Skocz do zawartości


Zdjęcie

Okinawskie bronie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Okinawskie bronie
Chciałbym przedstawić różne rodzaje broni używane na Okinawie. Nie jest to oczywiście pełna lista, a te najczęściej spotykane w kobudo. Pominąłem tu m.in. miecze i różnego rodzaju włócznie.

Najbardziej znane bronie kobudo to:
- bo
- sai
- tonfa (tuifa, tokunwa)
- nunchaku w różnych odmianach
- kama

ale są też i mniej znane:
- tekko (tikko)
- eku
- nunte-bo lub nunti
- rochin/timbe
- suruchin (lina z kamieniami/ciężarkami na końcach).


Bo
Co to kij każdy wie. :-) Długość mniej więcej od 160 do 240 cm - w zależności od wzrostu posiadacza i innych czynników osobistych. Najczęściej używa się kija o długości 180 cm; przekrój okrągły, sześciokątny bądź ośmiokątny, wersja "bojowa" ma końcówki zaostrzone stożkowo.
Dołączona grafika Dołączona grafika

Sai
- broń ta wywodzi się z przyrządu do sadzenia ryżu. Zwykły sai ma gardę w kształcie litery U, a manji sai (część nunte-bo) w kształcie litery S. Zwykle używane w parze.
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Tonfa (tuifa, tokunwa)
- drewniana pałka z poprzeczką, wywodzi się z drewnianego uchwytu do żarna. Na Okinawie używana w parze, obecnie (w zastosowaniach policyjnych) pojedynczo.
Dołączona grafika Dołączona grafika

Nunchaku
- dwa kawałki kija połączone linką bądź łańcuchem. Długość jest zróżnicowana, najczęściej wynosi tyle, ile długość przedramienia. Spotykane są nunchaku o przekroju okrągłym, a także ośmiokątnym (przydatne w walce w średnim dystansie).
Trzyczęściowe nunchaku to san-setsu-kon (poniżej z prawej).

Dołączona grafika Dołączona grafika

Kama
- pochodzi od sierpa do ścinania ryżu. W wersji "oszczędnej" broń ta jest
wykonana w całości z drewna.
Dołączona grafika [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tekko
- rodzaj metalowego kastetu, wywodzącego się prawdopodobnie ze strzemienia.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Eku
- wiosło, broń dla ludzi morza (rybacy, żeglarze) :-)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nunte-bo
- kij z wsuniętym na końcu manji sai (odmiana sai z gardą w kształcie litery S).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Rochin/timbe
- zestaw składający się z tarczy (timbe) zrobionej ze skorupy źółwia (później stosowano drewno lub metal) oraz krótkiej włóczni zakończonej metalowym bądź drewnianym szpicem albo miecza.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Suruchin
- lina z kamieniami/ciężarkami na końcach. Są też odmiany z łańcuchem zamiast liny.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
cool... dzięki za info!

Zawsze chciałem sobie sprawić taki sierpik do ryżu 8)
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Napisałeś: pomijam miecze. Zawsze myślałem że w kobudo nie było mieczy itp. broni, która została zakazana przez Japończyków?
Pozdrawiam.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie

Napisałeś: pomijam miecze. Zawsze myślałem że w kobudo nie było mieczy itp. broni, która została zakazana przez Japończyków?

Za kobudo uważa się zwykle walkę bronią nazwijmy ją "improwizowaną", czyli powstałą z przedmiotów codziennego użytku. Ja pisałem ogólnie o broni na Okinawie, a szczególnie tej używanej w kobudo (czy też jak je wcześniej zwano: kobu-jutsu). Nie oznacza to, że mieczy i innych ostrych broni tam nie znano. Tyle, że:
- nie każdego było stać na miecz
- obowiązywał zakaz noszenia broni. Choć wydaje się, że nie obowiązywał on wszystkich - ktoś musiał pilnować przecież porządku (najpierw ludzie króla Sho Shin, który zjednoczył Okinawę, a następnie Japończycy). Na niektórych zapewne przymykano oko i zezwalano im na posiadanie broni ostrej.
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Sądzę /chociaż mogę się mylić/ że porządku pilnowali Japończycy, a ich zakaz posiadania broni nie obowiązywał.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Ale byli też i Okinawańczycy, którzy ćwiczyli ken-jutsu (i to styl japoński Jigen-ryu), więc miecze musieli mieć. Wystarczy wspomnieć Sokona Matsumurę i Yasutsune Azato. Byli to ludzie z wyższych klas, więc pewnie mieli jakieś "znajomości" i dlatego mogli to ćwiczyć.
Poza tym wydaje mi się, że łatwiej zabronić/zabrać broń jakimś chłopom, niż wyszkolonym samurajom, bo i tacy przecież na Okinawie byli. Być może zakaz był tylko formalny, że nie można było nosić, a w domu nadal trzymano ostre zabawki. Więc jak ktoś był wyżej postawiony, to nadal sobie ćwiczył w domowym zaciszu, a pod kimonem nosił tekko albo nunchaku. :D
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Przepraszam, ale z założenia chłopi nie posiadają broni. Czy nasi chłopi mieli miecze, albo pózniej szable czy strzelby? raczej nie. Mieli kije, cepy, siekiery, kosy postawione na sztorc itp. sprzęt.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Błędne założenie - inny kraj, inne warunki. Czy chłopi nie mogli mieć noży, włóczni itp.?
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Może ale ja mówiłem o typowo rycerskiej broni - miecz, szabla, broń palna itp.
Jakie błędne założenie? chłop nieważne czy w Europie czy w Azji miał jedno zadanie: uprawę ziemi i hodowlę zwierząt.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie

Może ale ja mówiłem o typowo rycerskiej broni - miecz, szabla, broń palna itp.
Jakie błędne założenie? chłop nieważne czy w Europie czy w Azji miał jedno zadanie: uprawę ziemi i hodowlę zwierząt.

Każdemu to, co stosowne: samuraj miał miecz, rolnik miał nóż. Poza tym nie każdy samuraj był bogaczem - byli też i prości żołnierze na co dzień zajmujący się gospodarstwem, którzy walczyli wtedy, gdy im kazano. Stąd też i w niższych klasach broń ostra mogła być rozpowszechniona.
Poza tym Okinawa to było dziwne miejsce - zbyt duża ilość wojowników na km^2. :)
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
No pewnie - siekiera też jest ostra.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
tu się mylisz pytoniku ;np. w polsce XV w. praktycznie całe społeczeństwo było w posiadaniu żelastwa - chłopi w pole łazili z kordami i tasakami, nie były to arcydzieła ale funkcjonalnie niewiele odbiegały od broni rycerskiej, w miastach cechy byłu obowiązane do obrony i również posiadały kupę broni. kiedyś jakiś naukowiec mówił o tym przy okazji omawiania tła społecznego bitwy pod grunwaldem
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
A można wiedzieć mortusiu skąd czerpiesz swoją wiedzę? poza usłyszeniem "gdzieś, kiedyś, kogoś itp"?
Na przykład ja swoją czerpię z Akademii Obrony Narodowej gdzie jestem studentem 3-go roku historii, i zapewniam Cię że nasłuchałem się o broni i bitwach.
Poza tym proszę czytajcie dokładnie to o czym piszę: chodzi mi o to że chłopi nie posiadali broni rycerskiej /lub szlacheckiej/ tj. mieczy, szabel i broni palnej. Nie posiadali jej z prostej przyczyny: jak wyobrażacie sobie wymuszenie od chłopów ich powinności /pańszczyzna, odrobek, dziesięcina itp. / gdyby byli wyposażeni w broń tak jak rycerstwo czy szlachta? biorąc pod uwagę ich przewagę liczebną?
Pozdrawiam.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Do budo , wracamy do budo .
Ciekawy temat i mam nadzieje ze sie rozpiszemy , bo broni roznorakiej nawymyslano w azji co niemiara.
  • 0

budo_ren
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto 112 mostów

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Przepraszam że się tak wtrące ale a propos broni ciekawej to nadziwniejsza jaką widziałem to ta używana do Lua.

Oto adres i zdjęcia:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pyton
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Powiem krótko: :) O W MORDĘ!!!
Pozdrawiam.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Okinawskie bronie
Znioslo nam temat z Okinawy na Hawaje , ale dlaczego nie, tam tez azjatow co niemiara, a i okolice ladne.
Tka a propo to kilka bardzo interesujacych pomyslow.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024