Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samoobrona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_capomajor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Genosha masz racje ten temat powinnismy juz wszyscy zakonczyc bo i tak kazdy bedzie upieral sie przy swojim i do niczego nie dojdziemy.

:) THE END :)
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Hmm... mialem raczej na mysli fakt, ze nie da sie podwazyc dowodow, ze obecnie cwiczona w Polsce capoeira nie jest realna sztuka walki. Dlaczego? Prosze przejrzec topic ;)

Jakby kazdy sie upieral przy swoim to bym nie zagladal na forum, bo dyskusja z definicji polega na wymianie argumentow i gotowosci do ew. zmienienia pogladow, a nie kurczowego trzymania sie swojej teorii.
  • 0

budo_kozi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
ej no qrde... ja nie powiedzialem, ze jest realna sztuka walki bo nie jest, tylko podalem przyklady kiedy i jak moze byc zastosowana w obronie wlasnej przeciesz z innym stylem wlasciwie nie ma szans bo capo nie jest full contact [ i bardzo dopsze ! ] chwala jej za to przez to jest piekna i ja cwiczymy prawda ? jak ktos chce kontaktu to kick boxing, tkd, bjj itp :)
no to ja jush ewentualnie moge zakonczyc :)
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona

Taka jest prawda bez treningu na tarczach i kopania przeciwnika capoeira nie daje nam szans podczas spotkania z dresem.

oczywiscie zalezy wszystko od poziomu dresa ale generalnie na kopaniu w powietrze nie mozna polegac i dlatego masz racje. nie raz tez juz bylo mowione i pisane, ze jezeli okroimy capo do samych technik efektywnych to bedzie ona bardziej podobna do kicka niz do tego co sie widzi w czasie pokazow lub zwyklej roda. natomiast nie mozna powiedziec, ze tego typu capo nie istnieje i ze nie ma w ogole treningow capo na tarczach i lapach (nawet w polsce) bo to nie jest prawda. moim zdaniem problem polega na tym ze wiekszosc osob twierdzenia na temat skutecznosci capo czerpie z: opowiesci internetowych lub opowiescie innych osob, filmow, pokazow capo a nie z wlasnych doswiadczen. a tak naprawde wystarczy posparowac z przedstawicielami styli pelnokontaktowych zeby zobaczyc wiele niedociagniec capo w tej kwestii. jednak tak naprawde najwazniejsza rzecza jest cel, dla ktorego sie cwiczy i co sie chce w capo osiagnac i poprzez pryzmat tego celu najlepiej jest capoeira oceniac.
  • 0

budo_capomajor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice ADG

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
OO jakub to teraz mi otwarles oczy bo fajnie to ująłęś.(i mowie na serio)

Mam jeden epizod z brazyli. Slyszalem ze tam w niektorych dzielnicach a moze i nawet w wielu istnieja grupy capoeiritas co okradaja i napadaja turystow. :) ale nie wiem czy to prawda.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
bedac w brazylii i wloczac sie po roznych miejscach nie spotkalem sie z proba okradzenia. to, ze istnieja bandy okradajace turystow to oczywiscie prawda ale czy sa to akurat capoeirisci - pewnie kilku by sie znalazlo, jednak w wiekszosci sa to zwykle bandziorki a ktos chce stworzyc kolejny mit o capo.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona

nie ma capo bez ruchu a ruch wymaga przestrzeni...


bardzo mi sie podoba to stwierdzenie, naprawde. w ksiazce z ok 1960 roku na temat czysto technicznych aspektow capo padaja takie zdania (mniej wiecej):
"(...)capoeira ma swoje ograniczenia, sprawdza sie przede wszystkim w okreslonym dystansie oraz na okreslonej przestrzeni(...)"


Chcialbym nadmienic ze w samej Capoeira parowanie ataku sprowadza sie do wyzerowania dystansu - vingative, finta, tessoura, rasteira de frente. Na armada wystarczy odpowiednio szybko podejsc i rzut przez biodro :] meia lua de compasso - o ile zostanie wykonana powyzej bioder, to styknie vingative i cabecada :]
  • 0

budo_gasparzinho
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Hueh warto chyba rozroznic sztuki walki od systemow walki. Moja definicja systemu walki: Ststem walki to taka sztuka walki odarta ze wszystkiego co walce nie sluzy. Wydaje mi sie ze capoeira jest jak najbardziej sztuka walki i bagaz tego co walce nie sluzy jest ogromny a ze loodzie na treningach ucza sie korzystac z tego bagazu wiec nic dziwnego, ze po takim samym czasie cwiczenia capo i sysytmu walki powiedzmy bjj capoerista zazwyczaj przegrywa.
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona
Nie ulega watpliwosci ze capoeira wymaga poswiecenia masy czasu i energii aby ja opanowac w przyzwoitym stopniu. Z przecietnych ludzi takich jak ja niewielu ma mozliwosci / samozaparcia aby dojsc do poziomu ktory bedzie gwarantowal [oczywiscie pelna gwarancja jest niemozliwa] w miare realna mozliwosc obrony.

Wypowiadam sie tylko z punktu widzenia laika, marny ze mnie capoeirista, na znacznie wyzszym stopniu zaawansowania zapewne mialbym troche inne zdanie o skutecznosci capoeiry. Ale jest jak jest, dlatego jezeli juz jestesmy przy samoobronie, lepiej wybrac system a nie sztuke walki. Oczywiscie rozwazam caly czas przypadek jesli komus zalezy tylko na walce - ale tacy ludzie z capoeira chyba dosc szybko sie wykruszaja [moze sie myle, domyslam sie tylko].

Tak btw to mam wrazenie ze mimo wszystko zyjemy w bardzo bezpiecznym rejonie swiata i dla wiekszosci z nas takie dewagacje nt skutecznosci pozostana tylko na papierze [monitorze, czym tam chcecie].
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024