Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
151 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Co do mojego pierwszego nauczyciela - widze ze masz dobre info :)
Malo nas laczy - od pewnego czasu ....
Zal troche starych czasow, ale co tam trza patrzec w swiat z :lol:

narta
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Co do mojego pierwszego nauczyciela - widze ze masz dobre info :)
Malo nas laczy - od pewnego czasu ....
Zal troche starych czasow, ale co tam trza patrzec w swiat z :lol:

narta

Mam dobrych" szpiegów z krainy deszczowców" :wink:
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Mr. Smile a teraz całkiem poważnie:
Jak jest właściwie z Twoimi korzeniami, bo w TV GDAŃSK mówi się ze to u Wysockiego był Twój pierwszy raz. :sex: :)
Pozdrawiam
Lucas
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Zawsze byłem zdania, że zamiast ganić ignorancję, lepiej propagować rozwój.

A na którym pasku znajdziemy kierunek funkcjonowania i genezę "shiho nage"???? :D :wink:


Zapewne sładając hakama można odnaleźć i kilka informacji dotyczących Shiho N, która przecież ma zarówno związek z Kote G, biorąc pod uwagę charakter dźwigni, jak i np. z czterema kierunkami pracy w yonkyo. Podpowiem jedynie, że skoro paski składane są symetrycznie i jeżeli coś można tu znaleźć, to jest to na nich obu. Ale by to zauważyć trzeba praktykować i wiedzieć trochę o tych formach, a nie tylko się wymądrzać. Ciekawi mnie, czy dyskusje na tym forum mogą mieć przełożenie na praktykę i czy oprócz ironicznych uśmieszków stać Cię na taką prostą analizę? Jeżeli tak, to zaskocz mnie i daj znać czy i jakie analogie sam odnalazłeś :black:
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Zawsze byłem zdania, że zamiast ganić ignorancję, lepiej propagować rozwój.

A na którym pasku znajdziemy kierunek funkcjonowania i genezę "shiho nage"???? :D :wink:


Zapewne sładając hakama można odnaleźć i kilka informacji dotyczących Shiho N, która przecież ma zarówno związek z Kote G, biorąc pod uwagę charakter dźwigni, jak i np. z czterema kierunkami pracy w yonkyo. Podpowiem jedynie, że skoro paski składane są symetrycznie i jeżeli coś można tu znaleźć, to jest to na nich obu. Ale by to zauważyć trzeba praktykować i wiedzieć trochę o tych formach, a nie tylko się wymądrzać. Ciekawi mnie, czy dyskusje na tym forum mogą mieć przełożenie na praktykę i czy oprócz ironicznych uśmieszków stać Cię na taką prostą analizę? Jeżeli tak, to zaskocz mnie i daj znać czy i jakie analogie sam odnalazłeś :black:

Witam :D
Szczerze mówąc nie rozpatrywałem pod tym kątem składania hakamy.....dlatego z takim zainteresowaniem słucham tych wypowiedzi.... :D :wink: i z chęcią dowiem sie wiecej szczegółów.. :D bo przeciez pod takim samym kątem można rozpatrywac wszystko... (np.znaki drogowe...."skrzyżowanie dróg równorzędnych"-to shiho nage bo to rzut w 4 kierunkach...)
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Zapewne sładając hakama można odnaleźć i kilka informacji dotyczących Shiho N, która przecież ma zarówno związek z Kote G, biorąc pod uwagę charakter dźwigni, jak i np. z czterema kierunkami pracy w yonkyo. ]

Moim zdaniem w każdej technice można znależć analogie z inną techniką i do tego nie trzeba składania hakamy .Co do yonkyo ,możesz objaśnić jaśniej , czemu cztery kierunki pracy w yonkyo?


Podpowiem jedynie, że skoro paski składane są symetrycznie i jeżeli coś można tu znaleźć, to jest to na nich obu. Ale by to zauważyć trzeba praktykować i wiedzieć trochę o tych formach, a nie tylko się wymądrzać.]


Widziałem różne sposoby ich składania przez róznych mistrzów japońskich .


Ciekawi mnie, czy dyskusje na tym forum mogą mieć przełożenie na praktykę i czy oprócz ironicznych uśmieszków stać Cię na taką prostą analizę? Jeżeli tak, to zaskocz mnie i daj znać czy i jakie analogie sam odnalazłeś :black:

No Przemek , masz zadanie domowe do odrobienia . :) :) :)
Myślę ,że mogą mieć przełożenie na praktykę tylko czy chodzi o to aby dobrze składać hakamę czy przy składaniu uczyć się technik ?
Ja składam hakamę z szacunkiem chociaz czasem, z braku czasu powtórnie składam ją w domu, gdyż szanuję aikido ,któremu poświęciłem 24 lata ćwiczeń .
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
To Lucas:

Wyraz sie jasniej kolezko, to odpowiednio Ci odpowiem.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
witam :D
to soma:
No chyba zaraz sie wezme za pisanie wierszowanego wypracowania :wink: :D
pozdrawiam :D
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Wyraz sie jasniej kolezko, to odpowiednio Ci odpowiem.

Chodzi mi o to gdzie zaczęły się twoje schody do hakamy?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
JHakie schody?

Ja mialem szeroka asfaltowa droge w dodatku z gorki i lukrem polana.

A zaczelo sie w Opolu u sensei Robert J. Krac obecnie 4 dan aikikai.
W jego klubie byl zwyczaj zakladanie hakamy od 2 kyu i ja po egzaminie na to kyu (ipo udaniu sie do sklepu) ja zalozylem.

A co mialo oznaczac to :sex:
tez chodzilo o hakame?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

bo przeciez pod takim samym kątem można rozpatrywac wszystko... (np.znaki drogowe...."skrzyżowanie dróg równorzędnych"-to shiho nage bo to rzut w 4 kierunkach...)


Słusznie! Widzę, że zaczynasz chwytać. Chciąłbym być dobrze zrozumiany, nie chodzi o to by coś nas ograniczało, ale by było pomocne. Jeżeli się zajmujesz np. aikido to zamiast chodzić bezmyślnie po ulicach możesz zauważać pewne relacje z rzeczami banalnymi , co utrwala świadomość rzeczy trudniejszych i pozwala zmienić je również na oczywiste.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Moim zdaniem w każdej technice można znależć analogie z inną techniką i do tego nie trzeba składania hakamy .

.

Pewnie, że tak. Składając hakama można myśleć o wszystkim, albo o niczym , można jednak analizować to co robiliśmy przed chwilą w praktyce i utrwalać pewne rzeczy. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania. Czas na składanie swojej, czy cudzej hakamy nie musi być stracony. Twój wybór

Co do yonkyo ,możesz objaśnić jaśniej , czemu cztery kierunki pracy w yonkyo?

Jasne robię to na treningach


Widziałem różne sposoby ich składania przez róznych mistrzów japońskich .

, a ja takich, którzy zwijali ją jak brudną bieliznę, jednak mój sensei robi to inaczej i ja wiem dlaczego.



czy chodzi o to aby dobrze składać hakamę czy przy składaniu uczyć się technik ?
Ja składam hakamę z szacunkiem chociaz czasem, z braku czasu powtórnie składam ją w domu, gdyż szanuję aikido ,któremu poświęciłem 24 lata ćwiczeń


Raczej chodzi o to by wyrabiać pewne nawyki i wszystko robić dobrze. Mam jednak nadzieję, że aikido nauczasz inaczej
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

bo przeciez pod takim samym kątem można rozpatrywac wszystko... (np.znaki drogowe...."skrzyżowanie dróg równorzędnych"-to shiho nage bo to rzut w 4 kierunkach...)


Słusznie! Widzę, że zaczynasz chwytać. Chciąłbym być dobrze zrozumiany, nie chodzi o to by coś nas ograniczało, ale by było pomocne. Jeżeli się zajmujesz np. aikido to zamiast chodzić bezmyślnie po ulicach możesz zauważać pewne relacje z rzeczami banalnymi , co utrwala świadomość rzeczy trudniejszych i pozwala zmienić je również na oczywiste.

Witam :D
Hmmmm.... ale chyba we wszystkim trzeba zachowac umiar.....bo jak sie ktos za bardzo zamyśli na ulicy zastanawiajac sie na kazdym kroku o odniesieniach do technik aikido to moze "przyłozyć" w ten słupek ze słynnym znakiem :wink: a ja często jeżdze ..... więc lepiej przestrzegac znaków drogowych niz na nich wylądować :wink: ....
A na poważnie ...nie mówie tez wcale że aikido to "bezmyslna" sztuka walki dla bałwanów (bo pewnie bym tego nie ćwiczył tyle latek....)...i myslenie się przydaje w każdej sytuacji....ale chyba lepiej skupiac się na tym co sie robi a nie rozpraszać myśli......to chyba tez jest bardzo ważne ..... ???
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Skoro tlumaczac techniki czesto odnosimy sie do pewnych sytuacji, technik np. z bronią. Czego nie tłumaczyć technik składając hakamę?

Z tego co rozumialem chodzilo przedwszystkim o pewną prace meguri przy składaniu pasków. Jednak w konfrontacji z rzeczywistoscia, moje ruchy nie były pełne i odbiegaly zdecydowanie od pracy do jakiej przywyklem przy wykonywaniu technik. Moze z czasem... :)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Moim zdaniem w każdej technice można znależć analogie z inną techniką i do tego nie trzeba składania hakamy .

.

Pewnie, że tak. Składając hakama można myśleć o wszystkim, albo o niczym , można jednak analizować to co robiliśmy przed chwilą w praktyce i utrwalać pewne rzeczy. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania. Czas na składanie swojej, czy cudzej hakamy nie musi być stracony. Twój wybór.

.
To prawda ,to jest mój wybór .Mogę analizować to co wcześniej robiłem a do tego nie potrzebuje hakamy tylko wyobrażnie .

Co do yonkyo ,możesz objaśnić jaśniej , czemu cztery kierunki pracy w yonkyo?

Jasne robię to na treningach.

.
Dlaczego tylko cztery?Może już czas aby to rozszerzyć?


czy chodzi o to aby dobrze składać hakamę czy przy składaniu uczyć się technik ?
Ja składam hakamę z szacunkiem chociaz czasem, z braku czasu powtórnie składam ją w domu, gdyż szanuję aikido ,któremu poświęciłem 24 lata ćwiczeń


Raczej chodzi o to by wyrabiać pewne nawyki i wszystko robić dobrze. Mam jednak nadzieję, że aikido nauczasz inaczej

Widze ,że podobnie jak Twój dawny sensei ,już wszystko robisz dobrze .
  • 0

budo_goniah
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wuwua/london

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

W wolnym tłumaczeniu to co Garry napisał:

"Jeżeli ktoś nie wie to hakama posiada 7 zakładek/fałd (5 z przodu i 2 z tyłu) i jak wszystko w Japonii ma swoje znaczenie, tak i owe siedem zakładek hakamy ma znaczenie.
JIN (życzliwość)
GI (honor)
REI (uprzejmość i etykieta)
CHI (mądrość, inteligencja)
SHIN (szczerość)
CHU (lojalność)
KOH (pobożność)


Lucas zrób mniej freestylowe tłumaczenie albo napisz że to inna wersja bo zgłupiałam
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Napisałeś, że spieszysz się, więc odpuszczasz swojej hakamie, a ja na to, że lepiej wszystko robić dobrze. Pośpiech w SW nie jest wskazany, to raczej kwestia właściwego czasu. Jeżeli na treningu uczysz się /być może oczywiście/ właściwego gospodarowania czasem w technikach, to być może warto to również zastosować to w życiu codziennym bezpośrednio po nim, rozłożyć czas by móc złożyć ją dobrze. Jest wówczas chwila na analizę i refleksję. W innym wypadku tracisz więcej czasu niż myślisz, spiesząc się musisz jak sam przyznałeś zrobić to jeszcze raz, w domku.

Widze ,że podobnie jak Twój dawny sensei ,już wszystko robisz dobrze .


Ciekawe gdzie to zobaczyłeś,
pisałem o nastawieniu, a nie o swoim perfekcjoniźmie, ale jeżeli jesteś innego zdania to rozwiń temat, zamiast tej taniochy.
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Muszę się pochwalić!
Założyłem hakamę!
:) :) :twisted: 8)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Muszę się pochwalić!
Założyłem hakamę!


Gratulacje, napisz jakieś wrażenia, przewróciłeś się, czy coś takiego? :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Czyja?
:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024