Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praktyczne zastosowanie AIKIDO.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
zawsze uważałem ,że miękkośc czy twardośc aikido to kwestia okoliczności ,a nie stylu.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Po śmierci O`senseia Aikido podzieliło się (za jego zgodą) na "twarde", jakie ćwiczył kiedyś i "miękkie" jakie ćwiczył na starość.


Naprawde sie zgodził? To chyba wbrew jego ideom o jednosci i takich tam...
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

zawsze uważałem ,że miękkośc czy twardośc aikido to kwestia okoliczności ,a nie stylu.

Popieram cię całkowicie.
Ale mam na myśli metody treningowe.
Aikido w różnych stylach to trenowanie tego samego na różne sposoby. :D
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Po śmierci O`senseia Aikido podzieliło się (za jego zgodą) na "twarde", jakie ćwiczył kiedyś i "miękkie" jakie ćwiczył na starość.


Naprawde sie zgodził? To chyba wbrew jego ideom o jednosci i takich tam...


Mówiąc "twardy styl" chyba myślimy o czymś innym.
Nie chodzi o to że trenujemy agresywnie i łamiemy sobie gnaty. Klimat jaki panuje na i po treningu jest bardzo pozytywny.
A jeśli chodzi o jedność, to musiałbyś zobaczyć jak ludzie się wspierają podczas ciężkich treningów. To buduje pewnego rodzaju więź między ćwiczącymi.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
a to insza inszosc... co innego jak ludzie przyjda pokulają sie po macie a co innego gdy dostaną ostro w kośc..

Aiki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Nie rozumiesz. Nie bardzo mi pasi ze Shioda Sensei mowi do dziadka: "Sluchaj stary zbieramy manatki bo chcemy robic inne aikido"
Na co dziadek "Loozik, rob jak uwazasz"

Aikido jest jedno.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
heeheh stara bajka jak swiat. Tez mi tak powiedzieli ,gdy przycisnąłem śrube..

Aiki
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Nie rozumiesz. Nie bardzo mi pasi ze Shioda Sensei mowi do dziadka: "Sluchaj stary zbieramy manatki bo chcemy robic inne aikido"
Na co dziadek "Loozik, rob jak uwazasz"

Aikido jest jedno.


Aikido jest jedno tylko style sa inne.
tak? to chciales powiedziec?
Silvio
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Aikido jest jedno tylko style sa inne.
tak? to chciales powiedziec?
Silvio


Nie, aikido jest jedno. Tylko te 'twarde' jest dla silnych ludzi. JA nie jestem silny wiec musze kombinowac (To jak w tym dowcipie o kierowcy TIRa i zakonnicy;).
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.


Najpier zobacz i poczuj a dopiero pozniej pisz..... nie medrkuj tylko wez sie lepiej za cwiczenie.....a od sesnsei DB moglbys sie wiele wiele wiele
nauczyc...... :)


O co ci w ogole chodzi Luki? Dlaczego myslisz ze nie cwicze? Nie znasz mnie w ogole, to nie wiesz kto od kogo moze sie uczyc, wiec po co taka mowa? :(


Czasem mam wrazenie ze pozjadales wszystkie rozumy...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Czasem mam wrazenie ze pozjadales wszystkie rozumy...


No coz, to tylko takie wrazenie powierzchowne 8) Z jednej strony dostawanie w kosc na kazdym treningu rozwija skromnosc a trudnosci z wykonaniem technik sprawiaja ze nie mam wielu zludzen pochodzacych z czytania ksiazek. Z drugiej strony taki ciezki trening rozwija bardzo mocne opinie na rozne tematy, bo pochodza one z doswiadczen fizycznych z atakujacymi o roznych gabarytach a nie z przemyslen filozoficznych.
Z 3 strony im dluzej cwiczysz, tym masz wiecej zaufania do wlasnych technik, to normalne, inaczej one w ogole nie pracuja.

tak ze tak to wyglada. Obserwuje to nie tylko u siebie, ale u wszystkich co cwicza podobnie dlugo jak ja. Wiec sie nie zloszcze ze maja inne opinie niz moje.
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Nie rozumiesz. Nie bardzo mi pasi ze Shioda Sensei mowi do dziadka: "Sluchaj stary zbieramy manatki bo chcemy robic inne aikido"
Na co dziadek "Loozik, rob jak uwazasz"

Aikido jest jedno.


Z tego co wiem to tak właśnie było. Mało tego O`Sensei mówił żeby każdy jego uczeń szukał własnej drogi.

A co do technik, to u nas zwraca się ogromną uwagę na to żeby technika nie była wykonywana siłowo.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
W takim razie co rozumiesz poprzez twardość twojego stylu?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

W takim razie co rozumiesz poprzez twardość twojego stylu?


To że jest oparty na systemie wojskowym. Czyli panuje na nim dyscyplina (twarde zasady)

Techniki nie są wykonywane siłowowo ale uke (na odpowiednim poziomie) powinien czuć mocną technikę. A więc dżwignie są zakładane ze sporym bólem (bez uszkodzeń), rzut kończy się mocnym dobiciem o matę, w technikę wplata się atemi, zwraca się uwagę na dynamikę. No i coś co ciężko jest opisać czyli duch walki na treningu (w pozytywnym tego słowa znaczeniu).

Kształtuje się także (a nawet przede wszystkim) silną psychikę.

Są też pewne różnice techniczne. Np. iriminage jest z uderzeniem w szczękę dołem łokciowym, sokumen irimi z uderzeniem łokciem, ude kime nage jest zmienione na hiji ate kokyunage (uderzenie w łokieć), shomen ate itd. itp.
Ponadto odchodzi się od pięknej techniki. Bardziej się liczy efektywność. Techniki są też krótsze.
Resztę różnic ciężko jest opisać. Trzeba zobaczyć.
:D
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

.Resztę różnic ciężko jest opisać. Trzeba zobaczyć.

Oglądając pokaz sensei Shoda pewna rzecz wzbudziła moją ciekawość. Otóż atakujący pracowli bardzo subtelnie, żeby nie powiedzieć delikatnie/ataki charakterystyczne dla aikido, za rączkę itd/ podczas gdy prezentujący wykazywał nieadakwatną do sytuacji , moim zdaniem oczywiście brutalność ,piguła w grzdyla, czy też coś w tym stylu. Czy to są te założenia twardości zasad, o których wspominałeś, czy może cho o coś innego?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Czy to są te założenia twardości zasad, o których wspominałeś, czy może cho o coś innego?


Jak już mówiłem to sposób trenowania O`senseia za młodu.
Tak się trenuje silną technikę na wysokim poziomie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Oglądając pokaz sensei Shoda pewna rzecz wzbudziła moją ciekawość. Otóż atakujący pracowli bardzo subtelnie, żeby nie powiedzieć delikatnie/ataki charakterystyczne dla aikido, za rączkę itd/ podczas gdy prezentujący wykazywał nieadakwatną do sytuacji , moim zdaniem oczywiście brutalność ,piguła w grzdyla, czy też coś w tym stylu. Czy to są te założenia twardości zasad, o których wspominałeś, czy może cho o coś innego?


w pewnym sensie podzielam twoje zdanie na ten temat, mam tez video Shiody sensei z lat 50 tych.....noooo....zadna rewelacja....

Ale z 2 strony, jak atakujesz kogos jak czolg, to zaregowac blyskawicznie ba bezposrednia kontre nie jestes w stanie niestety, sprawdzalem.

.........hmhm.......jaki znalesz na to rozwiazanie....
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
To Luki : racja ( tez ma takie wrażenie0

style miękkie itware. Nie jest tak do końca.. W kung-fu dzieli sie to na miekie i twarde ze wzglęgu na ruchy. Nie wiem czy tak można w aikido.. Pewnie moża , bo niby czemu nie. Miękko.. i przyjemnie.. tylko.. tylko gdzie skuteczność tego?
Zawsze poszukiwałem realności technik. Sensej który pokazuje nierealne techniki nie jest dla mnie autorytetem.. Technika ma działac.. bez względu na wzrost, wage i pogode..
Może moje rozważania zmierzają do tego,że aikido jest jedno a reszta to lambada. ( i pokazy kto ładniej wykona techniki ) ? Może tak... Po prostu widze ( a napatrzyłem sie sporo) to realnie. Nie ma sensu robić techniki które są fajne i ładne ale nie działają. Bo i po co?
Może tak.. załóżmy ,że trening trwa 1,5 h... i nie szkoda komus marnować choćby minuty tego czasu na pierdoły?
A tak zagadne.. gdy dojdzie do realne walki.. takiej o zycie.. to będziecie sie usprawiedliwaioc ,że chodziliście na miękie aikido? Bezsens , nieprawdaż?

Aiki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Ale wiesz Aiki, ze w oczach Taisho jestes reprezentantem skrajnie miękkiego aikido :)))
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
to garry: no wiem.. w oczach taisho - jestem miękki, w oczach kobietr - skrajny sexista, w oczach Szczepan - olewam wszystkich... w sumie.. podły ze mnie ty. A niektórzy poszą ,ze boski.. hmm.. nie idzie dogodzic...

ale BTW topic...
praktyczne zastosowanie.. hm.. będzieśmiesznie.. 5 lat pracowalem w ochronie (nie na bramce - tylko jak bodyguard jednego z polskich nababów) i co ? I mi sie aikid nie przydało. Co się przydało? hmm.. poza dobrym prowadzeniem samochodu, angielskim, umiejętnością strzelania z glocka - nic wiecej....
ale,, ale gdyby nie swieta cierpliwośc wyniesiona z dojo to pewnei bym, tego nie zniósł.
BTW - polemac książki Lustgardena ( kto czytał ten wie)

Aiki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024