Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czemu zacząć biegać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

PW.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 666 postów
  • Pomógł: 0
3
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Czemu zacząć biegać?
W tym temacie wymienię zalety które wynikają z uprawiania sportu jakim jest bieganie, by zachęcić Was wszystkich do wykonywania go. Regularne uprawianie tego sportu wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Oczywiście teraz wiele osób powie sobie "przecież nie będę biegał codziennie po ileś tam km" - Otóż nie, wystarczy nawet 4 razy w tygodniu pobiegać przez 30 minut by widzieć pozytywne efekty nie mówiąc już o tym, że z czasem to za pewne polubicie {SMILIES_PATH}/smile.gif Baa powiem więcej, nie którzy się uzależniają. Bieganie ma być formą relaxu, poprawą samopoczucia, wartości własnej osoby. Regularne ćwiczenia wpływają korzystnie na:

> Serce - poprawia jego wydolność, zmniejsza ilość LDL (zły cholesterol) we krwi, zmniejsza ciśnienie krwi, oraz polepsza przepływ krwi do narządów - czyli, zamiłowani kulturyści, zwiększy się dopływ substancji odżywczych do waszych mięśni co się równa większym rozwojem. Objętość serca przeciętnej zdrowej osoby wynosi 600-700 cm3, zaś biegacza jest większe aż 1000-1400 cm3 czyli prawie dwukrotnie większa ma pojemność. Co wynika z tego iż osoby trenujące mają organizm lepiej odżywiony przez dopływ tlenu, składniki odżywcze, większa pojemność serce równa się tym, że by wykarmić nasz organizm musi ono wykonać mniejszą pracę. Większa pojemność serca daje mu większą możliwość dokrwienia się w czasie wysiłku co jest bardzo ważne.

> Tętnice - Zwiększa się ich elastyczność a utrata jej wzmaga choroby serca.

> Cukrzyca - Umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa na receptory insulinowe zwiększając ich wrażliwość. Zmniejsza się jednocześnie zapotrzebowanie na insulinę. Zmniejsza się waga ciała co pomaga w utrzymaniu prawidłowej ilości cukru we krwi.

> Otyłość, nadwaga - Prawidłowo dobrany trening wraz z dietą daje bardzo dobre rezultaty przy redukcji tkanki tłuszczowej. Aeroby są najlepszym spalaczem tłuszczu. Pomagają one pozbyć się nie estetycznej tkanki tłuszczowej, czasem przykrywającą nasze piękne umięśnione ciało, i utrzymać uzyskany efekt przez dłuższy czas. Od razu zaznaczam że bieganie obciąża stawy więc dla osób ze znaczną nadwagą lepszym wyjściem będzie jazda na rowerze, a później dopiero można pomyśleć o bieganiu

> Stawy, kręgosłup - Biegi wzmacniają mięśnie nóg, pleców. Rozwinięte mięśnie stanowią osłonę dla narządów wewnętrznych i kości. Dobrze rozwinięte plecy zakrywają kręgosłup bardzo dobrze go osłaniając. tak jak również dobrze rozwinięty mięsień czworoboczny uda stanowi dla stawu kolanowego prawidłową ochronę. Prawidłowa postawa w czasie wykonywania jakich kolwiek ćwiczeń wpływa korzystnie na układ kostny - a w szczególności na kręgosłup. Bywa, że osoby regularnie biegające skarżą się na ból stawów. Otóż bieganie mocno obciąża stawy dlatego należy o nie odpowiednio zadbać, by były odpowiednio odżywiane (dział Zdrowie, dieta)

> Osteoporoza - Wiele ludzi myśli że przy chorobach układu kostnego bądź dolegliwościach z jego strony należy unikać wysiłków fizycznych je obciążających. Jest wręcz przeciwnie. Wysiłek fizyczny (jak również siłownia) wpływają korzystnie na uwapnienie kości, a mięśnie dodatkowo stanowią dla nich podporę. Dodam, że wapń jest używany przez układ nerwowy do przekazywania impulsów, a więc skurczów mięśni. Dlatego polecam dietę bogatą w wapń bądź suplementacją tego oto pierwiastka.

> Żylaki - Chodzenie, pływanie, bieganie itp. wymaga ukrwienia mięśni nóg co wpływa na większy ukrwienie żył. Może to zahamować chorobę na przyszłość jaką są żylaki. Dopiszę również że pozytywny wpływ (nie tylko na nie, również na serce, układ odpornościowy itd.) na żylaki ma kąpiel naprzemienna z ciepłą i lodowatą wodą.

Choroby - Wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na układ immunologiczny powodując iż jesteśmy mniej podatni na choroby. Obniża on również poziom estrogenu - jest to hormon który odpowiada za wzrost komórek piersi. Czyli ważna informacja dla kobiet które obawiają się raka piersi

Estetyka - Osoba regularnie trenująca ma ładniejsze ciało. Jego mięśnie są bardziej wyrzeźbione.

Psychika - Oczywiście lepsza estetyka ciała wpływa korzystnie na samo ocenę człowieka. Ludzie wysportowani, ładnie zbudowani mają lepsze zdanie o swojej osobie. są śmielsi, łatwiej takim nawiązać kontakt, mają więcej energii. Bieganie daje bardzo pozytywny impuls na świat co jest chyba bardzo ważne {SMILIES_PATH}/biggrin.gif Czas biegów to bardzo dobry czas w którym można wiele spraw przemyśleć, spojrzeć na nie z innej strony {SMILIES_PATH}/msn-wink.gif Początkowe stany depresji oraz stres idą w niepamięć u regularnych biegaczy.

Myślę że to trochę pomoże się zdecydować osobom które nie mogą się przekonać do tego by w końcu zacząć B)
Jeśli ktoś po przeczytaniu tego artykuliku odpowiada sobie "idę pobiegać" zapraszam do następnego artykułu pt. "Jak biegać" który pokaże się niebawem {SMILIES_PATH}/devil.gif

pw
  • 0
Paweł W.



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

2 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024