Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening kulturystyczny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

EXPERTO

EXPERTO
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 14273 postów
  • Pomógł: 5
  • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
    - Przyroda.
    - Kulturystyka.
    - Sztuki Walki.
    - Forum.
    - Samochody.
  • Staż [miesiące]:od 2003
  • Wzrost [cm]:188
  • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Trening kulturystyczny
Każdy zaczynający trening kulturystyczny powinien zadać sobie pytanie: od czego zacząć? Najprościej byłoby zapisać się do dobrego klubu kulturystycznego, pod opiekę wykwalifikowanego instruktora (najlepiej zawodnika). Sęk w tym, że nie każdy ma dostęp do dobrze wyposażonej siłowni lub nie ma na to funduszy, a także nie w każdym klubie pracuje dobry instruktor.

W tym artykule postaram się przekazać, jak powinniście zacząć trenować i czego możecie się po tym pierwszym okresie spodziewać. Zanim zaczniecie trenować należy spojrzeć w lustro i zastanowić się: \"czy jestem chudy, przeciętny czy otyły?\". Jeżeli jesteś chudy - musisz się zająć budowaniem masy, gdy jesteś przeciętny to buduj masę, ale wprowadź trzy razy w tygodniu po 30 minut trening aeorobowy, natomiast jeżeli jesteś otyły, musisz zająć się najpierw odchudzaniem (oczywiście z tkanki tłuszczowej, a mięśnie mają rosnąć), mimo że będziesz budować masę mięśniową. Każdy z \"posiadaczy\" tych trzech typów sylwetki trening siłowy powinien wykonywać tak samo - trzy razy w tygodniu, pomiędzy treningami powinien być minimum jeden a maksimum dwa dni odpoczynku.

Na każdym treningu powinna być trenowana każda grupa mięśniowa i należy wykonać na nią po jednym ćwiczeniu w trzech seriach, w zakresie 8 - 12 powtórzeń. Przed każdym treningiem należy wykonać ogólną rozgrzewkę, czyli 5 - 10 minut treningu aerobowego np. jazda na rowerku stacjonarnym lub lekki trucht itp. aby poprawić krążenie krwi, następnie różnego rodzaju wymachy ramion, skłony, skrętoskłony itp. również przed każdym ćwiczeniem powinna być wykonana minimum jedna seria rozgrzewkowa z większą ilością powtórzeń (15 - 20). Na pierwszych treningach ciężar w poszczególnych ćwiczeniach powinien być dobierany tak, by wykonać założoną ilość powtórzeń np: 8 - 12 przy niewielkim zapasie, np: z danym ciężarem wykonałeś 8 powtórzeń a mógłbyś 10. Nie powinno się stosować również żadnych technik ekstremalnych ze względu na to, że mięśnie początkującego nie potrzebują dodatkowych (specjalnych) bodźców by się rozwijać. To sprawdza się w 100%. Powinno się również pamiętać, że trening dla mięśni jest urazem, a lekarstwem na ten uraz są wypoczynek, odpowiednia dieta zapewniająca wszystkie składniki odżywcze. Mięśnie na treningu nie rosną tylko są uszkadzane, a rosną, dlatego że uodparniają się na te uszkodzenia (pod warunkiem spełnienia warunków odpowiedniego odpoczynku odżywiania i suplementacji).

Chcę wspomnieć również jak powinien wyglądać strój treningowy, z jakich akcesoriów powinno się korzystać i jaki sprzęt jest potrzebny dla początkującego. Na trening powinno się ubierać ciepło, ale przewiewnie, ubranie nie powinno krępować ruchów, koszulka powinna mieć rękaw sięgający poniżej łokcia a spodnie zakrywać kolana, by utrzymywać stałą ciepłotę stawów. Jeżeli trenuje się w krótszych ubraniach to tylko w pomieszczeniach, gdzie nie ma przeciągów i natychmiast po skończeniu treningu powinno się założyć cieplejsze ubranie.

Pojedynczy trening siłowy początkujących, moim zdaniem, nie powinien trwać dłużej niż 60 minut. Przerwy wypoczynkowe między seriami powinny być na tyle długie, by w następnej serii zrobić, na tym samym obciążeniu podobną ilość powtórzeń, ale nie mogą być tak długie, żeby trenowane mięśnie ostygły i straciły czucie. Jeśli to się nie uda, należy trochę zmniejszyć obciążenie. Pamiętajcie, że ciężar ma być duży, ale nie za duży. Jeśli ćwiczysz bicepsy, to nie ćwicz dodatkowo prostowników grzbietu, kapturów i łydek, zarzucając sztangę, tylko uginaj same przedramiona w stawie łokciowym. Pamiętać należy, że technika jest najważniejsza. Na prostowniki grzbietu jest martwy ciąg, a na kaptury podciąganie barków ze sztangą. Ćwicząc i oszukując używasz kilku mięśni na raz i żadnego z nich porządnie nie męczysz, a poza tym łatwo można nabawić się kontuzji, a przecież nie o to chodzi. Trening powinien być zakończony kilkoma seriami lekkich ćwiczeń, by wystudzić organizm oraz lekkim rozciąganiem.

Po jakimś czasie na pewno będziecie chcieli sprawdzić swoje wyniki siłowe, a także w poprawie sylwetki. W początkowym okresie ćwiczeń przyrost siły następuje bardzo szybko, po dwóch miesiącach treningu niektórzy mogą się poprawić w takich bojach, jak przysiad, martwy ciąg czy wyciskanie na ławce nawet o 100% i to akurat jest łatwo sprawdzić. Niestety - jeżeli chodzi sylwetkę i wzrost masy mięśniowej nie jest to takie proste, bo np: osoba o niskim poziomie tkanki tłuszczowej może się zmierzyć centymetrem a także zauważy, że ubrania robią się ciaśniejsze, i wzrasta waga. Natomiast osoba otyła tymi kryteriami nie może się oceniać, powinna patrzeć w lustro i obserwować ile tłuszczu jej ubyło i czy mięśnie robią się wyraźniejsze. Nie powinna się ważyć ani mierzyć centymetrem, gdyż będą to kryteria niedokładne, bo np. gdy przytyje i zwiększą się obwody, to znaczy, że nie spalił zbyt dużo tłuszczu, a przecież w tym sporcie chodzi o to by mieć ładną, potężną oraz bez zbędnego tłuszczu sylwetkę.

autor: Piotr Głuchowski

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024