkie porady! Zaczynam przygotowywać się mentalnie do powrotu na matę. :D
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?

Byle nie nóż jeśli go dobrze nie widzisz :)

Taaak ... a co z blind - fighting technics ? ;)
  • 0

budo_mikael
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Ja też noszę okulary - obecnie -6 dioptrii 8O . Dla niektórych to już slepota :wink: . Co do porad lekarzy to właściwie wielu których pytałem o sport mówiło żeby nie za ciężko, ale kilku mówiło że można. Uważać w każdym bądź razie trzeba :!: Zazwyczaj lekarze polecają preparaty na wzmocnienie oka np. Klarin i witaminy i umiarkowanie. Wg. mnie-nie jestem lekarzem- ważne jest to co mówił Szczepan tj. oddychanie i odpowiednie dozowanie wysiłku.
Warto też abyś jednak umówił się z lekarzem i zbadał swoje oczy-czy masz w porządku tzw. stożek krótkowzroczności, siatkówka czy się nie odleja (to raczej już dyskwalifikuje bo można stracić wzrok!!!-jej się nie daje "przykleić" z powroem). A ostateczna decyzja należy do Ciebie :lol: .
  • 0

budo_guma jr.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Nie noś ciężkich rzeczy.Jedz dużo marchewek.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Byłem dziś u okulisty i -4,5 dioptrii 8O Popytałem czy moge trenować taekwondo i okulistka stwierdziła że nie ma żadnych przeciwwskazań 8)
Mówiła tylko żeby nie przesadzać z wyciskaniem ciężarów, ale to dotyczy się wszystkich bo nawet bez wad wzroku może się odkleić siatkówka :?
Z tego co mi powiedziała to wywnioskowałem że to też zależy od rodzaju wady wzroku bo jak jest zwykła (krótkowzroczność refleksyjna czy jakoś tak :roll: ) to żadnych przciwskazań do sportu nie ma (ciśnienie oka sprawdziła i mam w normie)
I właśnie (jak pisał Mikael) okulistka mi przepisała Klarin i jakieś krople :)
Tak więc trenuje dalej i jest fajnie :) No i przydałoby się pomyśleć o szkłach kontaktowych bo -4,5 to już troche dużo, a w okularach ciężko się trenuje 8O
ps. większym problemem było dla niej to że pracuje 8 godzin przy kompie niż uprawianie sztuk walki :?
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Brzmi rozsądnie. Popieram panią okulistkę. Nie poszła po najmniejszej linii oporu - "koniec z treningami", tylko pomyślała. O szkłach pomyśl.
-4,5 bardzo utrudnia ocenę odległości. Przy taekwondo, bardzo dynamicznej SW to ma kolosalne znaczenie.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Racja Słoniak 8) Pani okulistka była bardzo miła i wszystko ładnie zbadała wytłumaczyła.
Ćwiczenie bez wspomagania 8O z taką wadą bardzo utrudnia trening dlatego właśnie się dowiaduje o szkła. Może możesz mi coś doradzić? Czy lepiej jest kupować takie na miesiąc, czy takie długotrwałe? Czy szkła drażnią oczy lub jakoś szkodzą? Czy lepiej chodzić cały czas w soczewkach kontaktowych czy może zakładać je tylko na treningi (no i imprezy) a normalnie (min. w pracy przy kompie) nosić okulary?
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Jeśli nigdy nie nosiłeś szkieł - zacznij od miesięcznych. Najlepiej firmy Ciba. Cena sensowna a poza tym są lekko barwione i dzięki temu je po prostu widać. Docenisz tą cechę szukając szkieł w pojemniczku :) Ja stosuję szkła tylko na treningi (czyli dość często), ale to rzecz gustu. Bylebyś w nich nie spał. I super ważnba sprawa - higiena szkieł! Kup sobie od razu jakiś medyczny odkażacz do rąk i używaj zanim do szkieł się zabierzesz. :!: Powodzenia. W razie dalszych pytań - zapraszam.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Słaby wzrok - co ćwiczyć?
Wielkie dzieki za pomoc Słoniak poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024