Skocz do zawartości


Zdjęcie

FAQ - Iaido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

FAQ - Iaido
?Mam kilka pytań dotyczących Iaido (jestem kompletnym żółtodizobem):
1. Jak się podaje miecz (bokken - btw to sie pisze przez dwa "k" czy przez jedno ,bo spotkałem się z taką i z taką pisownią... :/ )
2. Przed treningiem jeden koleś zawiesza takie coś (taki hmm... scroll) z jakimś japonskim (?) napisem (kanji?)
3. Gdzie mogę się nauczyć po kolei liczb po japońsku ?
4. Na początrku treningu jest rodzaj -jak mniemam- powiatania - co wtedy "się mówi" ?
5. Czy jest jakiś sposób ,żeby nie bolały stopy przy siedzeniu :oops: ?
(seiza)
6. Kupiłem sobie bokken (boken?) w sklepie (samuraj.canpol.pl) ,kolega kupił w Kwon'ie... nasze bokeny są brązowe - nikt takich nie ma na treningu ...prócz Senseia... czy to znaczy że mamy jakięs - no nie wiem "trenerskie bokeny" ? Czy mam się tym nie przejmować?
7. chciałbym sie zapisać na Aikido od początku roku - czy tam się używa bokena -bo takie mnie doszły słuchy i czy jets to taki sam boken jakiego używam do Iaido? (o baaaardzo katanowatym kształcie ,z tsubą)
8. jakięs wskazówki co do treningu (jak mam/nie moge itp się zachowywać?) - jakies adresy www?

To chyba tyle na teraz...
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
jeszcze jedno:
A propos bokena:
1. Jak go "czyścić" ,"pielęgnowac" ?
2. Gdzie i jak go trzymać?
3. Skąd wziąc "futerał" na bokena (chodzenie z nim przez miasto jest troszke uciążliwe :/ )?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

?Mam kilka pytań dotyczących Iaido (jestem kompletnym żółtodizobem):


Mysle ze wiekszość odpowiedzi znajdziesz podpadrując albo pytająć bardziej zaawansowanych kolegów, ja mogę Ci tylko powiedziec jak ja uważam :)

1. Jak się podaje miecz (bokken - btw to sie pisze przez dwa "k" czy przez jedno ,bo spotkałem się z taką i z taką pisownią... :/ )


Z ukłonem, bokken lezy plasko na twoich otwartych dłoniach, z ostrzem skierowany w twoim kierunku (tak zeby ktos Ci móhgl odciąć głowę). Chyba ze mu nie ufasz to ostrze powinno byc skierowane w jego kierunku (jak go bardzo nie lubisz to powinienes odciąć mu głowę :))))
Ale najlepiej podpatrz jak to sie robi u was w klubie lub zapytaj o to sensei.


2. Przed treningiem jeden koleś zawiesza takie coś (taki hmm... scroll) z jakimś japonskim (?) napisem (kanji?)


Tzw. Gaku. Prawdopodobnie zapisana jest tam nazwa szkoły

3. Gdzie mogę się nauczyć po kolei liczb po japońsku ?


Poszukaj w interneci stron o sztukach walki, manga & anime, ew. kulturze japoniii. Na niemal kazdej z nich jest slowniczek. A na niektórych nawet dzwięki z wymową.

4. Na początrku treningu jest rodzaj -jak mniemam- powiatania - co wtedy "się mówi" ?


Prawdopodobnie Onegai Shimasu (Proszę mnie nauczyć), lub jego skrótowa wersja modna w karate OS...

5. Czy jest jakiś sposób ,żeby nie bolały stopy przy siedzeniu :oops: ?
(seiza)


Więcej siedzieć. :)
Sa dw rodzaje bólu w seiza, jeden związany z nierozciągnięciem stopy, wtedy bolą ścięgna. Ale nie łódź się jak rozciągniesz stopy, prawdopodobnie dopadnie Ciebie druga wersja bólu, Bowiem a grzbiecie stopy biegnie rzyłą, a siad w seiza powoduje jej ucisk, a tym samym blokowanie przeplywu krwi. W wyniku czego stopy drętwieją. A jeszcze gorsza jazda jak potem musisz wstać, a krew popłynie znowy bez problemów, brrr....

6. Kupiłem sobie bokken (boken?) w sklepie (samuraj.canpol.pl) ,kolega kupił w Kwon'ie... nasze bokeny są brązowe - nikt takich nie ma na treningu ...prócz Senseia... czy to znaczy że mamy jakięs - no nie wiem "trenerskie bokeny" ? Czy mam się tym nie przejmować?


Te ciemne bokkeny to tajwańskie dziadostwo, pewnie dlugo nie pozyją :/
Trenenr ma ciemny, pewnie jakis rasowy, sciagany z np. japonii
Tak czy siak nie musisz sie przejmowac

7. chciałbym sie zapisać na Aikido od początku roku - czy tam się używa bokena -bo takie mnie doszły słuchy i czy jets to taki sam boken jakiego używam do Iaido? (o baaaardzo katanowatym kształcie ,z tsubą)


Zaleznie od szkoły. Jedni cwiczą regularnie inni dorywczo. Jednakże chyba w wiekszości szkół bokken nie powinien miec tsuby.

8. jakięs wskazówki co do treningu (jak mam/nie moge itp się zachowywać?) - jakies adresy www?


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To chyba tyle na teraz...


ufffff.....
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

jeszcze jedno:
A propos bokena:
1. Jak go "czyścić" ,"pielęgnowac" ?


Chyba jakims badziewem do drewna, nigdy swego nie czyscilem.


2. Gdzie i jak go trzymać?


Pod lub za kanapą.
Powinine leżeć, wtedy najmniej jest narażony na deformację. Nie powinien mieć zbyt wilgotno, nie moze byc tez zbyt sucho. W zadnym wypadku nie trzymaj go na dworze.

3. Skąd wziąc "futerał" na bokena (chodzenie z nim przez miasto jest troszke uciążliwe :/ )?


Spróbuj sam zrobić. JEsli chcesz sie zapisac na aikido, kub sobie pokrowiec w jakims budo sporcie (na jo i bokken) Najfajniejsze są te z z firmy Hunter.
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
ok thx wielkie -przyda się :)
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
co do seiza (tak to sie pisze?) to poznałem już oba podczas treningu (gorszy był te po wstaniu -aż mi się ciemno w głowie zrobiło :/ ) ...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
[quote name="budo_ren"]?Mam kilka pytań dotyczących Iaido (jestem kompletnym żółtodizobem):
1. Jak się podaje miecz (bokken - btw to sie pisze przez dwa "k" czy przez jedno ,bo spotkałem się z taką i z taką pisownią... :/ ) [/quote]

Jestes pewien ze cwiczysz iaido? Nigdy nie widzialem zeby w iaido ktos podawal komus miecz...
W iaido sie cwiczy replika miecza zwana iaito, boken nie jest do tego odpowiednim sprzetem, no moze na 1-2 pierwsze lekcje.

[quote]
2. Przed treningiem jeden koleś zawiesza takie coś (taki hmm... scroll) z jakimś japonskim (?) napisem (kanji?)
3. Gdzie mogę się nauczyć po kolei liczb po japońsku ? [/quote]

do 10 to bedzie tak:
ich, ni, san, shi, go , roku (u bardzo krotkie), sichi, hachi, kyu, jiu
fonetycznie:
icz, ni, san, szi, go, rok, sicz, haczi, kju, dzju

[quote]
4. Na początrku treningu jest rodzaj -jak mniemam- powiatania - co wtedy "się mówi" ?
5. Czy jest jakiś sposób ,żeby nie bolały stopy przy siedzeniu :oops: ?
(seiza) [/quote]

2 minuty seiza codziennie w domu.
[/quote]
6. Kupiłem sobie bokken (boken?) w sklepie (samuraj.canpol.pl) ,kolega kupił w Kwon'ie... nasze bokeny są brązowe - nikt takich nie ma na treningu ...prócz Senseia... czy to znaczy że mamy jakięs - no nie wiem "trenerskie bokeny" ? Czy mam się tym nie przejmować? [/quote]

ok teraz musisz sobie kupic iaito, taka tepa replike miecza.

[/quote]
7. chciałbym sie zapisać na Aikido od początku roku - czy tam się używa bokena -bo takie mnie doszły słuchy i czy jets to taki sam boken jakiego używam do Iaido? (o baaaardzo katanowatym kształcie ,z tsubą)
8. jakięs wskazówki co do treningu (jak mam/nie moge itp się zachowywać?) - jakies adresy www?

To chyba tyle na teraz... [/quote]

chyba tylko 2-3 style aikido robia przerobione cwiczenia iaido, reszta czyli cale aikikai, praca bronia nie ma nic wspolnego z iaido.
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

Jestes pewien ze cwiczysz iaido? Nigdy nie widzialem zeby w iaido ktos podawal komus miecz...
W iaido sie cwiczy replika miecza zwana iaito, boken nie jest do tego odpowiednim sprzetem, no moze na 1-2 pierwsze lekcje.



Tak jestem pewien ;) . Na tyle to wiem że w iaido ćwiczy sie iaito (wiedza teoretyczna z internetu czasem sie przydaje) ... wszyscy ćwiczą bokkenami - sensei - teraz mamy gośica z Japoni - Shizuka-san -ona też ćwiczy bokkenem i nie wygląda na zdziwioną kiedy to robimy... nie wiem czemu tak (może względy bezpieczeństwa?) ,ale nawet trochę lepsi "panowie" (np. ten który przynosi na treningi Gaku) ćwiczą bokkenami... zresztą mi to nie przeszkadza - nie śpieszno mi wydawać fure kasy na sprzęt...


do 10 to bedzie tak:
ich, ni, san, shi, go , roku (u bardzo krotkie), sichi, hachi, kyu, jiu
fonetycznie:
icz, ni, san, szi, go, rok, sicz, haczi, kju, dzju


Ok ,dzięki - na przyszłość - wymowe znam japońskiego....




2 minuty seiza codziennie w domu.


Też właśnie tak myślałem :/



ok teraz musisz sobie kupic iaito, taka tepa replike miecza.


Sensei nic nie mówił ... mam się zacząć przejomwać? :)
Jak narazie Sensei i Shizuka-san używali iaito kilka razy na treningach (na tych których ja byłem) - w czasie gdy uczyliśmy się wyciagać miecz i chować...



chyba tylko 2-3 style aikido robia przerobione cwiczenia iaido, reszta czyli cale aikikai, praca bronia nie ma nic wspolnego z iaido.


Ok dzięki raz jeszcze
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

Sensei nic nie mówił ... mam się zacząć przejomwać? :)
Jak narazie Sensei i Shizuka-san używali iaito kilka razy na treningach (na tych których ja byłem) - w czasie gdy uczyliśmy się wyciagać miecz i chować...


noooo.................. tak ogolnie, to iaido wlasnie sluzy wylacznie do nauki wyciagania i chowania miecza :wink: dlatego samym bokenem nie mozna sie tego nauczyc, sorry :lol:
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
ren ciesze sie ze sa jeszcze ludzie interesujacy sie japonska szermierka
(czytaj: kenjitsu , Iaido). Tez bym ciwczyl Iaido jak by bylo u mnie w miescie ale niestety niema :( . Mimo ze lubie sie spierac na temat skutecznosci samurajow przeciw europejskim wojownikom tych czasow to kocham ich :) .

pare linkow z filmikami for you:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ==> forum o szermierce japonskiej i o Katanach

ps.
szukam stronki z opisem ( a najlepiej zjeciami lub rysunkami ) technik blokowania katana

Pozdrawiam
Lukew

belzebub HANA - WA SAKURAGI HITO - WA BUSHI :!: belzebub
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

ps.
szukam stronki z opisem ( a najlepiej zjeciami lub rysunkami ) technik blokowania katana

Pozdrawiam
Lukew

belzebub HANA - WA SAKURAGI HITO - WA BUSHI :!: belzebub


moim zdaniem to skomplikowany temat. Na wysokim poziomie nie ma blokowania, wtedy wchodzi sie na ciecie w momencie kontaktu. Na sredniozaawansowanym sa, ale w zaleznosci od szkoly, stylu i prowdzacego.
W iaido raczej ucza tego zeby atak sie zeslizgiwal po ostrzu, co nadaje broniacemu sie ostrzu rozpedu do ataku - wykorzystujesz energie ataku.
Ale oczywiscie rozpaczliwe bloki sa, raczej ostrzem bo to najtwardsza czesc miecza - ale tu sa bardzo podzielone zdania....
nie znam takich stronek. Za to sam moge pare pokazac, niestety...
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
Szczepan katana NIGDY nieblokujesz ostrzem tylko plazem a co do blokow to czesto kiedys byly urzywane . Niejest mozliwe zawsze wejscie poza zasieg ostrza przeciwnika. Pozatym gdyby niebylo blokowania to po co wymyslali by tylle technik przechwytywania katany :) . Bloki ostrze na ostrze szybko eliminowaly by katany (stal jest tylko stala niezalerznie przez kogo kuta) a ogladajac stare antyki katan widac wyraznie duze rysy na plazie swiadczace o zcestym przyjmowanu ciosow w tym miejscu jak i oczywisce z glebszych ciec.Oczywiscie unikniecie ciosu przez zejscie z lini ataku to idealny blok ale niezawsze mozliwy do wykonania. Jesli walczyles duzo na bokkenami lub stala to powinienes mnie zrozumiec. Polecam forum [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam
Lukew

HANA - WA SAKURAGI HITO - WA BUSHI
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
Skoro te taiwańskie bokkeny są do niczego to może ktoś poleci mi dobry - np. z jakiegoś internetowego sklepu. Pomijam tu budostuff bo mają zaporową cenę - 400 + 95 przesyłka.
Ale jeśli wiecie gdzie kupić coś tańszego a dobrego to będę wdzięczna :D
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
Ponieważ temat jest mi niezwykle drogi nie mogę sie powstrzymać od zabrania głosu :oops: . Chociaż red.naczelny mnie pewnie objedzie :cry: że publikuję na forum a nie w budojo. A zatem krótko. :wink:

1. Miecze się zderzały w walce bardzo często, ale ten co nadstawił do zderzenia płaz spisywał szybko testament, cięcie ostrzem w płaz wyginało miecz i szanse na kontynuowanie walki malały b.szybko. Dlatego też wiele szkół iaido i kenjutsu uczy jak ciąć miecz w miecz, nawet ostrze w ostrze, ten kto tnie lepiej, timing, dynamika itp. wyrządza większą szkodę. Takich wyszczerbionych lub złamanych w walce mieczy są w Japonii tysiące. :!:

2. Iaido ćwiczy się ostrym prawdziwym mieczem lub w ostateczności iaito, jeśli jeszcze ktoś powie że ćwiczy bez hakamy to się zupełnie załamię. :roll:

3. Różnych form sklejania i ześlizgiwania jest w tradycyjnym kenjutsu jak mrówków, a zatem hulaj dusza. 8)

4. Czy mozna odsłonić rombka tajemnicy jaką to szkołę iaido reprezentuje Sizuka chian, i kto jest mistrzem tej szkoły :?:

5.Niestety (patrz pkt.2) iaido to bardzo drogie hobby, ale w tym tez jego urok że jest elitarne. Zasadniczo powinno być nauczane jeden na jeden, grupa 5 osób to max. a większa to strata czasu instruktora i uczniów, no chyba, że każdy jest uczony z osobna po 5-15 minut.
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
Zgadzam sie redakcja (qrcze smieszny ten nick) zwlasza z pkt. 5. Nas jest w grupie trzy osoby i bardzo dobrze sie cwiczy. Instruktor wylapuje od razu nasze bledy i kazdego spokojnie poprawia, tak dlugo az ten zrozumie. Nie ma tej powiedzmy presji, ze obok czekaja inni, trzeba im tez tlumaczyc, a czas leci... Takze jak dla mnie jest to komfortowa sytuacja....
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
u nas jest podobnie, jest na treningu od 3 do 7 osób dużo miejsca, dużo dla trenera na poprawienie błędów, ciwczymy iaito ale nie wszyscy.
  • 0

budo_szalony
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
Szczepan w aikido ćwiczy sie z bokenem(Toho tai) a nawet z jo.
A po drugie w wielu klubach iaidi ćwiczy sie bokenen ze wzgledów bezpieczeństwa i kosztow bo nawet słaba replika kosztuje min. 400 zł
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

Szczepan w aikido ćwiczy sie z bokenem(Toho tai) a nawet z jo.
A po drugie w wielu klubach iaidi ćwiczy sie bokenen ze wzgledów bezpieczeństwa i kosztow bo nawet słaba replika kosztuje min. 400 zł


Toho to system rozwiniety przez Nishio sensei zeby udoskonalic aikido... Nie jest to szkola iaido. Nie mam pojecia czy sensei pozwala tam cwiczyc bokenem czy nie.

Jak Jurek napisal, cwiczenie iaido wiaze sie z pewna inwestycja pieniezna na poczatku. Moze to i dobrze, bo tylko naprawde zaangazowani w to ludzie cwicza. Wyszkolenie dobrago iaidoki to sprawa ladnych paru lat i OGROMNEJ ilosci super istotnych szczegolow. Instruktor musi poswiecic ogromna liczbe godzin na wyszkolenie uczniow, wypadaloby zeby uczen tez poswiecil cos ze swojej strony, nie?

Jesli chodzi o bezpieczenstow, to iaito wlasnie po to jest. Cwiczenie za pomoca iaito jest bezbieczne.
Wg mnie cwiczenie bokenem na pierwszej czy 2 lekcji jest ok, ale jak ktos sie zdecyduje naprawde cwiczyc, musi sobie kupic iaito lub ostry miecz. Inaczej to jest kompletny nonsens.

Sa tacy co uwazaja ze cwiczy sie WYLACZNIE ostrym mieczem. Jest w tym troche racji - bo to wyksztalca komplena inna psychike cwicznia - kazdy blad, to powazne uszkodzenie ciala. Wiec od poczatku sie ludzie ucza, ze cwiczenie mieczem to nie jakies tam turystyczne hobby, tylko balansowanie na krawedzi zycia i smierci.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido
Szczepan:

to wyksztalca kompletnie inna psychike cwicznia - kazdy blad, to powazne uszkodzenie ciala. Wiec od poczatku sie ludzie ucza, ze cwiczenie mieczem to nie jakies tam turystyczne hobby


Wiwat Moderator. :D
Widzę że kontakt z Koryu daje dobre rezultaty. :wink:
Ja od początku ćwiczyłem shinken (ostry miecz) i nigdy inaczej.
Natomiast poza dojo oraz na treningu aikido przy wyjaśnianiu zasad cięć, dystansu, timingu używam iaito.
Szczepan zaimponowałeś mi. :!: :!: :!:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: FAQ - Iaido

Widzę że kontakt z Koryu daje dobre rezultaty. :wink:


ja taki juz jestm od prawie 10 lat :wink: a KOryu (jeszcze) nie cwicze... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024