Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
Kilkanaście dni temu dzięki uprzejmości Seikena, moderatora forum Broń i Walka Bronią stałem się właścicielem zestawu Lansky Deluxe Knife Sharpening System. Jest to zestaw do ostrzenia noży, dzięki któremu nawet bardzo początkujący jest w stanie naostrzyć swoje cudo pod odpowiednim, dokładnie dobranym kątem. Zestaw wygląda tak:

Dołączona grafika

W jego skład wchodzą:
- aluminiowy zacisk,
- pięć kamieni zamocowanych w uchwytach; są to kamienie:
* extra coarse (ekstra gruboziarnisty) - 70,
* coarse (gruboziarnisty) - 120,
* medium (średni) - 280,
* fine (miałki) - 600,
* ultra fine (ultra gładki) - 1000,
- pięć prętów do montażu kamieni,
- buteleczka oleju - tego niestety nie dostałem, Seikenowi gdzieś to wcięło.
- plastikowy pojemnik na to wszystko.

A teraz jak to działa:

Dołączona grafika

W klamrze 1 symetryczni ułożone znajdują się otwory, w które wkładamy pręty 2 z zamocowanymi kamieniami 4. Otwory te odpowiadają następującym kątom ostrzenia (oczywiście na jedną stronę):
- 17 stopni,
- 20 stopni,
- 25 stopni,
- 30 stopni.
W samą klamrę wkładamy nasz nóż, ostrzem na zewnątrz. I tu uwaga: aby pokrycie noża nie porysowało się podczas ostrzenia, nalezy pomiędzy zaciski klamry a nóż włożyć kawałek miękkiej szmatki lub irchy.
Ostrze mocujemy zaciskając śruby 3 i 5. Po umocowaniu noża ostrzymy go w tym samym kierunku, jak na kamieniu, tj. przesuwając kamień od ostrza ku tyłowi noża.

A teraz sprawozdanie:

krótkie noże ostrzy się znakomicie, ja zaczynałem od kamienia medium w dół. Ostrzyłem na 20 stopni. Po naostrzeniu nóż nie golił włosów, ale był i tak BARDZO ostry. Do smarowania kamieni użyłem mineralnego oleju przekładniowego. Zaletą oleju jest to, iż kamienie nie zapychają się drobinami metalu. Wada mojego oleju jest to, iż po lakkim rozgrzaniu podczas ostrzenia zaczyno on śmierdzieć. No cóż, poszukamy innego...
A teraz sprawa długich noży. Tu zaczynają się schody. Pręty nie są dostatecznie długie i klamrę podczas ostrzenia trzeba przekładać. Poza tym kiepsko się ją mocuje na pochyłych powierzchniach. przez to nie mogłem naustrzyć false edge w moim dużym Herbertzu :cry: .

Generalnie:
bardzo dobra rzecz dla początkujących. Polecam. W sklepach do wyboru są także zestawy z kamieniami pokrytymi proszkiem diamentowym oraz z naturalnymi kamieniami Arkansas. Have fun!
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
Dobra ostrzałka dla tych, którzy maja dużą kolekcje noży naostrzonych pod róznymi kątami.Przyda sie też do przywracania kształtu ostrza w bardzo mocno stępionych nożach(rod extra coarse).
Trzeba uwarzać przy ostrzeniu noży powłoką antykorozyjna np Black Teflon.Szybciej ostrzy sie na Spyderco Tri Angle.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
Hej Lord, jak to mówią trza się martwić głośno... mam oliwkę "Lansky Honing Oil" w nadmiarze... want some? :)
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
Pyyyyyyytanie!!!!! Weźmiesz troszkie dla mnie na zlot? I byś pokrowiec do G2 podwiózł od razu, chyba, że jeszcze nie masz...
poklon
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
Mam wszystko... ale to chyba już na priv się nadaje. A oliwkę wezmę ze sobą (jak się pojawię... sobotnie wesele może byc baaaardzo zdradliwe)...
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System

Pyyyyyyytanie!!!!! Weźmiesz troszkie dla mnie na zlot? I byś pokrowiec do G2 podwiózł od razu, chyba, że jeszcze nie masz...
poklon

Qrde, dwóch facetów umawia się na zlot, jeden przywozi oliwke. Piszcie dalej na priva, bo nas oskarżą o obraze moralności. :wink:
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
O kur... Robert, dowaliłeś z grubej rury 8O :)
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
Sal Glesser mowi w videlku instrukcyjnym do Tri Angle ze stopni jest standardem a 30 mozna czasem ale ostrze bedzie kruche... A tu jakies zupelnie inne katy do wyboru.. To jak to w koncu jest?????
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzałka Lansky Deluxe Knife Sharpening System
W Lansky jest po 17 na strone co daje 34' czyli jest wytrzymalsze.Spokojnie można ostrzyć na 40(po 20 na strone)to dobry kompromis miedzy wytrzymałością a łatwym cięciem.Te duże konty w Lansky to chyba do siekiery :) no i false edge.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024