Skocz do zawartości


Zdjęcie

Upraszczać czy nie? - ewolucja karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate


P.S.
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie:
A co masz na myśli pisząc sparingi? Podobne jak na zawodach, wg przepisów sportowych?


Pewnie jeszcze w semi kontakcie? :) :) :) :) :)
Jarku wybacz poklon juz bede dobry.

Piotrek, chciałem po prostu dowiedzieć się, w jaki sposób ćwiczycie te sparingi. Jakie techniki stosujecie, dystans, co wolno, a co nie wolno itd.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
Sławek co z Tobą, nie czytasz moich postów ? Ja wiem, że walka z gościem uzbrojonym w nóż to porażka a o mieczu nie wspominając.
Jakoś dziwnie te nasze polityki wyglądają !
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
To może poprzestańmy na tym, bo będziemy mówić - ty o marchewkach, a ja o mięsie. :wink:
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
Sam nie wiem, czy to ze mną coś dzisiaj nie bardzo czy może Tobie coś nie ten tego ?

Zauważyłem, wydaje mi się mało zgryźliwie, że ewolucja jest normalna i niezbędna i nie trzeba jej eliminować, ale jakoś mało do Ciebie dotarło mam wrażanie.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
Slawku wysle ci odppwiedz mailem, bo ogladam teraz mecz i jestem na granicy zawalu serca. Jak chesz to przegram CI kasete Benego Urquideza bo cwiczymy podobnie. Mamy sparingi zarowno w forumle knockdawn jak i facet fullcontact. Reszte napisze w mailu jak przezyje mecz przestraszony
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate

Sam nie wiem, czy to ze mną coś dzisiaj nie bardzo czy może Tobie coś nie ten tego ?

Zauważyłem, wydaje mi się mało zgryźliwie, że ewolucja jest normalna i niezbędna i nie trzeba jej eliminować, ale jakoś mało do Ciebie dotarło mam wrażanie.

To chyba obaj jesteśmy niewyspani. :)
Co do ewolucji ja też się zgadzam, ale każdy pojmuje to trochę inaczej.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate

Slawku wysle ci odppwiedz mailem, bo ogladam teraz mecz i jestem na granicy zawalu serca. Jak chesz to przegram CI kasete Benego Urquideza bo cwiczymy podobnie. Mamy sparingi zarowno w forumle knockdawn jak i facet fullcontact. Reszte napisze w mailu jak przezyje mecz przestraszony

A walka w zwarciu jest dozwolona? Rzuty, dźwignie?
Za kasetę dziękuję, ale nie mam wideo.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
Myślę że Sławkowi chodzi o to iż w kata jest zawartych wiele technik i strategii walki ktore teraz na nowo są odkrywane. Np. ty Piotrek piszesz że u was zejścia na boki trenujecie. Ja niewyobrażam sobie walki bez schodzenia na boki które występuje w podstawowych kata i normalnie ćwiczy się je w kihon. Podcięcia i równierz rzuty co zresztą zauważyłeś oglądając kasetę z Okuyamą. Oczywiście, nie ma w karate tradycyjnym walki w parterze ale dźwignie występują tylko nie są trenowane w większości szkół. Wielu trenerów karate ma też dany w jiu jitsu.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate

Myślę że Sławkowi chodzi o to iż w kata jest zawartych wiele technik i strategii walki ktore teraz na nowo są odkrywane. Np. ty Piotrek piszesz że u was zejścia na boki trenujecie. Ja niewyobrażam sobie walki bez schodzenia na boki które występuje w podstawowych kata i normalnie ćwiczy się je w kihon.

Dokładnie o to mi chodziło. Choć może strategia to za duże słowo - po prostu są tam rozwiązania pewnych sytuacji.
Ktoś może powiedzieć - gdzie są zejścia w bok w kata? Otóż w tych, które jakiś czas temu poznałem są zejścia na boki, często też przy wykonywaniu techniki wsuwa się do przodu lub cofa (yori-ashi). Z drugiej strony trudno by było dojść do niektórych rzeczy poprzez samą analizę kata, więc ważny jest inny sposób przekazu. Czyli po prostu nauczyciel, który nauczył się czegoś od swojego nauczyciela, który to... itd.

Pewne rzeczy trudno zawrzeć w jakiejś sformalizowanej postaci, więc bezpośredni przekaz jest ważny. Stąd też jeśli nastąpi przerwa w przekazie (chociażby wojna), to wiele technik i metod treningowych po prostu ginie. Wtedy pozostaje jedynie analiza tego, co pozostało i dochodzenie poprzez doświadczenia do własnych wniosków.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
Slawku sparingi wygladaja tak:
Jak juz zapewne wiesz sa dwie formuly: knockdawn - z pelnym kontaktem ale glowa jest wylaczona, druga to pelnokontaktowa walka w ktorej atak dozwolony jest na glowe. Rzuty i podciecia sa dozwolone jezeli wykonywane sa natychmiast, tzn nie wolno sie szarpac ( chociac ja sie szarpie:-0 ), dzwignie i walka w zawarciu nie jest dozwolona oficjalnie.

Co do zejsc z ataku o ktorych ja mowie, tutaj chodzi o cos innego czy sa czy tez ich nie ma. Najwazniejsze jest jak sie to trenuje i jak duzy nacisk jest na to polozony. DO perfekcji sa doprowadzone w enshin i ashihara gdyz sa one tam podstawa strategii walki i mi o to chodzilo.
  • 0

budo_lord_l
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
mam pytanie. Czy w facefullcontact sa dozwolone techniki reczne na glowe :?: Dotychczas wydawalo mi sie ze walki sa u mnie prowadzone w systemie knockdown, ale z tego co napisal Piotrek

Jak juz zapewne wiesz sa dwie formuly: knockdawn - z pelnym kontaktem ale glowa jest wylaczona, druga to pelnokontaktowa walka w ktorej atak dozwolony jest na glowe

mozna wywnioskowac ze w tym systemie w ogole nie ma atakow na glowe, a u mnie na ta strefe dozwolone sa jedynie ataki nozne.
Czy moze ktos mnie uswiadomic jak jest na prawde?
Z gory wielkie thx poklon
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
W oyama karate sa dwie formuly i w jednej jest dozwolony atak rekoma na glowe w pelnym kontakcie.
I Puchar Polski Oyama Karate w Full Contact

Dnia 23.02.02 w Krakowie, w Hali Sportowej HUT PUS na os. Stalowym 16, odbył się I Puchar Polski w Oyama Karate w konkurencji Full Contact, którego organizatorem było Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce i Krakowski Klub Oyama Karate z Sensei Andrzejem Pierzchałą, 4 dan i Sensei Ireneuszem Kurnikiem, 2 dan na czele. Wystartowało 25 czołowych zawodników i zawodniczek z 7 klubów sportowych ( Słupsk, Żagań, Jelenia Góra, Warszawa- „Smok”, Legnica, Konin- KKSW, Bielsko-Biała i Kraków- KKOK).

Wyniki

Kategoria kobiet (plus 60 kg )

Monika Matyjewicz
Dorota Lipnicka (obydwie z Krakowa)
Kategoria mężczyzn ( do 65 kg)

Mariusz Janicki (Jelenia Góra)
Dariusz Szymański (Słupsk)
Krzysztof Marczewski (Kraków)
Daniel Fiszer ( Legnica)
Kategoria mężczyzn ( do 70 kg)

Krzysztof Szyrma (Zgorzelec)
Marcin Kulikowski (Warszawa)
Krystian Krygier (Konin)
Patryk Zapalski (Legnica)
Kategoria mężczyzn (do 75 kg)

Tomasz Traczuk (Żagań)
Andrzej Potempka (Jelenia Góra)
Grzegorz Kolenda (Legnica)
Kategoria mężczyzn (do 80 kg)

Daniel Pawlak (Słupsk)
Paweł Pieniążek (Kraków)
Ernest Pawłowski (Jelenia Góra).
Kategoria mężczyzn (plus 80 kg)

Dariusz Rałowicz (Kraków)
Mariusz Ligiżyński (Jelenia Góra)
Grzegorz Koraczyński (Bielsko-Biała)
Dawid Drzewiecki (Konin).
Najlepszy Technik : Tomasz Traczuk (Żagań)

Sędzią Głównym zawodów był Sensei Józef Pietras, 4 dan. W opinii Shihan Jana Dyducha, 6 dan- Prezesa Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce i Polskiej Federacji Oyama Karate turniej był bardzo potrzebny i długo oczekiwany przez liczne grono instruktorów i zawodników. Puchar stał na bardzo dobrym poziomie sportowym i organizacyjnym co dodatkowo potwierdza celowość jego cyklicznego organizowania.
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
nie, żebym sie czepial :roll: , ale zastanawiam sie jaki sens ma robienie zawodów dla 25 osób, kiedy miejsc na podium jest 20...?!!!

Czy czasami nie jest to sztuka dla sztuki (bądź co bądź Puchar Polski powinien chyba być prestiżową imprezą)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate

W oyama karate sa dwie formuly i w jednej jest dozwolony atak rekoma na glowe w pelnym kontakcie.

A jak z ochraniaczami?
  • 0

budo_louis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
Witam i mam pewną sugestię do forumowiczów.
W kilku już tematach z rzędu, pojawia się kwestia przepisów i sposobów walki w róznych formułach oraz różnych sysytemach. Ktoś na to coś tam odpowiada czasem pełniej czasem nie, ale co najważniejsze niamal zawsze odbywa się to w tematach zupełnie nie związanych z tym. Albo, wybacz Piotrku, wyniki zawodów nie mające się nijak do tematu. Że tylko wspomne temat o przyszłości karate, który poprostu przeszedł płynnie w piłkę koszykowo-lekarską i tym podobne rozwijanie dygresji, nie dające właściwie nic komuś, kto chciałby skorzystać z tego Forum. Bo co z tego, że pojawi się nawet jakaś ciekawa wypowiedź skoro będzie w temacie zupełnie od czapy. Ktoś kto nie śledzi tego tematu nigdy na nią nie natrafi.

To co bym zaproponował to ściślejsze trzymanie się tematów, bo w innym wypadku forum przestaje mieć jakikolwiek sens. Jeżeli na temat jest pierwsze 3-5 odpowiedzi, a pozostałe to jakieś tam "gadki szmatki" to lepiej utworzyć temat Gadka szmatka i jest O.K. Oczywiście nie chodzi, aby tu aby sformalizować odpowiedzi jak na wykładzie, dyskusje muszą być na luzie, ale dygresje nie mogą przerastać tematów.

Proponuje rozpoczęcie tematu, w którym każdy z przedtawicieli rożnych systemów przedstawi jak wygląda kumite - przepisy, rózne formuły w danym stylu itp., i wtedy bedzie można z tego faktycznie jakoś skorzystać. Sam przyznam szczerze jestem ciekaw.

Mam nadzieje, że to co pisze ma dla Was jakis sens.
Pozdrawiam
Ludwik Orthwein
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Upraszczać czy nie? - ewolucja karate
:D Dziekuje za trafna sugestie. Tak wiec rozpoczynam nowy temat za rada :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024