Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uzupełniające ćwiczenia wytrzymałościowo-kondycyjne doaikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Uzupełniające ćwiczenia wytrzymałościowo-kondycyjne doaikido
Witam,

Do treningu Aikido chciałem dodać we własnym zakresie ćwiczenia wytrzymałościowo kondycyjne aby lepiej zadbać o formę. Tym bardziej, że jestem przed 40 i chciałbym utrzymać szczupłą sylwetkę i formę na stare lata :)

Chodzi tu o ćwiczenia siłowo - wytrzymałościowo - kondycyjne.

Myślałem tu o użyciu nastepującyh rzeczy:
- Kettelbell
- podciągania na drążkach (tylko ciężar własnego ciała, dynamicznie i pod trening obwodowy)
- dużo rozciągania (yoga pod sztuki walki) aby działać antykontuzyjnie.

Wszytsko to dynamicznie i jako trening obwodowy. (Rozciąganie pod koniec)

Czy taki trening może mieć jakieś negatywne skutki pod Aikido?
Pytam bo wiem, że np. tradycyjny izolowany trening na siłowni ma wiele negatywnych skutków dla sztuk walki ale to wiadomo...
Mój powyższy ogólny schemat ćwiczeń sprawdzał się wcześniej pod treningi BJJ i tu pytanie czy dla Aikido ćwiczenia kalisteniki, czy kettelbell nie będzie miał żadnych ujemnych skutków, chodzi mi np. o relaksację technik.
Oczywiście myśle o wykonywaniu treningu tylko dynamiczno-funkcjonalnego bez żadnych izolacji.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzupełniające ćwiczenia wytrzymałościowo-kondycyjne doaikido

Czy taki trening może mieć jakieś negatywne skutki pod Aikido?

Nie.

Mój powyższy ogólny schemat ćwiczeń sprawdzał się wcześniej pod treningi BJJ i tu pytanie czy dla Aikido ćwiczenia kalisteniki, czy kettelbell nie będzie miał żadnych ujemnych skutków, chodzi mi np. o relaksację technik.

W aikido nie ma technik w takim rozumieniu jak w BJJ. Są schematy ruchowe tylko imitujące techniki, wykonywane na całkowicie współpracującym partnerze. Rzeczona relaksacja jest więc sprawą względną, bo zawsze trafisz na partnera, który Ci powie, że za mocno, żeś kilof i fizol i że pewnie jesz za dużo czerwonego mięsa.
Ogólnie rzecz biorąc, w kształtowaniu sprawności czynnościowo - ruchowej ( zdolności wysiłkowych ) obowiązuje zasada swoistości polegająca na tym, że ćwiczenia kształtujące zdolności wysiłkowe powinny w dużym stopniu naśladować ruchy występujące w technikach. Może być tak, że kettle bedą dobre do BJJ, a do aikido już nie koniecznie. W aikido nie ma parteru, jest wyłącznie stójka i wyprostowana postawa, więc lepiej mogą się sprawdzić treningi z suburito i tanren uchi.
Tu masz trochę podstawowych informacji:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

P.S. Trenujesz aikido, BJJ, jogę, machasz kettelami. Jesteś bezrobotny, czy jak ( w sensie: masz tak dużo wolnego czasu )? ;-)
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzupełniające ćwiczenia wytrzymałościowo-kondycyjne doaikido
No tak, można tak pomysleć :)
Ponad rok trenowałem BJJ teraz mam przerwę a właściwie trenuje w domu we własnym zakresie przy użyciu manekina Madox (gorąco polecam jako uzupełnienie jak się ma mniej czasu i trenuje grappling jako uzupełnienie).
A kettelbel ćwiczę też w domu po 20 minjtach z madoxem :) i po sesji domowej kettelbel rozciągam się (joga) tak więc w domu kosztuje to niewiele czasu, godzinkę, półtora za jednym zamachem nie więcej.

Dawniej podobało mi się Aikido i wogóle filozofia, historia i jakoś mnie znowu wzieło i teraz wróciłem na treningi. Chcę jeszcze raz wyprubować i zobaczyć co bardziej mi się podoba.

Ogólnie rzecz biorąc, w kształtowaniu sprawności czynnościowo - ruchowej ( zdolności wysiłkowych ) obowiązuje zasada swoistości polegająca na tym, że ćwiczenia kształtujące zdolności wysiłkowe powinny w dużym stopniu naśladować ruchy występujące w technikach. Może być tak, że kettle bedą dobre do BJJ, a do aikido już nie koniecznie. W aikido nie ma parteru, jest wyłącznie stójka i wyprostowana postawa, więc lepiej mogą się sprawdzić treningi z suburito i tanren uchi.

Dzieki Akahige za profesjonalną odpowiedź. Ładnie ujęte. Poczytam.
Myslę że mimo wszystko kettelbel jest ok bo wzmacnia całe ciało, biodra, kolana więc działa anykontuzyjnie.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzupełniające ćwiczenia wytrzymałościowo-kondycyjne doaikido
e, już nic.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024