Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samoobrona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Samoobrona
Nic na forum jakos nie rusza sie, a wpadl mi do glowy taki temat:
"Czy Capoeira daje wam pewnosc siebie, w sytuacjach zagrozenia? Czy uwazacie ze daje wam wystarczajace umiejetnosc samoobrony?".
Od razu mowie, ze nie chce poruszac tematu skutecznosci - bylo juz tego az za wiele.

Rozmawialem ze znajomymi na ten temat i zdania sa podzielone. Jedni uwazaja, ze to co potrafia wystarczy, inni, ze lepiej znac jakakolwiek MA niz zadna - z drugiej strony sa ludzie, ktorym umiejetnosci nabyte na treningach nie daja takiej otuchy.
Zaznaczam jeszcze raz, ze chodzi tylko i wylacznie o samoobrone - nie o skutecznosc. Czekam na opinie :)

Pozdrowka!
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Jedno pojęcie i drugie są bardzo ze sobą związane. Jak dla mnie to wystarcza. Nigdy nie biłem się na ulicy i się nie zanosi, że będę musiał, więc po co mi jakaś nauka mordobicia. Capo mi wystarcza. Czuję się pewny, przynajmniej gdy liczba potencjalnych przeciwników nie jest powiedzmy 4 razy większa i nie wyglądają na wykidajłów. W moim wieku z kolesiem miałbym bardzo duże szanse. Tak sądzę. Mogę się mylić. 8)
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Jak wpadną tu chłopaki z innych forów to - wojna gotowa :)
To delikatna kwestia...
Przeciwko gościowi nic nie ćwiczącemu - macie przewagę
Inne sztuki walki (oprócz aikido) - macie o ile wykorzystacie element zaskoczenia...W capo widzę dwa plusy odnośnie skuteczności:zupełna niekonwencjonalność ataku i wysoka sprawność + kondycja...mozecie niejednego zaskoczyć i KO...
Obawiam się jednak że ludzie którzy nieco orientują się jak capo wygląda a na dodatek cwiczą coś o wysokim współczynniku kontaktu i lania się (Kick, muai thai,bjj pod kątem vale tudo,shidokan)moga stanowić problem do sprawnego wejscia w twarz :) :) Z drugiej strony dobrzy chwytacze (judo, zapasy czy bjj) jeżeli dojdzie do zwarcia - mogą również być dla was bardzo groźni...
No i otoczenie - ciężko z CQB (walka w pomieszczeniach), w zimie na żwirze, betonie itp...z moich obserwacji - nie ma capo bez ruchu a ruch wymaga przestrzeni...

Ale może się mylę - nieraz oglądałem capo ale nigdy go nie ćwiczyłem.Czekam na kontrargumenty :-)

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona

nie ma capo bez ruchu a ruch wymaga przestrzeni...


bardzo mi sie podoba to stwierdzenie, naprawde. w ksiazce z ok 1960 roku na temat czysto technicznych aspektow capo padaja takie zdania (mniej wiecej):
"(...)capoeira ma swoje ograniczenia, sprawdza sie przede wszystkim w okreslonym dystansie oraz na okreslonej przestrzeni(...)"
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
w najnowszym budokanie powinien znalezc sie artykul traktujacy poniekad i o tej kwestii.
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Do budokanu zerknę a tej książki - możesz wierzyć albo nie - nie znam ba nawet nie wiem o jaka książkę ci chodzi...
Czy to miała być ironia?Jeżeli tak to sory ale takie jest moje zdanie...a jezeli nie - to sięcieszę że jakiś mój twór sie komuś podoba...
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
nie w tym ale w nastepnym budokanie.
to nie byla ironia, naprawde uwazam, ze fajnie to ujales. co do samoobrony przy pomocy capo to uwazam, ze da cos sie z tym zrobic ale wszytsko zalezy od prowadzocego, ktorych jak na razie w polsce nie ma zbyt wielu. co do ksiazki to faktycznie nie sadze zebys ja mial. pozyczlismy ja z kumplem od pracownika ambasady, jest to ksiazka z 62 roku i nie sadze aby oprocz niego, naszych dwoch kserowek :twisted: jeszcze gdzies byla ogolnie dostepna (ale moge sie mylic)
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Dzięki :) Tak dla mnie wygląda capo - ciągły ruch i dynamika - raz na rękach raz na nogach, góra dół - do tej pięknej akrobatyki trzeba mówiąc mniej romantycznie wielkiej energii potencjalnej i kinetycznej czyli...ruchu.
Taka jest specyfika capo która odróżnia ją od wszystkich innych sztuk walki...może wushu jest podobne dynamiką ale nawet tak są przestoje i ruchy subtelniejsze np.samych rąk...a u was eh jest na co popatrzeć :) :)

. pozyczlismy ja z kumplem od pracownika ambasady, jest to ksiazka z 62 roku i nie sadze aby oprocz niego, naszych dwoch kserowek jeszcze gdzies byla ogolnie dostepna (ale moge sie mylic


Widzę że naprawdę łyknęliście bakcyla capo :) Pewnie masz rację.Mogą ją mieć tylko tacy pasjonaci jak wy którzy kupili ją za granicą...ja na ten przykład mam podręcznik dla...chińskiej żandarmerii wojskowej :) Kupiony w Hadze w świetnej księgarnii chińskiej...też nie sądzę zeby miało ja mielu ludzi w Polsce no ale my PASJONACI nie jesteśmy zwykłymi ludźmi :) :)
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona

Jedno pojęcie i drugie są bardzo ze sobą związane.

No wlasciwie racja, wiec moze troche o pewnosci siebie nabytej dzieki Capo :D
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Skoro i tak odbiegamy od tematu :) :

jest to ksiazka z 62 roku i nie sadze aby oprocz niego, naszych dwoch kserowek

Moglbys drogi jakubie umiescic gdzies takie ciekawostki, zeby szaraczkowie :) jak ja mogli je obejrzec :?:
Moze na stronie Beribazu albo na jakims ftp :?: Bylbym bardzo wdzieczny :D
Z gory dzieki :!:

Pozdrowka!
  • 0

budo_dariusz
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Jeśli chodzi o przestrzeń, to na ostatnim obozie uczyliśmy się grać w ograniczonych warunkach, malutka roda, z kilkoma linami przeciagnietymi poprzez srodek rody,ze stolem w rodzie, 2 na 1 itp. Z poczatku rzeczywiscie wygladalo to beznadziejnie, ale po pewnym czasie nabiera sie poczucia przestrzeni i capa zaczyna dzialac

Praktyka czyni mistrzem....

Co do walk z innymi sztuklami walki, to wiem jedynie, ze z sztukami typu jiujitsu, judo, zapasy sa pewne klopoty, nad bardziej statecznymi karate, boks jest o wiele lepiej, bo przciwnik nie jest przygotowany na az tak :) ruchomy cel...

Pozdrawiam
  • 0

budo_mosquito
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Dariusz mam do ciebie kilka pytań

na ostatnim obozie uczyliśmy się grać w ograniczonych warunkach

Który to był obóz t.zn. w jakiej grupie?

malutka roda, z kilkoma linami przeciagnietymi poprzez srodek rody

Jak to !? Nierozumiem, przeciągneliscie liny przez roda i graliście pomiędzy nimi ? :lol:

ze stolem w rodzie

Tego tez nie moge pojąć po co stół w roda? Czyżbyście chcieli oddać warunki jakie panują w domu i ewentualnie przygotować się do jogowania przy obiedzie? :D

2 na 1 itp

Czy to oznacza ,że dwóch capoerista grało przeciwko jednemu?

To wszystko jest bardzo dziwne :?
  • 0

budo_capomajor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Moze to jakas dziwna grupa Capo da ulica :) :)
albo Capo da Stół :)
  • 0

budo_capomajor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
A wracajac do tematu. To moja przygoda z Capoeira zaczela sie od niemilej sytuacji na ulicy kiedy to jakis kolo wyskoczyl z samochodu i chcial mnie lac jakos walki uniknelismy(nie mylic ze uciekalem gdzie sie da):):). Wtedy dopytalem sie kumpla (ktory juz chodzil na Capoeira) kiedy sa treningi od czasu kiedy trenuje, moze nie od samego poczatku ale nabralem pewnosci siebie i z czasem ona wzrasta wraz z umiejetnosciami. Dlatego moge spokojnie stwierdzic ze nie jestem juz w 100% bezbronny a skutecznosc to sie wykaze w czasie starcia.
  • 0

budo_grande
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Sorka, że znowu odbiegam od tematu ale mam jeszcze jedno pytanie (no może dwa), do Dariusza, które mnie bardzo ciekawi.
Z jakiej jesteś grupy i czy jesteś pewien, że to co ćwiczysz to aby napewno jest Capoeira???
  • 0

budo_caporudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Nie wiem jak z tą skutecznością !!
1 vs 1 to jakoś można, od biedy 2 vs 1, ale n-przeciwników vs ja - tylko jedna technika pomaga zwana Uciekajus albo zwana potocznie zajęciem z góry upatrzonej pozycji !!

To są moje spostrzeżenie , lecz nietraktuje Capoeira jako takiej sztuki walki, to już jest część mnie !!
  • 0

budo_kozi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
tak sobie przegladam stare tematy i zobaczylem, ze w tym jeszcze udzialu nie bralem :D wiec pisze :) capo sama w sobie jest smiertelna szuka walki, ale trzeba umiec jak wykorzystywac. Nikt przeciesz nie bedzie skakal salta ani nawet armada nie bedzie kopal w normalnej walkce. Powod ? to proste nei ma na to czasu! capoeira wlasnie daje ci poczucie rytmu, swobody i wiedze ktora pozycja daje ci przewage. Jednak jest problem - w roda ani nigdzie na treningach nie ma kontaktu, skad wiec widziec co ci sie przyda ? musisz do tego sam dojsc i nie baw sie w eddy'ego gordo z tekkena 3 robiac armada+macaco+salto poprawiajac au batido bo moze sie to zle skonczyc :)
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Capoeira NIE jest realna sztuka walki i ma niestety malo elementow, ktore mozna wykorzystac w samoobronie. Dlatego ja trenuje dwie MA, jedna dla satysfakcji i dlatego, ze jest piekna - capoeira, oraz bjj dla skutecznosci. Zloty srodek 8) . Capoeira nie cwicze dlugo, poltora roku, ale z tych technik ktore poznalem moze dwie-trzy nadaja sie na prawdziwa walke [np chapa].

Zreszta zobaczcie jak walczy Mestre Hulk, jedyny, ktory walczac w UFC pod szyldem capoeira odnosil sukcesy. Po analizie jego walk mozna zobaczyc, ze jak juz wygrywal, to przy pomocy boksu czy walki w parterze a nie capoeira.

Mysle ze capo nie dawalaby tyle radosci i satysfakcji, gdyby byla nastawiona na full contact. To jest wlasnie jej urok, ze walka jest w wiekszej mierze improwizowana, 'odgrywana' wlasnie, a nie toczy sie faktycznie. I niech tak zostanie, jak ktos chce lamac sobie piszczele na glowie przeciwnika to niech idzie na Muay Thai.
  • 0

budo_kozi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
prawda :) ale wyobraz sobie przeciwnika co wylapal parafuso na glowe czy armade dupla :wink: wiem ze to wolne i ze nikt by tego nie robil, ale nie mow, ze nie ma technik morderczych :)

lepiej znac capo niz nie znac nic poza tym 99% punkow i zulow nie wiem co to jest i raczej sie nie spodziewa czegos takiego :)

co do walki w dystansie a nie full contact to wlasnie tak ma byc dobrze napisales :lol: ale nie schodzac po raz xxx na temat skutecznosci na pewno masz jakies tam pojecie o walce i nie jestes 100% bezbronny :)
  • 0

budo_caporudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
a autobusie capo nie wykorzystasz, a po za tym polskie realia sa takie ze dostajesz strzala nawet nie wiesz skad i po co !!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024