Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praktyczne zastosowanie AIKIDO.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

A co do stopni, to np. jest taki jeden, co się nazywa Wysocki i ma 6 dan kojarzysz?


Nie posiadam 6tego dana
--
Piotr 'Garry' Wysocki :)))
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

1. Matuszczak nie ma najwyższego stopnia w Aikido w Polsce.
2. Kiedy w czasopiśmie Samuraj zakwestionowano jego stopień, nie sprostował tego, więc dla mnie nie jest on autorytetem, a już na pewno nie w kwestii aikido.


Przepraszam, ale pytam tak z ciekawosci: czy Ty jestes jakos powiazany z panem Sliwka? Trenujesz u niego?

Silvio
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Cześć.
Chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat skuteczności.
Trenuję twardy styl Aikido i nie uważam że jest on nieskuteczny a wręcz przeciwnie. Nie raz się dzięki niemu się obroniłem.
Widziałem wiele sztuk walki i kilka trenowałem. Mój wniosek jest taki że najbardziej skuteczną sztuką walki jest Aikido.
Dziwię się trochę że panowie którzy ćwiczą Aiki, nie wypowiadają się na tym forum przychylnie co do Aikido (więcej odwagi!).
Muszę także przyznać że najmniej skuteczną formą samoobrony jaką widziałem też jest Aikido, ponieważ można je interpretować na wiele sposobów.
Wielu ludzi (szczególnie w Polsce) ćwiczy Aikido, nie przykładając się do jego praktycznej strony, lecz dla rozwoju własnej osobowości, przyjemności, zdrowia itp.-Aikido do tego się świetnie nadaje.
Aikido które ćwiczę to (można powiedzieć) "nowoczesna sztuka oparta na tradycji". Chcę przez to powiedzieć że ćwiczymy to co może nas spotkać w życiu codziennym (w każdym tego słowa znaczeniu).

A teraz chciałbym włożyć kij w mrowisko. - fajne jaja będą :lol:

Uważam że BJJ jest jedną z mniej skutecznych sposobów walki, przydatną tylko do "szkolnych solówek" - czyli walką o cwaniakowanie w klasie. Sam w takich brałem udział i uważam że jest to świetna zabawa.

Problem w tym że prawdziwa sztuka walki zaczyna się wtedy, gdy nie jesteś gotów na walkę a przeciwnik ma nad tobą przewagę- co jest w dzisiejszych czasach normalne.
A przewaga to:
-broń (najczęściej używana to nóż)
-przewaga liczebna
-przeciwnik jest przeważnie dużo cięższy i silniejszy
-przeciwnik jest gotów, a ty nie (psychika)

Inne problemy to takie że kiedy się leży podczas walki i czuje się że się przegrywa nie da się uciekać. Świat idzie ku postępowi i walka toczy się zawsze na chodniku (to nie mata). Zdarzało mi się walczyć na koncertach, ponieważ pracowałem w ochronie i tam zawsze były szkła po butelkach (poza tym w tłumie nie walczy się w parterze).
Mógłbym przytaczać więcej innych przykładów.
BJJ jest mocne tylko w parterze, czyli tylko w walce typu "solo" -ale to nie te czasy.

Czytałem wiele wypowiedzi BJJ-towców i wysnułem (mam nadzieję że mylne) wrażenie że nie różnicie się wiele od zapaśników, bokserów i kickbokserów, czyli pochodzicie z wylęgarni cwaniaków.
Nazwa waszej sztuki walki jest Japońska (wywodzi się z Japonii) a więc musicie mieć choć trochę japońskiej kultury i wychowania na waszych treningach. Dlaczego więc wszystkie ine sztuki walki negujecie?
Zawsze byłem zdania że sport zmienia ludzi na dobre. Ostatnio jednak dochodzę do innych wniosków.

Aikido uczy życia - a największy wpierdziel się dostaje od życia.

Z poważaniem dla każdej sztuki walki. papa.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
no pasztet.. trudno odpisac na wszytskie posty.. nie da rady.. Moze tak. Mauszczak z tego co wiem trenowal aikido, nie sprawdzil sie.. i poszedla gdzie indziej. dyskusja o wyzszcosci bjj nad aikido jest bezcelowa jak wyzszosc Wielkanocy nad Ramadanem.
ja rozumiem lojalność wobec nauczyciela i nei ma sie co zaperzac,ze inni maja inne zdanie.
A co do Benka.. hmm.. nie sadzilem,ze stac go na tak głębokie przemyslenia.. ale jezeli chodzi o sprawy techniczne to jest to scisly top najlepszych polskich aikidokow

Aiki
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

A co do stopni, to np. jest taki jeden, co się nazywa Wysocki i ma 6 dan kojarzysz?


Nie posiadam 6tego dana
--
Piotr 'Garry' Wysocki :) ))


Chodzi oczywiście o Jacka Wysockiego ze S :lol: zczecina
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.



1. Matuszczak nie ma najwyższego stopnia w Aikido w Polsce.
2. Kiedy w czasopiśmie Samuraj zakwestionowano jego stopień, nie sprostował tego, więc dla mnie nie jest on autorytetem, a już na pewno nie w kwestii aikido.


Przepraszam, ale pytam tak z ciekawosci: czy Ty jestes jakos powiazany z panem Sliwka? Trenujesz u niego?

Silvio


Nie.
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Cześć.


Dzień dobry :-)

Trenuję twardy styl Aikido i nie uważam że jest on nieskuteczny a wręcz przeciwnie. Nie raz się dzięki niemu się obroniłem.


To świetnie, bo ja zadawałem, tu już pytania o skuteczność
aikido i dostawałem odpowiedzi, że to służy do wyższych celów,
że nie po to śię ćwiczy, aż straciłem wiarę :)

To może parę pytań

- Można prosic parę przykładowych akcji gdzie się przydało?
(przeciwnik, zastosowane chwyty)
- Które techniki i jak ćwiczone są szczególnie przydatne.
Może jakieś porównania z innymi stylami
- Dla czego większość znanych mi ludzi aikido mówi
"nieskuteczne"

Uważam że BJJ jest jedną z mniej skutecznych sposobów walki, przydatną tylko do "szkolnych solówek" - czyli walką o cwaniakowanie w klasie.


A tu się nie zgodzę, samo bjj może nie starczyć w pewnych sytuacjach,
nie mniej są sytuacje gdzie jest ono idealnym rozwiązaniem.
Samoobrona kobiet na przykład.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Cześć.
Trenuję twardy styl Aikido i nie uważam że jest on nieskuteczny a wręcz przeciwnie. Nie raz się dzięki niemu się obroniłem.


No to, zeby nie byc goloslownym podaj nazwisko swojego nauczyciela.

Widziałem wiele sztuk walki i kilka trenowałem. Mój wniosek jest taki że najbardziej skuteczną sztuką walki jest Aikido.


Stawiam w zaklad skrzynke Berliner Kindla, ze przegralbys z bjjowcem o podobnym stazu.


Problem w tym że prawdziwa sztuka walki zaczyna się wtedy, gdy nie jesteś gotów na walkę a przeciwnik ma nad tobą przewagę- co jest w dzisiejszych czasach normalne.
A przewaga to:
-broń (najczęściej używana to nóż)
-przewaga liczebna
-przeciwnik jest przeważnie dużo cięższy i silniejszy
-przeciwnik jest gotów, a ty nie (psychika)

Obrona przed nozem to fikcja. Chyba, ze atakuje wciekla zona atakiem yokomen uchi :D .
Tak samo bzdurne jest przekonanie, ze ciezar ciala sie nie liczy. Liczy sie i to bardzo, o czym wie kazdy z wyjatkiem paru miszczow aikido. Poczytaj sobie watki na forach zagranicznych (np. "does size really matter?").
Walka z kilkoma przeciwnikami to nie jakiestam randori, gdzie robisz kokyu nagi, zanim facet zlapie cie za klapy.


A co do skutecznosci technik aikido- niektore techniki sa po prostu bezsensowne, tzn. sa forma do nauki pozycji, bla bla bla, ale nie nadaja sie do walki!
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Cześć.


Dzień dobry :-)

Trenuję twardy styl Aikido i nie uważam że jest on nieskuteczny a wręcz przeciwnie. Nie raz się dzięki niemu się obroniłem.


To świetnie, bo ja zadawałem, tu już pytania o skuteczność
aikido i dostawałem odpowiedzi, że to służy do wyższych celów,
że nie po to śię ćwiczy, aż straciłem wiarę :)

To może parę pytań

- Można prosic parę przykładowych akcji gdzie się przydało?
(przeciwnik, zastosowane chwyty)
- Które techniki i jak ćwiczone są szczególnie przydatne.
Może jakieś porównania z innymi stylami
- Dla czego większość znanych mi ludzi aikido mówi
"nieskuteczne"

Uważam że BJJ jest jedną z mniej skutecznych sposobów walki, przydatną tylko do "szkolnych solówek" - czyli walką o cwaniakowanie w klasie.


A tu się nie zgodzę, samo bjj może nie starczyć w pewnych sytuacjach,
nie mniej są sytuacje gdzie jest ono idealnym rozwiązaniem.
Samoobrona kobiet na przykład.

Dobry.
Przykład:
Facio miał nóż, (głupio zrobiłem że nie uciekłem) ale zanim wykonał atak przejąłem inicjatywę i wywaliłem mu:
Sankajo (sankyo), przy okazji przywaliłem mu metsubushi (podobne do ura ken) ściągnęłem w dół i założyłem kontrolę (ciągle stojąc).
Kiedy dostał w tytę wypadł mu nóż z ręki, a gdy leżał mając założoną dźwignię chciał go znowu złapać drugą ręką. Przechwyciłem ten nóż jednocześnie wbijając mu palce w krtań. Kiedy leżał na plecach wbiłem mu ten nóż w krtań, ale rękojeścią (nieźle się wystraszył 8O ).
Odszedłem nie robiąc mu krzywdy (choć powiedział że wybiłem mu zęba).
Strasznie długo się opisuje każdą sytuację.
Miałem więcej takich akcji ponieważ pracowałem w ochronie. Ale nie w supermarketach, lecz na stadionach (w różnych miastach). na koncertach itp.
Wykonywałem masę dźwigni, w różnych wykonaniach (np. nikajo jedną ręką). Walczyłem z dużą ilością ludzi (sam vs. wielu to nie, ale wielu vs. wielu tak).

Co do technik - najkrótsze są najlepsze - ale to nie znaczy że nie należy ćwiczyć długich (dla rozwoju).
Poza tym techniki ćwiczone cały czas delikatnie nie są dobre. Ja ćwiczę zawsze dynamicznie i z dużą dawką bólu dla uke (do pewnej granicy).
Ćwiczę styl bliski Aiki-jutsu.

Dlaczego ludzie mówią że Aikido jest nie skuteczne?
Aikido na samym początku podzieliło się na twarde (takie jak O`sensei ćwiczył za młodu) i miękkie (jak na starość).
W Polsce zawsze były miękkie style, dopiero od roku `96 weszło twarde i jeszcze nie jest znane w Polsce).
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Do Bujin

Cześć.
- Mój nauczyciel to Soke E.W.J. Stratton 9 dan. (już nie żyjący).
Teraz to jego uczeń Sensei Ken Robson 5 dan.
- Żeby potrafić się przy pomocy Aikido, trzeba trenować długo. A BJJ na pewno krócej, ponieważ jest dużo bardziej ograniczone. Ja jednak wolę Aiki, bo to jest sztuka.
- Nie rozumiem dla czego mówisz że atak nożem to fikcja? (poczytaj gazety). A sam zetknąłem się z tym parę razy.
- Ciężar ciała? Jasne że wiem że się liczy (szczególnie podczas szarpaniny).
- Walka z kilkoma jest trudna - ale kilku na kilku już nie (wiem z doświadczenia).

Wiele technik Aikido jest do dupy, ale trzeba mieć łeb i potrafić je rozróżnić. Pozatym służą one do pracy nad podstawami, a nie młucką.
BJJ jest dobre ale tylko w dogodnych sytuacjach.
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Tu Szczepan nie trafiłeś.
DB jest to duży facet, który wiele lat stał na bramce i w niejednej walce barł udział.

Zresztą jest też przedmiotem kultu ludzi wokół niego zgromadzonych. :wink: TO ŻART!!!

Pozdr.


Grey, stanie na bramce, to praca zespolowa :smilecolros: team sie liczy, a nie jednostka. Poza tym nie mam najlepszej opinii o bramkarzach (no, moze oprocz jednego, sie nazywal Tomaszewski, dzieki niemu Polska wygrala z Anglia iles tam lat temu )
A tak na powaznie, to weteranom wojny w wietnamie tez zdrowo poodbijalo...

A co to za roznica czy facet duzy czy maly. .......hmh......no, moze duzy ma wieksze serce...ale i latwiej w niego trafic :snipersmile:


Najpier zobacz i poczuj a dopiero pozniej pisz..... nie medrkuj tylko wez sie lepiej za cwiczenie.....a od sesnsei DB moglbys sie wiele wiele wiele
nauczyc...... :)
  • 0

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Uważam, że Aikido może być rewelacyjne w samoobronie, ale niestety trzeba zmienić sposób trenowania. Techniki aby były skuteczne powinny bć jak najbardziej skracane, dużo irimi a atemi.

Same pełne techniki powinny służyć raczej jako nauka zasady kontroli i (najważniejszego) kuzushi(wychylenia).

Takie moje zdanie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Najpier zobacz i poczuj a dopiero pozniej pisz..... nie medrkuj tylko wez sie lepiej za cwiczenie.....a od sesnsei DB moglbys sie wiele wiele wiele
nauczyc...... :)


O co ci w ogole chodzi Luki? Dlaczego myslisz ze nie cwicze? Nie znasz mnie w ogole, to nie wiesz kto od kogo moze sie uczyc, wiec po co taka mowa? :(
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Nie znasz mnie w ogole, to nie wiesz kto od kogo moze sie uczyc, wiec po co taka mowa? :(


Człowiek uczy się przez całe życie,
ja uczę się wiele obserwując ćwiczących ze mną, zarówno lepszych jak i tych z mniejszym stażem.
Jeżeli uważasz ,że już wszystko wiesz to nic nie wiesz

Tym razem pokorny M
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Witam wszystkich .Przeczytałem posty z ciekawością i mogę uściślić pewne informacje .

Już na początku lat 60-tych były pierwsze próby w Polsce rozpowszechnienia aikido-jujutsu, jednak ze względu na popularność judo, okazały się nieudane.

Był to Francuz polskiego pochodzenia , który przyjechał do Polski szkolić kadrę narodową w judo .Posiadał 1 Dan aikido ale cały swój czas poświęcił swojemu zadaniu czyli szkoleniu kadry .

Powiodły się one na początku lat 70-tych, dzięki pracy Mariana Osińskiego, a następnie Jacka Wysockiego ze Szczecina.W efekcie dziś funkcjonują stylowe organizacje szkoły aikido: Polska Federacja Aikido, Polska Unia Aikido, Polskie Stowarzyszenie Aikido, Wydział Aikido Polskiej Federacji Ju-Jitsu itd.


Pierwsza sekcja aikido w Polsce powstała 3.01.1976 roku w Szczecinie w Ognisku TKKF ORKAN i była prowadzona przez M. Osińskiego .W tej sekcji zaczynał swoją karierę w aikido J. Wysocki .Znam osobiście ludzi którzy w tej sekcji , w roku 1976 rozpoczynali treningi aikido i pamiętają J. Wysockiego z tego okresu. Do roku 1990 polski ruch aikido ok.60 klubów , poza kilkoma współpracującymi z J. Wysockim , uznawał zwierzchnictwo M. Osińskiego .
W chwili obecnej prawie cała Polska Federacja Aikido , (ok 75 klubów) z całej Polski oraz kilka klubów niezrzeszonych są pośrednim lub bezpośrednim efektem pracy M. Osińskiego i ludzi z nim współpracujących .

W dniiu 18 maja 1985 roku, z inicjatywy działaczy TKKF, Ogniska "Stadion" w Warszawie, doszło do zebrania instruktorów jujitsu, w wyniku którego powołano KRAJOWĄ RADĘ INSTRUKTORÓW JU-JITSU. Przewodniczącym wybrany został Michał Śliwka z Krakowa, w-ce przewodniczacym Jan Słopecki z Warszawy, sekretarzem Krzysztof Staniszewski z Poznania.
Jednak po kilku miesiacach doszło do rozbicia ledwo co scementowanego ruchu jujitsu przez tychże samych działaczy TKKF. W efekcie Krajowa Rada Instruktorów Ju-Jitsu została przeniesiona do Krakowa (Michał Śliwka, Maciej Lisowski, Eugeniusz Sikora), zaś działacze warszawscy powołali Krajową Radę Sztuki Walki Jiu-Jitsu z Krzysztofem Kondratowiczem na czele.
W 1987 roku z inicjatywy Michała Śliwki, członka Zarzadu Polskiego Zwiazku Karate, powołano komisje stylowe jujitsu, aikido i kung-fu w ramach PZK. Z kolei w 1990 roku Michał Śliwka zdołał doprowadzić do rejestracji sądowej Polskiej Federacji Ju-Jitsu oraz Polskiego Stowarzyszenia Ju-Jutsu,jako pierwszych niezależnych organizacji sztuk walk, poza strukturami UKFiT. Dało to następnie możliwość rejestracji sądowej kolejnym stowarzyszeniom sztuk walk.

W tej informacji zabrakło kilku elementów .
1.W 1983 roku odbyły się w Warszawie specjalne pokazy sztuk walki .Pokazy te decydowały o tym , które ze sztuk walki uprawianych w Polsce w tym okresie (1983 r) zostaną zalegalizowane lub zakazane .Dotyczyło to także rodzajów broni używanych w sztukach walki .Byłem osobiście na tych pokazach .
Ówczesne władze utworzyły specjalną V Komisję Stylową w ramach Polskiego Związku Karate , w ktorej spotkali się przedstawiciele różnych sztuk walki.W komisji tej byli przedstawiciele m.in ju jutsu ,kung fu,aikido . Aikido reprezentowali w 1986/87 M. Osiński i P.Borowski a w 1987/88 M. Osiński i B. Strachowski.
Aby była możliwa współpraca uzgodniono , że sprawami dotyczącymi poszczególnych sztuk walki zajmują sie ich przedstawiciele a pozostali się nie wtrącają .Siedziałem przy jednym stole z p. M. Śliwką w czasie prac tej Komisji .
Komisje stylowe zaczęły się tworzyć z inicjatywy Prezesa P.Z.K. W.Antoniaka po roku 1988 . Wtedy powstała Komisja Aikido przy P.Z.K.,której Prezesem został M. Osiński.Po roku 1990 można było rejestrować się bez wczesniejszych problemów .


Ja tam Śliwki nie bronię ( bo też i nie znam ), ale wymienione wyżej fakty ( cytowane z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) mówią same za siebie. Jak widzisz pojawia się tam również nazwisko Jacka Wysockiego. A nazwisko Matuszczak? Kiedy ten wielki mistrz zaistniał w polskim środowisku budo? I wogóle jak odniósł ten spektakularny sukces i zdobył najwyższy stopień w aikido w polsce?

Sądze że K. Matuszczak powinien sam odpowiedzieć na te pytania .W latach 1986/87 był kilka razy w Szczecinie i uczyl się aikido w dojo M.Osińskiego .

Pozdrawiam.
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
Jesli dobrze pamiętam K.Matuszczak zaczynał ćwiczyć aikido w Poznaniu w dojo prowadzonym przez Mariana Nowka .
Pozdrawiam
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Cześć.

Chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat skuteczności.
Trenuję twardy styl Aikido i nie uważam że jest on nieskuteczny a wręcz przeciwnie. Nie raz się dzięki niemu się obroniłem.


Taisho, co to za styl ?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.
aikido jest twarde i miekkie? Hmm. revelka...

Aiki
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

Cześć.

Chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat skuteczności.
Trenuję twardy styl Aikido i nie uważam że jest on nieskuteczny a wręcz przeciwnie. Nie raz się dzięki niemu się obroniłem.


Taisho, co to za styl ?


Shudokan :D
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Praktyczne zastosowanie AIKIDO.

aikido jest twarde i miekkie? Hmm. revelka...

Aiki


Cześć :-)
Jeśli znasz trochę biografii O`Senseia to pewnie słyszałeś o czasach "piekielnego dojo" jakie prowadził za młodych lat.
Po śmierci O`senseia Aikido podzieliło się (za jego zgodą) na "twarde", jakie ćwiczył kiedyś i "miękkie" jakie ćwiczył na starość.
Twarde założył Shioda.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024