Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido a religia Shinto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_jakuzi
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Frombork

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Hmm... w ogole, to ucieszylem sie widzac, ze ktos uzyl nazwiska wielbionego w stanach antropologa, a w polsce w jakby w ogole nie istanil, Bronislawa Malinowskiego. Chcialbym jednak sie wypowiedziec na temat aikido a religia. Nie wiem, czy wiecie, ale wszystkie sztuki walki reprezentuja pewna filozfie, teraz sa to rozne filozofie, a kiedys byly to rozne religie. Formy ze sztuk walki byly kiedys, a moze w niektorych sektach nadal sa, formami, elementami kultu. Byly jak slowa modlitw. Sam Dziadek powiedzial kiedys, ze w aikido jest miejsce dla wszystkich 10 milionow bogow. Ja jeszcze nie doszedlem do tego jak traktowac sama energie ki, ale istnieja poglady o tym, ze ki to demon etc. Znam goscia, ktory nigdy nic nie trenowal, a odpychal ludzi energia niczym Kain w Legendach Kung-Fu, a zaraz po modlitwie w zaprzyjaznionej gdanskiej (Gd-Oliwa) wspolnocie odnowy w Duchu Sw. Marana Tha, stracil ta "moc". Niektorzy moga powiedziec, ze zepsuli siwetnego wojognika, z niesamowitym potencjalem, o ogromnym magazynie energii. A jednak chrzescijanska modlitwa, sam Duch Sw, nie chcial, zeby on mial ta moc, albo zeby ktos kto mu ta moc dal, byl blisko niego. Ja sam na razie przerwalem treningi, nie chce dalej w to brnac, przynajmniej na razie.
Jezeli ktos mialby jakies szersze informacje na ten temat prosze o maila.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

a ja zawsze myslalem ze tegatana to 'reka jak miecz' czy tam w ksztalcie miecza itp. a tu czytam jakies rzeczy o

w wypadku przytaczanej tegatany oczywiscie chodzi o okrężny ruch nadgarstka


Podstawą technik jest zmiana,
zatem istotne jest nie tylko bycie w danej pozycji, ale cały cykl jej uzyskiwania, więc właśnie ruch spiralny

poza tym po co komu religia to praktyki Aiki?

Całe to religijne zamieszanie nie miało na celu nawracania kogokolwiek , a jedynie pomoc w zrozumieniu idei, a nie ograniczaniu się wyłącznie do strony technicznej

hehe, to wy tam niele sztuki magiczne cwiczycie - uke Cie bach yokomen a ty go ziuum absorbujesz haha - istny Matrix 8O


a w jaki inny sposób wykorzystać energię ataku, jak nie poprzez związanie się z jego akcją. Jeżeli absorbcja jest dla Ciebie ha,ha to zdaje się, że tylko uciekasz przed napastnikem

nie bardzo wierze w "rzeke plynaca przez reke" - mnie jeszcze nic nigdy nie plynelo - chyba ze pot po rece na treningu, jak wolicie uzywac Ki do rzucenia uke to uzywajcie,

To wszystko kwestia zrozumienia tematu,
jeżeli tak rozumiesz ki jak to wynika z twoich wypowiedzi to nie dziwie się ,że masz do tematu taki stosunek

powodzenia, ja mysle ze nie shintoizm, Ki czy costam dal Dziadkowi taka swobode w walce, ale ciezka praca na macie, olbrzymi talent (i serce) w budo, ale... co kto lubi

Jasne :wink: Ueshiba tylko zamylał z tymi teoriami, żeby wykreować się na wielkiego mistyka, a tak naprawdę to wielka lipa
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Hmm... w ogole, to ucieszylem sie widzac, ze ktos uzyl nazwiska wielbionego w stanach antropologa, a w polsce w jakby w ogole nie istanil, Bronislawa Malinowskiego. Chcialbym jednak sie wypowiedziec na temat aikido a religia. Nie wiem, czy wiecie, ale wszystkie sztuki walki reprezentuja pewna filozfie,

A skad ci sie wzial taki pomysl????????
Jest cale mnostwo SW ktore nie reprezentuja absolutnie zadnej filozofii, tylko praktyczne techniki do zabijania.

teraz sa to rozne filozofie, a kiedys byly to rozne religie.

Widze Jakuzi ze to twoj pierwszy post, ale poczytaj troche historii filozofii, wtedy okaze sie ze to co piszesz to jest absolutna nieprawda.

Formy ze sztuk walki byly kiedys, a moze w niektorych sektach nadal sa, formami, elementami kultu. Byly jak slowa modlitw. Sam Dziadek powiedzial kiedys, ze w aikido jest miejsce dla wszystkich 10 milionow bogow. Ja jeszcze nie doszedlem do tego jak traktowac sama energie ki, ale istnieja poglady o tym, ze ki to demon etc. Znam goscia, ktory nigdy nic nie trenowal, a odpychal ludzi energia niczym Kain w Legendach Kung-Fu, a zaraz po modlitwie w zaprzyjaznionej gdanskiej (Gd-Oliwa) wspolnocie odnowy w Duchu Sw. Marana Tha, stracil ta "moc". Niektorzy moga powiedziec, ze zepsuli siwetnego wojognika, z niesamowitym potencjalem, o ogromnym magazynie energii. A jednak chrzescijanska modlitwa, sam Duch Sw, nie chcial, zeby on mial ta moc, albo zeby ktos kto mu ta moc dal, byl blisko niego. Ja sam na razie przerwalem treningi, nie chce dalej w to brnac, przynajmniej na razie.
Jezeli ktos mialby jakies szersze informacje na ten temat prosze o maila.


Jakuzi,
nie dyskutujemy w tym temacie, czy Ki to demon z punktu widzenia religii katolickiej. W OGOLE nie dyskutujemy tu o religii katolickiej ani o jej pogladach na SW. Przeczytaj tytul tematu. Dyskutujemy WYLACZNIE o shinto i jego wplywie na aikido.
A wiesz dlaczego? Bo tworca aikido studiowal Shinto. To proste.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Ale dlaczego nie ? Jacuzi ma szerszy pogląd na sprawe.. z przyjemnością posłucham.


Aiki
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Pozdrowienia dla Jakuziego.
Miałem podobne dylematy po przeczytaniu historii Kirmiela, ale nie mam zamiaru rezygnować z treninowania aikido. Jeśli aikido to sprawka Szatana, to pokonam Szatana jego własną bronią :wink:
To żart, ale nie do końca
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
"a mowili mi przyjaciele
nie mieszaj ogorkow z dzemem"

i....
i jednak znalezli sie milosnicy mieszania - patrz Jakuzi
Kiedy cos zaczyna sie robic slepo, bez jakiegos dystansu to wtedy rodza sie fanatycy... Jezeli komus przeszkadza wiara w trenowaniu SW to oznacza to tyle ze zdurnial do reszty. :?

Wlasnie do tego doprowadza mieszanie jakis religii, wierzen z treningiem. To ze Dziadek byl mistykiem ni oznacza ze wlasnie daltego by tak genialnym wojownikiem. Moze tak bylo a moze nie. Moim zdaniem nie trzeba jednego z drugim mieszac.

do krzeslava: mam nadzieje ze zartujesz :roll:
  • 0

budo_emi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
W mojej sekcji na przykład kiedyś ćwiczył ksiądz, a moze i dalej cwiczy... :-)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Pozdrowienia dla Jakuziego.
Miałem podobne dylematy po przeczytaniu historii Kirmiela, ale nie mam zamiaru rezygnować z treninowania aikido. Jeśli aikido to sprawka Szatana, to pokonam Szatana jego własną bronią :wink:
To żart, ale nie do końca

Nawiązywanie do historii W.Kirmiela może zaprowadzić w ślepy zaułek.Znałem Witka od 1981 r i dotarł do mnie także Jego list , który krążył po różnych sekcjach w Polsce .
Czy gdy ćwiczycie na stażach z różnymi mistrzami pytacie ich o wyznanie?
Sensei T.Ichimura - jeden z uchi deshi O'sensei był chrześcijaninem .Czy w związku z tym jego aikido było gorsze?
  • 0

budo_jakuzi
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Frombork

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
[quote]
Pozdrowienia dla Jakuziego.
Miałem podobne dylematy po przeczytaniu historii Kirmiela, ale nie mam zamiaru rezygnować z treninowania aikido. Jeśli aikido to sprawka Szatana, to pokonam Szatana jego własną bronią
To żart, ale nie do końca
[/quote]

Z szatanem nie trzeba walczyc, wystarczy ze walczy sie ze soba samym. Nawet aikido, to sztuka walki, bez walki.

[quote]
W mojej sekcji na przykład kiedyś ćwiczył ksiądz, a moze i dalej cwiczy...
[/quote]

To akurat nic nie znaczy, ksieza robia rozne rzeczy, wierz mi.

A propos, do Szczepana, "Dyskutujemy WYLACZNIE o shinto i jego wplywie na aikido. " a co to jest shinto? system jakis bajek, a duchach w kamieniach i innych lisach. To z naszego punktu widzenia i ni jak nie moze wplywac na trening i w ogole jak to moze zagrazac wierze, czy czemukolwiek?. A z drugiej strony, ciekawie powiedział Nicolas Bouvier, w kronice japonskiej, zebysmy postawili sie na miejscu jakiegos japonczyka, ktory nie ma za bardzo pojecia a chrzescijanstwie i ktos mu zaczyna opowiadac o Bogu czlowieku, urodzonym w stajence , odchuchanym przez osiolka, ktory umarl za grzechy wszystkich ludzi, powieszony na dwoch belkach, miedzy dwoma zlodziejami. No...mniej wiecej.

[/quote]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

A propos, do Szczepana, "Dyskutujemy WYLACZNIE o shinto i jego wplywie na aikido. " a co to jest shinto? system jakis bajek, a duchach w kamieniach i innych lisach. To z naszego punktu widzenia i ni jak nie moze wplywac na trening i w ogole jak to moze zagrazac wierze, czy czemukolwiek?. A z drugiej strony, ciekawie powiedział Nicolas Bouvier, w kronice japonskiej, zebysmy postawili sie na miejscu jakiegos japonczyka, ktory nie ma za bardzo pojecia a chrzescijanstwie i ktos mu zaczyna opowiadac o Bogu czlowieku, urodzonym w stajence , odchuchanym przez osiolka, ktory umarl za grzechy wszystkich ludzi, powieszony na dwoch belkach, miedzy dwoma zlodziejami. No...mniej wiecej.



Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Ze shinto nie ma nic wspolnego z aikido? A co Dziadek robil calymi dniami kiedy nie cwiczyl aikido, jak myslisz? Jak to z naszego punktu widzenia...to nie my stworzylismy aikido , tylko on! Chyba sie liczy co robil zaby dojsc to takiego poziomu? a moze juz i ty umiesz udoskonalic aikido ponad jego poziom, jak co poniektorzy, ktorzy uwazaja jego techniki za przestarzale? :lol: i wymyslaja "lepsze" :?: :?: :?: :?: :?: :?:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Sorry pomyliem sie co do jaccuzi..
wycofuje wczeasniejsze posty

Aiki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024