Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido a religia Shinto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Meguri nie można ograniczać wyłącznie do ruchu nadgarstka, który jest zaledwie częściowym uzewnętrznieniem tej zasady, to zjawisko spiralnego rozprzestrzeniania się energii w ciele.


spiralne rozprzestrzenianie się energii w ciele :?: :?: to to jest te tajemnicze meguri....

No, widze, ze jednak Shinto jest mocno obecne w waszym aikido. Ja nigdy tego nie cwiczylem, znaczy moze cwiczylem, ale nikt mi o tym nie powiedzial :lol:
Takze poniewaz mocno sie to wiaze z tematem, moze by to ktos troche rozwinal :?: Jakies inne rytualy szamanistyczne tez cwiczycie :?:
dzieki!

Z Polski wyjechalem w 1988 roku, i nigdy nie bylem w Bierutowicach...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Szcepan,
gdzies ty tu zobaczyl spiralna energie? Matko Boska z ktorego badz kosciola!!!!

co ty z tym szamanieniem? chorobe chcesz komus wmówic?

Aiki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
A ja stawiam na to, ze coś nam Szczepan ściemnia, coby nam języki rozwiązac :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
no to co jest panowie, juz nic nie rozumiem :X
moze mi kto po prosto i ludzku napisac co to jest te meguri :?:

Maryli M napisal niestety:

Meguri nie można ograniczać wyłącznie do ruchu nadgarstka, który jest zaledwie częściowym uzewnętrznieniem tej zasady, to zjawisko spiralnego rozprzestrzeniania się energii w ciele.


stad myslalem ze to meguri :roll:
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Piszac o ruchu sferycznym, mam na uwadze zarowno przemieszczenie calego ciala tzw. tai sabaki, jak i ruchy wykonywane rekoma tzw. marui oraz ruchy nadgarstkow i przedramion tzw. meguri.[...] Sila systemu aikido polega wlasnie na harmonijnym wykonywaniu ruchow marui i meguri

Jacek Wysocki, "Aikido bez tajemnic", Bydgoszcz 1990
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
a ja zawsze myslalem ze tegatana to 'reka jak miecz' czy tam w ksztalcie miecza itp. a tu czytam jakies rzeczy o

w wypadku przytaczanej tegatany oczywiscie chodzi o okrężny ruch nadgarstka


???

poza tym po co komu religia to praktyki Aiki?

Szczepan: raz piszesz ze Aikido to (prawie) irimi a teraz ze najlepiej to sie pomodlic przed i po technice, cos mi sie wydaje ze ten topic to z Twojej strony czysta prowokacja... nie ma to jak New Age Aikido 8)

Garry: rozbawilo mnie Twoje

ulozenie rąk do medytacji. (...). Ich ułożenie jest identyczne jak przy absorbcji partnera


hehe, to wy tam niele sztuki magiczne cwiczycie - uke Cie bach yokomen a ty go ziuum absorbujesz haha - istny Matrix 8O

dobre, czasami dajecie (z rozpedu chyba) niezlego czadu na vortalu, nie bardzo wierze w "rzeke plynaca przez reke" - mnie jeszcze nic nigdy nie plynelo - chyba ze pot po rece na treningu, jak wolicie uzywac Ki do rzucenia uke to uzywajcie, powodzenia, ja mysle ze nie shintoizm, Ki czy costam dal Dziadkowi taka swobode w walce, ale ciezka praca na macie, olbrzymi talent (i serce) w budo, ale... co kto lubi
mysle ze zeby robic Aiki tak jak Dziadek nie wystarczy zaczac tam gdzie on skonczyl, niestety, trzeba harowac na macie kropka.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

poza tym po co komu religia to praktyki Aiki?

no wlasnie po to otworzylem topic :P

Szczepan: raz piszesz ze Aikido to (prawie) irimi a teraz ze najlepiej to sie pomodlic przed i po technice, cos mi sie wydaje ze ten topic to z Twojej strony czysta prowokacja... nie ma to jak New Age Aikido 8)


Jakos Dziadek laczyl te dwie rzeczy doskonale, nie? I nie robil tego przypadkowo jak widac z historii...W ostatnia sobote rozmawialem troche o tym z Chiba sensei na stazu, znaczy na party podczas stazu. Powiedzial ze O'sensei wlasnie dlatego odszedl od Daito ryu i od Sokkaku Takedy, bo nie bylo tam wymiaru duchowego.
A jak taki wymiar duchowy sztuki sie uzyskuje? ano on poszedl po nauke wartosci duchowych do szamana jakim byl Deguchi.

Oczywiscie nic takiego nie napisalem ze trzeba sie pomodlic przed i po technice, tylko sie wszystkich pytam co o tym mysla wobec w/w faktow.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
a może O-sensej wcale nei szukal mistrzostwa w sztukach walki? Jedynie bylo to celem jego spełnienia duchowego? Tego chyba nikt nie wie.
Bo np. to Uyeshiba jeżdził do Kobayashiego na treningi a nie odwrotnie.
W sumie przewrotna teoria i nie ma jak jej udowodnic... bo O-sensej był bardzo skrytym czlowiekem....


Aiki

te-katana - ręka-miecz
meguri - ruch kręcony nadgarstka
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Aleś ty ślepy LuMa


[quote name="budo_LuMa"]a ja zawsze myslalem ze tegatana to 'reka jak miecz' czy tam w ksztalcie miecza itp. a tu czytam jakies rzeczy o

[quote]w wypadku przytaczanej tegatany oczywiscie chodzi o okrężny ruch nadgarstka[/quote]

???
[/quote]

te - ręka, dłoń
gatana - chyba wisz jak nie to zmien g na k

tegatana lezy mniej wiecej pomiędzy nikyo i kotegaeshi
podejzewam ze nadal nie rozumiesz to obróc prawą rękę wokół własnej osi tak jakby ktoś na tobie robił nikyo, masz?
No to teraz w drugą, mocniej do końca. I co ci wyszło? kotegaeshi?
No prosze.
To teraz po drodze spróbuj znaleść tegatane (dlatego bylem sklony przedstwac tegatane jako cos niezwiazanego z meguri ale Marylin Wam namieszal :)

Pozatym czytaj uwaznie, pisałem że meguri istnieje w niewielu szkolach. Jak widac w twojej nie.

[quote]
poza tym po co komu religia to praktyki Aiki?
[/quote]

Własnie o tym rozmawiamy, więc poco powtarzasz pytanie?

[quote]
Garry: rozbawilo mnie Twoje

[quote]ulozenie rąk do medytacji. (...). Ich ułożenie jest identyczne jak przy absorbcji partnera[/quote]
[/quote]

Miałęn na mysli katate-dori (to podstawa) potem ten ruch sie przeklada również na inne ataki, przytaczany przez ciebie yokomen równiez

[quote]
hehe, to wy tam niele sztuki magiczne cwiczycie - uke Cie bach yokomen a ty go ziuum absorbujesz haha - istny Matrix 8O
[/quote]

Aikido którego sięucze opiera się na relacjach pomiedzy moim centrum a centrum partnera. Masz racje ze jest to cholernie trudna praca. Ale nie ma nic wspolnego z magią :) JAk widze tego tez nie rozumiesz (rzemieslniku :) absorbcja jest tylko pewnym elementem (jednym z wielu) nie techniką. Jej zadaniem jest zmienic atak partnera. Przy yokomenie jest to trudniejsze ale tez mozliwe.

[/quote]
dobre, czasami dajecie (z rozpedu chyba) niezlego czadu na vortalu, nie bardzo wierze w "rzeke plynaca przez reke" - mnie jeszcze nic nigdy nie plynelo - chyba ze pot po rece na treningu,
[/quote]

My tez nize cwiczymy sztuczek w postci niezginalnych rąk

[quote]
jak wolicie uzywac Ki do rzucenia uke to uzywajcie, powodzenia, ja mysle ze nie shintoizm, Ki czy costam dal Dziadkowi taka swobode w walce, ale ciezka praca na macie, olbrzymi talent (i serce) w budo, ale... co kto lubi
mysle ze zeby robic Aiki tak jak Dziadek nie wystarczy zaczac tam gdzie on skonczyl, niestety, trzeba harowac na macie kropka.[/quote]

Jesli nie urzywasz Ki do rzucania partnera, to w takim razie do czego uzywasz Ki?
a) do (KI)szenia ogórków
B) do robienia galaret(KI)
c) Do robienia ai(KI)do?

Pozatym z Twojej wypowiedzi mozna wywnioskowac ze tylko u Was tak naprawde ciezko sie pracuje. Wg. mnie to zbyt pochopny wniosek.
Skoro Wam pasuje wczesne aikido z okresu miedzy wojennego, wporzo Wasza sprawa.
Jednak totalną bzdurą jest dla mnie "zaczac tam gdzie on skonczyl dziadek".
ze tak zabluzgam
Pojebało was czy co?
Ś.P. Kobayashi Hirokazu Soshu, uczuł się u Ś.P. Ueshiba Morihei O'Sensei az do jego śmierci, czyli mógł się uczyć ostatecznego dorobku O'Sensei.
W tym przytaczane na początku meguri.
Meguri to nie moj wymysł, ani moich bezpośrednich nauczycieli, to nawet nie wymysł Kobayashi sensei, tylko włąsnie dziadka.
To ze Shioda sensei (bo jego przekazu sie uczysz prawda?) pobierał nauke znacznie wczesniej i ta przyjemnosc go ominała. Jest wyłacznie waszym problemem. I nie jest to kwestia jakiegos new age, a raczej waszego zubozenia technik.
Przytaczana przez Ciebie ciezka praca to inny temat, chociaz tu nie ma co dyskutowac. JAk sie opierdalasz, gówno sie nauczysz. Ta zasada dotyczy nie tylko aikido.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
hmm Garry.. aż miło poczytac.

Aiki

dodałbym swoje bla, bla, bla... aikido nie jest sztuka martwa.. rozija sie,. Swoje dołożyli ś.p.sensej Kobayashi, sensej Savegnago,sensje Cognard.. i inni... id dobrze. jeżeli cos kostnieje , robi sie z tego zabytek.. itd.itp..
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Aleś ty ślepy LuMa




8)


tegatana lezy mniej wiecej pomiędzy nikyo i kotegaeshi

(...)


dzieki, teraz m/w jasne, nigdy nie myslalem o tegatanie jako o obrotach dloni

Pozatym czytaj uwaznie, pisałem że meguri istnieje w niewielu szkolach. Jak widac w twojej nie.





nie, tej nazwy nie znalem

Jesli nie urzywasz Ki do rzucania partnera, to w takim razie do czego uzywasz Ki?

a) do (KI)szenia ogórków

B) do robienia galaret(KI)

c) Do robienia ai(KI)do?



jak pisalem nie uzywam Ki, bo to bajki...
Ki mozna uzywac co najwyzej do sciemniania (!)

Pozatym z Twojej wypowiedzi mozna wywnioskowac ze tylko u Was tak naprawde ciezko sie pracuje. Wg. mnie to zbyt pochopny wniosek



a gdzie ja tak napisalem? nie ma reguly... pracuje sie samodzielnie - jak kto chce sie opierdalac to moze i na treningach kondycyjnych to robic, jak ktos chce sie czegos nauczyc to nawet po spokojnym treningu wyjdzie umeczony...

Skoro Wam pasuje wczesne aikido z okresu miedzy wojennego, wporzo Wasza sprawa.



pasuje, nie wciskaja nam kitu o Ki :)

JAk sie opierdalasz, gówno sie nauczysz. Ta zasada dotyczy nie tylko aikido.


popieram w 100%
8)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

jak pisalem nie uzywam Ki, bo to bajki...
Ki mozna uzywac co najwyzej do sciemniania (!)


Powiem Ci w sekrecie, ze bardziej postrzegam ki jako pewien opis zasady pracy jaką jest w Aikido.

Wyobraz sobie sytuacje ze przychodze na trening i uczymy się dla przykladu nikyo-ura. Jestem zielony wiec postrzegam technike ze im wiecej uzyje fizycznej sily tym lepiej dziala dzwignia. A to gówno prawda. Bo aby ta dzwignia zadziałała trzeba wykonać m.in. przemiszczenie.
Wiec siła nie pochodzi tylko z mojego uchwytu ale tez ze zmiany dystansu.
(Mam nadziej ze Ci sie to nie kojazy z matrixem :)

Dalej doświadczenie z czyms co nazywa kime, czyli expozycją-energii. Co ciekawe pojęcie te nie jest wytworem aikidoków. A spotkasz je w prawie kazdej szkole karate tradycyjnego.
Czy nie zastanawialo Ciebie dlaczego ataków pewnych osób boisz sie, twoje ciało niemal ucieka, natomiast innych ataki wogóle Ciebie nie ruszają. W czlowieku istnieje cos takiego jak instynkt samozachowawczy.
Atakując byc moze dobrze by bylo instynkt ten poruszyć. Czyli tsuki to nie zwykle jakies bezsensowne machniecie ręką., a cios który posiada w sobie coś co daje odczuć, że ten atak to nie żart. Nie potrafie tego zdefinowac lepiej byc moze dobrze by bylo o to zapytać kolegów karateków. Co zaraz nie omieszkam uczynić.

O Kiai, chyba nie musze mówić, popatrz sobie co robią ludzie podnoszący ciężary.

Jak widzisz mnóstwo jest energii i spraw z nią zwioązanych która nie ma nic wspólnego z magią

Do tego dadam jako ciekawostke ze mozna wykonywać techniki za pomocą energi wody, ognia, ziemi i powietrza. Zeby nikt mnie nie posądził o herezje. Dodam ze tylko raz były tak na mnie wykonywane te techniki z takim objasnieniem. (tz. bylem wtedy Uke i jako uke rzeczywiscie moglem to odczuc). To było bardzo dawno i nieprawda :) (dlatego niepamietam tez samych technik)
O co chodzi.

Popatrzcie na to co wyzej napisałem i odnieście to do jakiejś formy systematyki czy klasyfikacji jak kto woli.
Bede pisał o odczuciach swoich

1. energia wody
To bylo jakies kokuy-nage która skierowała mnie na dół a potem do góry
potem znowu dół i potem do góry

2. energia ognia
Cos zakłebilo na dole i wyrzuciło do góry
o ile pamiętam to było kote-gaeshi

3. energia ziemi
Twarde irimi - wbiło mnie niemal w mate

4. energia powietrza
Bardzo luzna przepuszczona kokyunaga, po której poszybowałem dośc daleko

Nie podpisuje sie pod tym recami i nogami. Ale jako forma cwiczenia to było dość ciekawe przezycie. W sumie ciekawostaka poprubujcie wymyslec jakie to mogly byc techniki :)))
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Garry, a skad sie wziely te pojecia : ognia, wody, ziemi itd? w technikach aikido?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Wiem Szczepan do czego zmierzasz, ale my zajmujemy sie aikido, nie shinto.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Uhumm..
Szczepan.. moze to na innej liści.. i tytul powinien brzmiec: " elementy aikido w shinto" ?

Aiki
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

ale Marylin Wam namieszal :) .


Jeżeli ja mieszam, to jak zdefiniować twoje wypociny

Ak sie opierdalasz, gówno sie nauczysz. Ta zasada dotyczy nie tylko aikido

ty..., ty ...brutalu :lol:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Jeżeli ja mieszam, to jak zdefiniować twoje wypociny


Różnica w postrzeganiu.

Blablanie o spiralnym przeplywie energii i takich tam, utwierdza ludzi w przekonaniu ze czarną magie robimy. Jesli mnie za to na jakims stazu spalą na stosie, to ja sie wypisuje :)

Z drugiej strony moje upraszczanie w moich opisach powoduje, ze przynajmniej daje ludziskom sznase zrozumiec o co mniej wiecej chodzi.

Jesli uwazasz ze robie zle, sam produkuj sie wiecej - bardzo lubie czytac twoje posty :)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
[quote name="budo_garry"] Blablanie o spiralnym przeplywie energii i takich tam, utwierdza ludzi w przekonaniu ze czarną magie robimy.
- bardzo lubie czytac twoje posty :) [/quote]
Moje anonimowe bla blanie nie ma marketingowego podtekstu, a wyłącznie rozrywkowy. Jeżeli Ciebie to zainteresowało to wporzo, o innych się niepotrzebnie nie martw.
[quote][/ Jesli mnie za to na jakims stazu spalą na stosie, to ja sie wypisuje

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto

Wiem Szczepan do czego zmierzasz, ale my zajmujemy sie aikido, nie shinto.


zaraz, zaraz....przeciez sam podales taka interpretacje technik aikido? i ze to uzywacie w treningu codziennym????

no to jak to z tym jest?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido a religia Shinto
Poczytaj złote myśli dziadka.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024