Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sposoby na rozwiniecie timingu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Tak myślałem, że nie wiesz o co chodzi :)


Lubie to :)
Bo nie wie...hehe.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

P.S. A długie i naukawe są Twoje wywody o biomechanice i obciążeniu stopy podczas biegania, żywieniu się bananami i otrębami orkiszowymi, interwałach, bazie tlenowej, krwawiących sutkach, itp. pierdołach :lol:


Eee????? A Tobie co? :) Tak na marginesie - jak potrzebowałeś porady w kwestii pulsometru, GPSu i innych "pierdół" to wiedziałeś do kogo na prive'a pisać. Oj Andrzejku, ale babol z Ciebie :)


Różnica jest taka, że Irimi przebiegł 3 maratony, a Akahige pewnie gdzieś o tym mógł czytać... :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Eee????? A Tobie co? Tak na marginesie - jak potrzebowałeś porady w kwestii pulsometru, GPSu i innych "pierdół" to wiedziałeś do kogo na prive'a pisać. Oj Andrzejku, ale babol z Ciebie

Pewnie! I znowu napiszę jak czegoś nie bedę wiedział. To był taki żart, mule bagienny Ty... :lol: ;-)
A na ushiro tenkanach to wy się nie znacie! A do chałupy, przez drzwi, wchodzicie robiąc krok w tył?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

...mule bagienny Ty...

Dośc tych pieszczotliwych zwrotów, bo jeszcze tu pomyślą, że mamy się ku sobie. :)
Otóż nie trzeba ładować się bezpośrednio w przód by nadal było irimi i atemi. To o czym wspominałem, a co miałem okazję doświadczyć podczas treningów we Wrocku przeczy temu co pisałeś. Niestety dla Ciebie :)
PS. Nawet drzwi obrotowe pokażą Ci to o czym mówię, bo choć przed Tobą ustępują, to robią na tobie irimi, a jak nie zwolnisz to i atemi przyjmiesz :) Wot zagwozdka... :) ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Otóż nie trzeba ładować się bezpośrednio w przód by nadal było irimi i atemi.

Co, pojechałeś parę razy na staż do Wrocławia, poćwiczyłeś trochę i myślisz, że wiesz na czym polega ushiro tenkan? ;-)
Jako rzekłem, atemi może być wykonane "na odejściu" co pokazał ładnie Anderson S. Było atemi ale nie było irimi. Taki ruch znany był już w dawnej szermierce ( traktat Alfieriego z 1640 roku ) i określany był mianem tempa. Tempo, to nie to samo, co irimi.. Pojęcie to zawiera wiele elementów, między innymi wyczucie zaskoczenia. Ruch ushiro tenkan to odpowiednik szermierczego tempa.
Różnicę pomiędzy prawdziwym i nieprawdziwym irimi najlepiej zauważyć przy atakach bronią typu kij bejsbolowy lub łancuch z kłódką na końcu. Aby się obronić przed czymś takim należy wejść w atak jak w oko cyklonu i zdusić go w zarodku, nim się rozwinie. Wejść dosłownie, krokiem w przód i całym ciałem, a nie czymś, co " pomimo pozornego wycofania ciała zawiera wejście irimi..." ( "chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do noszenia granatów" ). ;-)
Aby zrozumieć, o czym piszę, należy rozumieć strukturę czasową całego procesu obrony ( łańcuch: percepcja - ocena/decyzja - reakcja ).
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Pewnie najwiecej do powiedzenia na ten temat miałby pmasz, ale że już dawno olał dyskusję z niereformowalnymi to nie podejmie zapewne wyzwania. I wcale mu się nie dziwie kurka... :roll:
Irimi, no nie wiesz na czym polega ushiro tenkan? :) hehehehe, rozśmieszył mnie do łez, ja pitole.

Macie przyjzyjcie się dokładnie, klatka po klatce...

  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Dzięki Ninja, na tym filmiku dokładnie widać czym ushiro tenkan nie jest. :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Irimi nie musi się odbywać w stronę do przodu czyli z krokiem w przód
irimi musi się odbywać w stronę przeciwna do ataku, dlatego irimi nazywamy wejściem w atak
czyli fachowo mówiąc :)
moje irimi i atak przeciwnika muszą mieć przeciwne zwroty ale mogą mieć ten sam kierunek :)
stąd to ushiro tenkan z Birankai przywołane przez Irimiego (odmieniłem coby się nie pokiełbasiło z irimi wejściem) notabene w Kobayashi też nagminnie występujące...
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Otóż nie trzeba ładować się bezpośrednio w przód by nadal było irimi i atemi.

Co, pojechałeś parę razy na staż do Wrocławia, poćwiczyłeś trochę i myślisz, że wiesz na czym polega ushiro tenkan? ;-)
Jako rzekłem, atemi może być wykonane "na odejściu" co pokazał ładnie Anderson S. Było atemi ale nie było irimi. Taki ruch znany był już w dawnej szermierce (traktat Alfieriego z 1640 roku ) i określany był mianem tempa...

Bueh :) Ja to tak jakoś mam, że zamiast czytać traktaty wolę poćwiczyć. ;-)
Ninja się nieco "podpalił" i wstawił film, w którym nie ma irimi, acz jest ushiro tenkan. Nieco lepiej to o czym wspominałem, i co łaskaw był przybliżyć Smail jest na tym [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Trudno znaleźć dokładną ilustrację tego w postaci filmu. Także tutaj niestety, zapewne z uwagi na demonstrację, jest to wykonanie na dwa tempa. Zwyczajnie pierwotnie wycofujesz pozycję, by zharmonizować się z atakiem partnera, ale jednocześnie cały czas pozostaje intencja i w efekcie wykonanie irimi swoim centrum w kierunku jego centrum, tak, by jego atak przyjąć, wyhamować i skontrować w tempie na raz. Jak wspomniałem niestety w tym filmie na dwa tempa, więc też nie do końca jest to oddane. Dlatego zamiast traktatów i jutubów polecam jednak trening. :)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Ninja, sie nie podpalił tylko skoro pitolicie o ushiro tenkan to wkleiłem wam typowy ushiro tenkan występujący w Birankai. A, że można to potem modyfikować z wejściem irimi (atemi) to juz inna sprawa. To jest "czysty" Birankai'owy ushiro tenkan. Zresztą to występuje nie tylko w Birankai...W Ikeda aikido nazywa się to np. tenshin. Są dwa - mae ashi tenshin i ushiro ashi tenshin. Występują w trakcie trwania techniki, sklasyfikowane oczywiscie jako tai sabaki. Jest jeszcze jeden - mikiri sabaki, albo ai nuke sabaki (nie pamietam pisowni) - kurde nie pamiętam także juz ktory to który - jako odpowiedź na atak yokomen uchi. Praca nóg to własnie odejście podobne do ushiro tenkan, z lekkim podskokiem - mające na celu zwiększenie dystansu w celu podjęcia kolejnego ataku. Chociaż Masatomi Ikeda Shihan korzystał także z wersji bez tworzenia dystansu (bez wyskoku), taki typowy ushiro tenkan Birankai'owy, po czym kończył jedną techniką...Wot co system to rozwiązanie, lecz wszystko gdzieś się przeplata, tylko zwie sie czasami inaczej. Nie ma co spinać pośladów.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Aikidockim shomen uchi, takim bitym dokładnie znad głowy, wzdłuż centralnej linii ciała nikt, ale kijem, nożem lub butelką z góry w łeb - już tak. :lol:


Czyli rozumiem że spotkałeś z takiego rodzaju atakiem. Ja kiedyś robiłem takie eksperymenty że kumplom nie trenującym SW, dawałem tanto gumowe i pałkę i nikt mnie tam z shomena nie uderzał, ale widocznie masz inne doświadczenia ;-)

Inne ćwiczenie ( już omawiane przeze mnie ) to obrona 360 stopni:

Takie ćwiczenie rodem z kung-fu, po dłuższym czasie wykonywania uczy również tolerancji na ból :cool:

Dzięki Ninja, na tym filmiku dokładnie widać czym ushiro tenkan nie jest.

Ale się porobiło, jakieś irimi, tenkany, ushiro tenkany. To ja już nawet nie będę wspominał o "front tenkanach" u nas występujących :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Także tutaj niestety, zapewne z uwagi na demonstrację, jest to wykonanie na dwa tempa. Zwyczajnie pierwotnie wycofujesz pozycję, by zharmonizować się z atakiem partnera, ale jednocześnie cały czas pozostaje intencja i w efekcie wykonanie irimi swoim centrum w kierunku jego centrum, tak, by jego atak przyjąć, wyhamować i skontrować w tempie na raz.

I tu jest właśnie pies pogrzebany, ponieważ dla Ciebie słowo "tempo" oznacza co innego, niż dla mnie. A dla mnie tempo jest rodzajem działania obejmującego wyczucie zaskoczenia, wyczucie zaskoczenia jest związane z postrzeganiem, postrzeganie - z precyzyjną terminologią. Jeśli tego nie ma, to nawet z Ninją nie jesteś w stanie ustalić na czym polega ten ushiro tenkan ( chociaż to właśnie Ninja ładnie to wszystko wyjaśnił ).
Więc dla jasności, jeżeli piszę o irimi mam na myśli zawsze coś takiego:

Jest to wejście oparte na odpowiedzi czuciowo - ruchowej na pierwszy sygnał ruchu ( ataku ). Nie ma tu mowy o wycofywaniu się, harmonizowaniu z atakiem partnera, przyjmowaniu, wyhamowywaniu i kontrowaniu.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Nie moja to wina, że twoje doświadczenie treningowe jest tak ubogie, że postrzegasz to tylko po swojemu przez pryzmat definicji książkowych ;-) Ten twój pies pogrzebany jest tutaj :) I nie jest to moim problemem ;-) :)
Możecie wracać do dyskusji o ćwiczonkach na timing.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Nie moja to wina, że twoje doświadczenie treningowe jest tak ubogie, że postrzegasz to tylko po swojemu przez pryzmat definicji książkowych

Piękne! A pamiętam jeszcze, Smyku, jak się potykałeś o własne nóżki, kręcąc tenkany...To było tak niedawno! ;-)

Ten twój pies pogrzebany jest tutaj I nie jest to moim problemem

Jest, jest! Widać to w każdym Twoim wpisie. :lol:

Kiodzie drogi, to jak to jest?
Najpierw napisałeś, że mówisz swoim, że nikt poza matą nie będzie ich atakował shomenem, a potem, że robiłeś eksperymenty z kumplami. To chyba oczywiste, że kumple nie atakują poza matą, nie? ;-)

P.S. Opisz, proszę, jak Cię atakowali Twoi, to ja Ci opiszę, jak moi i w ten sposób nasze doświadczenie się wzbogaci.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Piękne! A pamiętam jeszcze, Smyku, jak się potykałeś o własne nóżki, kręcąc tenkany...To było tak niedawno! ;-)

I owszem, jako żywo, jakby to wczoraj było! :) A Ty jeszcze pamiętasz, nasz encyklopedyczny guru? :) ;-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Więc dla jasności, jeżeli piszę o irimi mam na myśli zawsze coś takiego:

Jest to wejście oparte na odpowiedzi czuciowo - ruchowej na pierwszy sygnał ruchu ( ataku ). Nie ma tu mowy o wycofywaniu się, harmonizowaniu z atakiem partnera, przyjmowaniu, wyhamowywaniu i kontrowaniu.

To jest faktycznie irimi, ale wg mnie na dwa tempa(jeden krok(pierwsze tempo) zbicie ataku, drugi krok(drugie tempo)) rzut. Z mojego punktu widzenia jest to wersja dla poczatkujacych, bo kazda technika na dwa(czy wiecej) temp pozwala na niezwykle latwy kontratak.
Rzeczywista przesuniecie irimi wykonuje sie na jedno tempo(max jeden krok) - tak jak atemi, nie ma mowy o zadnych innych zbednych ozdobnikach.

Co do harmonizowania sie podczas irimi, to sprawa nie jest prosta. Zwykle rozumiem to jako skonczenie techniki zanim idaca do przodu stopa atakujacego dotknie tatami. W takiej sytuacji atakujacy nie moze latwo sie wycofac i latwiej go wychylic z rownowagi. To dotyczny aspektu zewnetrznego. Jak widac nie chodzi tu wcale o zadne akceptowanie jego kierunku ataku czy cos takiego. Drugi aspekt harmonizacji odbywa sie wewnatrz ciala Nage ulamek sekundy przed wejsciem w atak - dotyczy on prawidlowego zliniowania struktury szkieletowo - miesniowej, przesunieciu intencji wewnatrz ciala dla 'zrownowazenia" lewej strony ciala z prawa itd....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

..W Ikeda aikido nazywa się to np. tenshin..

Tak, u nas tez tak sie nazywa i jest to drugi podstawowy sposob 'wejscia' w atak, ale robimy to na jedno tempo i z uderzeniem atakujacego. Zwykle to wejscie wykonuje sie jesli atak jest szczegolnie gleboki. Zaleta tego wejscia jest brak uprzedzenia atakujago w jaki sposob bedzie wygladalo zejscie z linii ataku atakujacy do ostatniej chwili musi byc przekonany ze jego atak doszedl.

Przy tym wejsciu w atak, timing cwiczymy atakujac bokenem tak, ze jesli atakujacy widzi zawczasu gdzie Nage sie przesuwa, idzie za jego ruchem i zmienia linie ciecia tak zeby go dostac. Czyli Nage musi czekac do ostatniej chwili z zejsciem.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
W sprawie "tempa" to co pisze Akahige to chyba chodzi o technikę szermierczą zwaną między innymi "wyprzedzeniem", czyli atak na mocno sygnalizowany lub wolno przeprowadzony atak przeciwnika.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Ishida, dobrze gadasz! ;-)
Wyprzedzenie, albo przeciwnatarcie. Ale atak nie musi być wolny albo mocno sygnalizowany. Może być szybki, może być sprowokowany. Tempo to ubieganie, wyprzedzanie działania przeciwnika lub wykorzystanie jego ruchów bronią, nogami, tułowiem do zastosowania własnego działania zaczepnego ( zaczepno-obronnego ). Wolę termin "tempo" od "timing" ponieważ jest on cześcią bardzo szczegółowej terminologii działań szermierczych, dzięki której łatwiej opisywać złożony ruch.
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Tao of Jeet Kune Do- Bruce Lee. Jest tam wszystko ładnie opisane. Nie wybrzydzać proszę że to nie aikido :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024