Skocz do zawartości


Zdjęcie

BCAA a HMB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

tymo
  • Pytanie
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

BCAA a HMB

Witam, jak ma sie do siebie suplementacja bcca + hmb? Oprocz tego, co sadzicie o dawkowaniu bcaa jako napoj na silownie?


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB

Przede wszystkim HMB nie warto stosować wogóle, bo to niedziałający (dla większości populacji) suplement - HMB nie przynosi efektów nawet po kilku miesiącach stosowania, a są suplementy, które już po miesiącu przynoszą zauważalną poprawę składu ciała lub poprawę zdolności wysiłkowych.

Przykład - odżywki typu WPC/WPI lub gainery lub bulki; kreatyna, beta-alanina, bcaa, niektóre spalacze tłuszczu, kofeina, omega 3.

Jednak jeśli jesteś osobą początkującą, to wszystkie wymienione przeze mnie preparaty (za wyjątkiem omega 3) narazie sobie daruj - musisz mieć minimum pół roku nieprzerwanego stażu treningowego i conajmniej 16 lat. 

 

Co do BCAA - należy je stosować PRZED i PO treningu w dawce 1 gram na każde 10 kg masy ciała.

Jednak BCAA należy stosować tylko w sytuacji kiedy redukujemy tłuszcz i jesteśmy na ujemnym bilansie kalorycznym, w okresie budowania masy, a co za tym idzie na dodatnim bilansie kalorycznym BCAA nie jest konieczne.

Wyjątek od tej zasady jest w przypadku kiedy ktoś ma muskulaturę rozwiniętą jak u kulturysty - wtedy BCAA jest stosowane przez cały czas.


Użytkownik RychuP edytował ten post Ponad rok temu

  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB

BCAA i HMB nie wykazują między sobą żadnych przeciwwskazań do wzajemnej suplementacji dlatego z powodzeniem możesz je stosować równocześnie. Czy HMB nie działa? Zdania są podzielone i moim zdaniem najlepiej samemu przetestować aby się przekonać o skuteczności tej  odżywki.

Co do BCAA niestety musze się nie zgodzić co do tej sztywnej reguły przed i po treningu. Sam od dłuższego czasu stosuję aminokwasy w trakcie treningu jako źródło płynów. Zazwyczaj stosuję 1,5 proponowanej przez producenta procję na max pojemność shakera, a po skończonych zmaganiach stosuję 0,5 dawki w celu uzupełnienia. Nie mam wątpliwości co do skuteczności działania takiego stosowania :)


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ


Haroldek48
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4948 postów
  • Pomógł: 180
660
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Dabrowa Gornicza
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Wielki Mistrz, Iron Guru Vince, Gironda, Wyznaczył droge Która zamierzam, iść..
    nikt nie mówił że będzie Łatwo!!
  • Staż [miesiące]:Od 2000 roku
  • Wzrost [cm]:175
  • Biceps [cm] :48
  • Klatka piersiowa [cm]:128
  • Pas [cm]:84
  • Udo [cm]:67
  • Przysiad [kg]:170 x 2
  • Wyciskanie [kg]:140x2/ 120x 6/
  • Martwy ciąg [kg]:220x 3 / 240kg x1
  • Waga [kg]:86

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB
Wlasnie, początkujący, jeżeli, juz to będą, mieć lepsze efekty z Hmb, niż zawansowany..
hmb, dziala, jedynie na osoby poczatkujace, lub po dłuższej przerwie..
  • 1

Haroldek48
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4948 postów
  • Pomógł: 180
660
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Dabrowa Gornicza
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Wielki Mistrz, Iron Guru Vince, Gironda, Wyznaczył droge Która zamierzam, iść..
    nikt nie mówił że będzie Łatwo!!
  • Staż [miesiące]:Od 2000 roku
  • Wzrost [cm]:175
  • Biceps [cm] :48
  • Klatka piersiowa [cm]:128
  • Pas [cm]:84
  • Udo [cm]:67
  • Przysiad [kg]:170 x 2
  • Wyciskanie [kg]:140x2/ 120x 6/
  • Martwy ciąg [kg]:220x 3 / 240kg x1
  • Waga [kg]:86

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB
Również. jestem zdania że najlepiej, Bcaa, sprawdza się podczas, treningu, bo, pracujący mięsień, najlepiej, wylapuje, wszelkie aminokwasy, z krazacej krwi..
przedewszystkim, aminokwasy, należy brać. na pusty żołądek zeby to miało jakiś sens, inaczej to strata, kasy..
  • 0

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB

Również. jestem zdania że najlepiej, Bcaa, sprawdza się podczas, treningu, bo, pracujący mięsień, najlepiej, wylapuje, wszelkie aminokwasy, z krazacej krwi..
przedewszystkim, aminokwasy, należy brać. na pusty żołądek zeby to miało jakiś sens, inaczej to strata, kasy..

Z reguły tak, ale z drugiej strony iść na trening z pustym żołądkiem ? Osobiscie preferuję taki sposób, że posiłek przedtreningowy spożywam około godziny przedtreningiem, a po rozgrzewce zaczynam stosować BCAA.


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ


RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB

BCAA i HMB nie wykazują między sobą żadnych przeciwwskazań do wzajemnej suplementacji dlatego z powodzeniem możesz je stosować równocześnie. Czy HMB nie działa? Zdania są podzielone i moim zdaniem najlepiej samemu przetestować aby się przekonać o skuteczności tej  odżywki.

Co do BCAA niestety musze się nie zgodzić co do tej sztywnej reguły przed i po treningu. Sam od dłuższego czasu stosuję aminokwasy w trakcie treningu jako źródło płynów. Zazwyczaj stosuję 1,5 proponowanej przez producenta procję na max pojemność shakera, a po skończonych zmaganiach stosuję 0,5 dawki w celu uzupełnienia. Nie mam wątpliwości co do skuteczności działania takiego stosowania :)

Co do HMB, to _Knife_, który jest moderatorem na forum Body-Factory pisał w jednym z tematów na tamtym forum tak:

 

HMB - działa w mizernym stopniu, tylko na osoby początkujące, w dziesiątkach badań brak efektów stosowania tego środka. Tak, HMB nie działa też przy stosowaniu przez 3-6 miesięcy! Nie wpływa ani na masę, ani na siłę, ani na tkankę tłuszczową. Zapomnij o HMB!

 

oraz tak:

 

2. HMB= NIE DZIAŁA

Cytat: Napisał ”faftaq”
Badanie numer jeden , badające wpływ 28-dniowej suplementacji HMB/placebo (0g; 3g; 6g HMB/d) na sportowców, pod kątem hamowania/powstrzymywania katabolizmu mięsniowego, wpływu na wzrost beztłuszczowej masy ciała, oraz siły/wytrzymałości w wybranych ćwiczeniach:

Calcium beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) supplementation has been reported to reduce muscle catabolism and promote gains in fat-free mass and strength in subjects initiating training. However, whether HMB supplementation promotes these adaptations in trained athletes is less clear. This study examined the effects of HMB (as the calcium salt) supplementation during resistance training (6.9+/-0.7 hr x wk(-1)) on markers of catabolism, body composition and strength in experienced resistance-trained males. In a double-blind and randomized manner, 40 experienced resistance-trained athletes were matched and assigned to supplement their diet for 28 d with a fortified carbohydrate/protein powder containing either 0, 3 or 6 g x d(-1) of calcium HMB. Fasting venous blood and urine samples, dual energy X-ray absorptiometer-determined body composition, and isotonic bench press and leg press one repetition maximums (1 RM) were determined prior to and following 28 d of supplementation. HMB supplementation resulted in significant increases in serum and urinary HMB concentrations. However, no statistically significant differences were observed in general markers of whole body anabolic/catabolic status, muscle and liver enzyme efflux, fat/bone-free mass, fat mass, percent body fat, or 1 RM strength. Results indicate that 28 d of HMB supplementation (3 to 6 g x d(-1)) during resistance-training does not reduce catabolism or affect training-induced changes in body composition and strength in experienced resistance-trained males. (1)

PMID: 10606212 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Wniosek : Nie zanotowano pozytywnego wpływu HMB na zdolności wysiłkowe/skład ciała/hamowanie katabolizmu na grupę osób wytrenowanych suplementującą się HMB.

Cytat: Napisał ”faftaq”
I ostatnie badanie , badające podobnie jak poprzednie wpływ suplementacji HMB na siłę (wyciskanie na ławie, przysiad, zarzut) i skład ciała futbolistów (35 osob, 16 podawano placebo, 19 - HMB w dawce 3g/d) , poddanych 20 godzinom treningu na tydzień. Badanie trwało 4 tygodnie.

This study assesses the effects of daily beta-hydroxy beta-methylbutyrate (HMB) supplementation on muscular strength (bench press, squats, and power cleans) and body composition (body weight and body fat) among collegiate football players undergoing a strenuous exercise program. Subjects were collegiate football players (n = 35) training under the supervision of certified strength coaches averaging 20 hours of weekly exercise. In the first supplementation period, 16 of the 35 subjects were supplemented with 3 g of HMB per day for 4 weeks; the other 19 received a placebo followed by a 1-week washout period and then a second supplementation period in a randomized double-blind crossover, placebo design. There were no significant changes (p > 0.05) in muscular strength, including bench press, squats, and power cleans, among the subjects. There were also no significant changes (p > 0.05) in body composition, including body fat and body weight. Very little clinical evidence exists for supplementing HMB in athletic populations.

Wyniki: nie zanotowano satysfakcjonujących różnic pomiędzy obiema grupami, tak w wynikach siłowch, jak i w różnicach dotyczących składu ciała. Wnioski oficjalne autorów badań: "Są bardzo nikłe przesłanki ku temu by stosować HMB u sportowców."

 

Dodam, że faftaq, to nie kto inny jak Tadeusz Sowiński, a jak wiadomo:

Tadeusz Sowiński - Specjalista z zakresu żywienia i suplementacji w sporcie, jako dietetyk współpracuje zarówno ze sportowcami klasy mistrzowskiej (w ramach współpracy z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich brał udział w przygotowaniach m.in. tegorocznych medalistek olimpijskich), jak i również z osobami amatorsko zajmującymi się ogólnie pojętą rekreacją ruchową. Aktualnie jako dietetyk i autor artykułów traktujących o żywieniu i zdrowym trybie życia współpracuje z portalem PoTreningu.


Użytkownik RychuP edytował ten post Ponad rok temu

  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: BCAA a HMB

Osobiście stosowałem HMB tylko podczas jednego "sezonu" i nie odniosłem żadnego piorunującego wrażenia. Być może nie jest to suplement dla mnie ;).


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024