Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sposoby na rozwiniecie timingu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

W kontekście Twoich poprzednich postów, można by stwierdzić że każdą technikę możesz zacząć od ustawienia się względem uke pod kątem 90 stopni? ale chyba Ciebie źle zrozumiałem.
Aha i ja też uważam że Aikido to atemi, fajnie że nie jestem w tym samotny :grin:

Ouupps badzmy tutaj ostrozni - pisalem o obrocie bioder, co wcale nie zawsze oznacza zmiany ustawienia calej pozycji! W istocie nie ma na to czasu, przeciw normalnym atakom(czyli nie stylizowanym po aikidocku). Np mozesz obrocic same biodra bez ruszania nog, co calkowicie zmienia twoj profil w stosunku do atakujacego...

Jesli teraz polaczymy obrot bioder z wejsciem irimi(ale nogi pozostaja tak jak w momencie wejscia choc nie w tym samym miejscu...) to otrzymujemy zejscie z linii ataku i inne ustwienie sie w stosunku do atakujacego(za jego plecami, w najgorszym przypadku z jego boku przy jego barku) i faktycznie zasada jest zeby moje biodra w stosunku do jego bioder byly 90 stopni w tym momencie. Z tej pozycji mamy dwie mozliwosci albo obrot bioder z powrotem (co tworzy iriminage omote) albo kontynuacja obrotu bioder w tym samym kierunku(wraz ze przestawieniem nogi) co tworzy iriminage ura.

Strasznie skomplikowany opis, niech to diabli...


Jeżeli uda Ci się wdrożyć tą metodę treningową, to fajnie by było jakbyś może jakiś filmik nakręcił, bo niby rozumiem ale chyba jednak nie do końca..

Nie za bardzo mam czas na to podczas treningow, ale moze kiedys mi sie to uda :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

A w aikido większość technik polega na przechwycie ręki ( od ikkyo do hijikime, shiho nage, kaiten nage, ude kime nage, koshi nage ). Wywodzą się one z yoroi kumi uchi czyli walki w zwarciu, z bronią za pasem. Dostosowywanie ich na siłę do obrony przed ciosami może być ( i raczej jest ) robotą głupiego. Będziemy mieli tzw. kihon, który nie działa oraz jakieś bliżej nieokreślone aplikacje, co właśnie stanowi o braku metodologicznej logiki, czy tam innej spójności.


Az nie moge uwierzyc ze to ty piszesz takie rzeczy :o

Przeciez to oczywiste, ze techniki z uchwytow statycznych sa wylacznie przeznaczone do nauczania poczatkujacych....Nastepny etap to trening przeciw atakom dynamicznym, gdzie moze wystapic przechwyt reki, barku, glowy itd ale jest to calkowicie opcjonalne. Generalnie mozna powiedziec ze aikido zawiera sie w przedziale czasowym od powstania zamiaru ataku do pierwszego kontaktu. Trening po pierwszym kontakcie mozna smialo nazwac treningiem jujutsu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

P.S. Wszystko, co napisałem w tym poście dotyczy przede wszystkim wejść w atak typu bokserskiego


Tylko ze jest jeden z wielu typow atakow. Czy tak samo bedziesz nauczal ludzi przy ataku z tylu? Co z atakami z bronia(ukryta lub juz widoczna)? ...itd...
Nie mozesz opierac nauczania calego systemu wylacznie na jednym ataku. Stad potrzebne jest nauczanie poprzez glowne zasady ktore da sie stosowac w kazdej sytuacji. Te glowne zasady sa nauczanie poprzez kihon. Jak juz ktos w miare obcyka kihon wtedy mozna go przesunac do treningu przeciw atakom mniej lub wcale nie zdefiniowanym - jego reakcje na ataki beda tworzyly aplikacje. To prosta logika, nieprawdaz?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Nie mozesz opierac nauczania calego systemu wylacznie na jednym ataku.

Przecież niczego takiego nie napisałem. Kiod opisał swoje metody treningu z użyciem rękawic, oparte na zadaniówkach bokserskich. Do tego odnosiłem swoje wypowiedzi.

Stad potrzebne jest nauczanie poprzez glowne zasady ktore da sie stosowac w kazdej sytuacji. Te glowne zasady sa nauczanie poprzez kihon. Jak juz ktos w miare obcyka kihon wtedy mozna go przesunac do treningu przeciw atakom mniej lub wcale nie zdefiniowanym - jego reakcje na ataki beda tworzyly aplikacje. To prosta logika, nieprawdaz?

Nieprawdaż. Nauczanie i uczenie się to złożony proces. Najogólniej mówiąc metody nauczania, ze względu na sposób odziaływania i sposób przekazywania informacji, można podzielić na: słowne, poglądowe ( obrazowe ), myślowo-wyobrażeniowe ( ideomotoryczne ) oraz praktyczne ( ruchowe ). Zasad aikido ( jakiekolwiek one by nie były ) możesz nauczyć przy pomocy dwóch pierwszych. Kihon w aikido niczego nie uczy poza martwymi schematami ruchowymi. Jeżeli ktoś już, jak to określiłeś, obcyka ten kihon i dopuścisz go do treningu z ataków "niezdefiniowanych", będzie się uczył zupełnie od nowa. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy kihonem a aplikacjami nie zachodzi żadna konwergencja. Zresztą, skoro każdy nauczyciel ma własny kihon, to jakich właściwie zasad ogólnych uczy?
Ladnie to widać na tym filmiku z Rorionem Gracie. Najpierw jest słowne wyjaśnienie zasad ( można je objaśnić następująco: "Trzymaj się poza zasięgiem ataku - odmierz właściwą odległość przy pomocy kopnięcia w udo/kolano - wejdź w martwe pole przeciwnika/klincz - sprowadź go na ziemię i tam zakończ" ). Następnie praktyczna demonstracja. Cały trening jest opracowany tak, by tą koncepcję dało się wykonać.
W aikido jedynie styl Tomiki jest tak zbudowany.
Pomijam już taką oczywistość jak to, że w aikido nie ma ataku, uke nie walczy, nie oporuje, nie działa w kierunku własnego celu walki ( bo nie walczy ), itd.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
OK Akahige, moze wrocmy do tematu, jakim sa sposoby rozwijania timingu. Znasz jakies? :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

OK Akahige, moze wrocmy do tematu, jakim sa sposoby rozwijania timingu. Znasz jakies?

Znam. Opiszę je wieczorem ( naszym polskim, nie Twoim Kanadyjskim ).
Tymczasem jeszcze raz filmik z obroną przy pomocy tego "dzioba", ktory już opisywałem ( w temacie "Wejście w atak"), ale bardziej szczegółowy:

Oczywiście zakończenia technik ( te uderzenia kolanami ) nie są tak istotne. Łatwo sobie wyobrazić ich zamianę np. na tenchi nage w przypadku wejścia do wewnątrz oraz kote gaeshi lub irimi nage w przypadku wejścia na zewnątrz.
Istotne jest też użycie bezpiecznej broni treningowej ( piankowe kije, pałki, noże ). Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo tori, ale także ( w zasadzie przede wszystkim ) o to, aby uke nie miał oporów przy atakowaniu z pełną szybkością.
cdn... ;-)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

bez obrazy do aikido ale jesli mowa tu o 2 przeciwnikach, w miare obitych i wiedzacych co sie dzieje szansa bardzo mala - oczywiscie ze sie zdaza - ale opieranie na tym strategii na zasadzie ikken hissatsu jest nieporozumieniem.

Wymaganie od przeciętnego Aikidoki, tego by był w miarę obity, to tak jak wymaganie od przeciętnego boksera umiejętności bezkontuzyjnego padania na betonie czy parkiecie po koshi nage ;-)
Widocznie mamy różne doświadczenia w tym temacie. Ja tam wierzę w "jednostrzałowe akcje" ;)

Przechwyt ręki tak jak to robimy np. w przypadku kote gaeshi jest najtrudniejszym z istniejących sposobów obrony. Dlatego efektywniejsze jest klinczowanie oraz wiązanie rąk przeciwnika w klinczu. Oto jak się to robiło w klasycznym Gracie jiu jitsu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tylko że Akahige samo dojście do klinczowania zademonstrowane na filmiku jest astralnie trudne. A z pozycji które są przedstawione na filmiku poza tymi nieszablonowymi technikami aikidockimi, można również wykonać kilka innych tradycyjnych ;) .
A propos przechwytu ręki to się zgadzam w 100 %.

Tymczasem jeszcze raz filmik z obroną przy pomocy tego "dzioba", ktory już opisywałem ( w temacie "Wejście w atak"), ale bardziej szczegółowy:

A ja moim Aikidokom powtarzam zawsze że po za matą, nikt ich shomen uchi atakować nigdzie nie będzie ;-)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

...

Strasznie skomplikowany opis, niech to diabli...

Zaiste skomplikowany, ale chyba intencje wychwyciłem ;-) , dzięki.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

Ja tam wierzę w "jednostrzałowe akcje" ;)

To jak ten dialog z Misia kurtyzany z panem:
- Robie takie rzeczy ze nie uwierzysz
- Ja juz jestem niewierzacy

Ja tam uwazam, ze takie wejscie jak na filmiku bjj jest jak najbardziej do zrobienia, kupe jest filmow z walk gracie gdzie mniej wiecej uzywaja tego kopa stopujacego i skracaja.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Ech, to ja już wolę takie bajki rodem z "Misia kurtyzany", aniżeli bajeczki typu "Strażnik Teksasu" ;)
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Filmik dla nie wierzących w jednostrzałowy knockout (0:40).


  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
ja tam naliczylem ze 100 uderzen zanim cos weszlo na ko:)
kazdy knockout jest jednostrzalowy - z definicji:)
Chodzilo o to ze jak ktos skraca dystans to czasem masz 1 szanse uderzyc a czasem zadnej - jak nie wiesz co robic w klinczu/parterze to twoja strategia bazujaca na tej 1- a i to nie zawsze szansie jest z deka slaba.
Mam sentyment do Kyokushinkai, osu, bieganie po sniegu i ogolnie macho - kilka razy z duma ogladalem swoj posiniaczony tors po jakims mocnym sparringu i pamietam ze prosty krzyzowy na watrobe wchodzil mi czesto gesto i czest ghesto przeciwnik siadal (i vice versa:)), ale z calym szacunkiem ten styl nie daje dobrego pogladu na to jak wyglada walka w bardziej otwartej formule.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
jak juz dawac przyklad to raczej taki:
Dołączona grafika

no ale to trzeba byc Andersonem:)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

A ja moim Aikidokom powtarzam zawsze że po za matą, nikt ich shomen uchi atakować nigdzie nie będzie

Aikidockim shomen uchi, takim bitym dokładnie znad głowy, wzdłuż centralnej linii ciała nikt, ale kijem, nożem lub butelką z góry w łeb - już tak. :lol:
Co do jednostrzałowych K.O. to owszem, są. Ale przy tym brazylijskim wejściu w klincz jest to trudne do wykonania, ze względu na specyfikę tego wejścia. Tutaj macie stary turniej Gracie vs karate z lat 70-tych ubiegłego stulecia:

No dobra, miało być o sposobach rozwijania timingu w aikido. Oto jeden z nich:
Stajesz nieruchomo przed przeciwnikiem, który atakuje różnymi ciosami ( w różnych płaszczyznach, z różnych kierunków, ręką, nogą, pałą lub tylko ręką, zależy od poziomu zaawansowania ), ale one nie dochodzą do celu lub tylko lekko Cię dotykają. Obserwujesz te ataki nie podejmując żadnych działań i przyswajasz sobie tory ruchu, po których się przemieszczają. Ponieważ nie odczuwasz żadnego zagrożenia ( ataki nie dochodzą ), możesz pozostać całkowicie rozluźnionym, co znacznie ułatwia przyswajanie ruchów przeciwnika.
Aby zrozumieć działanie tej metody należy pamiętać, że proces obrony przebiega wg schematu: percepcja - ocena - decyzja - reakcja. Najpierw trzeba "zauważyć" atak poprzez zmysły: zobaczyć cios, usłyszeć hałas, poczuć dotyk, itp.
Następnie poprzez obwodowy system nerwowy następuje przekazanie danych do mózgu. Tam następuje przetwarzanie danych w oparciu o wiedzę i dotychczasowe doświadczenia i podjęta zostaje decyzja, co robić. Ostatnia faza to fizyczna reakcja.
Czyli: skoro proces opbrony przebiega na trzech różnych poziomach ( zmysłowym, intelektualnym i fizycznym ), to izolowane ćwiczenia kształtujące sprawność każdego z nich wpływają na podniesienie sprawności całego procesu. Możemy mieć zmysły wyostrzone jak brzytwa ale jeżeli dupa będzie ciężka i wolna, to się nie obronimy.
To wszystko jest bardzo dobrze opisane w książce Aikido i dynamiczna sfera ( w rozdziałach o teorii ataku i obrony ) i przyznać muszę, że niewiele znam książek z zakresu sztuk walki, równie dobrych pod tym względem.
Inne ćwiczenie ( już omawiane przeze mnie ) to obrona 360 stopni:

Podstawowa wersja tego ćwiczenia wygląda jak na tym filmiku. Uke "atakuje" trochę sztywnymi rękoma, ciosy w zasadzie nie dochodzą. Chodzi tylko o podstawową fazę kształtowania reakcji różnicowej. Następnie modyfikujemy to ćwiczenie poprzez wprowadzenie bardziej realnego poruszania się i atakowania ( np. przy pomocy miękkiego "noża" ) ale wciąż bez zagrożenia. Jeżeli realizujemy zasadę "irimi + atemi" to każdorazowo wchodzimy w stronę ataku, a nie cofamy się. Następnie dodajemy do tego konkretną technikę, najlepiej najprostszą ruchowo. Ja stosuję następujące:
- atak w płaszczyźnie yokomen uchi - tenchi nage ( także w wariancie z naciskiem podstawą dłoni na brodę ),
- atak w płaszczyźnie gyaku yokomen uchi, shomen uchi - irimi nage,
- atak skośnie z dołu ( z kierunku godziny 8.00 ) - ude garami...itd.
Ważne, aby na tym etapie uke nie oporował i nie stwarzał specjalnego zagrożenia.

P.S. I jeszcze ciekawostka, krav magowa irimi nage:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

... Jeżeli realizujemy zasadę "irimi + atemi" to każdorazowo wchodzimy w stronę ataku, a nie cofamy się...

A ruch ushiro tenkan z Birankai?..
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

A ruch ushiro tenkan z Birankai?..

Można na to spojrzeć dwojako.
Po pierwsze, Szczepan zadeklarował, że dla niego aikido to irimi i atemi, opisałem więc ćwiczenia pod tym kątem.
Po drugie, nie dla wszystkich aikido to irimi i atemi. Spotkałem japońskich nauczycieli, którzy uważali, że aikido powinno opierać się raczej na pochłanianiu energi ataku, ustępowaniu i przepuszczaniu go bokiem.
W praktyce muszą istnieć oba sposoby. Dlaczego muszą? Właśnie ze względu na zaburzeniach we wszystkich trzech poziomach obrony: fizjologiczno-psychologicznym ( percepcja ), umysłowym/wewnętrznym ( ocena - decyzja ), fizjologiczno - funkcjonalnym ( reakcja ).
Przykładowo, widzisz atak yokomen uchi i chcesz wejść krokiem tsugi ashi do techniki tenchi nage. Ale nie zdążyłeś, więc zmieniasz krok na ushiro tenkan, a technikę na shiho nage. To się nazywa reakcja przełączenia i polega na zmianie zamiaru w toku działania.
Inny przykład zmiany zamiaru w toku działania: atak yokomen uchi, chcesz zrobić tenchi nage poprzez zepchnięcie atakujęcej ręki w dół. Ale zauważyłeś spóźnienie już w trakcie ruchu w przód, atakująca ręka jest w fazie postępującej ( a nie w fazie zamachu ). Aby uniknąć twardego bloku przyjmujesz ten yokomen na elastyczne przedranię pozwalając mu się po nim prześliznąć - i wykonujesz np. ikkyo ura.
Ale to jest zaawansowany poziom wymagający innych metod. To, co opisałem wcześniej ( irimi + atemi ) jest moim zdaniem łatwiejsze do przyswojenia zgodnie z zasadą stopniowania trudności ( od ruchu prostego do złożonego, a nie odwrotnie ).
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Okrutnie długi i naukawy wywód, podczas gdy próbowałem jedynie zwrócić uwagę na to, że ruch ushiro tenkan z birankai przeczy temu, co napisałeś, że "irimi i atemi to zawsze jest wejście w stronę ataku"...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Irimi i atemi to zawsze jest wejście w stronę ataku. Irimi czyli wejście. Może być oczywiście ushiro tenkan + atemi ale to co innego. No chyba, że stosujesz nazewnictwo w stylu: "chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do noszenia granatów".
Dobrze pokazuje to ten filmik z Andersonem Silvą kilka postów wyżej. Wprawdzie nie ma tam tenkanów ale jest atemi "na odejściu" ( Anderson przez całą tę akcję cofa się ).

P.S. A długie i naukawe są Twoje wywody o biomechanice i obciążeniu stopy podczas biegania, żywieniu się bananami i otrębami orkiszowymi, interwałach, bazie tlenowej, krwawiących sutkach, itp. pierdołach :lol:
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu
Tak myślałem, że nie wiesz o co chodzi :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposoby na rozwiniecie timingu

P.S. A długie i naukawe są Twoje wywody o biomechanice i obciążeniu stopy podczas biegania, żywieniu się bananami i otrębami orkiszowymi, interwałach, bazie tlenowej, krwawiących sutkach, itp. pierdołach :lol:

Eee????? A Tobie co? :) Tak na marginesie - jak potrzebowałeś porady w kwestii pulsometru, GPSu i innych "pierdół" to wiedziałeś do kogo na prive'a pisać. Oj Andrzejku, ale babol z Ciebie :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024