Skocz do zawartości


Zdjęcie

W kierunku samoobrony czy sportu ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
suwari waza, ne waza - sa czescia walki w parterze - sa niesamowicie potrzebne nie tylko po to aby rozumiec doglebniej rzemioslo wlasnego stylu ale takze wzmacnia cie fizycznie. Bola was kolanka? :twisted: Moze za malo suwari waza robiliscie dzis rano?

Nie mowcie mi ze naprawde nie widzicie potrzeby trenowania tej formy walki - robicie nas w konia? Wymazujac czesc tradycji - zabieracie bezpowrotnie wiedze ktora byla zawarta w tych suwari kata. Jako Bushi powinnismy kultywowac wszechstronnosc naszych umiejetnosci... tak mi sie przynajmniej wydaje.

Cholera, jak tak kazdy przez ostatnich pare stuleci przestalby cwiczyc to co mu nie lezy - to obecnie nie mielibysmy co cwiczyc - nic by sie nie ostalo - siedzielibysmy wygodnie przed telewizorkiem. Panowie - cwiczenie tradycyjnych form ma sens! nawet jesli bezposrednio nie widac ich benefitow to kazda wiedza cie rozwija.

:idea:
  • 0

budo_cien1418048852
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
Remi Ty uprawiasz styl bardziej tradycyjny, wiec dla Ciebie jest jak sadze dosc naturalna skladowa treningu, jednak zwroc uwage, dlaczego suwari-waza ma tak istotne znaczenie w szkolach t.z.w tradycyjnych, wynika to przede wszystkim z tego iz seiza byla pozycja w ktorej Japonczycy spedzali bardzo duzo czasu w roznych sytuacjach zycia codziennego, wiec byla silna potrzeba by sprawnie sie w niej przemieszczac, czasem w celu odparcia ataku. Ile czasu spedzamy w niej my w dzisiejszym swiecie? Zeby cwiczyc tradycyjne formy to trzeba je znac bardzo dobrze, gdyz jesli ma to byc pozniej uczone nieprawidlowo i tylko dlatego, ze bylem na 1 seminarium lub zobaczylem na kasecie wideo to chyba lepiej tego w ogole nie robic. Sam nauczylem sie prawidlowego wykonania pewnych technik po kilku latach cwiczenia Modern JJ dopiero wtedy gdy chodzilem rownolegle do sekcji nastawionej na tradycje, ale osoba prowadzaca pomimo mlodego wieku miala duze umiejetnosci. Sile nog mozna rozwijac na wiele roznych sposobow i wcale nie koniecznie w suwari-waza, tym bardziej iz modernisci nie maja najczesciej wpojonego takiego nawyku. Odrzucanie pewnych rzeczy uwazam, ze jest sluszne, ale tylko po razsadnej analizie potrzeb i celu jaki ma przyswiecac trenowaniu S.W.
  • 0

budo_cien1418048852
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???

suwari waza, ne waza - sa czescia walki w parterze - sa niesamowicie potrzebne nie tylko po to aby rozumiec doglebniej rzemioslo wlasnego stylu ale takze wzmacnia cie fizycznie.

Czy suwari-waza jest aż, tak bardzo potrzebne do walki w parterze? Wystarczy porownac systemy takie jak Aikido (suwari-waza cwiczy sie w pewnej ilosci) i BJJ,Judo - gdzie sie tego praktycznie w ogole nie cwiczy.
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
Masz zupelna racje suwari-waza mozna zastapic innymi formami treningu i bedzie dobrze... tylko ze stracilibysmy czesc tradycji - to tak jak pijesz herbate Earl Grey ktora smakuje tak jak smakuje bo ma kwiaty hibiscusa w sobie - no i pewnego dnia kupujesz ta herbate a tam jest wzmianka "ze wzgledu na trudnosc uzyskania kwiatow hibiskusa - od dzisiaj bedzie roza" czy to wciaz bedzie Earl Grey? Jak sam zauwazyles jestem pelnym tradycjonalista i ucze sie nawet takich smiesznych rzeczy jak poprawne zakladanie zbroi - i walki w pelnym samurajskim rynsztunku :) Suwari-waza maja zupelnie inny wymiar z tym cholerstwem na sobie :) Cha cha cha.
Sportowe formy walki juz same w sobie sa niesamowicie odarte z konceptow i wymogow walki pol bitewnych sredniowiecznej Japonii - bylo to zastosowane ze wzgledu na bezpieczenstwo zawodnikow - i ma to zupelny sens na macie i w obecnosci sedziow i gapiow.
Ja jestem zafascynowany starsza forma i widze ze wiedza przekazana w skrolach kazdego stylu wybiega duzo dalej niz sama walka i ze po jakims czasie calosc tej wiedzy zaczyna miec glebszy sens - choc na poczatku wszyscy kwestionuja to czego sie ucza. Moj nauczyciel powiedzial mi ze aby naprawde nauczyc sie budo musisz sie w budo zakochac. A wowczas zadne szalenstwo nie jest niemozliwe bo milosc przenosi gory :) Jak cwiczylem suwari waza ze szkoly Takagi Yoshin Ryu przez cale 6 tygodni 2 lata temu w Japonii odarlem sobie kolana prawie do kosci ale moim celem bylo przejscie przez ten caly set technik - zasmakowac jego calosc i odczuc na sobie ich skutecznosc. Co bylo koncowym efektem? Zrozumienie ze kazda forma walki na stojaco, siedzaco , w kucki czy plackiem na podlodze moze byc zastosowana zawsze i wszedze jako ciagle zmieniajacy sie koncept walki - cos w rodzaju "im wiecej sie uczysz tym wiecej umiesz". Albo jeszcze innaczej - mysl o kazdej technice w swoim stylu jak o podrozy do nieznanego ci kraju - bo "podroze ksztalca"!!!
Powodzenia w treningu i nie zwracaj uwagi na takich starych prykow jak ja - rob swoje, ale tak jak by nie bylo jutra!
  • 0

budo_cien1418048852
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???

Powodzenia w treningu i nie zwracaj uwagi na takich starych prykow jak ja - rob swoje, ale tak jak by nie bylo jutra!


Ja tez juz takim mlodzieniaszkiem nie jestem i rowniez zycze powodzenia. Robmy swoje byle dobrze :-) .
  • 0

budo_erykm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chrzelice - Sakura no Yama So-Honbu Dojo
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
Powitać...

słów kilka o nóżkach..

Pomimo, że tak naprawdę w dzisiejszych czasach nie bardzo wiemy po co nam ta pozycja (suwari waza), to jakby nie patrzeć, jest ona nadal ważnym elementem japońskiej etykiety.
Myślę, że głównie stosowano ją jako swoiste zabezpieczenie przed nagłym "zrywem" np. gościa, który chciałby nas zaatakować... a tu nóżki niestety odmówią posłuszeństwa w tym momencie...i po gościu.. :)

Zresztą jakby nie było, to wiele systemów walki (głównie jujutsu) wprowadziło do swoich ćwiczeń techniki w tej pozycji.

Natomiast nie używana była ona przez zakutych w zbroję wojowników ze względów praktycznych.

pomijając już aspekt "kolan" i bólu, to troszku informacji jest na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

też czasem ją ćwiczymy, ale wyłącznie (prawie) na tatami...

pozdrówka...

ErykM
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
Suwari waza w zbroi sa wykonywane z "kucek" lub takze z kleczek ale palce u nog sa podwiniete - Kukishin ma sporo technik z tej pozycji - mysle ze glownie po to aby wyrobic nogi... :twisted:
  • 0

budo_erykm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chrzelice - Sakura no Yama So-Honbu Dojo
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
z "kucek" jak najbardziej... no a oprócz tego jest kilka różnych pozycji ułożenia nóg w suwari waza...np. nogi nie spoczywaja pod pośladkiem, są odpowiednio podwinięte..itp...

:) ....
  • 0

budo_pioterusan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
:P Ale dajecie jaja! Jezeli ktoś studiował Na AWF a nie tylko skończył to wiedza powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jeżeli ktoś tak jak Rysiek Jóżwiak , np. ma swoje preferencje to jestem yo w stanie zrozumieć.Ja po szalonych latach fascynacją sportem też mam rozwalone kolana i nie mogę imponująco kopać jodan bo to już nie dla mnie jezeli jaszcz chcę pochodzić po padole.
Wracajac do tematu błagam odpuście krytykowanie metodyki Ju Jutsu
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: W kierunku samoobrony czy sportu ???
ja obecnie trenuje w sekcji jj nastawionej bardziej nowocześnie na trening,choć zdarzają się treningi w strarejk oprawie kiba dachi, ale jest to raczej trening by odzdzielić ludzi o słomianym zapale do sw od fascynatów...metoda bardzo skuteczna..zastranawiam się nad wszelkimi hybrydami jakie obecnie powstaja, np.combat ju-jitsu..co to kurcze jest?!piernik połaczony z jabłecznikiem?!szkoda jabłecznika..takie jest moje zdanie...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024