Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co robić a czego nie robić na siłowni?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

Tomek0123
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Co robić a czego nie robić na siłowni?
Mam pytanie, chodzę na siłownie (z przerwami 2 lata) i ostatnio wyczytałem że w fazie wzrostu, a więc do ok 22-23 lat najlepiej nie robić nóg. Do tej pory cały czas robiłem, mam 177 cm wzrostu, 18 lat i nie wiem czy nie odpuscic sobie treningu nóg ponieważ jeszcze troche chciałbym podrosnąć. Co wpływa, jakie ćwiczenia niekorzystnie na wzrost. Dodam że biorę aminokwasy BCAA i też nie wiem czy to dobry wybór?
  • 0

MF20
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
24
Neutralna
  • Lokalizacja:słupsk
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:sport, kulturystyka
  • Wzrost [cm]:183

Napisano Ponad rok temu

Re: Co robić a czego nie robić na siłowni?
mam prawie 20 lat, do niedawna najwyższy członek mojej rodziny miał 179cm wzrostu. ja ćwicze od 16 roku zycia i nogi jakos od 17. Teraz mam 183cm i jestem najwyższy. Teoria ktora słyszałeś to bujda. Choć faktem jest że rozwijamy sie do 21 roku zycia
  • 0
GG: 13311007
Mój blog treningowy: ZAPRASZAM

Belial
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2017 postów
  • Pomógł: 1
184
Bardzo Dobra
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co robić a czego nie robić na siłowni?
pozwole sobie skopiować z innego forum tekst...;)
Wracając do podstawowego zagadnienia: czy początkujący i osoby młode powinny robić przysiady, martwy ciąg?

Oczywiście.

1. Pod nadzorem instruktora przez pierwsze 3-4 treningi (uwaga: wielu instruktorów na siłowniach, nawet legitymujących się papierami państwowymi posiada skromną wiedzę o technice treningu siłowego. Najlepszym przykładem jest Sławomir Cypel i jego niesławny filmik instruktażowy o martwym ciągu (do obejrzenia
TUTAJ ). Dopuszczono się tam szeregu poważnych błędów - m.in. zawodnik pokazujący ćwiczenie występował w klapkach, robił przeprost, wg wspomnianego instruktora „w martwym ciągu zawsze używamy pasa!” - co jest nonsensem, pokazano jako „jedyny i poprawny MC” - wersję na prostych nogach - co oczywiście jest nieprawdą i szereg innych niedociągnięć),
2. Na wolnym ciężarze (tylko i wyłącznie sztanga!).
3. Przy zachowaniu odpowiedniej techniki

Aby uniknąć kontuzji, początkujący nie będzie stosować największego możliwego obciążenia. Wręcz przeciwnie, zacznie od symbolicznego ciężaru („kij od szczotki”) - w celu nauczenia się poprawnej techniki. Jednak odradzam trening samym gryfem, gdyż te ćwiczenia wymagają odczuwania pewnego ciężaru. Zbyt małe obciążenie prowadzi do zniekształcenia techniki i błędów.

Już dawno obalono mit, że ćwiczenia siłowe negatywnie wpływają na wzrost nastolatka czy nawet dziecka (w sensie hamowania wzrostu!) Można ćwiczyć w każdym wieku, jest to nawet wskazane dla wzmocnienia kości (obciążenie stymuluje rozwój kości, zwiększa się ich grubość). Jak wspomniałem - trening powinien być prowadzony przez doświadczonego instruktora, na niewielkich obciążeniach.

Co gorsza - okazuje się, że hiperplazja (wzrost ilości włókien mięśniowych) przebiega w największej mierze właśnie w okresie pokwitania. Jeśli zawodnik „prześpi” ten okres nie prowadząc treningu siłowego, jego osiągi będą dużo gorsze w momencie zakończenia dojrzewania płciowego! W późniejszym okresie możliwy będzie głównie przyrost hipertroficzny - czyli powiększanie się włókien mięśniowych (ale ich ilość wzrasta w nikłym stopniu).

Co na ten temat mówią naukowcy?

Cytat:
“analizowano 22 badania obejmujące trening oporowy (siłowy), obejmujący osoby przed i we wczesnym etapie dojrzewania płciowego. Rezultaty: stwierdzono wyraźny przyrost siły mięśniowej w czasie dzieciństwa i wczesnego dojrzewania. Trening siłowy nie miał żadnego wpływu na hamowanie wzrostu dziecka ani nastolatka. W 10 badaniach prowadzono monitoring odniesionych urazów, zanotowano jedynie TRZY przypadki kontuzji w trakcie prowadzenia obserwacji. Wskaźnik urazowości treningu siłowego był minimalny”

Źródło: Weight training in youth-growth, maturation, and safety: an evidence-based review. Clin J Sport Med. 2006 Nov;16(6):478-87. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Cytat:
„Wcześniejsza literatura sugerowała, że trening siłowy mógł zaszkodzić chrząstkom wzrostowym w kościach. Jednakże, nowe badania sugerują, że właściwe prowadzony trening oporowy, jest nie tylko bezpieczny, ale też pomaga zmniejszyć ryzyko urazu u młodych sportowców.”

Źródło: Strength training and the immature athlete: an overview. Pediatr Nurs. 1993 Jul-Aug;19(4):325-32. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Cytat:
“Nie występują żadne bariery wiekowe, które mogłyby ograniczyć trening siły mięśniowej. […] Ćwiczenia takie jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg, rwanie czy podrzut oraz wszelkiego rodzaju wyciskania na wolnych ciężarach powinny być integralną częścią treningu młodych zawodników […]. Pod warunkiem, że zostanie opanowana prawidłowa technika”

Źródło: [ Faigenbaum i Polakowski 1999 ]

Cytat:
“W treningu siły mięśniowej […] wykorzystującym sztangi, hantle [..] mogą uczestniczyć już nawet 6 letnie dzieci!”

Źródło: [ Falk i Mor 1996; Faigenbaum i wsp. 1999 ]

Cytat:
Regularny trening siły mięśniowej, ze zwiększoną ilością spożywanego wapnia- wpływa na wzmocnienie kości trenujących dzieci, ograniczając przez to ryzyko doznania poważnych urazów, a zwłaszcza złamań”

Źródło: [Loucks 1988 ]

Kiedy jest najlepszy moment na naukę nowych języków? Kiedy jesteś młody (małe dzieci automatycznie mogą nauczyć się nawet kilku języków – jeśli ich rodzice posługują się nimi na co dzień np. niemieckiego, polskiego i angielskiego). Im później, tym nauka kolejnego języka przychodzi coraz trudniej.

Im wcześniej nauczysz się właściwej techniki przysiadów, martwego ciągu, wyciskania leżąc – tym łatwiej będzie ci z tego korzystać w przyszłości!


Ale z drugiej strony popatrzcie na ciężarowców, zbyt wysocy nie są. Wystarczy popatrzeć na Waldemara Baszanowskiego 165, czy Naima Sueltmanoglu 147cm
  • 0
Prawdziwy facet ma odciski na rękach a nie rurki na dupie!



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024