Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeszcze raz o nożu w samoobronie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jeszcze raz o nożu w samoobronie
Zauważyłem, że wielu z was wypowiada się dość pozytywnie o użyciu noża w samoobronie (czy tez to tylko falszywe wyobrazenie). Mały, wygodny do noszenia przy sobie, przydaje sie nie tylko w walce, niezwykle niebezpieczny.

Ostatnio swiat robi sie jakby mniej bezpieczny, zaczalem sie wiec zastanawiac nad wybraniem jakiegos narzedzia, ktore wyrownaloby skutecznie moje braki w sytuacji konfliktowej.

Mysle, ze najrozsadniejsza jest palka - sam kiedys widzialem jak ochroniarz w 20 sekund zmusil grupke ok 8 osob (kazda wyzsza od niego, bo niski byl) do pospiesznego oddalenia sie z miesca, gdzie powstal konflikt. Jeden to nawet wolal rzucic sie pod kola przejezdzajacego autobusu, niz pozostac w zasiegu palki.

Problem w tym, ze wewnetrznie czuje, ze nie umialbym sie palka skutecznie posluzyc (zupelnie przeciwnie do noza), poza tym jest ona chyba niezbyt wygodna to stalego trzymania przy sobie. Tylko co PO uzyciu tego noza? Wiezienie?

Jest tu chyba kilku mundurowych. Co robic po uzyciu noza? Uciec? Co mowic, by samemu nie poniesc kary za jego uzycie? ("Sam nie wiem jak to sie stalo... balem sie... nie wiem jak go uderzylem, nie pamietam jak wyjalem go z kieszeni. Zaczalem noz nosic niedawno, bo ciagle mnie ktos bije..." - ten styl czy jakos inaczej?) Jaka jest szansa na to, ze po incydencie nie znajdziemy sie za kratkami? (Rozne warianty: a. przeciwnik nie zyje b. przeciwnik pociety, ale zyje)

Co jeszcze proponujecie oprocz noza i palki? Moze alternatywa jest kastet... Pytania: gdzie kupic? Cena? Co grozi za jego posiadanie i uzycie? Jak bardzo zwieksza on "bojesposobnost'"? (chodzi o efekt uderzenia kastetem)

Kajdanki - skucie lub przykucie do czegos chyba zmniejsza agresje, da sie ich chyba tez uzywac jak kastetu, ale ... czy mozna je legalnie kupic? Czy posiadanie i uzycie ich przez cywila jest legalne? Jak niemundurowy moze sie nauczyc technik kajdankowania?

Co myslicie o paralizatorach? Spotkalem sie z opiniami (teksty rosyjskie) ze paralizatory dopuszczone przez prawo moga pogorszyc sprawe - podobno w Stanach ktos robil doswiadczenia - ludzie dobrowolnie przyjmowali uderzenie z paralizatora, po ktorym byli w stanie utrzymac sie na nogach i skutecznie wykonac akcje ofensywna. A mowimy przeciez o ok. 3 napastnikach.

Moze to temat bardziej na "ulice" niz "combat"...

Co jeszcze proponujecie (ale nie dajcie sie poniesc krwiozerczym instynktom - pamietajmy o odpowiedzialnosci prawnej)? Wydaje mi sie, ze sednem w starciu ulicznym (moze tym mniej niebezpiecznym) jest zmniejszenie checi atakujacego do bezposredniego kontaktu (zamiast sie rzucac z piesciami, niech z odleglosci 3 - 4 metrow obiecuje, ze jeszcze mnie znajdzie itd.) Tak ze bron nie powinna zabijac, ale ma wzbudzac strach - szok, bol, duzo krwi itd.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

Co robic po uzyciu noza? Uciec? Co mowic, by samemu nie poniesc kary za jego uzycie? ("Sam nie wiem jak to sie stalo... balem sie... nie wiem jak go uderzylem, nie pamietam jak wyjalem go z kieszeni. Zaczalem noz nosic niedawno, bo ciagle mnie ktos bije..." - ten styl czy jakos inaczej?) Jaka jest szansa na to, ze po incydencie nie znajdziemy sie za kratkami? (Rozne warianty: a. przeciwnik nie zyje b. przeciwnik pociety, ale zyje)


Chłopie, poczytaj sobie o obronie koniecznej i będziesz miał jasność. Polecam dział links/walka bronią na tymże forum.
  • 0

budo_asw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Głogów

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
Dokładnie to co wyżej.
Pamiętaj - jeśli coś zrobisz napastnikowi na ulicy to, o ile nie zagraża to w żaden sposób Tobie lub innej osobie - masz obowiązek udzielić pierwszej pomocy.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
albo jak uszkodzisz typa to możesz uciec ale to już zależy tylko od Ciebie. Pozdrawiam
  • 0

budo_romektm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

Co myslicie o paralizatorach? Spotkalem sie z opiniami (teksty rosyjskie) ze paralizatory dopuszczone przez prawo moga pogorszyc sprawe - podobno w Stanach ktos robil doswiadczenia - ludzie dobrowolnie przyjmowali uderzenie z paralizatora, po ktorym byli w stanie utrzymac sie na nogach i skutecznie wykonac akcje ofensywna. A mowimy przeciez o ok. 3 napastnikach.


Co to za teksty rosyjskie ?
  • 0

budo_braingame
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
a jak go za mocno uderzysz, facet upadnie i zejdzie gwałtownie, to co powiesz?

najlepiej w ogóle się nie bronic, bo można zrobić krzywdę.
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
Alescie stary tekst wyciagneli... Pamiec Internetu jest wieczna :-(

a jak go za mocno uderzysz, facet upadnie i zejdzie gwałtownie, to co powiesz?

To byla czesc pytania do fachowcow-policjantow:

(Rozne warianty: a. przeciwnik nie zyje

Pytanie pozostalo bez odpowiedzi., pewnie dlatego, ze Internet nie jest dobrym miejscem do wyjasniania takich watpliwosci.

najlepiej w ogóle się nie bronic, bo można zrobić krzywdę.

Braingame, jak sadze sam w to nie wierzysz, wiec Twoj tekst mial byc jedynie zlosliwym przycinkiem, jak mniemam? Myle sie?

Zajmujesz sie walka na noze... Jak myslisz, jakie zachowanie po uzyciu noza na ulicy jest najbardziej rozsadne?
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

Co to za teksty rosyjskie ?

Mialem to kiedys na CD razem z tekstami o budowaniu skrytek i innych ciekawych rzeczach.
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
Jak dla mnie, używanie noża do samoobrony to poroniony pomysł. Oprócz tego, że łatwo jest kogoś zabić, choćby przez pociągnięcie mu po szyi w ataku szału. Oczywiście, że można zabić kogoć uderzając bardzo mocno z łokcia w krtań czy waląc głową o chodnik, ale gdy zabijesz nożem, sprawa nabiera innego wymiaru. Osobiście nóż noszę, bo mi jest potrzebny, i raczej nigdy nie użyję go do obrony.
  • 0

budo_romektm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

Mialem to kiedys na CD razem z tekstami o budowaniu skrytek i innych ciekawych rzeczach.


Co to za CD ? Skad mozna sciagnac te teksty ?
  • 0

budo_dedi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
1. To raczej temat na "walka bronią";
2. Do samoobrony polecam teleskopa - skuteczniejszy, niż nóż (większy zasięg), a i działanie (pałowanie) jest bardziej instynktowne - w końcy mamy to w genach od czasów jaskiniowców.
  • 0

budo_romektm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

2. Do samoobrony polecam teleskopa - skuteczniejszy, niż nóż (większy zasięg).


1. Na krotkim dystansie (w zwarciu, w ciasnych pomieszczeniach) noz jest generalnie skuteczniejszy.
2. Noz ma raczej wieksza "moc obalajaca". W walce z psem, gdy pies juz chwycil ofiare latwiej chyba zakonczyc walke nozem niz palka.

Ale za to palka daje mozliwosc tylko obicia napastnika, noz jest bardziej "wszystko albo nic".
  • 0

budo_yak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1087 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
palka tez daje wiekszy zasieg. nie zapominaj ze najpierw do zwarcia musi dojsc. no i te ciasne pomieszczenia to musza byc bardzo ciasne w stylu winda. bo juz w tramwaju to czemu nie, pala da rade.
  • 0

budo_braingame
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
do zwarcia w walce pałką też dochodzi często. Weź pałkę i naprzeciwko szybkiego zapaśnika.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

do zwarcia w walce pałką też dochodzi często. Weź pałkę i naprzeciwko szybkiego zapaśnika.


Często ścierasz się z szybkimi zapaśnikami?
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
z szybkimi zapasnikami w ciasnych windach. a pałka moze słuzyc na rózne sposoby. nawet kiedy jest złozona:)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

1. To raczej temat na "walka bronią";

DeDi, kiedy temat powstawal, istnialo co prawda forum o nozach, ale dyskutowalo sie na nim o rodzajach stali, tytanowych okladzinach i ksztalcie ostrza "ktory moze przerazic". Pytania o taktyke i techniki walki nozem pozostawaly raczej bez odpowiedzi. Jedyna rzecza ktora Ci kazdy tam chetnie powiedzial, bylo to, ze "przed dobrym nozownikiem nie da sie obronic golymi rekami". Dopiero ostatnio pajawiaja sie ciekawsze rozmowy na temat walki nozem.

Co to za CD ? Skad mozna sciagnac te teksty ?

Romek, tematem CD nie byla walka wrecz. Sam tekst o elektroszokerach jak i inne teksty tam zawarte niewatpliwie zostaly sciagniete z jakiegos ruskiego site'a, ktorego zawartosc tez pochodzila pewnie z jakiejs zeskanowanej i OCR-owanej ksiazki (nawet jedna mam juz w formie papierowej :-) ) - tak wiec jesli Cie to interesuje, posluz sie po prostu Googlem. Na pewno cos znajdziesz.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

do zwarcia w walce pałką też dochodzi często. Weź pałkę i naprzeciwko szybkiego zapaśnika.


TYPOWY SYNDROM. To nie jest śmieszne - to jest tragiczne. "A co jeśli będzie 40 ninja z UZI????"

"A co z bandą rozwścieczonych tajbokserów?"

"A co z grupą rzeźników, chcących urwać ci jaja"? ITP. ITD.
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie
nie.. Combat no nie jak mozesz.

wlasnie podsuwasz ludzią fobie.
ja tam bym nic chciał byc osaczonym przez takich dajmy na to aikidoków czy tsunami fighterów.
a Fe! combat jestes straszny,.NAGANA!:)
  • 0

budo_morfeusz76
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze raz o nożu w samoobronie

nie.. Combat no nie jak mozesz.

wlasnie podsuwasz ludzią fobie.
ja tam bym nic chciał byc osaczonym przez takich dajmy na to aikidoków czy tsunami fighterów.
a Fe! combat jestes straszny,.NAGANA!:)



wiesz,nie obrazaj innych ,ja trenowalem Aikido,nie uwazam sie za jakiegos fightera ale znam gosci ktorzy mogli by ci zrobic krzywde...samym Aikido.Nie wszyscy Aikidocy sa ograniczeni...i pamietajmy ze kazda sztuka walki jest doskonala...tylko ludzie sa ulomni!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024