Skocz do zawartości


Zdjęcie

STÓJKA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

STÓJKA
Cóż aby trochę zaktywizować tematykę jiu-jitsu raz na jakiś czas rzucam mały temacik, chociaż odzew i tak skromny, a więc:
STÓJKA - RZUTY - jak widzimy i ćwiczymy stójkę w jiu-jitsu. Metodyka treningu, częstotliwość w stosunku do innych zespołów ćwiczeń, sparingi (randori - uważam baaardzo ważne), na jakie rzuty kładziemy nacisk w systemie treningowym i dlaczego, bardziej techniki zapaśnicze czy te zbliżone do judo może mixt obu jeśli tak to dla czego, ogólnie wszystko co waszym zdaniem jest interesujące w tym temacie.
Pozdrawiam
Ko-Jot

PS
Martius - wyslij mi namiary do Mirka Soroki - bo ja gdzieś zagubiłem a nagrał mi na sekretarce prośbę o kontakt.
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
Cóż dziękuję przyjaciołom trenerom za chęć podzielenia się wiadomościami w tym według mnie istotnym temacie. Jest to o tyle dziwne, że większość z was na codzień trenuje te techniki - a forum ma służyć wymianie doświadczeń i pokazywaniu różnorodności, piekna treningu. JJ jest bardzo szerokim zbiorem technik, które w różnych grupach można omawiać na tym forum. Zdecydowanie przybliżyłoby to początkującym jak i tym nie zdecydowanym i zupełnie zielonym wartości tej sztuki walki. Sam jestem ogromnie zainteresowany waszymi spostrzeżeniami - Ryszard Jóźwiak (judo, jukado, jj, zapasy - ciekawy aspekt może w omówieniu do VVD), Maritus (jj, modern), Robert Rosłoń (jj, kempo) i wielu innych, których nie wymieniam - piszcie i dzielcie się swoimi bogatymi doświadczeniami. Sam trenując często spotykam się ze znajomością u ludzi ćwiczących 4-5 lat tylko i wyłącznie ippon seoinage, morote, ogoshi, osoto gari - czasem jeszcze tomoenage, czy ouchi, kouchi gari - wykonywanych w sposób zupełnie statyczny bez większej możliwości wykorzystania w relanej walce. Czy to wystarczy - może tak? Które rzuty można spokojnie sobie darować w procesie treningowym np.osoto otoshi, hane makikomi to oczywiście przykłady niekoniecznie trafione. Czy metodyka treningu powinna obejmować także randori - także z wykorzystaniem uderzeń, dynamiczny trening zadaniowy (obrona przed różnymi formami ataków z wykorzystaniem rzutów) itp. itd??? Oczywiście jest to tylko wycinek z bogatej gamy technik jj ale od czegoś trzeba zacząć miłą wymianę doświadczeń.
Pozdrawiam
Ko-Jot
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
Ja odszedłem w swojej metodyce nauczania ( w KTJ JJ ) od klasycznych form nage waza stoswanych w Judo. Uchwyt ( kumi kata ) stosujemy bardziej podobny do tego, ktory występuje w Zapasach . Wiąże się to z kilkoma problemami
1 - tylko na dwoch salach mam tatami ( w Wawie )
2 - używamy w treningu zwykłych gi, a nie judog ( plecionek )
3 - ze względu na taktykę walki, gdzie najpierw zadajemy atemi a później kuzushi.
W pierwszej fazie stosuje w treningu obalenia ( zejscie do nóg, obalenie z obejściem itp. )
W drugiej fazie nauki rzuty typowe dla Judo np. harai, soto, seoi, o goshi ale z uchwytami za glowę, biodro lub pod pachę.
W końcu w trzeciej zapaznaję ćwiczących z technikami rzutów z Judo.
Ktoś może mi zarzucić, że to nie Jiu Jitsu. Dlatego stosujemy nazwę Kempo Tai Jutsu a dalej Jiu Jitsu, Kwesti czy ktoś nie będzie klasyfikował KTJ do JJ nie interesuje mnie . To moj problem.
zapraszam na strony
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
pozdrawiam i przepraszam za brak skromności.
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
Ja niczego nie klasyfikuję, interesuje mnie podejście do zagadnienia treningowego. Muszę przyznać, że to co napisałeś jest ciekawe - szczególnie o przystosowywaniu technik do walki bez możliwości uchwytu ubranka. Tak powinno być wszędzie, zresztą prawie każdy rzut można wykonać bez potrzeby szarpania za gi, przekładając uchwyt na bardziej opasujący. Dobre moim zdaniem jest połączenie technik w mixt z wykorzystaniem różnych form rzutów z odmiennych styli walki. Z mojej strony życzę w każdej sali pełonowymiarowego tatami - chociaż wiem, że to bardzo trudne - ech ta kaaasiora - albo bardzo dobrego sponsora organizacji Kempo Tai Jutsu.
Pozdrawiam
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
Dziękuję za pozdrowienia.
Myślę, że walki z gi i bez gi nie były pomyslem li tylko Brazylijczyków. W wielu szkolach MJJ spotkałem się z podobną metodyką ( ale tylko w ne waza ) ja natomiast po wielu eksperymentach ( rownież dzieki VVD, gdzie tradycyjne Zapasy zostały połączone z Judo ) doszedłem do wniosku, że tradycja tradycją, a życie życiem. W warunkach letnich nie ma jak wykonać kumi kata, klasycznego z Judo. W warunkach zimy ( lod ) nie ryzykowałbym rzutu, tylko obalenie.
Rzuty Judo/Jiu Jitsu są bardzo urozmaicone. Sam o mało nie spadlem ( w latach 80 - tych ) z krzesła oglądając film z Kodokanu z rzutami i obaleniami. A wszystko było tak piękne i myślałem że wiem wszystko.
Ciekawa jest koncepcja rzutów w Sambo. Nie powiem - kilka patentów podebrałem. MOIM ZDANIEM warto poeksperymentować z różnymi wariantami rzutów. Podstawą jest oiczywiście sparing
pozdrawiam
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
No własnie obalenia - stosując te techniki z zapasów, sambo, (ciekaw jestem tych z VVD opartych na tradycyjnych zapasach wietnamskich) uważam za bardzo skuteczne jednoczesnie chyba trochę pomijane w systemie treningowym przez większość instruktorów. Jest sprawą oczywistą, że warunki terenowe determinują użycie technik i wysokie rzuty są czasem nie przydatne. Z drugiej strony wiele technik rzutów można sprowadzić do roli obalenia.
Pozdrawiam
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
Przede wszystkim są bezpieczne w warunkach " miejskich ". Judo jest o wiele bardziej skomplkowane ruchowo niż Zapasy. Przydaje sie jednak wiedza z jednej sztuki walki i drugiej.
pozdro
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: STÓJKA
U mnie sporo ludzi nie ma porządnych plecionek, albo kempog (to strój organizacyjny :-) ) tylko mają albo doboki z taekwondo lub karategi , takie bardziwko z Oyamam K. lub wręcz koszulki. Samo to juz na wstępie wymusza techniki rzutów bez typowych wyciagnięć za kołnierz czy rękaw...
Wychylenia realizujemy za pomoca uderzeń lub nacisków na punkty witalne.
Bardziej zaawansowani uczą się kombinacji rzutów, wykorzystujac reakcje odruchowe przeciwnika na określony rodzaj wychylenia...
Tak jak w judo...
Seoi nage- o uczi- yoko tomoe nage na przykład...

No i sporo technik bardziej zbliżonyc do zapasów, nie tylko tradycyjnych, tych z olimpiady, ale różnych narodowych...

Na przykład można takie tecniki sobie obejrzeć w:
"Kodeks Wallerstein"
:twisted:

R.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024