Zanim udamy się na trening powinniśmy skorzystać z porad specjalistów z dziedziny kulturystyki. Nawet kulturystyka amatorska wymaga odpowiedniego przygotowania, w którym sprawą niecierpiąca zwłoki jest suplementacja i odpowiednie odżywianie.
Bezpieczny trening wymaga od sportowca nabycia niezbędnych do ćwiczeń akcesoriów. Oczywiście z nie wszystkich gadżetów trzeba korzystać, ale podstawowe używane są przez znanych i cenionych zawodników dbających o własne zdrowie.
Najważniejsze jest właściwe dobrane obuwie, które ma wpływ na jakość wykonywanych ćwiczeń. Wygodne buty powinny stabilizować stopy z boku, a szeroka podeszwa zapewniać stabilizację w trakcie treningu. Warto zainwestować w obuwie o antypoślizgowej podeszwie dobrej i znanej na rynku marki, które przyczyni się do intensywności i jakości ćwiczeń.
Kulturystyka ceni sobie wszystkim znane pasy, zapobiegające kontuzjom i urazom dolnych partii pleców. Pasy lędźwiowe działają na zasadzie przenoszenia nacisku na zewnętrzną część pleców i wspomaganiu kręgosłupa od wewnątrz. W przypadku dużych obciążeń niezawodne są pasy zamszowe, aczkolwiek wielu zawodowców używa prostszych modeli skórzanych, nylonowych, lub siatkowych pasów przydatnych przy ćwiczeniach, takich jak wyciskanie, przysiady, czy martwy ciąg.
Częstotliwość powtórzeń można zwiększyć decydując się na użycie pasków, lub uchwytów zaczepowych. Wzmocnienie chwytu zapewni odciążenie przedramion uchwytem zaczepowym. Zarówno paski, jak i uchwyty służą do ochrony nadgarstka, jednak sprzętem owijany jest również gryf sztangi i drążek, co jednoznacznie wpływa na lepszy trening, bez żadnych ograniczeń.
Niezbędnym i praktycznym podczas ćwiczeń uzupełnieniem sprzętu są nakolanniki, z których bardzo często korzystają kulturyści. Nakolanniki przydatne są podczas treningu nóg, gdyż chronią stawy kolanowe. Zaletą produktu jest stabilizacja i podtrzymanie stawów, wiązadeł i ścięgien. Umożliwiają trening z większym obciążeniem, bez ryzyka kontuzji, czy trwałego urazu.
Niestety pomimo użycia nakolanników kolana są najbardziej narażone na urazy spowodowane dużym naciskiem siły.
Asortyment kulturystycznych akcesoriów jest ogromny, jednak nie wszystkie sprzęty konieczne są do bezpiecznego treningu. Większość producentów wykorzystuje duże zainteresowanie i stara się zaciekawić kulturystów coraz nowszymi sprzętami, które nie zawsze sprawdzają się w trakcie treningu. Nie warto wydawać pieniędzy na zbędne gadżety i postawić na podstawowy sprzęt chroniący przed urazami, a odłożoną gotówkę przeznaczyć na odżywianie i suplementy wspomagające wysiłek fizyczny.
na podstawie DK.com
Opracował Grammatikk