Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nazewnictwo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Nazewnictwo
Cześć :)

Przechodząc obok słupów ogłoszeniowych, często mijam plakaty zachęcające do trenowania jiu-jitsu i ju-jutsu :) Czy ju i ji to tylko odmienna pisownia, czy też różnice są mniej powierzchowne?

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo

Cześć :)

Przechodząc obok słupów ogłoszeniowych, często mijam plakaty zachęcające do trenowania jiu-jitsu i ju-jutsu :) Czy ju i ji to tylko odmienna pisownia, czy też różnice są mniej powierzchowne?

Pozdrawiam, Aviator


To wszystko tylko inna transkrypcja pisowni
Najbardziej popularne to: ju-jutsu, jiu-jitsu oraz ju-jitsu
Oczywiscie np. organizacja POJ stworzyla np nazwe jiujitsu z ktora nigdzie wczesnie sie nie spotkalem i jesli widze ta nazwe to wiem ze to z POJu
jiu czy tez ju w zaleznosci od transkrypcji (np czy angielska czy francuska) oznacza - lagodna, miekka, zwinna itp

jutsu - oznacza sztuka, umiejetnosc itp - nigdzie sie nie spotkalem z tlumaczeniem jitsu ale sam np. uzywam nazwy ju-jitsu bowiem organizacje z ktorymi my wspolpracujemy w wiekszosci uzywaja tej nazwy.
Oczywiscie w Polsce - moze byc jeszcze uzywana nazwa na dziu-dziutsu czy tez dżu-dżutsu i jeszcze kilka ;)
Np. szkoly pod organizacja goshin-ryu uzywaja nazwy jiu-jitsu, brazylijczycy i bjj tez tej nazwy uzywaja. WJJKO uzywa ju-jitsu
U nas raczej kojazy sie ze ju-jitsu lub jiu-jitsu to szkoly bardziej wspolczezne zmodernizowane a ju-jutsu szkoly tradycyjne ale to nie jest regula i w niektorych krajach np ju-jutsu uzywane jest przy odmianach sportowych a ju-jitsu - tradycyjnych.

To ze nawet maja ta sama nazwe to nie znaczy ze to to samo ju-jitsu - system szkolenia, program techniczny itp zalezy od organizacji, szkoly, nauczyciela.
Dwie szkoly obok siebie nauczajac stylu o tej samej nazwie - moga reprezentowac calkiem inny zasob technik, metodyke treningu itp.
Chcac zaczac np cwiczyc ju-jitsu nie mozna kierowac sie nazwa - trzeba przyjsc na zajecia, popatrzec, sprobowac pocwiczyc i jak bedzie odpowiadalo wtedy dopiero podejmowac decyzje.
Kazda rozsadna sekcja - pozwoli sie przyjzec treningowi czy tez umozliwi z 1-2 treningi za darmo - jesli nie to ja osobiscie kota w worku bym nie kupowal ;)
Pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo
Dziękuję Martius za wyczerpującą odpowiedź :)

Aviator
  • 0

budo_anka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo

Kazda rozsadna sekcja - pozwoli sie przyjzec treningowi czy tez umozliwi z 1-2 treningi za darmo - jesli nie to ja osobiscie kota w worku bym nie kupowal ;)


Popieram. Jak się nie da obejrzeć, ani popróbować znaczy, że coś się za tym kryje.
Lepiej nie sprawdzać na własnej skórze. Chyba, że ktoś niezmiernie lubi sado-maso. :wink:
  • 0

budo_patee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Whitestok

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo
ale smaczny odgrzany kotlet
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo

To wszystko tylko inna transkrypcja pisowni
Najbardziej popularne to: ju-jutsu, jiu-jitsu oraz ju-jitsu
Oczywiscie np. organizacja POJ stworzyla np nazwe jiujitsu z ktora nigdzie wczesnie sie nie spotkalem i jesli widze ta nazwe to wiem ze to z POJu
jiu czy tez ju w zaleznosci od transkrypcji (np czy angielska czy francuska) oznacza - lagodna, miekka, zwinna itp
jutsu - oznacza sztuka, umiejetnosc itp - nigdzie sie nie spotkalem z tlumaczeniem jitsu ale sam np. uzywam nazwy ju-jitsu bowiem organizacje z ktorymi my wspolpracujemy w wiekszosci uzywaja tej nazwy.

Martius


To też nie do końca prawda, aczkolwiek system nazewnictwa powtarzany od kilkudziesięciu lat po prostu się przyjął. A jak jest naprawdę:
W języku japońskim oba słowa "jitsu" i "jutsu" oznaczają co innego.
a) "Jitsu" wymawiane jako "dżitsu" znaczy: prawdę, owoc albo dojrzewanie, tak więc określenie "ju-jitsu" znaczy tyle co "łagodny owoc" czy "łagodne dojrzewanie".
B) "Jutsu" wymawiane jako "dż'tsu" (nie ma błędu - pierwsze "u" jest bezdźwieczne) oznacza: sztukę, technikę, metodę, ścieżkę albo strategię i dopiero kombinacja "ju-jutsu" oznacza "łagodną sztukę".
Obu słowom ("jutsu" i "jitsu") przyporządkowane są zresztą inne kanji. Dla informacji - Japończykom zbitka "jiu-jitsu" zgrzyta przeraźliwie.
Co ciekawe do błędnej formy zapisu przyznają się nawet w swoje książce "BJJ Theory and Technique" Royler i Renzo Gracie, zaznaczając jednakże, że nazwa "jiu-jitsu" została przyjęta wiele lat temu, dlatego modyfikować tego nie będą.

Pozdrawiam
  • 0

budo_ula12589
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo
Najbardziej popularne to: ju-jutsu, jiu-jitsu oraz ju-jitsu
Oczywiscie np. organizacja POJ stworzyla np nazwe jiujitsu z ktora nigdzie wczesnie sie nie spotkalem i jesli widze ta nazwe to wiem ze to z POJu
jiu czy tez ju w zaleznosci od transkrypcji (np czy angielska czy francuska) oznacza - lagodna, miekka, zwinna itp

Martius w POJ jest Jiujutsu.POzdrawiam :wink:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo

Martius w POJ jest Jiujutsu.POzdrawiam :wink:


Wiem ale od tego jiumjania w roznych odmianach zrobilem literowke ;)
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo

B) "Jutsu" wymawiane jako "dż'tsu" (nie ma błędu - pierwsze "u" jest bezdźwieczne)


Czy to oznacza, że akcent powinien padać na ostatnią sylabę?
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo
Mnie osobiście mocno razi nazwa "jiujitsu". Przecież pierwszy ideogram tej nazwy jest taki sam jak w judo (JU)... a JAKOŚ NIKT NIE MÓWI "JIUDO" :)




Chociaż może to jakieś specyficzne prawa japońskiej fonetyki... Ja tam japońskiego nie znam... Ale z tego co wiem, 90% danów też nie...
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Nazewnictwo

B) "Jutsu" wymawiane jako "dż'tsu" (nie ma błędu - pierwsze "u" jest bezdźwieczne)


Czy to oznacza, że akcent powinien padać na ostatnią sylabę?


Staraj się całą frazę (ju-jutsu) powiedzieć bez akcentu, na wzór wczesnych komputerowych syntezerów mowy ;) . W języku japońskim w zasadzie nie ma akcentu sylabowego, najczęściej akcentuje się słowo w zdaniu (celowo pomijam tu kwestię wydłużonych samogłosek czy podwójnych spółgosek). Aby być bardziej precyzyjnym we wspomnianym przeze mnie przykładzie (jutsu) drugie "u" też nie powinno być wymawiane jako polskie dźwięczne "uuu" tylko raczej jako wydłużone wznoszące zakończenie "s" (bardziej "dż'tsss" niż "dż'tsu").

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

6 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024