Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pan Prezes napisal...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Pan Prezes napisal...
Nieczesto zdaza mi sie zagladac na strony wielce szanownej federacji, totez list Pana Prezesa ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników])przeczytalem dopiero dzisiaj.

Często słyszymy podczas zajęć ten ruch jest dobry a tamten nie jest bo w realnej sytuacji ... . Jest typowe uproszczenie bo niczego takiego jak uniwersalna realna sytuacja nie ma!

Panie Prezesie, ma Pan racje. Realnosc sytuacji jest stopniowalna: realna, mniej realna, nieprawdopodobna (choc mozliwa).
Argumenty, jakie Pan wytacza przeciw odniesieniu do skutecznosci technik w sytuacji walki realnej sa jednak malo przekonywujace:

Przebywając w Japonii często i z zamiłowaniem oglądam zawody sumo, raz na kilka walk, wcale nie rzadko, walka rozstrzygana jest rzutem który do złudzenia przypomina Kokyu-Nage , nikt tam nie udaje i nikt nikomu się nie podkłada. Zastosowanie uniku z obrotem ciała w momencie gdy w ataku kumuluje się w ruchu ponad 200 kg masy zawodnika daje wspaniały widowiskowy i piorunujący efekt owe 150-180 kg żywej masy wylatuje na 1.5 metra w powietrze by opaść z ciężkim łoskotem na gliniane podłoże. Wystarczy jeden raz zobaczyć taką walkę by rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego czy Kokyu-Nage może być techniką realną i skuteczną .

Czyzby? Jak realny jest atak porownywalny dynamika z atakiem judoki?

Wiele lat temu w moim klubie kilka osób bardzo chciało bym do metodyki treningu wprowadził więcej elementów sprawdzających tzw. realną skuteczność, porównywalną ze szkoleniem oddziałów specjalnych. Nie ma problemu - odpowiedziałem, tego typu szkolenie odbywa się zawsze na zasadzie ostrej selekcji naturalnej . Zaproponowałem, że wybierzemy 20 osób zdecydowanych na takie szkolenie i mogę obiecać , że 2-3 osoby z grupy po 6 miesiącach osiągną skuteczność w walce wręcz, porównywalną ze sprawnością członków formacji specjalnych. A co z pozostałymi 18-17 osobami? Padło pytanie. No cóż ta reszta to materiał szkoleniowo-selekcyjny , kilka urazów kolan, łokci, miejmy nadzieję że nie kręgosłupa, kilka załamań nerwowych, frustracja - słowem selekcja naturalna. Odeszli zamyśleni. Po kilku dniach o sprawie wszyscy zapomnieli i nikt nie narzekał na spokojną i bezpieczną metodykę treningów aikido. Nikt nie miał ochoty być w grupie "materiał szkoleniowy".

A moze po prostu najzwyczajniej w swiecie nie umie Pan nauczyc swoich uczniow czegos, co poprawiloby choc troche ich poczucie skutecznosci? Selekcja w SW i tak nastepuje, to rzecz normalna. Latwiej czasem wyglosic referat o trudnych do zaleczenia kontuzjach niz stanac na wysokosci zadania.

Wspaniałe legendy o mnichach wojownikach, samurajach i rycerzach nie kłamią, bowiem właśnie w potędze naszej woli i umysłu kryją się tak naprawdę najbardziej zdumiewające odpowiedzi na pytanie jak zapanować nad sytuacją realnego zagrożenia, nad naszym strachem i słabością oraz agresją złych ludzi.

No pewnie, moj sensei prowadzi dla managementu wyzszego seminaria o rozwiazywaniu problemow wg zasad aikido. Czy jednak owi managerowie obronia sie dzieki tej umiejetnosci przed tureckim chuliganem?
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...

Nieczesto zdaza mi sie zagladac na strony wielce szanownej federacji, totez list Pana Prezesa


Też czytałem niedawno ten (baczność!) list Prezesa (spocznij!) i w mojej blondwłosej głowie zrodziły się podobne pytania.
Pomyślałem sobie także wtedy, że to co mówią instruktorzy innych szkół Aikido swoim uczniom jest ich sprawą i nie będę tego komentował.
Niech sobie ćwiczą co chcą, jeśli ich to cieszy, i jeśli uważają że kokyu - nagi są skuteczne to też dobrze.
Silvio
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...
jak pisal Tischner : .. sa prawdy , polprawdy i gowno prawdy...

Aiki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...
Tischner - jestes boski!
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...
najlepszy jest kawałek : ".............odeszli zamyśleni..........." wzruszył mnie okrutnie...
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...
a prezes juz nie jest prezesem tylko prezydentem czy coś... powaga!!!
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...
Po takim tekście to chyba nic dziwnego.
;D
Ech ta polityka. Na szczęście mnie już nic do tego.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pan Prezes napisal...
Tak jest - zmienila sie troche struktura zarzadu pfa.
Wywalili Hofmana, a Pomianowskiego zrobili "prezesem inaczej, bez prawa glosu" czyli prezydentem :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024