Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido a religia Shinto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Dla twojej wiadomości Szczepan, są wśród nas ludzie, którzy PO PROSTU LUBIĄ aikido i dlatego go uprawiają. Nie mają ambicji, a przynajmniej nie dążą za wszelką cenę, by zostać drugim Ueshibą. Moim skromnym zdaniem coś takiego może być dane tylko bardzo, bardzo nielicznym, wciąż ćwiczącym, i wciąż, i wciąż, i wciąż. W dodatku z talentem, czymś wrodzonym i baaardzo nieprzeciętnym.

Ewentualnie tym, którzy mają smykałkę do marketingu :D
Przepraszam :oops:

Pozdr.


Nie truj Greyu, kazdy by chcial byc jak Dziadek i rzucac wszystkimi napastnikami na okolo bez wysilku, a moze nawet bez dotyku... to wlasnie taki archetyp :wink: prehistoryczny 8)

tylko ze w wiekszosci na marzeniach sie konczy, bo nikt nie ma najmniejszego zamiaru przechodzic tej jego katorzniczej drogi cwiczenia...wola zaczynac "tam gdzie on skonczyl" i robic techniki "udoskonalone" a nie te co byly cwiczone 10 lat temu......hehe, pewnie, to jak ze starymi modelami samochodow.....typowa amerykanska McMentalnosc :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

A co, chcesz mi wyslac zlote mysli Dziadka poczta przez ocean?
Nie podejrzewalem Cie o taka wielkodusznosc. :)


Drogi Waldku_G!

wiesz przeciez doskonale, ze to co ja pisze, to sa najcenniejsze w twoim zyciu rzeczy jakie czytales i bedziesz czytal na temat aikido. Przestanmy sie czarowac. Nie musisz mi dziekowac. Widzisz? dzieki mnie wyrosniesz na prawdziwego aikidoke, i juz nigdy nie bedziesz musial tworzyc internetowych osobowosci, bedziesz po prostu soba 8)
Tak, jestem wielkoduszny, taka juz mam nature :X -mas:

Zaoceaniony Szczepan
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Dziwi mnie Szczepan twoja ślepota na temat rozwoju technik w aikido.
Przeciez nawet sam O'Sensei zmieniał i rozwijał techniki aikido. Nie oznacza to ze musimy się cofac do dayto-ryu, aby rozumiec działanie technik aikido. Dyskusja na ten temat juz sie kiedys toczyła. Nie ma to niczego wspólnego z McAikido.

Natomiast twoja wiara w stagnacje i brak chęci rozwoju pachnie mi tzw. dinozaurem. Który wszystko wie, wszystko rozumie i nie zamierza niczego zmieniac. ;)
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Szczepan, czy mnie wzrok myli, czy ty starasz sie byc zlosliwy :)

Swoja droga interesujace jest pytanie, czym jest progres w aikido (jesli jest)?
Savegnago wymysla nowa wersja ikkyo, skrocone irimi. Czy mamy sie martwic tym, ze to nie jest to, czego nauczal Ueshiba?
  • 0

budo_blindwarrior
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dresiarskie,kałuszyńskie zadupie

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
po pierwsze witam wszystkich. może i nie jestem nazbyt predystynowaną osobą do zabierania głosu w tej dyskusji, bo Aikido nie trenuje zbyt dlugo, ale od 16 lat jestem otoczony i wychowuję się na japońskiej kulturze.
czy wy w ogole macie pojęcie(z wyjątkiem Szczepana i Greya) czym jest Shinto. :?: Waldemarze, jeśli patrzysz na na filozofię przez pryzmat zamerykanizowanego Europejczyka, to rzeczywiście nic nie zrozumiesz. A czlowiek odrzuca lub niszczy to, czego nie moze pojąć lub czego nie jest w stanie zmieścić w ograniczonym światopoglądzie...
Garry ,Szczepan ma jednak rację, zanim nie nauczysz się chodzić ,nie będziesz biegać... Aikido pochodzi z Japonii, jeśli odrzucisz to, co Ci nie pasi, a zostawisz, co akceptujesz, to nie będzie już Aikido...
albo rybki albo akwarium. Shinto jest istotą Aikido, jeśli to się komuś nie podoba niech trenuje Taiji- quan albo balet...
z poważaniem
zjaponizowany blind :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
to teraz powiedz ludziom którzy trenuja to 15,20, 30 lat,ze nie trenowali aikido... bo nie bylo Shinto...

aiki
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
To ja sie już pogubiłem. Czym jest w takim razie, dla was, aikido bez shinto? I co oznaczaja słowa, że religia shinto powinna być częścią nauczania aikido?? Jak sobie to wyobrażacie i jaki mialby być tego cel. Dla mnie takie mieszanie w to wszystko religii jest dziwne. Dobrze że Ueshiba urodził sie w Japonii a nie np na Bliskim Wschodzie bo musiałbym wstąpić do alkaidy żeby ćwiczyć aikido...

Ja jednak nie będe robił z aikdio sekty....

Adam

Keep Loving Aikido
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Garry ,Szczepan ma jednak rację, zanim nie nauczysz się chodzić ,nie będziesz biegać... Aikido pochodzi z Japonii, jeśli odrzucisz to, co Ci nie pasi, a zostawisz, co akceptujesz, to nie będzie już Aikido...


Zle zrozumiales tu nie ochodzi o jakas nauke ukemi tudziez innych podstaw. Tylko o rozwoj techniczny wogóle.
Ja nie odrzucam niczego. Jedyny wybor jaki został przezemnie dokonany to wybor gdzie sie chce uczyc.
Wybrałem akurat szkołe, która wykonuje techniki troche inaczej. Nie jest to wynikiem jakiegos upraszczania czy odrzucania. Dla przykładu. O'Sensei wprowadził pod koniec swego zycie koncepcje meguri, dawniej techniki robił tegataną. Nie mówie że tegatana jest be, ale jesli wprowadził meguri to nie wynika to z tego że człowiek zmienił swoją fizjologię (jak prubuje sugerować szczeopan) a tylko poszedł krok dalej. W tym miejscu jesli mam cwiczyć nie mam nic przeciwko tegatanie, bo nikt nie broni mi tego cwiczyc, ale bazą dla mnie jest meguri.
Oczywiście mozna stwierdzić ze to dwa rózne rodzaje pracy.
W moim odczuciu praca meguri, choc znacznie trudniejsza, powoduje bardziej efektywne wykonanie techniki. Jak widzisz czarów nie ma.
To tylko kwestyja percepcyji naszej i naszych uczycieli. :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

To ja sie już pogubiłem. Czym jest w takim razie, dla was, aikido bez shinto? I co oznaczaja słowa, że religia shinto powinna być częścią nauczania aikido?? Jak sobie to wyobrażacie i jaki mialby być tego cel. Dla mnie takie mieszanie w to wszystko religii jest dziwne. Dobrze że Ueshiba urodził sie w Japonii a nie np na Bliskim Wschodzie bo musiałbym wstąpić do alkaidy żeby ćwiczyć aikido...

Ja jednak nie będe robił z aikdio sekty....

Adam

Keep Loving Aikido


Postanowiłem sie wypowiedzieć w tej kwestiyi .
To ze skoczyłeś na spadochronie raz czy dwa nie czyni ciebie żołnierzem.
Wiec poznanie elementów obrzędów shintoistycznych, nie czyni ciebie buddą :)

Uwazam ze nie nalezy shinto nauczac na treningach aikido. Nalezy zostawic pole dla dociekliwych. CZyli jakby nie patrzyc najbardziej zaangazowanych. Oni bedą się pytać dlaczego robisz medytacje, czy czemu ma służyć shinkokyu.
Dziwi mnie tez pojmowanie treningu jako sekciarstwa. Nikt przeciez nikogo nie zmusza do przychodzenia na trningi.
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Wiec poznanie elementów obrzędów shintoistycznych, nie czyni ciebie buddą :)


Ok tylko ja sie pytam po co te obrzędy? Nadal nie rozumiem i oczekuje odpowiedzi w stylu: po to należy wprowadzać shinto, gdyż to ci da to i to.....

Uwazam ze nie nalezy shinto nauczac na treningach aikido. Nalezy zostawic pole dla dociekliwych. CZyli jakby nie patrzyc najbardziej zaangazowanych.


Tutaj sie zgadzam. Jeśli ktoś ma potrzebe angażowania sie w shinto to niech sie w to zagłębia. Ja nie mam z tym problemu.

Dziwi mnie tez pojmowanie treningu jako sekciarstwa. Nikt przeciez nikogo nie zmusza do przychodzenia na trningi.


Ależ ja absolutnie nie uważam treningów za sekciarstwo.... tyle że czy tak nie będą tego odbierali ludzie patrząc z boku na trening aikido podczas którego sensei zaczyna wprowadzać nauki shinto?

I nie zgadzam sie z stwierdzeniem Bladworriora, ża aikdo bez shinto to już nie jest aikido i jeśli ktoś tego nie akceptuje niech sie zajmie czymś innym.
Ja bym pozostawił jednak tutaj wolność wyboru. Jeśli komuś shinto jest potrzebne to ok, jeśli nie jest to też w porządku.

Adam
Keep Loving Aikido
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Dobra chcesz o konkretne przykłady.

Shinkokyu: Pomine sprawy energii, a przedstawi sprawy bardziej namacalne, jak np. ulozenie rąk do medytacji. (Zaba która siedzi nad brzegiem jeziora i nic nie rozumie). Ich ułożenie jest identyczne jak przy absorbcji partnera. Shinkokyu dla przykładu takze wyjasnilo mi sposób ułożenia rąk, przy shihonage w hanmi hantachi waza.

Wewnątrz Shinkokyu istnieje Funakogi-undo. Uczy oddychania. Oraz sposobó absorbcji przy wykonywaniu technik, a nawet ma swoje odbicie przy pracy bokkenem.

Mozna takze sie rozwodzic o znaczeniu syboliki na zasady panujace w treningu oraz przy wykonywaniu technik.

Co ciekawe bedac na treningu w innych szkolach takie funakogi-undo wchodzace bodajze w sklad kokyu-dosa wykonuje sie zupelni inaczej.
Ale niech sie wypowiada kazdy sam za siebie :)
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Dzięki za wyjaśnienie.
Prawdopodobnie cześć z tego o czym pisałeś w jakiś tam sposób wykonuje podczas technik. Tyle, że nikt podczas mojej nauki nie tłumaczył mi tych rzeczy powołując się na shinto.

Pozdrawiam
Adam
Keep Loving Aikido
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Dla przykładu. O'Sensei wprowadził pod koniec swego zycie koncepcje meguri, dawniej techniki robił tegataną. :)


co to za zwierze koncepcja meguri ? i w czym to ma byc lepsze od tegatany?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Tegatana jest tylko jedną z pozycji szerokiego wachlarza meguri, więc nie można tu mówić o wyższości, jednak zawężenie się wyłącznie do TG jest z pewnością znacznym ograniczeniem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Tegatana jest tylko jedną z pozycji szerokiego wachlarza meguri, więc nie można tu mówić o wyższości, jednak zawężenie się wyłącznie do TG jest z pewnością znacznym ograniczeniem.


qrna, Marilyn M, co to jest meguri????
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

co to jest meguri????


Słowniczek ze strony białostockiego klubu aikido:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

literka 'm' - czytamy

"meguri - ruch okrężny"

w wypadku przytaczanej tegatany oczywiscie chodzi o okrężny ruch nadgarstka :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Tyle, że nikt podczas mojej nauki nie tłumaczył mi tych rzeczy powołując się na shinto.


Bo nie ma takiej potrzeby rolą instruktora jest uczynic ciebie aikidoką nie shintoistą :)
Ale dobrze jest wiedzieć gdzie leża korzenie tych cwiczen.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

co to jest meguri????[/size]

w wypadku przytaczanej tegatany oczywiscie chodzi o okrężny ruch nadgarstka :)

Meguri nie można ograniczać wyłącznie do ruchu nadgarstka, który jest zaledwie częściowym uzewnętrznieniem tej zasady, to zjawisko spiralnego rozprzestrzeniania się energii w ciele.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Dlatego napisałem ' w wypadku przytaczanej tegatany'.
Pozatym tam widać to najbardziej.

btw. czy w takim razie do meguri również zaliczysz spiralny ruch jo?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
hmm.. Dlugo jestes Szczepan poza krajem? Jak sięgne pamięcia to cwiczyliśmy meguri w 1988 w Bierutowicach.

Aiki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024