Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Na tym video nie ma bo uke szybko pada, ale na zdjeciu zprzed wojny, bodajze z Noma dojo, robi irminage razem z duszeniem :)
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Ogólnie można napisać że ściągał za głowę trzymając ją oburącz?
  • 0

budo_tokugawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Ogólnie można napisać że ściągał za głowę trzymając ją oburącz?


No nie za bardzo bo ta druga ręka nie trzyma głowy i w ogóle nic nie trzyma. Ona jest "przyklejona" z tyłu do karku i pleców. To jest po to, że jak uke jest nieruchawy to można mu tam z tyłu tą ręką dodać siły. Wtedy technika ma więcej piły. :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Tutaj troche widac jak przed wojna robil iriminage, obie rece na szyi PRZED rzutem robiy duszenie

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

acha.........i nie ma tutaj zadnego sciagania do ziemi w celu wychylenia(bo albo sie podniesie albo wejdzie w nogi Nage LOL), wychylenie robi tutaj przez lekkie 'gibniecie' uke w trzeci punkt za jego plecami :)
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Nie przepadam za tym panem, [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. W owej prezentacji teoria nie pokrywa sie z praktyka, bo stoi za tym absurdalna analogia aikido z walka na miecze. Jest oczywiste, ze w czasie walki dochodzi do sparowania broni i szerokiego przemieszczania nog w celu zachowania stanu rownowagi. Wymusza to dlugosc i ciezar miecza. W aikido wylacznie reagujemy, zas blokowanie atakowanej reki moze miec smutne konsekwencje z uwagi na np. fizyczne dysproporcje przeciwnikow. W kazdym razie, to kolejne niechlujne wykonanie irimi-nage przy tresowanym uke, jak malpa w cyrku.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Gościu,
Wkleiłem ten filmik wcześniej ( poprzednia strona tematu ).
Poza tym, niewiele zrozumiałem z Twojego posta. Co to znaczy "nie przepadam za tym panem ale niech tam będzie"? Facet odbił Ci kobitę czy jak? Najpierw piszesz "niech tam będzie", jakbyś w pewnym stopniu akceptował takie wykonanie techniki, a na końcu mówisz: "kolejne niechlujne wykonanie irimi-nage przy tresowanym uke, jak malpa w cyrku". Niechlujnych i efekciarskich wykonań irimi nage jest w sieci bez liku, szukamy tych sensownych.

W aikido wylacznie reagujemy, zas blokowanie atakowanej reki moze miec smutne konsekwencje z uwagi na np. fizyczne dysproporcje przeciwnikow.

Przecież Pranin dokładnie to wyjaśnia. Odwołuje się do technicznych źródeł aikido, jedynego podręcznika, w którym M. Ueshiba osobiście wykonuje techniki ( Budo z 1938 roku ). A tam stoi jak byk, tori inicjuje technikę nie dopuszczając do przejęcia inicjatywy przez uke. Odrębną sprawą jest samo wykonanie rzutu. Nie da się po saitowsku wychylić uke chwytając go jedną ręką za kołnierz. Mnie się to nie udaje na kolegach z klubu BJJ. Już w chwili złapania za kołnierz, uke obraca się przodem do mnie i wjeżdża mi w pas, zapinając klamrę. Żeby rzeczywiście kontrolować uke trzeba kontrolować oburącz jego głowę poprzez dźwignię na kręgi szyjne. Coś jak na tym filmie:

I jeszcze jedno sensowne wykonanie:

P.S. Mukae daoshi to inna nazwa irimi nage.
  • 0

budo_tokugawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Gościu,
Nie da się po saitowsku wychylić uke chwytając go jedną ręką za kołnierz. Mnie się to nie udaje na kolegach z klubu BJJ. Już w chwili złapania za kołnierz, uke obraca się przodem do mnie i wjeżdża mi w pas, zapinając klamrę.


No tak bez zejścia z linii tak bo to wyglądało. Nawet jak jest irimi musi być zejście i jednocześnie wejście. Jak jest szybki nie można robić zejścia a potem wejścia, tylko zejście z wejściem.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Jest oczywiste, ze w czasie walki dochodzi do sparowania broni i szerokiego przemieszczania nog w celu zachowania stanu rownowagi. Wymusza to dlugosc i ciezar miecza.


Możesz to wyjaśnić ?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
I jeszcze przykład skutecznego wejścia za plecy do techniki irimi nage przy pomocy ruchu zwanego arm drag. Niestety, nie z aikido:

Tak mniej więcej dochodzę do irimi nage przy atakach yokomen uchi, kata dori, katate dori, itp.
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Znowu nic tu sie nie klei wiec sprobuje dodac cos od siebie na temat irimi-nage. Archimedesowi przypisuje sie slynne powiedzenie "dajcie mi punkt podparcia, a podniose Ziemie" i moim zdaniem jest to klucz do trzech technik aikido: irimi-nage, koshi-nage i tenchi-nage.

A zatem, uke wykonuje shomen-uchi. Z zalozenia, w chwile po rozpoczeciu wznoszenia reki przez uke, nage wznosi swoja reke i wykonuje krok do przodu (irimi). Poprzez odchylenie tulowia lokcie sie mijaja i reka nage jest uniesiona w gore, zas reka uke opada. W chwile po tym, druga reka nage obejmuje otwarta dlonia szyje uke i przyciaga go do siebie tak, by ten zrobil krok do przodu aby nie upasc. Przedramie nage przylega do plecow uke a lokiec stanowi wlasnie punkt podparcia. Opuszczenie uniesionej reki nage z lokciem skierowanym do gory powoduje uderzenie bicepsem w klatke piersiowa uke i .. flip.

Wszystko to zalezy oczywiscie od synchronizacji w czasie (timing) i jest stosunkowo latwe do opanowania. Plywanie stylem dowonym jest swietna dyscyplina uzupelniajaca aikido, co juz kiedys probowalem dyskutowac na tym forum bez echa. Wyglada na to, ze nikt shihanom tego nie podpowiedzial. Szkoda, bo to prawdziwa frajda.
  • 0

budo_tokugawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Znowu nic tu sie nie klei wiec sprobuje dodac cos od siebie na temat irimi-nage. Archimedesowi przypisuje sie slynne powiedzenie "dajcie mi punkt podparcia, a podniose Ziemie" i moim zdaniem jest to klucz do trzech technik aikido: irimi-nage, koshi-nage i tenchi-nage.

A zatem, uke wykonuje shomen-uchi. Z zalozenia, w chwile po rozpoczeciu wznoszenia reki przez uke, nage wznosi swoja reke i wykonuje krok do przodu (irimi). Poprzez odchylenie tulowia lokcie sie mijaja i reka nage jest uniesiona w gore, zas reka uke opada. W chwile po tym, druga reka nage obejmuje otwarta dlonia szyje uke i przyciaga go do siebie tak, by ten zrobil krok do przodu aby nie upasc. Przedramie nage przylega do plecow uke a lokiec stanowi wlasnie punkt podparcia. Opuszczenie uniesionej reki nage z lokciem skierowanym do gory powoduje uderzenie bicepsem w klatke piersiowa uke i .. flip.

Wszystko to zalezy oczywiscie od synchronizacji w czasie (timing) i jest stosunkowo latwe do opanowania. Plywanie stylem dowonym jest swietna dyscyplina uzupelniajaca aikido, co juz kiedys probowalem dyskutowac na tym forum bez echa. Wyglada na to, ze nikt shihanom tego nie podpowiedzial. Szkoda, bo to prawdziwa frajda.


Dlaczego akurat pływanie? O.o i Łatwy timing? Jak dla ciebie to jest łatwe to zazdroszczę. :D
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Gościu, raz nagrałeś film, możesz to zrobić jeszcze raz, by pokazać wszystkim, o co ci chodzi.
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Dlaczego akurat pływanie? O.o i Łatwy timing?



Plywanie, jak wyzej, zapewnia zrelaksowanie i plynnosc ruchow. To z kolei przenosi sie na wykonywanie technik aikido i z czasem pozwala na dowolne przyspieszenia podyktowane synchronizaja w czasie (timing).

Zwroc uwage na prace rak plywajacego kraulem. Wprowadza reke pod wode, wyprostowuje, zgina w lokciu i nastepnie odpycha sie od wody wzdluz ciala. Gdyby pokazac to samo w pionie a nie w poziomie, to mamy obraz elementu techniki irimi-nage, kiedy to opuszczamy reke i uderzamy bicepsem w piers uke.

Timing w aikido jest podstawa wszystkiego. Przy irimi-nage nalezy zwrocic uwage na dwa elementy. Pierwszy, to nadazenie za atakujaca reka i to tak, by lokcie sie wyminely bez wzajemnego kontaktu. Drugi, to sprowokowanie uke do postawienia kroku po przyciagnieciu jego glowy, co trzeba zrobic plynnie. W momencie kiedy uke przenosi ciezar ciala z jednej nogi na druga musi nastapic opuszczenie uniesionej reki nage, by uke stracil grunt pod nogami. Zasada podobna jak przy wykonywaniu np. techniki judo: de-ashi-harai.


  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Gościu, raz nagrałeś film, możesz to zrobić jeszcze raz, by pokazać wszystkim, o co ci chodzi.

Kiedy jest mowa o tym, ze Steven Seagal przyczynil sie do rozwoju aikido na swiecie, to warto odnotowac kiedy i dlaczego tak sie stalo. Otoz, zadecydowal o tym maly fragment bodajze pierwszego z nim filmu "Nico (Above the law)", ktory wlasnie zalaczylem otwierajac ten temat. Az trudno w to uwierzyc, ale taka jest prawda. W zadnym razie nie wszechobecne bijatyki w jego kolejnych marnych zreszta filmach.

Techniki aikido trzeba po prostu zrozumiec zanim sie je zacznie wykonywac, a co dopiero nauczac. Jest najwyzszy czas by przestac schylac czola i zaczac myslec. :nie:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Az trudno w to uwierzyc, ale taka jest prawda.

Taka jest akurat nieprawda. Wzrost popularności aikido wywołany filmami S. Seagala nastąpił z dokładnie odwrotnego powodu, niż sugerujesz.

A zatem, uke wykonuje shomen-uchi. Z zalozenia, w chwile po rozpoczeciu wznoszenia reki przez uke, nage wznosi swoja reke i wykonuje krok do przodu (irimi). Poprzez odchylenie tulowia lokcie sie mijaja i reka nage jest uniesiona w gore, zas reka uke opada. W chwile po tym, druga reka nage obejmuje otwarta dlonia szyje uke i przyciaga go do siebie tak, by ten zrobil krok do przodu aby nie upasc. Przedramie nage przylega do plecow uke a lokiec stanowi wlasnie punkt podparcia. Opuszczenie uniesionej reki nage z lokciem skierowanym do gory powoduje uderzenie bicepsem w klatke piersiowa uke i .. flip.

Bardzo ładny opis standardowego sposobu wykonania irimi nage. Praktykowanego w wiekszości dojo na świecie.

Wszystko to zalezy oczywiscie od synchronizacji w czasie (timing) i jest stosunkowo latwe do opanowania.

Owszem, dlatego wszyscy to potrafimy, nieprawdaż?
Przykład z de ashi harai dobry. Tylko dlaczego judocy potrafią to zrobić na nietresowanym partnerze, a aikidocy nie?
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
Gościu, nie widzę związku między pytaniem które zadałem, a twoim postem.

Pokażesz nam swoje irimi nage ?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Plywanie, jak wyzej, zapewnia zrelaksowanie i plynnosc ruchow.

Moja ane#####ta mówi, że pływacy w wodzie oczywiście ruszają się płynnie, ale ich pływanie to raczej harówa a nie relaks, a poza wodą to już zupełne sztywniaki.

To z kolei przenosi sie na wykonywanie technik aikido i z czasem pozwala na dowolne przyspieszenia podyktowane synchronizaja w czasie (timing).
Zwroc uwage na prace rak plywajacego kraulem. Wprowadza reke pod wode, wyprostowuje, zgina w lokciu i nastepnie odpycha sie od wody wzdluz ciala. Gdyby pokazac to samo w pionie a nie w poziomie, to mamy obraz elementu techniki irimi-nage, kiedy to opuszczamy reke i uderzamy bicepsem w piers uke.


Jak dobrze widać na filmie, kraul wymaga prowadzenia dłoni i przedramienia blisko ciała z jednoczesnym obrotem ciała. Trudno mi sobie wyobrazić ten ruch jako element irimi-nage, jak również użycie tego ruchu do "uderzenia bicepsem w piers uke". Czy możesz to zilustrować jakimś obrazkiem lub filmem?
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Pokażesz nam swoje irimi nage ?

Alez po co? Przeciez wszyscy to potrafimy. My, Krol, znaczy sie Akahige. Popros go o demonstracje na zywo - masz blizej niz ja. Nie daj sie zwiesc - on nigdy nie zartuje. O sarkazmie nie wspomne. ;-)
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes

Trudno mi sobie wyobrazić ..

Nie uwazasz, ze w tym jest problem?
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Pokaz mi swoje irimi-nage a powiem kim jestes
gosc trenuje uniki nie tylko na macie, ale i na forum :) . Praktyka czyni miszcza ;-)
Wreszcie rozumiem, w końcu uniki to podstawa dobrego aikido! :D
Przejrzałem na oczy, no przecież to takie oczywiste... :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024