Skocz do zawartości


Zdjęcie

O czym rozmawiać w dziale aikido ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

O czym rozmawiać w dziale aikido ?
Każda dyskusja kończy sie na temacie "skuteczności".
Ale może są jakieś inne tematy? Na które dało by się sensownie porozmawiać.
Ma ktoś pomysł ?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

Każda dyskusja kończy sie na temacie "skuteczności"

Musi być o skuteczności. Aikido ma charakter ruchowy, sprawnościowy. Jest działaniem, a skuteczność jest jedną z postaci sprawnego działania. Działanie, żeby było sprawne, musi być racjonalne. Więc nawet gdy będziemy rozmawiać o metodyce treningowej, metodach nauczania, umiejętnościach technicznych, itp, będziemy zmierzać do skuteczności.
To tak jak z rekonstrukcją dawnej szermierki europejskiej. Mimo, że bezużyteczna z utylitarnego punktu widzenia, bez odpowiedniego podejścia do skuteczności nie odrodziła by się.
Popatrz na zagraniczne fora, na blog Stanley'a Pranin'a. Tam ciągle gadają o skuteczności.
Można oczywiście założyć, że aikido to taka ładna forma ruchu udająca walkę. Wtedy rzeczywiście nie ma o czym dyskutować ( to forum jest tego najlepszym przykładem ).

P.S. Założyłem temat dotyczący rekonstrukcji technik z podręcznika Budo Renshu. Spróbuj się do niego odnieść nie poruszając kwestii "skuteczności". ;-)
  • 0

budo_dfx11
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

Każda dyskusja kończy sie na temacie "skuteczności".


Może o tym dlaczego tak się dzieje, że dyskusja kończy sie na temacie skuteczności. Czy są style które mają ten sam problem i czy są takie, które go nie mają mimo tego, że mocno inspirują się SW i nawet podobnie wyglądają :)
  • 0

budo_dfx11
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

Musi być o skuteczności. Aikido ma charakter ruchowy, sprawnościowy. Jest działaniem, a skuteczność jest jedną z


Trzeba tutaj rozróżnić skuteczność realną od skuteczności kihonowo-treningowej. Pierwsza to biały kruk, druga jak najbardziej istnieje i JEST o czzym dyskutować. Dla przykładu można się zastanawiać na wyższością prowadzenia ruchu wokół tori (Kobayashu) nad tym co ćwiczy się zazwyczaj w ramach Aikikai. Od razu mówię, że jestem umiarkowanym entuzjastą pierwszego wariantu, nigdy nie mogłem zrozumieć jakie jest uzasadnienie dla tego by pozwalać uke odzyskać równowagę. Zaprawdę nie istnieją bowiem zabójcze tenkany Shouryu :)
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?
dfx11 mógłbyś używać opcji "edytuj".


Zabójcze tankany wymyślił Rudobrody, do niego proszę sie z tym zwracać.


Karate płacze, kung fu, płacze. Co jeszcze jest tradycyjne? Tajlandia z przyległościami chyba nie płacze. Ale oni mają ratanowe pałki. Ciekawe jak się ma sprawa z indyjskimi sztukami walki?

Na Discovery bodaj, był program w którym 2 kolesiów ze stanów (z mma i tej jajowatej piłki ) jeździło po świecie , tydzień uczyło sie danego stylu, by na koniec skonfrontować się jego przedstawicielem. We Francji kopali się z czempionami savatu. Stwierdzili, że goście prezentują średniej klasy kick boxing.
W Izarelu byli u mistycznego mistrza cravki, który opowiadał historie o zjednoczeniu z kosmosem, duchach ziemi itp. Pokazywał im techniki zabijania jednym palcem. Brzmi znajomo ?

Akahige, gdzie ten temat ?
  • 0

budo_dfx11
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?
Tak, płaczu jest sporo. Kto nie płacze lub płacze mniej?

BTW, chodziło Ci chyba to tę serie: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

Akahige, gdzie ten temat ?

Okulary załóż! :twisted:
Nazywa się "Rekonstrukcja technik z książki Budo Renshu"
http://www.forum-kul...howtopic=100009
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?
Rekonstrukcja :)
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

Każda dyskusja kończy sie na temacie "skuteczności".
Ale może są jakieś inne tematy? Na które dało by się sensownie porozmawiać.
Ma ktoś pomysł ?

Ja bym chciał poczytać o pomysłach na zmianę metodyki treningowej. Co byście zmienili w toku nauczania, żeby rozwój był szybszy. Obecny model jest wg mnie mało efektywny, sensowny poziom pojawia się po wielu latach treningu.
Przykładowo rzut przez biodro jest wg mnie uczony za późno. Duże zastrzeżenia mam do podejścia (oczywiście nie wszędzie jest tak samo) ale pokazywania różnych wariantów bez nauczania rdzenia, nauka technik bez wpojenia zasad. Prze to przeciętny trening jest jakąś zaskorupiałą martwą formą ruchową. Nie wątpię w sekcje o wysokim poziomie, ale często to co widzę przypomina jakiś smętny chocholi taniec.
Chciałbym też poczytać - bo jest wątek "Dlaczego zaczęliśmy trenować aikido?" - na temat "Dlaczego zostaliście w aikido".
Interesuje mnie również jak uzupełniacie swój trening aikido - co wybraliście dodatkowo i dlaczego.
Jeśli zrezygnowaliście z aikido - co wybraliście w zamian i dlaczego właśnie to.
To już jest 4 wątki. Sensownie zawsze można porozmawiać, mam nadzieję że nie będę oglądał pustych tematów (korzystam z funkcji Ignoruj).
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?
Teraz trenuję aikijutsu. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie metoda nauki. Pierwsze 3 miesiące ( mniej więcej ) to nauka padów, poruszania się, uników i tzw. "kanalizacji" ( skutki dosłownego tłumaczenia z angielskiego ;-) ). Jest trochę jak na judo. Nowe elementy dodawane są, po po opanowaniu wcześniejszych w "drabince" rozwoju. Pod tym względem, z tego co pamiętam, na aikido panował chaos.
Dodatkowo ten sam trener naucza kenjutsu Katori S. Ryu. Treningi są kompatybilne. Rozwój jest kompleksowy. Każdy trening zaczyna się od powtórki podstaw ( ok 10-20 min). Widać w tym sens. I ma się świadomość, spójności i sensowności systemu.

Ps. 2.30 min, zabójczy tenkan [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?
Ja bym chętnie poczytał coś o Tomiki Aikido. Czym się różni trening od treningu innych aikidów, jakie techniki dozwolone w sparingach, jakie ma to przełożenie na samoobronę itp.?
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?
Chyba nie doczekamy się wydzielenia tematu.
Ja swoją wiedzę na temat Tomiki Aikido opieram na trzech filmach z panią Ah Loi Lee. Szczególnie pierwszy jest interesujący dla mnie ("The Art of Aikido"). Pokazane jest Tomiki Aikido całkowicie od podstaw - rozgrzewka, podstawowe ćwiczenia, i randori-no-kata (17 podstawowych technik).
Co do sparingów wiem tylko o dopuszczeniu obrony przed nożem (atrapą).
Kenji Tomiki uważał, że techniki Aikido powinny dać się wykonać w normalnym ubraniu. Jest to nawiązanie do samoobrony.
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?




  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O czym rozmawiać w dziale aikido ?

Chyba nie doczekamy się wydzielenia tematu.

Sam możesz założyć dowolny, nowy temat. Nie krępuj się. ;-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024