Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praktyczne zastosowanie AIKIDO.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Etam nikt nie pisze ze ma cos wspolnego.
Ale zasady aikido sa w miare uniwersalne. Aikido jest jak opensource.
Ja nie czuje jakichs ograniczen stylu. Jeslki czegos sie nie da robie inaczej.
  • 0

budo_szmajser
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Jeżeli myslicie, że zbliża się wojna to chodźmy wszyscy na trening strzlecki, wszystkie sprawy załatwimy bardzo szybko. Pokora jaką się zdobywa podczas treningu Aikido nie wynika z możliwości pokonania innego człowieka ale z 20 czy 50 lat treningu, oddania się jakiemuś celowi, wylaniu 1000 litrów potu. Aikido traktuje człowieka jako całość umysł i ciało a nie jak inne SW podmiotowo tylko ciało. Przez ciało są tylko same problemy. Człowiek, który przetrwa te lata na macie nie jest maszyną ale jednostką wartościową i współczującą. I powtarzam 20 - 50 lat. Tak wiem my chcemy pokazywać siłę, twardość uzewnętrzniać to co w nas najgorsze, nasze problemy odbijać na innych. A dlaczego mamy sobie nawzajem pomagać. Bądźmy tolerancyjni dla innych "odmieńców"
  • 0

budo_mahakala
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Wiemy że Aikido tak naprawdę zostało stworzone przez Dziadka na fundamencie wielu innych sztuk walki, między innymi ju-jitsu (zdaje mi się że dajto-ryu czy jak to się tam pisze jest najbliższe temu) oraz judo. Tak więc jak tu ktoś słusznie wcześniej wspomniał jest open source.
Więc dochodząc do refleksji nad wczesniejszym tematem o kompletności i tym teraz myślę że jeśli głównym nurtem praktykującego aikido jest własnie aikido ale wspomagane przez np. dodatkowy trening judo, boxu czy karate to same aikido pozostaje czyste i kompletne, a rozszerzenie treningów aikido o dodatkowe treningi z innych SW tudzież nawet przez praktykę na bramce niesie za sobą indywidualne bogactwo i korzyści dla samego aikido. Sam fakt że bywałem na stażach i obozach organizowanych przez Jacka Wysockiego i on sam często organizuje łączone treningi aikido i ju-jitsu, gdzie zaprasza dość znanych mistrzów z poszczególnych szkół ju-jitsu (Sensei Bernaszewicze, Sensei Garcia, czy Sensei Rovigatti). Więc poprawnie rozumując nie można powiedzieć, a wyrażam to już poraz kolejny, że aikido jest nieskuteczne w takim czy innym pojęciu. Samo w sobie zawiera wiele elementów innych sztuk walk nieco przetransformowanych i nie tylko przez Dziadka ale również przez nauczycieli nauczyjących po drodze, tak więc wrzucanie aikido do szuflady z napisem nieskuteczne jest moim zdaniem bzdurą. Wystarczy wziąść pod uwagę sam wymiar aikido i fakt jak wielcy mistrzowie mieli wpływ na kształtowanie się stylów. Wystarczy spojrzeć na szkołę Kobayashiego. Niby jeden styl, jedna szkoła - teoretycznie. Jak skrajnie różne jest aikido nauczane przez Sensei Savagnego i Sensei Cognarda. Obydwaj jednak mistrzowie i style są doskonałe i żadnemu nie można nic zarzucić a już napewno nie brak skuteczności.
Chodź ja słyszałem już zabawne legendy w przypadku tyhch dwóch mistrzów. W stylu Savegnago doszła mnie kiedyś opinia że aikido Savegnago jest najlepsze dla ludzi którzy kiedyś ćwiczyli box bo on sam to robił z niezłym skutkiem i trza iśc tą samą drogą. A styl Cognarda to aikido dla dużych ludzi bo Cognard ma 130 kg wagi i dużo je :) i w jego stylu tylko wielcy ludzie mogą ćwiczyć i wtedy aikido jest skuteczne, mali mogą zapomnieć, pewnie jest tu ktoś z Polskiej Akademii Aikido od Darka Bieńkowskiego, więc może powiedzieć coś o bezsensowności tego stwierdzenia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024