Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Bunkai nowa moda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Karate Bunkai nowa moda
Od jakiegoś czasu, tak mniej więcej od roku na zgniłym Zachodzie zapanowała nowa moda.
Chodzi o różnego rodzaju podejście do interpretacji kata.
O ile jeszcze niedawno można było spotkać książki o przewadze techniki, w chwili obecnej właściwie ukazują się książki o bunkai i różnego rodzaju interpretacja. czyżby ludzie zaczynali odchodzić od sportu?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Weryfikacja ringowa karate przebiega w sposób bardzo niekorzystny dla karate (z bardzo nielicznymi wyjatkami), a wiec próba powrotu do tzw źródeł jest jakby pierwszym naturalnych ruchem. Teraz dopiero będzie od groma specjalistów ...
a może to po protu zmierzch japońskiego zmilitaryzowanego karate.
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Romanowicz, ma rację, jeśli nie udaje się powtórzyć sukcesu Lyoto Machidy to promuje się "tajemną i pradawną" stronę karate. Z jednej strony to fajnie bo style okinawskie będą sławniejsze ale pewnie pojawi się sporo magików uczących jak zabijać kichnięciem.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda


Od kilku dni chcialem zamiescic to bunkai
Jest rewelacyjne i do tego to `tylko`karate sportowe
Idzie ku lepszemu ;-)
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Rewelacyjne bunkai sa w ryu-te [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda


Kapitalnie wyszkolone dziewczyny
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
A ja tak powiem.
Po kilku różnych doświadczeniach uważam, że P.McCarthy i jego "propozycje" dotyczące Bunkai są kapitalne.
Koryu Uchinadi "tłumaczy" zastosowanie zasadniczych technik w bardzo interesujący sposób. "Zwykłe" zuki nabierają sensu i praktycznego zastosowania.
Mowa oczywiście o tradycyjnym Okinawa Karate
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
A ja uwazam, ze stworzenie rywalizacji w kata z jednoczesnym pokazywaniem bunkai, wymusza zmiany. Style ubogie w interpretacje kiedys (shotokan i np.shito-ryu japonskie) musza zaczac sie reformowac. Dawni medrcy z lat 70tych nie maja zbyt wiele do zaoferowania w samoobronie.
Na filmie bylo pokazane widowisko gdzie srednio rozgarniety widz zauwazy roznice w tym co ma do zaoferowania np.Goju-ryu a pozostale teamy (medal za trzecie miejsce jest zenujacy) :oops:
Trzeba tez pozniej powiedziec wlasnym zawodnikom -dlaczego?
Dlaczego oni maja takie karate a my...?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda

A ja uwazam, ze stworzenie rywalizacji w kata z jednoczesnym pokazywaniem bunkai, wymusza zmiany.

Jak to powiedział kiedyś Jan111 ... dinozaury do tego niedopuszczą, choć obecnie kierunek kata+bunkai nie do końca będzie związany z walką a raczej z show, co mnie i tak bardziej się podoba, bo wyszkolenie techniczne musi być na najwyższym poziomie.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Tak się zastanawiam i zaczynam kumać...
Mówicie o sporcie/show w ujęciu kata + bunkai? No tak, wtedy zaprezentowane bunkai mają sens i wygląda to bardzo widowiskowo. Zyska na tym zapewne również wyszkolenie zawodników.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Ja po raz pierwszy spotkalem sie z interpretacja kata w Tsunami na poczatku lat 80. Abstrachujac od dziwnego poziomu ;) ale to mnie zaskoczylo cwiczac w tedy kyokushin czy tez majac znajomych w shotokanie nie spotkalem sie z tym dlatego to byla nowosc ktora mi sie podobala. Widze ze teraz staje sie na topie. A dziewczyny z filmiku rewelacyjne.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Zawodnicy wyszkoleni rewelacyjnie! Techniki właściwie akrobatyczne. Jest tylko jedno ale - moim zdaniem tradycyjne techniki karate wypadną blado bo przecież kopnięcia tylko na kolana albo co najwyżej na krocze. Krótkie techniki na krtań, oczy itp. - w tym niema nic widowiskowego. No ale jeszcze raz podkreślę że sprawność, wyszkolenie techniczne na najwyższym poziomie i ogląda się to rewelacyjnie.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda

Jest tylko jedno ale - moim zdaniem tradycyjne techniki karate wypadną blado bo przecież kopnięcia tylko na kolana albo co najwyżej na krocze. Krótkie techniki na krtań, oczy itp. - w tym niema nic widowiskowego

I dzięki temu, że pozostają te techniki (-> małowidowiskowe) zachowany jest przekaz do czego one były/mogły być wykorzystane. Akrobatyka ... fajnie to wygląda i pokazuje, że TEN rodzaj akrobatyki, taki bardziej przyziemny jest bardziej przekonujący niż akrobatyka a'la Teakwondo.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Martius niestety mialem rowniez moznosc poznania bunkai w dopiero co powstajacych katach wtedy Tsunami i wiem, ze bylo to absolutnie nie na temat( i z bunkai KUMO ma niewiele wspolnego).
W shotokanie faktycznie niewiele sie mowilo na temat bunkai ( i to mnie upewnia, ze obecni liderzy tego stylu naumniali sie wiele lat po rozdaniu 3-4 danow).

Okolo 5lat temu byly juz wytyczne (sugestie) z PZK ze w katach przestaje sie kopac na jodan.

W wado tez kopiemy yoko najwyzej do pasa z sugestia, ze jest to technika na kolano.

Cale szczescie, ze ludzie zaczynaja kombinowac i system zero-jedynkowy (blok+uderzenie) przestaje dzialac
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Jersey nie chodzi o jakosc jaka byla ale o to ze byla tam interpretacja calych kata w 2 osoby. To nie byla tylko zabawa z cieniem gdzie instruktor pokazywal tylko kawalki zastosowania jak w innych stylach a byla calosc interpretowana w dwie osoby. To bylo dosc rewolucyjne jak na tamte czasy.

A ja tam uwazam ze w glowe powinno sie kopac i w samoobronie tez kopie na glowe ... pod warunkiem ze przeciwnik lezy ;)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
jersey
co to jest Kumo. Z japońskiego oznacza zdolność lub możliwość. Tylko, że wcale nie musi tego samego oznaczać w jakimś stylu.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Wlasnie o to mi chodzi ! Oni uwazali (moze i tak byc do dzisiaj) ze kata to scenariusz filmu akcj :roll:
To nie jest jedna calosc :nie:

KUMO to pierwsze ichne kata gdzie konik polny opedza sie przed atakami gzow (powinien w normalnym bunkai zrobic to tylko raz ;-) i zabic muche).

Do obejrzenia na youtubie






*opis wizualny kata stworzyl Kozlak
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Ok, już wiem o co Tobie chodzi.
Dzięki.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda

W shotokanie faktycznie niewiele sie mowilo na temat bunkai ( i to mnie upewnia, ze obecni liderzy tego stylu naumniali sie wiele lat po rozdaniu 3-4 danow).

Muszę jednakowoż przyznać, że tak jak ćwiczę ponad 20 lat, tak zawsze w treningu mieliśmy interpretację kata. Obejmowały to nawet egzaminy.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Tak, szczatkowa-blok, blok, blok, cios i obrot


Kurcze, wychodzi dzisiaj na to, ze to juz 27lat :) :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024