Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Bunkai nowa moda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda
Jon żle czytasz. Właśnie nie miałeś tego brać osobiście.
Jestem już w tym wieku, że sportowe przepychanki typu MMA lub ringowe rundy w rękawicach wiszą mi...

Pocieszę Cię - jak już dojdziesz do tej 40 tki, to zaobserwujesz znaczny spadek zdolności motorycznych, wpływających na wynik walki. Być może wtedy zauważysz, że bycie trenerem to naturalna kolej rzeczy i wymaga olbrzymiej wiedzy, jakże innej od tej zawodniczej

-nie, nie zauważę tego. Trenuje już tylko dla samoobrony i tylko taki aspekt mnie interesuje. Nikogo nie chcę trenować i jest to strata czasu dla mnie. To nie jest naturalne, świat idzie do przodu i stare zawodnicze "wiedze" nie mają z metodyką czasami nic wspólnego. Po 40 tce też trzeba czasami walczyć bez wielkich "zdolności motorycznych" i dla takich ludzi jest wado-ryu. Dla przeciętnego człowieka, z przeciętnymi (lub nawet słabymi ) osiągami motorycznymi.

Opowieści, że kiedyś trenowałem sensowniejsze bunkai itd to bajka. Chyba, że w dzieciństwie mieszkałeś we Francji lub na samej Okinawie?

Szanuje Cię jako sportowca i wiele mógłbym się od Ciebie nauczyć o sportach walki, ale o karate jako metodzie samoobrony domniemam, że wiesz niewiele (nie z własnej winy ).
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda

....jak już dojdziesz do tej 40 tki, to zaobserwujesz znaczny spadek zdolności motorycznych, wpływających na wynik walki.

Rocznik '71 a jeszcze za bardzo tego nie zauważyłem, choć rozgrzewać się muszę rzeczywiście dłużej.

Być może wtedy zauważysz, że bycie trenerem to naturalna kolej rzeczy i wymaga olbrzymiej wiedzy, jakże innej od tej zawodniczej.

Ale zawodnicy tego nie rozumieją. Zresztą trenerzy też nie wszyscy ... :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda

Opowieści, że kiedyś trenowałem sensowniejsze bunkai itd to bajka. Chyba, że w dzieciństwie mieszkałeś we Francji lub na samej Okinawie?

Szanuje Cię jako sportowca i wiele mógłbym się od Ciebie nauczyć o sportach walki, ale o karate jako metodzie samoobrony domniemam, że wiesz niewiele (nie z własnej winy ).


Od kiedy to, żeby dobrze ćwiczyć bunkai, trzeba mieszkać na Okinawie albo we Francji?

Twoje domniemanie jest błędne, czego na forum nie będę udowadniał.

Rozumiem, że bunkai takiego ś.p. H.Nishiyamy czy P.McCarthe'ego to wg Ciebie bzdury, jednakże nie zawsze to, co się teraz ćwiczy jest wyznacznikiem jedynej słusznej drogi. Ta jedynie słuszna nie istnieje.

Sportowcem nie zdążyłem być, bo się za późno za normalne, siłowe przepychanki wziąłem. :) Natomiast trenersko stoję całkiem nieźle dzięki tej prymitywnej, zachodniej wiedzy opartej o naukowe podstawy.

Karate jako sztuka samoobrony nie ćwiczy w ogóle, tego co w samoobronie najważniejsze: co się dzieje przed atakiem, nie ma treningów sytuacyjnych, psychologicznych. Także jest drogą, gdzie pewien wycinek samoobrony jest jednym z elementów całości. To dobra sprawa, lecz są systemy które znacznie lepiej samoobrony uczą.

Podsumowując, to, że zrezygnowałem z karate, nie wynikało z mojej niewiedzy i braku umiejętności, jak sugerujesz. Tylko z analizy i doświadczeń.

Romanowicz, jeśli nie zaobserwowałeś spadku szybkości, gibkości i masz ją na takim poziomie, jak młodzi zawodnicy (a nie osoby trenujące rekreacyjnie), to jesteś ewenementem. :) Podziwiam i zazdroszczę.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Bunkai nowa moda

Romanowicz, jeśli nie zaobserwowałeś spadku szybkości, gibkości i masz ją na takim poziomie, jak młodzi zawodnicy (a nie osoby trenujące rekreacyjnie), to jesteś ewenementem. :) Podziwiam i zazdroszczę.


Precyzując, to rzeczywiście szybkość spada i to jest nieuniknione, ale gibkość jest zaskoczeniem, bo zmieniając parę lat temu sposób treningu na "mniej karatecki" to luz w wykonywaniu technik jest zdecydowanie się zwiększył ... mimo, że trenuję rekreacyjnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024