Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hapkido a Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Hapkido a Aikido
Witam

To jest moj pierwszy post na forum - chociaz musze sie przyznacz ze forum czytam od dosc dawna.
Jakos jednak nie bylo okazji zeby cos ciekawego napisac

Od ponad 12 lat trenuje ( a raczej powinienem napisac trenowalem) Aikido, wczesniej ponad 10 lat karate Shotokan
Nadszedl jednak czas zeby ponownie zmienic styl - wciaz szukam co to by moglo byc, w zwiazku z tym odwiedzilem szkole Hapkido (na razie kilka lekcji),
nie mniej jednak postanowilem podzielic sie swoimi obserwacjami poczatkujacego

W kilku kolejnych postach postaram sie opisac moje doswiadczenia i obserwacje z treningow Hapkido - sila zeczy porownujac do Aikido ( a czasem Karate)

Obserwacja pierwsza: To Boli !!!
Duza czesc technik Hapkido podobna jest do technik Aikido - jednak sposob zakladania techniki Hapkido jest bardzo, bardzo bolesny.
Z tego co widze to kontrola przeciwnika opatra jest w duzej czesci moze nawet calkowicie na bolu.Nie m amomentu ze mozna wyjsc/przechwycic technike.

Obserwacja druga: Atak ma byc realistyczny
Nikt nie poprawia atakujacego - ani razu nie zwrocono mi uwagi ze a) za agresywnie atakuje B) powiniem zaczac druga reka lub druga strona. Jakos nikt na to nie zwaca uwagi - a pomimo to techniki dzialaja ( To boli)
Jedyne na co zwracano uwage to ze atak ma byc realistyczny, ale czy zaczniesz go prawa reka, lewa noga, z rozbiegu ... nie ma znaczenia.

Za kilka dni postaram sie napisac cos wiecej - bo dosc dlugi post mi wyszedl jak na pierwszy raz.

Pozdrawiam
Maciej

PS. Jezeli uwazacie ze dzialu Aikido nie nalezy zasmiecac informacjami z/o Hapkido ( mawet jezeli to sa porownania do Aikido ) to dajcie znac. Poprosze wtedy moderatora o przeniesienie mojego posta do innego dzialu

PS2. Za bledy ortograficzne / stylistyczne / rzeczowe itd przepraszam z gory
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Bardzo fajnie że się podzieliłeś spostrzeżeniami z treningu.
Na YT jest sporo pokazów, w tym brutalnych i szybkich założeń dźwigni. Z kolei książka Sterkowicza i film dokumentalny ukierunkowały mnie na kopnięcia, że to w tę stronę idzie.
Jak jest? Dużo kopiecie?
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Kopniecia zajmuja okolo 30 proc treningu - tak moge ocenic na podstawie tych kilku treningow ktore do tej pory mialem
Nacisk jest kladziony na sile kopniecia, a mniej na estetyke wykonania techniki.
W przeciwienstwie do treningu karate ( przynajmniej tak bylo dawno temu kiedy ja trenowalem) wiekszosc kopniec wykonywana jest na tarcze, a nie w powietrze.
Wg mnie ma to ujemny wplyw na technike wykonania kopniecia, ale pozwala skoncentrowac sie na sile - moze jest w tym jakas metoda.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido

Wg mnie ma to ujemny wplyw na technike wykonania kopniecia,

Mylisz się, jest odwrotnie. To kopanie w powietrze ma ujemny wpływ na technikę ( jeżeli jest jedynym sposobem trenowania kopnięć ). Poza tym, jak można koncentrować się na sile kopnięcia kopiąc w powietrze?
Czy te bolesne dźwignie trenujecie w jakiejś formie sparringu z przeciwdziałającym partnerem/przeciwnikiem?
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Z moich wczesniejszych obserwacji wynika ze potrzeba jest duzo lepsza technika zeby kopnac w powietrze niz worek. ( ale byc moze wynika to z tego ze nie jestem szczegolnie mocno rozciagniety - i nigdy nie bylem). W momencie osiagniecia celu ( worka, tarczy, glowy przeciwnika ) na chwile pojawia sie dodatkowy punkt podparcia ktrory pozwala na powrot to pozycji wyjsciowej. Z drugiej strony i tu sie z toba w pelni zgadzam kopanie tylko w powietrze powoduje ze zaczynamy sie koncentrowac na tym zeby nie stracic rownowagi - a co za tym idzie nie kopiemy z pelna sila.

Poki co nie zauwazylem zeby dzwignie trenowano w formie sparingow, (ale ja poczatkujacy jestem). Trening dzwigni oparto podobnie jak w aikido na formach. Jedyna zauwazalna roznica jest to ze forma ataku jest mniej sztywna ( tzn atakujacy ma wieksza dowolnosc wyboru jak wykonac atak - nie musi dostosowywac sie do ustawienia przeciwnika - co mialo miejsce w Aikido - przyjamniej w moim dojo)

Odnosnie sparingow - mamy formy sparingow no-contact - ale tylko w formie uderzanej, poki co bez dzwigni i rzutow.
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
MagicNL -

Czołem Macieju, doskonale że zdecydowałeś się w końcu odezwać - będę śledził temat i choć Aikido czy Hapkido to nie specjalnie moja działka :) jednak mam sentyment z lat młodości ...


Wg mnie ma to ujemny wplyw na technike wykonania kopniecia,

Mylisz się, jest odwrotnie. To kopanie w powietrze ma ujemny wpływ na technikę ( jeżeli jest jedynym sposobem trenowania kopnięć ). Poza tym, jak można koncentrować się na sile kopnięcia kopiąc w powietrze?
Czy te bolesne dźwignie trenujecie w jakiejś formie sparringu z przeciwdziałającym partnerem/przeciwnikiem?




kłaniam się nisko

cizzia
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Cizzia

Dzieki za podlaczenie filmiku, ktory idealnie pokazuje w jaki sposob trenuje sie kopniecia na Hapkido.
( dokladnie to samo mialem na ostatnim treningu)
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido

W przeciwienstwie do treningu karate ( przynajmniej tak bylo dawno temu kiedy ja trenowalem) wiekszosc kopniec wykonywana jest na tarcze, a nie w powietrze.
Wg mnie ma to ujemny wplyw na technike wykonania kopniecia, ale pozwala skoncentrowac sie na sile - moze jest w tym jakas metoda.

Dawno temu bylo wiele patologii na karate ;-)
Trenowalem KK w latach 90tych - kopanie w powietrze, zabki dookola sali itp...
Rok temu chodzilem przez po roku na KK (przerwa od Aikido bo zmienilem miejsce pracy) - zero zabek, kopniecia i uderzenia w powietrze glownie jako czesc rozgrzewki. Glowna czesc treningu na tarczach i w formie zadaniowych sparingow. Karateki siem panie, edukujo.....
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Po dzisiejszym treningu moge dolozyc kolejna obserwacje tym razem dotyczaca atemi.
Atemi nie jest markowane ale zadawane dosc mocno. Stanowi ono integralna czesc techniki i chociaz nie wklada sie w nie pelnej mocy
To nie jest ono szczatkowe jak w aikido. Tak wykonane atemi powoduje ze atakujacy sie usztywnia (zamyka) co dosc latwo wykorzystywane jest w dalszej czesci techniki.
Technika wychodzi dosc kanciasto - nie jest taka ladna jak w aikido, ale dziala to dosc fajnie.
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Zapomnialem dadac ze po 12 latach trenowania aikido mam problemy zeby dobrze wykonac atemi czy uderzenie konczace
Glowny problem polega na skroceniu dystansu, i wyprowadzeniu techniki z biodra.
Ech zapomnialem wszystko czego sie nauczylem na karate.
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
teroz Panie to jest FMA na tapecie ... :) ( przynajmniej u mnie )

cizzia
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Jako ze dyskusja sie nie rozwija - pozwole sobie podsumowac moje obserwacje dotyczace Hapkido w kontekscie Aikido ( czy tez odwrotnie )

Aikido i Hapkido majac wspolny rodowod ewaluowaly w 2 rozne strony
a) Hapkido - destrukcja przeciwnika wszelkimi dostepnymi srodkami
B) Aikido - obezwladnienie przeciwnika aby uniemozliwic mu dalszy atak

Takie zalozenia szutki walki spowodowalo ze Hapkido zostalo rozszerzone o dodatkowe techniki ( uderzenia i kopniecia), Aikido natomiast pozostalo w strefie rzutow i dzwigni.


Jezeli ktos ma ochote sprawdzic czy techniki Aikido sa/moga byc skuteczne na ulicy - proponuje pojscie na trening Hapkido
i sprawdzenie na wlasne skorze. ( wg moich osobistych obserwacji moga byc - jezeli zmieni sie zalozenia sztuki walki a co za tym idzie metodologie treningu)

Czy trzeba zmieniac Aikido i jego zalozenia - mysle ze nie ma takiej potrzeby bo Hapkido czy Ju-Jitsu juz istnieja
Jak by na to nie patrzec miliony cwiczacych nie moga sie mylic. Aikido w takiej formie jaka mamy jest jedna z najbardziej popularnych sztuk walki
i dobrze by bylo zeby taka zostala.
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
To nawet dobrze że nie zleciały się tu osoby "wszystkowiedzące" ;-)
Mnie bardzo ciekawiło Hapkido ze względu na wspólne korzenie (domniemane) z aikido czyli daito-ryu. Zainteresowanie mi przeszło po wejściu w literaturę i filmy - dużo czytałem i oglądałem, ale to co ja widziałem za bardzo szło w stronę karate. No i brak możliwości ćwiczenia w okolicy. Tak się składa że Hapkido jest mało dostępne w Polsce.
Dyskusja się nie rozwijała - przynajmniej z mojej strony - w oczekiwaniu na kolejne twoje relacje. Ale - to jest temat o którym zawsze chętnie pogadam jeśli kiedyś wątek odżyje.
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Czesc Adam_gka

Wyglada na to ze zabawie jakis czas na Hapkido - wiec moze za czas jakis bede mogl cos wiecej powiedziec na temat tego stylu.
Dosc dlugo zastanawialem sie jaki styl wybrac, wahalem sie pomiedzy Hapkido a Karate Wado-ryu.
Obydwa style sa poniekad kontynuacja tego co juz robilem ( Aikido i Shotokanu), wybor padl na Hapkido, ze wzgledu na to ze wado-ryu ( w tej formie jak cwiczona jest w dojo w poblizu jest prawie identyczne z Shotokanem.
Tak wiec hakame i czarny pasek zawiesilem na kolku i odkopalem swoj stary bialy pas.
Zastanawiam sie czy japonski BO bedzie pasowal do koreanskiego DOBOKá :cool:

Postaram sie od czasu do czasu wrzucic cos na forum - ale nie wiem co ludzi mogloby zainteresowac wiec jezeli masz jakies pytania to wal smialo.

Pozdrowienia
Maciek
  • 0

budo_marek13
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mrozy

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
to że nikt nie pisze nie znaczy że nie jesteś czytany
p.s. pas to obi (takie czepialstwo z karateckich czasów) ;-)
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Oups.. oczywiscie ze tak: pas to OBI

Coz za blad - jakies chwilowe zacmienie umyslu :oops:
sorki
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
Interesuje mnie metodyka trenigowa - coś napisałeś już, ale więcej szczegółów.
Czyli rozgrzewka - ile i jakie elementy wykonujecie.
Nauczanie technik - czy są ćwiczenia wstępne pod technikę, czy rozbijacie techniki na etapy. Czy kładzie się nacisk na detale techniki a może na prawidłowe reakcje?
Opisz jakąś technikę którą znasz z aikido a tu jest wykonywana inaczej - podobieństwa i różnice.
Im dłużej będziesz chodził to "świeże spojrzenie" będzie zanikać.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido

Dosc dlugo zastanawialem sie jaki styl wybrac, wahalem sie pomiedzy Hapkido a Karate Wado-ryu.
Obydwa style sa poniekad kontynuacja tego co juz robilem ( Aikido i Shotokanu), wybor padl na Hapkido, ze wzgledu na to ze wado-ryu ( w tej formie jak cwiczona jest w dojo w poblizu jest prawie identyczne z Shotokanem.

-czy mógłbyś trochę rozwinąć temat. Chodzi mi o takie podejście do tematu jakie reprezentujesz (bezstronne). Jestem ciekawy opini laików (chociaż nie do końca nim jesteś) nt. treningów w sekcji warszawskiej i twoich oczekiwań.
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
@Adam_gka

Rozgrzewka - nie rozni sie zasadniczo intensywnoscia od tego co wykonywalismy na Aikido.
Jest moze tylko troszke bardzie urozmaicana - to znaczy co jakis czas jakis element zastepowany jest innym cwiczeniem ( ale baza jest mniej wiecej stala)
Rozgrzewka zajmuje okolo 15 min, obejmuje ogolnie wszystkie stawy i partie mesniowe.

Po rozgrzewce mamy kilka minut rozciagania. glownie nog. Dosc statyczne i raczej bez pomocy partnera. Mniej wiecej 10 min.
W mojej grupie mamy rowniez kilka minut padow i gimnastyki - z naciskiem na pady, ale ja w grupie poczatkujace jestem :-)

Samo nauczanie technik: jezeli chodzi o dzwignie i ich zastosowanie to metodologia nauczania nie rozni sie zasadniczo od Aikido.Techniki wykonuje sie glowinie w oparciu o formy ( szczegolnie dzwignie).
Tecniki nie rozbija sie na etapy - ale tez same techniki hapkido sa prostsza ( czytaj szybsza) wersja tego co mozna spotkac w Aikido.

W wiekszosci przypadkow trening podzielony jest pomiedzy dzwignie / rzuty i uderzenia / kopniecia ( 50/50) ale zdazaja sie treningi poswiecone tylko kopniecim albo dzwigniom.
  • 0

budo_magicnl
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Holandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Hapkido a Aikido
@Jersey

Zostawilem Aikido po kilkunastu latach treningow poniewaz znudzilo mnie wykonywanie form.
Szukalem czegoc bardziej wszechstronnego - gdzie oprocz unieruchomien i dzwigni - bylyby tez uderzenia i kopniecia.
Nie czuje sie zagrozony - wiec nie poszukuje skutecznosci w sztuce walki. Chcialbym miec jednak roznorodnosc - a tego troche brakowalo mi w Aikido,

Zarowno Hapkido jak i Wadoryu w formie jaka trenuje sie je w pobliskich dojo oferuja:
a) bloki, dzwignie i rzuty - czyli to co jest podstawa Aikido
B) uderzenia rekoma, i kopniecia - brak tego w Aikido ( za wyjatkiem atemi w formie szczatkowej)
c) Sparingi ( nawet jezeli sa tylko w formie light-contact)
d) Kata - wadoryu ( czy sa w Hapkido nie wiem jeszcze )
Trenuje sie nie tylko formy ruchow - ale wykonujemy roznego rodzaju zadania itd.
to wszystko powoduje ze trening jest bardziej urozmaicony

Czego oczekuje od Hapkido - ze bedzie co najmiej tak wyzywajace technicznie jak bylo Aikido

PS. Dla scislosci tylko dodam ze nie trenuje w Warszawie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024