Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Czy spotkaliscie sie z takim stwierdzeniem "Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes."? Co o nim sadzicie? Dla ilustracji tematu:



  • 0

budo_tokugawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Czy spotkaliscie sie z takim stwierdzeniem "Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes."? Co o nim sadzicie?



Hmmm... czy ja wiem :D Ja robię o wiele łagodniejsze irimi :D Myślę, że lepiej by brzmiało "pokaz mi swoje aikido a powiem ci kim jesteś". W aikido jest fajne to, że każdy robi je inaczej. Ma swój styl.... coś jak charakter pisma. :D
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Takie cos to dziala chyba na kolesia ktory ucieka przed czyms, a my mu ramieniem z partyzanta wyplacamy ?
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Tak, albo cegłówką zza winkla. Skuteczność 100%
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Czy spotkaliscie sie z takim stwierdzeniem "Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes."?

Podobnym, że poziom wykonania technik irimi-nage i shiho-nage określa poziom aikido. Dlaczego własnie akurat te techniki - to też jest ciekawy temat do rozwinięcia.

Co do filmiku - podobnie wykonuję wszystkie techniki. To znaczy nie tak efekciarsko ale co do zasady - sprowadzenie bezpośrednio pionowo w dół pod nogi, bez jakichś baletów niepotrzebnych. Ale podobno jest to niewłaściwe.
Osoba na filmiku to atakuje - owszem szybko - ale z nastawieniem że przegra, jest to widoczne po sposobie wykonania kopnięcia, w sumie nie dochodzi do właściwego ataku pięścią. Ale to już poza tematem.
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Osoba na filmiku to atakuje - owszem szybko - ale z nastawieniem że przegra, jest to widoczne po sposobie wykonania kopnięcia, w sumie nie dochodzi do właściwego ataku pięścią. Ale to już poza tematem.

No bo przecież jest uke, więc musi być rozluźniony i jego zadaniem jest przyjąć na siebie technikę, umożliwić sensejowi jej wykonanie ;-) Ale masz rację, to nieistotne, nie o tym temat.
Pewnie iriminage może sporo powiedzieć o wykonującym rzut, sprawne oko szybko dostrzeże styl czy poziom zaawansowania takiego adepta, poprzez jego "wejście" w atak, timing itd. Chyba zresztą nawet Dziadek mawiał że irimi to podstawa :D
Ale zastanawia mnie ile rzeczywiście można się dowiedzieć oglądając samo irimi nage, no i przykładowo co by powiedział shihan oglądając takie iriminage na pokaz, przygotowywane jako choreografię przez ludzi trenujących inne sw, tancerzy etc. jakby ocenił ich poziom aikido ;-)
  • 0

budo_tokugawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Takie cos to dziala chyba na kolesia ktory ucieka przed czyms, a my mu ramieniem z partyzanta wyplacamy ?


Takie cos to dziala na kolesia ktory nas atakuje, ale trzeba go umieć podpuścić, zejść z linii i wpuścić. A to nie jest ani łatwe ani praktyczne, ani nie ma za bardzo sensu skoro można go załatwić prościej. Ale takie jest aikido. :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Dwa filmiki Stanleya Pranina dotyczące sposobu w jaki irimi nage wykonywał M.Ueshiba:


  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
A propo pokazów, ten mi sie bardzo podoba. Szczegolnie jak Aikidoka wykonuje pady.


  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Ciekawe, ze istnieje przekaz, ktory mowi, ze Morihei Ueshiba pracowal (cokolwiek to znaczy) nad technika irimi-nage jakies 20 lat. Dlaczego? Jaki secret tkwi w tej technice? Moze ktos go poznal i opisze nam krok po kroku jak nalezy te technike wykonywac. Czy z kolei to wykonanie jest przekonywujace:

[/youtube]
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Estetycznie ładne. Tyle, że ja nie gustuję w tenkanach :) najbardziej podobają mi się szybie wersje omote. Niech mi ktoś wyjaśni, po co w sprowadzać uke nosem do ziemi, tak żeby się podparł obiema rękami, żeby go następnie przewrócić na plecy?

Kiedyś, na jednym ze staży J.F. Riondet pokazywał fajną odmianę irimi nage: to co robi Tissier ściągając uke rękami za barki do ziemi, ten przytrzymywał kark uke przy sobie, i robiąc tenkan, uke już na pierwszym kroku miał obie nogi w powietrzu. Siła odśrodkowa powodowała że uke nie łapał kontaktu z podłożem, dopóki nie został puszczony. Wówczas bam na plecy, a im szybciej wykonane tym dalej od tori.
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Niech mi ktoś wyjaśni, po co w sprowadzać uke nosem do ziemi, tak żeby się podparł obiema rękami, żeby go następnie przewrócić na plecy?

Bo ładnie wygląda, gdy uke wysoko latają? Jest pokaz, to ma być efektywnie, no nie? :D

Jak dla mnie wersja tissierowska jest jedną z bardziej niedorzecznych wersji iriminage, głównie te nadmiernie przesadzone ruchy czasem przypominają mi jakąś parodię... Chociaż fajnie się to ogląda ;-)
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes


tak od 3:14 jest iriminage, ale zwróccie uwage na 3:32 :)
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

(,,,) Niech mi ktoś wyjaśni, po co w sprowadzać uke nosem do ziemi, tak żeby się podparł obiema rękami, żeby go następnie przewrócić na plecy?.

Nie musi się podpierać rękami, ani nawet "wachnąć" w tak przesadzony sposób. Na niewspółpracującym wyjdzie mniej ładnie ale wyjdzie. Przesadne wytrącenie powoduje że uke zostanie powalony na matę do pozycji w której musiałby wstawać "od nowa".
Chodzi o to że im bardziej go wytrącisz tym moment odzyskania równowagi przez niego jest dłuższy. Poza tym do momentu pełnego wyprostu nie jest sztywny a kierunek ruchu pracuje na twoją korzyść.

Pierwsze lata aikido robiłem wariant z dociśnięciem głowy do barku. To było powszechne, daje to pełną kontrolę poprzez głowę (a właściwie ryzyko uszkodzenia odcinka szyjnego) i uke musi chodzić bo nie ma wyjścia.
Obecnie trzymam głowę w zgięciu łokciowym (niezginalna ręka) i jestem zadowolony, a ta wersja wydaje mi się mniej brutalna od poprzedniej.
Co do sposobu z barkami - ma swoje zalety. W tym kontekście chcę zwrócić uwagę że aikido rozwija się współcześnie (zarówno Tissier jak i Hombu) w kierunku "bezdźwigniowym" (pomijając kote-gaeshi na twardo, gwóźdź programu pokazów). Odchodzi się od kontroli uke poprzez ból, uważając za niepotrzebny element, taką skazę na idei aikido, pamiątkę bo starych szkołach jujitsu.
Tissier ciekawie eksperymentuje (np. rzut przez nogę) no ale miało być o irimi-nage - jego jest najbardziej rozpoznawalne, znak firmowy prawie.
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
No, to jest jakieś wytłumaczenie, że zyskujemy na czasie w technice. Tylko takie łapanie za barki, w przypadku pomyłki w chwycie przy więjkszej predkości spowoduje, że uke nam odfruniena zewnątrz dzięki sile odśrodkowej. No, ale trening czyni mistrza! :)
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Dobrze kombinujesz, przy większej prędkości uke nie trzeba się wysilać ale żeby nie wyleciał z orbity - jak zauważyłeś - jest parę szczegółów technicznych.
Nie jestem z tego odłamu ale ćwiczyłem kiedyś w takim klubie i wytłumaczono mi to tak. Najpierw nauczyć się rzucać przeciwnikiem jak snopkiem. O.K. to było inne określenie jak snopek ale nie pamiętam - chodzi o chwyt oburącz z tyłu, opasujący uke razem z rękami na wysokości klatki piersiowej). Ja umiesz rzucać "snopkami" (chodzi o poczucie jak pracują wasze ciała, pełnej kontroli jak uke się przemieszcza) to za barki ściągniecie jest łatwizną.
Podstawowy wariant do "zamiatania" to jest wejście sokumen jak najbliżej (to jest istotne) za plecy, łapki na barkach nie kładzie się równo (ta bliżej osi obrotu jest prawie na szyi), zwrot stóp i głowy w tym samym kierunku co uke, i tenkan ze ściągnięciem "ścierki" ;-) (szczegóły widać na filmikach więc nam daruję dalszy opis).
Uczciwie przyznaję ze nie widziałem jak się sprawdza ta wersja w realnej sytuacji.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
A tak wykonywał irimi nage M. Ueshiba:

W skrócie: za łeb i do ziemi. Nie ma tu niczego, co można by zgłębiać przez 20 lat.

P.S. Przepraszam, ale nie umiem wklejać filmów bezpośrednio do posta. :nie: :cry:
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Chyba jednak coś jest. ;-) Po 20 latach bicia się z ludźmi, stwierdził, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Mogło to mieć również jakiś związek z mieczem. ;-) Zgadniesz?

Ps. Spróbuj użyć tego ... w miejsce kropek wstawiasz link.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

A tak wykonywał irimi nage M. Ueshiba:

W skrócie: za łeb i do ziemi. Nie ma tu niczego, co można by zgłębiać przez 20 lat.

P.S. Przepraszam, ale nie umiem wklejać filmów bezpośrednio do posta. :nie: :cry:


Dzisiaj by go zakrzyczeli ze za brutalnie, bo robi dzwignie na kregoslup :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Dzięki Shouryu żeś pomógł staremu! ;-)

Chyba jednak coś jest. ;-) Po 20 latach bicia się z ludźmi, stwierdził, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Mogło to mieć również jakiś związek z mieczem. ;-) Zgadniesz?

Tyyyy, dobrze gadasz! Chłop się męczył, kombinował przez dwadzieścia lat, aż odkrył, że najlepsze są proste rozwiązania. Zajęło by mu to znacznie mniej czasu gdyby rzeczywiście bił się z ludźmi. Czyli po prostu trenował jak trzeba. M. Saito często wspominał, że w okresie, który ogarniał pamięcią, w Iwama, O Sensei powtarzał:
"Aikido, które robiłem dotychczas nie było dobre. Miecz, kij i techniki tai jutsu to jedno i to samo..."
Szczepan,
Tam nie ma jakiejś strasznej dźwigni na kręgosłup.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024