Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
151 odpowiedzi w tym temacie

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Hakama czy kalesony to tylko szmatka i zasady jej ubierania mozna se dowolnie ustalac i praktykowac.....
Tak apropos to w moim dojo nie ma gakku, wiec nie musze nic proponowac :)

Noszenie hakamy, jej skladanie i gakku to część etykiety dojo, która wywodzi się jak by nie patrzeć z tradycji. Zauważyłem, że jak się rezygnuje z etykiety, to znacznie rośnie hardość praktykujących, szczególnie tych młodszych i wtedy jedyne, co do nich przemawia, to tzw. "piącha". Szczególnie jest to widoczne w bardziej nowoczesnych stylach, np. bjj (sam to obserwuję w swoim mieście, aczkolwiek instruktor to usobienie skromności i dobrych cech, no ale on spędzil na macie ponad 20 lat), czy też bardziej "nowoczesnych" stylach aikido. Oczywiście na szacunek trzeba sobie zasłużyć, ale rezygnacja z etykiety nie prowadzi do niczego dobrego... :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Etykieta to hakama i gakku?
Ciekawe rzeczy prawisz...

Nie mam problemow z hardoscia, czy zarozumialoscia czy czyms tam moich uczniow i prawa piachy jak to ladnie nazwales tez nie strosuje.

Dlamnie etykieta to relacje miedzy nami w dojo. Jak dla mnie ta atmosfera i ta etykieta, ktora panuje w naszym dojo jest dobra.

Oczywiscie nie kazdemu musi sie podobac.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Etykieta to hakama i gakku?
Ciekawe rzeczy prawisz...

Nie mam problemow z hardoscia, czy zarozumialoscia czy czyms tam moich uczniow i prawa piachy jak to ladnie nazwales tez nie strosuje.

Dlamnie etykieta to relacje miedzy nami w dojo. Jak dla mnie ta atmosfera i ta etykieta, ktora panuje w naszym dojo jest dobra.

Oczywiscie nie kazdemu musi sie podobac.

Tylko proszę nie przytocz mi definicji słownikowej :D ogólnie na etykietą składa się wiele elementów, osobiście uważam (z praktyki i obserwacji), że jak się rezygnuje z tych elementów to powoli wstępuje się na drogą z sztuki walki na sport walki. Mam okazję na codzień porównać naszą (bardziej tradycyjną sekcję) od nowoczesnej i takie są wnioski. Jeśłi nie macie problemó z relacjami w dojo to świetnie :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Musialbym miec slownik :)
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Każda zakładka ma swoją symbolikę.


Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić symbolikę tych zakładek?? - pytam poważnie. Ja myślałem, że nie mam nic w tym więcej jak tylko walory estetyczne ewentualnie pewien standard wiązania. Choć chyba i tak większość wiąże w taki sposób, żeby było szybciej i wygodniej...

Pozdrawiam
Adam
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
The hakama has 7 folds in it (5 in the front, 2 in the back) and has the following symbolic meaning:

1. Yuki - courage, valor, bravery
2. Jin - humanity, charity, benevolence
3. Gi - justice, righteousness, integrity
4. Rei - etiquette, courtesy, civility (obedience)
5. Makoto - sincerity, honesty, reality
6. Chugi - loyalty, fidelity, devotion
7. Meiyo - honor, dignity, prestige

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
W wolnym tłumaczeniu to co Garry napisał:

"Jeżeli ktoś nie wie to hakama posiada 7 zakładek/fałd (5 z przodu i 2 z tyłu) i jak wszystko w Japonii ma swoje znaczenie, tak i owe siedem zakładek hakamy ma znaczenie.
JIN (życzliwość)
GI (honor)
REI (uprzejmość i etykieta)
CHI (mądrość, inteligencja)
SHIN (szczerość)
CHU (lojalność)
KOH (pobożność)

Wypunktowane powyższej cnoty, ułożone zostały przez wybitnych samuraiów w przeszłości zatem noszenie hakamy symbolizuje tradycje przekazane nam przez samuraiów, a naszym celem powinno być ciągłe doskonalenie owych wartości."

Takiego cytatu to jeszcze nie przytoczyłem
pozdrawiam
Lucas
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

The hakama has 7 folds in it (5 in the front, 2 in the back) and has the following symbolic meaning


o rany! co za horror!!! :evil: mam nadzieje Gary ze nie wierzysz w to co piszesz :? A kanty spodni w twoim garniturze slubnym tez maja jakies symboliczne znaczenie rotfl :?:
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Teraz ,gdy wiadomo jakie znaczenie mają fałdy,przyszedł czas zachowywać się poprawnie . Będę odcinał fałdy tym ,którzy będą "grzeszyć". :wink:
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
No tak. można było się tego spodziewać, że tkwi w tym jakaś większa ideologia pewno ma to jakieś shintoistyczne korzenie. Ale tak jak mówi Soma co poniektórym to przydałoby się rozprasować te zakładki :D

Pozdrawiam
Adam
P.S. dzięki za wyjaśnienie
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Teraz ,gdy wiadomo jakie znaczenie mają fałdy,przyszedł czas zachowywać się poprawnie . Będę odcinał fałdy tym ,którzy będą "grzeszyć". :wink:

WITAM :D
Chyba zacznę ćwiczyć "nożyczki dori" :wink: :D :wink:
A jak inni "grzesznicy"?????????? trzeba chyba wprowadzic do egzaminów na stopnie techniki z tego ataku......
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Może jest tak ,że nie szanuja hakamy Ci ,którym przyszła zbyt lekko.
M.Osiński nas uczył ,żeby nosić hakamę z godnością.Wiedza jest wiedzą i żadne stroje jej nie zmienią,ale jesli wymaga się szacunku do tego co się robi to zacząć trzeba od siebie.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Może jest tak ,że nie szanuja hakamy Ci ,którym przyszła zbyt lekko.
M.Osiński nas uczył ,żeby nosić hakamę z godnością.Wiedza jest wiedzą i żadne stroje jej nie zmienią,ale jesli wymaga się szacunku do tego co się robi to zacząć trzeba od siebie.

Witam :D
Hmmmm... dotyczy to chyba nie tylko hakamy......ale też np stopni....... szacunku dla własnej pracy....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
I cegły pod sufitem....

Jest jescze teoria nie uduchowiona zwana potocznie krawiecka..
Ale po tych pieknych slowach ktore tu padly nie zabrzmi raczej zbyt interesujaco wiec ja przemilcze i pojde popracowac nad swoja plisowanka....
Buzka
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

I cegły pod sufitem....

Witam :D
Masz chyba tendencje do MAŁEJ przesady i ciekawych dokończeń mysli innych....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

I cegły pod sufitem....

Jest jescze teoria nie uduchowiona zwana potocznie krawiecka..
Ale po tych pieknych slowach ktore tu padly nie zabrzmi raczej zbyt interesujaco wiec ja przemilcze i pojde popracowac nad swoja plisowanka....
Buzka

Widzę Smail ,że lubisz cegły .Budowlaniec jesteś i inżynier
jak Twój pierwszy nauczyciel czy te cegły produkujesz? :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
To o czym pisał Gary nie jest jedyną ciekawostką związaną z hakama. Składając ją, a dokładnie jej paski odnajdujemy także podstawowe techniki, kierunki ich funkcjonowania, a przede wszystkim ich genezę a jednocześnie możliwości transformacji w kolejne formy. Daje to możliwośc utrwalania sobie tych informacji także po treningu podczas jej składania. Dla tego młodsi adepci rwą się do jej składania jeszcze zanim sami będą ją posiadać, no przesadziłem :D ... , ale powinni to robić.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

To o czym pisał Gary nie jest jedyną ciekawostką związaną z hakama. Składając ją, a dokładnie jej paski odnajdujemy także podstawowe techniki, kierunki ich funkcjonowania, a przede wszystkim ich genezę a jednocześnie możliwości transformacji w kolejne formy. Daje to możliwośc utrwalania sobie tych informacji także po treningu podczas jej składania. Dla tego młodsi adepci rwą się do jej składania jeszcze zanim sami będą ją posiadać, no przesadziłem :D ... , ale powinni to robić.

Witam :D
A na którym pasku znajdziemy kierunek funkcjonowania i genezę "shiho nage"???? :D :wink:
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_10kan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Składając ją, a dokładnie jej paski odnajdujemy także podstawowe techniki, kierunki ich funkcjonowania, a przede wszystkim ich genezę a jednocześnie możliwości transformacji w kolejne formy.


A świstak siedzi i zawija w te sreberka rotfl

rozbawiony
Marcin
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Panowie bierzcie pod uwage, ze nazywam sie Smail, Mister Smail!

Nie reagujcie tak stresowo na niektore teksciki a z :wink:

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024